Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for. SoukuM

Tak, tady není co řešit do lesa na útočícího čuníka jedině FMJ 180gr třeba SaB, bohatě stačí.

for Michal-123

Trénink dělá mistra, to je jasný. Teď jsem zjistil při tom posledním testu + P střeliva konkrétně hornady XTP 230gr a critical duty 220gr, když jsem se zaměřil na mířenku, že to na těch 25 m neudržím. Už jsem si to všiml minule, ale to jsem toho testoval víc a nemohl jsem se tomu časově věnovat. Tak jsem to zkusil teď jestli to jenom nebyla náhoda a zjistil jsem, že ne, na těch 25m to neudržím, lítá to po celým terči. B.mabu i klasický FMJ v pohodě udržím, ale to + P na tu vzdálenost nedám. Je mi to dost divný, když se jedná o mířenku, ale nejsem sportovní střelec, takže nevím. Zbyly mi ještě nějaký náboje, takže to příště zkusím na 10m jestli tam bude soustřel jako u klasické FMJ, tak je jasný, že to je rukama. Jo a dneska mi přišlo střelivo od fa. Speer 45acp 185 gr. FMJ flat nose, ten plochý nos vypadá dost dobře, takže to otestuju, jestli se to nekouše, výkonově by to mělo být na úrovni té B.mamby, ale speer s tím plochým nosem jasně vede, myslím tím ohledně vzhledu. Teď ještě jestli mi to Glock sežere. Otestuju to příští týden, tak pak zase napíšu.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 268
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od SoukuM »

for Budoka - čekal jsem obsáhlejší rozbor :D , ale stejně díky :D . M
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 127
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Childeater »

Budoka - důležité je, že Tě ty experimenty baví. 😀 😀 👍
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for SoukuM

No ono, totiž musíme vycházet z toho co se dá v ČR koupit, 40sw je dobrá ráže, nemusíš řešit flat nose ohledně sklouznutí po lebce čuníka nebo medvěda atd., protože náboj je již s flat nose u této ráže takto konstruován. Ale není to tak silný jako 45 acp, koukal jsem do katalogu hornady a ani u jednoho XTP náboje neumožňují lov jelenů, což u 45acp XTP 230gr umožňují. Zase vycházím z toho co se dá u nás koupit, samozřejmě v USA koupíš i výkonnější střelivo. Takže pro tebe je jasná volba FMJ 180gr, protože asi u nás nic s těžší střelou nekoupíš, a proti nebezpečné zvěři, což může být i velký prase, medvěd, los, atd., se právě doporučuje těžší střela celoplášť. Průraznost bude dobrá. Takže si tzv. za vodou. Ještě by byla možnost Black Mamba má to cca o 200J víc energie, ale je to taky o 200,- Kč dražší, průraznost hodně dobrá, ale lehká střela 135gr, prostě na velkou zvěř je lepší těžší střela. ty to máš jednoduší než já, kdyby se tady dala koupit FMJ Flat nose 230gr jako v USA, tak tady taky nic neřeším, to stačí na medvěda do cca 400kg. Ale bohužel se to u nás koupit nedá a fa. winchester to nechce poslat pokud objednávka nedosáhne aspoň půl mega což je samozřejmě nereálné, tohle mám přímo od obchodního zástupce fa.winchester, Tak jsem se to pokusil objednat od jiný firmy, ale bůh ví jestli to amíci pošlou už čekám jaksi dlouho :D . Jo jinak už dřív jsem četl někde na americkým fóru, kde nějací lovci lovili krátkou kojoty klasický FMJ a byli spokojeni byla znát velká devastace od plochého nosu střely. Já jsem teďka na tom podobně jako ty black mamba 185gr a speer lawman 185 oba plochý nos mají podobnou účinnost jako tvoje 40 sw, viděl jsem testy, kde porovnávali 40sw a 45 acp a bylo to hodně podobný. Ale já nebudu spokojený dokud nebudu mít svůj náboj 230gr :D :D . Vycházím z toho, že to chceš na čuníka, což FMJ řeší spolehlivě, kdybys to chtěl mezi lidi, tak je to něco jiného, tam to chce pak JHP střelivo . V tomhle mám zase výhodu já hornady XTP 230gr čuníka rozbije na šrot nehrozí sklouznutí, průraznost veliká v testech cca 54cm, prostě opravdu lovecké střelivo, ale na medvěda nebo něco většího by to nemuselo stačit, prostě FMJ je FMJ. Ale zase bude to asi jenom na blízko na dálku to neudržím už to je moc výkonný.
Teď to budu testovat na blízko, tak uvidíme.

