Kulobrok

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Odpovědět
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

ZH

Příspěvek od nimrod nimrod »

František Fořt píše:Já jsem ty kulobroky fakt hledal pro vhoola (sice z legrace), ale našel jsem několik inzerátů v Annonci. Pro vhoola jsem hledal specifickou formu - ZH v ráži 7x57R, aby měl dobrý pocit, až z toho bude mastit SaB v rozptylu 15 cm na 50 m. Něco bylo v BVS v Praze, ale nevím, jestli to tam ještě bude. Ale v té annonce.cz ty inzeráty ještě budou určitě. Sem říkal, že vhool je nevděčník a ani tam nezavolal.
No nevím, jestli ví? o čem píšeš. :wink: Pro?la mi rukama nejmíň desítka ZH-ček při nastřelování, někdy i nečištěných. V kombinaci se střelivem SB SPCE, jsem nikdy takový rozptyl nezeznamenal. Naopak, z kozy se dalo střílet mnohdy kolem 1MOA/100m v tří ranné polo?ce. 8)
To neplatí ale vždycky s SBT, tam to bývá zpravidla, díky krat?í vodící části, horší :? .
vhool

Příspěvek od vhool »

:D to neres jsme kamaradi a on zna moji averzi ke kombinovanym zbranim takze to ber jako srandu :wink:
kosmík
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 11.1.2007, 21:34
Bydliště: Mělník

To: jakub203

Příspěvek od kosmík »

zkušenost s Blaser BBF 95 mám osobní ale zatím krátkou (přines Je?í?ek... :D ) Nicméně - myslím že jsem vybral dobře, značku i kalibry.
Perfektní zpracování, pěkné dřevo co sedí, lehká zbraň. A mazaná montáž 8) . K těm laufům: kule je v objímce, dá se "ladit", což je výhoda proti letování které je "na furt" ale ne vždy ideální. Taky to při nastřelování líp stydne. když za to vezme?, trochu to pru?í ale nehne se to. Ta gumová li?ta je jen na doladění vhledu aby to z dálky nevypadalo jako rusanda :lol: .
Lovu Zdar! - a dobře se rozhodni.
.308W, 7x65R-20/76, ...a sklo Meopta!...
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

vhool píše::D to neres jsme kamaradi a on zna moji averzi ke kombinovanym zbranim takze to ber jako srandu :wink:
Nebylo to ve zlém! :lol: Jen mi to nedalo, myslím že ZHčka jsou minimálně standardně přesné, naopak někdy přesnější než opakovací kulovnice (v standardu samozřejmě), hodnotím studené rány... pokud by se toho chtěl někdo chytnout. :)
vhool

Příspěvek od vhool »

v pohode,nejsem chytlavej :wink: .opravdu ja kombinovane zbrane nemusim a to proto,ze je to o kompromisu (např.tloustka kulove hlavne).uznavam ze pro vykon myslivosti je to vhodna zbran a nektere se mi i libi ale dle meho nazoru chce takova zbran i ukazneneho strelce ktery vi na co ma (mam na mysli strelbu kuli)vzhledem ke konstrukci je to zbran max.do 150m.to mi nikdo nevymluvi.bohuzel diky byvalemu rezimu nebylo moc z ceho vybirat tak se ZH stalo lidovou zbrani a dodnes je mnoho "myslivcu" co tvrdi ze strili presne a max.do 150m a pritom to nevedomky (tomu bych rad veril ale bohuzel ...) to mydli na 300m a vyrabi mrzaky.znam jich osobne dost na to abych si udelal obrazek.pak je docela sranda kdyz se na zkusebnich strelbach strili napr.na 100 kroku na pivni tacek (vcelku je jedno na co se strili) a ono jim to lita pul metru dokola.clovek tam slysi opravdu originalni vymluvy.samozrejme ze to neplati na vsechny ale myslim si ze to neni vzacnost v nasich krajich.K te presnosti,zatim jsem nemel tu cest potkat ZH v razi 7x57R se strelivem od SB ktere by na 100m strilelo stabilne pod MOA :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Zajímavá debata. :wink:
No pod 1MOA a stabilně, to bude těžko střílet každá zbraň s průměrně kvalitním střelivem, bez debat. Nástřelky kolem 3cm/100m jsem ze ZH už viděl. Např. moje CZ 584 v 7x57R se střelivem RWS střílí naprosto spolehlivě kolem nebo pod MOA, mám optiku Zeiss 4x32, chyba bude spíše v precizním zamíření vlivem menšího zvět?ení :wink: . Platí to pro studené rány, pak Záleží jak rychle vystřelí? ty dvě následující. Pokud bys ihned přebíjel, např. na dostřelnou ránu, tak je to naprosto bez posunu. Osobně jsem zatím bohudík v revíru netuplovat, mám to ověřeno na střelnici.

