Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Zamčeno
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

for šumavák

Víš jak to je, každá liška chválí svůj ocas :D . Jinak se mýlíš, není, to tak, respektuji tě a i ostatní. Jde jen o diskuzi, holt mám jenom svůj názor.

for vlady

Ano jsem teoretik ohledně střelby krátkou na divočáka, ale když se o něco zajímáš, tak si informace najdeš, na jiných fórech jsou lidi, kteří zkušenosti mají i praktické, z jejich praktických zkušeností jednoznačně vplývá, že na divočáka ti stačí obyčejný ogivál FMJ 230gr tento prostřelí lebku 120 kg divočáka skrz, dále i na amerických fórech, když budeš hledat, tak najdeš zkušenosti 45acp, kdy obyčejné ogivály prolítnou 100kg prasetem skrz. Ale je pravda co tvrdí šumavák, že ogivál se může smeknout po lebce, ano může, ale nemusí. Ale musí se s tím počítat, takže je lepší používat střelivo, kde je to smeknutí eliminováno, už jsem tady o tom psal např, hornady custom XTP 230gr nebo critical duty 220gr, toto střelivo je dostupné i u nás, a spolehlivě projde lebkou divočáka. Takže je to podle mne hlavně o tom co do pistole naláduješ a za jakým účelem. Podle mě nejlepší střelivo do 45 je střelivo flat nose 45 acp 230gr FN, toto střelivo pokrývá všechny situace jak proti černé zvěři, ale i ostatní nebezpečné zvěři, kde je střelou typu flat nose eliminována možnost sklouznutí po lebce zvěře, tak je účinná proti lidem. Problém je ten, že střelivo FMJ 230gr FN u nás není dostupné. Dokonce nejsou v této gramáži dostupné ani FMJ FN střely pro přebíjení. Toď vše, jinak když se netrefíš, tam kam máš, tak ti u černé nepomůže ani několik zásahů s kulovnice natož z jakékoliv krátké zbraně, ale to už tady bylo několikrát zmíněno.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od SoukuM »

Budoka - hele, a proč vlastně netrénuješ pudovku na nějakých 1-3 m, když už teda mermomocí chceš dělat nějaký experimenty? Když si k tomu vezmeš timer, tak už to bude skoro jako nějaký oravdický test :-):-). Protože prase při dosledu na tebe nebude útočit na 25 m :-).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Dosled prasat nedělám, ten "test" na 25m je jenom o tom jak se to konkrétní střelivo chová v glockovi, je pochopitelné, že chci vĕdĕt co od střeliva, které používám můžu čekat. U toho + P střeliva mám jistotu přesnosti dle mých schopností do 15m,tak to prostě je. Kdybych očekával souboj na delší vzdálenost, tak nabiju klasické střelivo. Prostě ten vyšší výkon +P střeliva je znát ne ani, tak při střelbĕ to je v pohodĕ, ale pak v terči to je rozlítaný. Nepříjemný mi byl jen ten magtech jhp 230gr, to je fakt masakr 340m/s. Zrovna včera jsem porovnával klasické fmj 230gr od různých výrobců a ne všichni výrobci mají stejný tvar střely, ale nejvíc se mi zamlouvá od fa.winchester, je to ověřené střelivo, i když je to ogivál, v USA ho používaj rančeři a střílej s ním konĕ, takže na čuníka taky bude stačit. Samozřejmĕ než dorazí FMJ FN varianta, no, ale vzhledem k tomu co se děje ve světě, mám důvodné podezření, že budou upřednostnĕni jiní zákazníci :( .
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od FrantaB »

No tak zrovna originální 45 ACP je pokračovatelem požadavku "na 70 yds to musí složit koně tak, aby se ke střelci místo jezdce dostal potlučený a špatně vyzbrojený pěšák". Na to není třeba +P...
Tvrdost na ránu kůň vs divočák je srování taky tak trochu mimo mísu...
Ach jo... (a říkám to jako fanoušek 45 ACP)
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

No jasně předsedo, na běžnou sebeobranu není +P střelivo třeba :D, to tady tvrdím furt . Ale pohledal jsem na amerických fórech a našel jsem tam maníka tuším, že to byl Texas který loví prasata krátkou se střelivem 45acp hornady 230gr + P XTP custom a popisuje tam účinky tohoto střeliva na divočácích, uvádí tam, že při zásahu prasete do hlavy nebo krku, prase padá jako sražené kladivem, loví převážně kousky do 200 liber, ale ulovil takhle i několik 300 librových kusů. Co se týče penetrace, tak uváděl, že střela neprochází skrz, ale účinek je ohromný. Tak asi takhle, zkopíroval bych to sem, ale myslel jsem, že jsem si to uložil, ale pak jsem zjistil, že ne, a už se mi to nechce hledat, protože jsem toho procházel hodně. Jak jsem psal již dřív, jenom mi to potvrzuje, to že XTP, tak i critical duty spolehlivě smázne divočáka, akorát si člověk musí vyzkoušet na jakou vzdálenost je schopen s tímto střelivem přesně střílet, protože zvýšený výkon je prostě znát, jo a ještě jestli mu to pistole žere. Jinak na těch fórech jsou dvě skupiny někdo loví s XTP +P střelivem nebo něčím podobným a někdo nedá dopustit na klasický FMJ ogivál, ale obě skupiny se vlastně shodnou, že klasickým ogiválem nejde nic zkazit.
Childeater
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: úte 03.4.2007, 21:11
Bydliště: České Budějovice

