pruberny lov aneb pristup k chovu...

vse co souvisí s naší zvěří a jejím chovem...
Odpovědět
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

Jsou to teorie.
V současné praxi, kdy je plán ostřelu v drtivé většině velmi nízký, je nemožné postihnout odstřelem všechny ( nebo alespoň většinu ) kusy, které by v chovu neměly být. Konkrétně v té první věkové se plán naplní snadno paličkáči, a další v honitbě zůstanou. Samozřejmě v této situaci nemá cenu mluvit o odstřelu těch dalších k chovu nevhodných kusů. Bohužel u srn je to ještě horší, je jich více, jak srnců. Navíc spousta honiteb holou loví buď systémem "co vyleze", nebo ( většina ) plní plán tužkou.

O chovu zvěře se my myslivci nemůžeme ani odvažovat mluvit. Tedy o chovu, který má za cíl silné kusy.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od kojot »

Já bych tuto problematiku rozhodně nepaušalizoval. Jsou sdružení, předesílám myslivecká sdružení, kde mají chov srnčí zvěře na velmi vysoké úrovni. Ovšem to je zásluha vysoké odbornosti a autority tamních hospodářů.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Leon »

a co říkáte na názor jak to nemá na roce vidle tak to je do guláše to mi tvrdil jeden pán když jsem kecali na výstavě psů a že díky tomu mají každý rok nějakou zlatou a pár stříbrných a bronzových ani jsem se nezeptal odkuď je
CZ 550 american 308win.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

souhlas, nejméně vidlák, lépe šesterák
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Zdenek41 »

Fesoji to jsme si kapku nerozuměli,nepíši o knoflíkách.Ale o příkladu uloveného srnce v lýčí v červenci 10+ což tam někde nahoře bylo psáno.Paličkář je paličkář.At je to jedna Diana.Většinou se jedná o sromgyly v plicích.Asi jsem se možná blbě vyjádřil,ale pokud někdo uloví ročka 10+ na druhém paroží v lýčí v koncem června.Tak to už nerozdejchám,ale i to už jsem držel v ruce.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

No ale zase jsme u toho, preferujete, aby srnec v 1.věku života měl na hlavě nejlépe šesteráka nebo vidláka. A co třeba špičák, ale s vysokým parožím? Nabízí se teď otázka, co je ono vysoké paroží, kde je ta hranice?
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od lörinc »

Leon píše:a co říkáte na názor jak to nemá na roce vidle tak to je do guláše to mi tvrdil jeden pán když jsem kecali na výstavě psů a že díky tomu mají každý rok nějakou zlatou a pár stříbrných a bronzových ani jsem se nezeptal odkuď je
Já s tímto také souhlasím. Ročního špičáka 15+ jsem ještě neviděl, ale vydláků ročků je u nás dost. Najdou se i špičáci, ale ty bych právě potřeboval lovit, protože jsou to nejslabší co máme. Ale nemůžu pokud nechci každý rok červenou. Na komisi mi řeknou - tak ty ročky nelovte, lovte starší :? . A co teď?? Kvalita nahoru nepůjde, protože ti špičáci tam zůstanou. A omylem se potom střelí vydlák který je považován za dvouletého a je to roček.... Tak to bohužel je.... ( taky tu mám jednoho někde na foru :oops: )
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

Já s tím názorem samozřejmě taky souhlasím, ale hodnotitelská komise se na to dívá jinak.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

Myslím, že právě u ročků /samozřejmě nemluvím o paličkářích a marodech/ je nutné rozlišovat rok od roku. Někdy těch vyloženě odstřelových máš plný revír a příští rok je problém obeznat a ulovit něco, co Ti hodnotitelská komise neoznačí za komunistu.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od Leon »

stejně mě pořád nejde do hlavy jak někdo může podle trofeje hodnotit jestli to byl špatný nebo dobrý chovatelský zásah když neví co v tom revíru žije.Když to vidím na přehlídkách tak mi to spíš přijde jako to střelil Pepa tak to má zelenou to střelil Jarda tak to má červenou
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od zoubeek »

O ničem jiném chovatelské výstavy nejsou :-)))
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od dalas »

Hodnotitelská komise není dogma. Kritéria jsou stanovena jako průměr okresu. Když tam zase máte samý mrzáky, řeknou, že je to u vás s chovem špatný a mají pravdu. Pokud je tam dost červených, tak za předpokladu, že to jsou nejhorší kusy by měla hodnotitelská komise chválit. To však znamená přistupovat k průběrnému lovu z relativistického hlediska. Nestřelit špičáka, který má 9.5 cm a několik slabých knoflíků nechat běhat jen proto, že jsem na téhle vycházce na ně netrefil. Kdo má přehled, co v honitbě je, ví, co má lovit. Ten kdo moc do honitby nechodí a střílí podle absolutistických kritérií, může napáchat dosti škody. To platí i o holé. Tu je potřeba obeznávat už od kladení srnčat.
Z červené na přehlídce bych si tedy nic nedělal, pokud mám čisté svědomí. Stejně nejvyšším pánem v hodnocení je MH.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od lörinc »

zoubeek píše:O ničem jiném chovatelské výstavy nejsou :-)))
Tak s tím úplně nesouhlasím a tu červenou si vyfasuju s klidem taky. Každý rok někdo z komise má. A co? Nic! Jak píše dalas, já mám svědomí čisté, ale sere mě to... :) Beru to že se nemůžou dělat kritéria na každou honitbu, ale závidím lesákům s jakou lehkostí střílí "zelenou" I. VT. V poli je to horší. Já mám jen jednoho srnce špičáka pod 5 cm. Ostatní mají v klidu 10-12 cm a jsou červení.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od fesoj »

A ještě k tomu počtu výsad. Už to tady sice bylo,ale klidně to zopakuji - bodovou hodnotu trofeje /nemyslím ty medailové, ale běžné srnce/ dělá především hmotnost a objem. Nikde není psáno, že srnec, který vloni nosil šesteráka a letos je šesterák nerovný, případně vidlák, nenasadí šesteráka další rok, pokud se ovšem nejedná o "dědka", který je vyložený zpátečník. A třeba u osmeráka mi není znám jediný případ, kdy by prokazatelně tentýž srnec nasadil osmeráka 2 x po sobě. Netvrdím, že to není možné, já jsem se s tím ale nesetkal. Zrovna tak nevím o tom, že by byl sklon k nasazení paroží vidláka dědičný. Přitom ale podle kritérií chovnosti /aspoň na našem okrese/ srnec, který ve 3. roce věku není pravidelným šesterákem, je vždy průběrný. Mnohem důležitější je podle mého celková tělesná hmotnost a vyspělost kusu, jak u srnců, tak u holé. Na slabém těle silné paroží nenaroste, nemá z čeho, ať je genetický potenciál jakýkoliv. Tam, kde se povedlo přikrmováním a důsledným odstřelem slabých kusů zvýšit průměrnou tělesnou hmotnost, tam se zlepšila i kvalita trofejí. Jenže kolik takových honiteb existuje ?
Kritériem pravdy je praxe.
predator1
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: pon 21.5.2012, 10:35

Re: pruberny lov aneb pristup k chovu...

Příspěvek od predator1 »

Fesoj, na slabé pučnici nevyroste silný paroh, nikdy.
Ale i velmi silní srnci jsou často hmotnostně průměrní.
Odpovědět