for Childeater

Jo, je to zábava aspoň člověk trochu vypne, ale trochu ty testy lezou do peněz dát skoro 900, za 20 nábojů XTP, je trochu moc, do papíru :D, i když teďka měli akci, tak jsem koupil krabku za 830,- Kč, to jsem si pomoh :D , testy se holt musí dokončit, o tom žádná :D . Jinak jsem pokročil v mém experimentu a dnes jsem poprvé zkalibroval mojí první celoplášť střelu plochý nos do 45acp 230gr.
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Radan »

Budoko a nebyly by nějaké videa z testů ? Zajímalo by to dost lidí :!:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Děkuji za zájem, je mi jasný, že video by bylo hodně dobrý, ale i když bych určitě doma našel nějakou tu kameru, i mě to dokonce napadlo, v současné době na to nemám časové kapacity, protože by to znamenalo práce s úpravou videa, a to pro člověka, který tomu nehoví není jen tak. Je mi jasný, že spousta lidí to potřebuje vidět, aby si udělala vlastní názor. Chtěl bych upozornit, že i když aktivně zacházím se střelnou zbraní prakticky celý život jsem amatér tzn. žádný sportovní střelec, a aby se ze mě stal youtuber nevím nevím :D , ale nevylučuji, že bych v budoucnu něco natočil. Na youtube je hodně videí, takže, když člověk chce tak si spoustu věcí najde. Beru v úvahu, že spousta lidí nemá čas to hledat, někdo nechce americký videa, ale český atd., V současné době nezbývá nic jiného než mi věřit, což je v pohodě protože jsem pouze amatér a nejsem navázán na žádný subjekt, vše si financuji sám, případně, můžu sem dát odkaz na náboje, aby si je každý mohl prohlídnout a nemusel to hledat po netu.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Tady je nějaké proti prasečí střelivo, které budu testovat, no není to nádhera :D , kliknutím na obrázek se to dá trochu přiblížit.

https://www.speer.com/ammunition/lawman ... 53654.html

Porovná se s:

https://fiocchi.com/en/701136.html
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Šumavák »

Jak jsem teď mrknul do tohoto vlákna, opět se mi vybavilo, jak vysoký počet hazardérů s vlastním životem a zdravím každoročně vstupuje do hlubokých šumavských hvozdů, vyzbrojeni pouze malým houbařským nožíkem, případně hřebenem na borůvky... :lol: Každopádně se domnívám, že řešit eventuální obranu proti útoku černé zvěře (reálně pravděpodobnému akorát tak při dosledech raněných kusů) pouze na úrovni krátké kulové zbraně, je paranoia na velice nízké (neškodné) úrovni. :twisted: Už si nepamatuji název, ale bylo to nějaké webové diskuzní fórum, kde se koncentrovali tzv. preppeři, usilovně se připravující na kolaps civilizace, který už měl podle některých z nich dávno nastat, ale naštěstí (pro nás ostatní) pořád nic... Tam jsem se kdysi mimo jiné dočetl i to, že někteří z nich se při pobytu v tuzemské přírodě ozbrojeni pouze krátkou kulovou zbraní cítí natolik nesví, že s sebou raději nosí i nějakou civilní variantu útočné pušky (obvykle Sa vz. 58) s několika plnými zásobníky... :shock: :lol:

Ale teď vážně: Pokud budoka ty jeho testy provede smysluplně, bude to ohledně tohoto tématu přínosný počin. :idea:
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for. šumavák

Tak ty si sem zase mrknul ?, jo jasně a teď tu o červený karkulce :D :D :D , kdes byl už jsem chtěl vyhlásit celostátní pátrání, ale já věděl že nevydržíš :lol: .
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for. šumavák

No ono nemusí jít jenom o čuníka, že ano, to jsme jenom v tomto vlákně, ono může jít třeba o psa atd.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zenu- ... .sznhp.box

A nemůžeš vyloučit ani návštěvu třeba 50 kg rotwajlera u sebe doma v obýváku:

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-rot ... u-40431690

Nebo co takhle jelen:

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... abil-jelen

Takže kvalitní střelivo na čuníka se může hodit a na jinou zvěř.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 942
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Michal_123 »

Budoka: Ono to není o tom, co můžeš v lese, nebo jinde potkat... tam můžeš potkat i tygra na útěku z cirkusu. Je to o těch věcech, které zde "zasvěceně" prezentuješ.
Už jsi někdy alespoň dostřeloval zvěř krátkou zbraní?
Samozřejmě v zahraničí, kde se to smí.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for. Michal