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Childeater »

Cituji "zásahu prasete do hlavy nebo krku"

Ale veškerá debata by se měla vést na téma zásahu mimo nervová centra. Při zásahu hlavy nebo krku je debata o munici irelevantní, funguje totiž všechno stejně.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

No, jestli to bereš z pohledu, že prase lehne, tak je asi výsledek stejný. Ale jinak ne, XTP údajně neprojde úplně skrz, kdežto FMJ prochází skrz. Střelba krátkou mimo CNS asi nemá u divočáka cenu řešit :D . Ale je pravda, že jsem narazi na lovce který střílel s XTP na delší vzdálenost psal tam 35yardů a na tuto vzdálenost již nedošlo k expanzi střely a tato se chovala jako FMJ a prasetem prošla skrz, našel ji v kůži na druhé straně prasete.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od tonny »

Když už chtějí povolit lov lukem, proč nepovolí i dostřel krátkou kulovou zbraní popřípadě i lov. Asi není žádná vlivná komunita, která by zalobovala. Možná časem.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od tonny »

Trochu se zajímám kolem odchytu divočáků a narazil jsem, že kvůli nákaze AMP bylo kolem roku 2017 povolen odstřel uvnitř odchytového zařízení i krátkou zbraní s min. 300J, víte o tom něco?
Je to napsáno v předposledním odstavci https://www.myslivost.cz/Casopis-Mysliv ... ERNE-ZVERE
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od bon »

Vychází to z Nařízení Státní veterinární správy:
https://www.svscr.cz/wp-content/files/z ... _FINAL.pdf
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Šumavák »

Přesně tak. Dostřel černé zvěře v odchytových zařízeních pomocí krátké kulové zbraně byl údajně povolen z důvodu menšího ohrožení střelce a jeho okolí, než při použití výkonné dlouhé kulové zbraně. Tu minimální energii 300J na ústí u KKZ např. ráže 7,65 Browning, nebo 9mm Browning Court (.380 Auto) nesplňují, ale 9mm Luger a další již ano. Pochopitelně se černá zvěř v odchytových zařízeních střílí pokud možno postavená na široko. Vyhláška umožňuje i použití dlouhé kulové zbraně se stejnou minimální úsťovou energií, takže lze použít i např. ráži .22 Hornet, .222 Remington a další, které se jinak pro lov černé zvěře ve volné přírodě dle ZoM používat nesmí. Malorážkové střelivo ráže .22 LR tuto minimální energii nesplňuje ani z dlouhé zbraně, natož z krátké.
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Tak Vám musím oznámit radostnou zprávu po delší přípravě jsem dnes otestoval střelivo vlastní výroby 45 acp se střelou 45 colt FMJ FN 230gr (plochý nos), střelivo je funkční na 100 procent. Střela je skutečně FMJ žádný poměděný olovo atd., takže kvalita. Ještě nemám změřenou rychlost, ale u té největší navážky jsem hodně blízko továrnímu střelivu. Zkoušel jsem dát dvě továrny a pak dvě svoje a porovnával jsem zpětný ráz. Než jsem přistoupil k tomuto experimentu, tak jsem to odzkoušel na klasickým ogiválu, také stoprocentně funkční.
Takže teď toho vyrobím víc a až bude čas, tak to proženu přes hradla, zatím nechci riskovat, teď už to chce fakt měřit. Tímto mám problém se smeknutím střely z lebky prasete vyřešen, ale řeknu Vám jak mě šumavák vyděsil s tím smeknutím, tak dokud jsem to nevyřešil, tak jsem neměl klid :lol: . :lol: Ale tohle to, to už není jenom na prase, to je aj na medveďa :D . Chtěl jsem sem dát fotky, ale nejde to jsou moc velký :( .
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Radan »

Chápu to správně - mluvíš o rozdílu ogivál a flat nose vs sklouznutí po šikmé lebce ?
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
budoka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: pon 12.6.2023, 1:05

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od budoka »

Zdravím, jo řeší se to tady celou dobu :D . Problém vyřešen střelivem 45acp 185gr speer lawman FN (plochý nos). Přesnost tohoto náboje je vynikající, včera jsem ho testoval celkově už po třetí a opakovaně jsem s ním nastřílel jako rekreant na 15m do kruhu o průměru cca 7cm. Ovšem plnotučná verze tzn. 230gr tohoto nebo obdobného FN náboje není zatím v ČR dostupná.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Obrana krátkou zbraní před napadením divočákem

Příspěvek od Michal_123 »

Co to je stoprocentně funkční střelivo?
Zamčeno