No nevím co jako mám prezentovat, jsme na diskuzním fóru, takže jde o diskuzi. No pokud jde o dostřelování divočáků, tak ano, já nehoním 10 km po lese postřelený divočáky a nedostřeluji je, vycházím ze zkušeností jiných. Nechce se mi to tady hledat, ale už jsem tady vyvrátil i šumavákovo tvrzení, že prakticky nikdo nepoužívá k dostřelování divočáků 45acp. Jinak trošku mi uniká smysl otázky jsme ve vláknu o obraně před napadením divočáka nikoli o jeho dostřelování. Jestli mi chceš naznačit, že bych jako neuměl vystřelit na divočáka, tak si to, mysli, ale moc bych lidi nepodceňoval, i když nejsou myslivci.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

No a jinak mám opačný názor ohledně použití zbraně v sebeobraně, podle mě je to právě o tom co můžu v lese a ne jenom tam potkat. Protože jestli chci nosit zbraň na sebeobranu, tak mám asi nějaký důvod, že ano. Našel jsem to dostřelování, z jiného fóra. Nemusím něco dělat, abych věděl, že to funguje, stačí hledat informace.

Testy střeliva na divočácích / dostřel krátkou
Testoval jsem náboje na dostřelné divočáků, dostřeloval jsem divočáka z ultrakompaktní 1911, .45ACP EFMJ a paráda, prase padlo jak sražené kladivem. Díra pořádná.

Dostřeloval jsem včera další dva divočáky (jeden na mě dokonce zaútočil) a oba 6" revolverem .357 Magnum, 158grs TMJ, vzal jsem si to abych nedevastoval zvěřinu, ale rychlost byla našlápnutá na 1450ftps. Byl jsem dost zklamán, protože prasata na zásah reagovala docela málo, a onen "knock down" co nastal u .45ACP EFMJ nenastal. Zítra jdu lovit zas a mám naládováno .357 Magnum 125Grs XTP našláplé na rychlost 1720ftps, je to pěkně jedovatá dutina, ještě mám XTP 158grs a ty si nechávám na příště, jsem zvědav jak to bude fungovat....

Ale závěr který jsem si udělal ze střelby na vitální 50-70kg zvíře (odpovídá člověku) je dosti tristní, pokud je adrenalin v krevním řečišti, tak na průstřel krku (všechny tři zásahy šly do stejného místa) FMJ střelou o průměru cca 9mm prostě organismus reaguje nedostatečně a k "odpadnutí dochází o několi vteřin pomaleji.... už vím co budu nosit.... když si představím že takový 9mm Luger má průměr jako zde testovaný .357 Mag a rychlost někde o třetinu nižší tak bych se s devítkou fakt bál chodit mezi lidi....

Jinak musím ještě dodat že divočák (cca 50kg) strelený "na měkko" a kterému visí na zadním běhu jagdterier na průstřel krku .357Mag neznatelně reaguje, a trvá cca 3 vteřiny než mu spadnou windows a ty tři vteřiny jsou strašně dlouho v malém prostoru, takhle vzteklé prase jsem dlouho neviděl, a to mělo přestřelené obě krcní tepny a rozdrcený hrtan. přesto by mě s chutí raflo do nohy... Když zauvažuju že by to byl chlap s pistolí tak jsem desetkrát mrtvý..... za 3 vtařiny může poměrně pohodlně vysypat zásobník....
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od cobaj »

:roll: prestavam se tu orientovat. Ktery prispevek je tu jeste myslen vazne nebo jde o lehce podlou srandicku.

K tomu tvemu:

Pokud je tvuj strelec v testu ten od koho by jsme se meli ucit a bratbv potaz jeho zkusenosti:

- proc tak casto potrebuje dostrelovat?
- dokaze vubec zasahnout tam kam ma, pripadne vi vlastne kam by mel to prase zasahnout aby dostrelovat nemusel?
- pokud ano, umi zvolit vhodnou strelu do dlouhe zbrane?
- proc dostreluje na krk?
- proc dostreluje na krk kdyz chce setrit zverinu?
- proc chce po strele ktera ma setrit zverinu aby mela maximalni ucinek - tedy okamzite zhasnuti prasete
- mysli si ze pokud by praseti prerusila tepny a rozrtila hrtan .45 misto 9mm strely byla smrt prasete rychlejsi?
- proc se divi ze prase odpadne az za 3 vteriny po zasahu? (v podstate zasahu cehokoliv mimo mozkoveho kmene)

Neptam se proto aby jsi mi na to odpovidal. Ptam se proto aby jsi se nad tim zamyslel a odpovedel sam sobe.
M.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2048
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od lovec »

Lenže to by si chcel už príliš mnoho... :twisted: :lol:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Zamčeno