Zajímalo by mě proč si myslíš, že vícehlavňová zbraň bude z konstrukčního hladiska méně přesná (opakuji na studenou ránu) :?: že má tenčí stěnu hlavně? To nemá vliv, pokud je napevno sletovaná s druhou hlavní. Vibrace jsou v obou osách utlumené, podobně jako u balistické hlavně v prizmatu.
Chápal bych, že zbraň s lů?kovým závěrem může být méně přesná, pokud má větší závěrovou vůli (lidově řečeno je vyvachlaná), při vývinu rány by se pak hlavně pohybovaly nezávisle na baskuli, a to už by mohlo být v terči znát. :?
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

To Vhool já nikdy nestřílel z kulobroku na víc jak sto metrů na zvěř Záleží na každém střelci.Jak jsem psal každý by měl střílet na to na co se cítí.A ne dělat machry a dělat ze zvěře mrzáky.Ale na druhé straně střílel jsem 7/57R z ZH střelivo RWS KS 10,5g na dvěstě metrů na terč 10ran do tří centimetrů bez jakéhokoli nechání chladnutí hlavně.každá zbranˇje na něco do naší honitby je ideální.Teď už jí sice nemám,ale zamý?lím něco znovu mit.
vhool

Příspěvek od vhool »

:wink: ja pisu sam za sebe a jsem rad za vase reakce.nemam s kombinovanymi zbranemi az takove zkusenosti abych zde mohl davat fundovane rady na toto tema.sam jsem to nikdy nevlastnil ale parkrat jsem to mel zapujcene a neco jsem nastrilel (na strelnici,lovit chodim jen se svou zbrani nebo s takovou kterou dobre znam).je pravda ze treba blaser je hodne kvalitni.naproti tomu zminovane ZH me nikdy nenadchlo ani kvalitou zpracovani ani vykonem a to mi jich proslo rukama pres 20 :( v ruzne kvalite a casto se mi vraci s tim ze potrebujou nastrelit a neni to vzdy po klepnuti flintou.pro ilustraci na svem senderu jsem v prosinci nastreloval po 4 letech !!! a to jenom proto ze jsem na to spadl z 1,5m a ulomil krouzek co drzi optiku a to je to 300 WM.ukazneneho strelce chce kazda zbran to je bez debat ale ruku na srdce,kolik z nas myslivcu (nemyslim takove pacienty jako jsem ja nebo par jedincu zde na foru :lol: ) alespon jednou vzalo do ruky dalkomer a merilo si strelecke vzdalenosti na ktere lovi?navic clovek ktery ma presny (myslim opravdu presny +-10m/100m) je spis hricka prirody nez bezny jedinec.co se tyka konstrukce kulobroku tak ciste technicky jde opravdu o kompromis a to dost velky.jine tlaky v ruznych hlavnich tudiz jina konstrukce hlavne,jedna drazkovana druha bez,kazda jine tloustky tudiz jiny prubech vibraci a jine a jine rozdily.to spojim napevno dohromady pajenim a dej se vule bozi (ciste technicky :lol: ).pochybuju ze by pri konstrukci ZH se nekdo zabyval opravdu nejakym hlubokym vyvojem a vyzkumem vlastnosti takoveho svazku (mam na mysli dobu kdy tato zbran vznikala a ucel pro ktery byla vyrabena)to vse mi dava do ruky argument,ze v pripade ze si porizuji tuto zbran tak jsem preden rozhodnut ze kazda kulova rana nad 150m je tak trochu lotynka (berte s rezervou) a brokova rana taky nebude jako z kozlice nebo dvojky.samozrejme ze uznavam ze kazda zbran ma svuj ucel a i kulobrok ZH (nebo jiny) ma v myslivosti sve misto a pro urcity druh lovu nebo honitby je idealni tak to prosim neberte jako ze tyto zbrane odsuzuji.neni to tak ale neni to moje parketa :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Letos jsem střílel 3 srnce ze svého kulobroku a bylo to opravdu trochu dál, než je u mě obvyklé: 1. 130m, 2. 170m, 3. 120m. Pokaždé s dobrým komorovým zásahem, podotýkám že mám optiku se zvět?ením 4x, takže těch 170m je asi pro mě hraniční vzdálenost (při dobrých světelných bodmínkách), nejraději ovšem lovím do 100m. Zbrani, optice a hlavně střelivu důvěřuji - to je asi základ. :wink:
Vzdálenost střelby k nástřelu vždy krokuju a od roku 2005 si vedu záznamy to platí i o brokové střelbě.
Souhlasím s Vhoolem, že je bohužel (alespoň u nás) většina myslivců, kteří ke střelbě po zvěři nepřistupují s patřičným respektam a sebekázní. A taky občas pozoruju při jarním nastřelování kulovnic ty rozptyly a střední body zásahu a občas mi z toho běhá mráz po zádech. :? Co mě ale udivuje, je to že to všelijak nelítá jenom starším myslivcům...ale mnohdy i těm mladším, kteří např. ZH nevlastní... :roll:
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

kulobrok

Příspěvek od Jiří »

ahoj,musim taky souhlasit s tím, že kulobrok je dobrá věc. Vlastním dva kousky v 7x57R/12 a v začátcích jsem si s polu s výměnejma hlavněma kompletně pro práva myslivosti vystačil. No časem je člověk náročnější a pořídí si kulovnici i brokovnici,ale na začátky rád vzpomíná. Je pravda že pokud se týká vzdáleností,tak ho nepoužívám nad 100m,ale nikdy jsem nemusel dohledávat
Brok je brok, ale první kule bere.
vhool

Příspěvek od vhool »

to nimrod:v tom s tebou souhlasim.ja taky nemel na mysli vek ale spis ty chlubily co v hospode vypravi jak vi na kterou vzdalenost strili a jak a cim.myslim ze na tohle vek nema az tolik vliv :wink:
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Také vlastním kulobrok 7*57R/12*70 ,máme tu převážně polní honitbu s drobnou zvěří a srnčí.Přes léto se tu v lánech kukuřice vyskytuje černá .Na čekaných i při šoulačkách se mi zdá kulobrok aspon pro mě vyhovující .Kolikrát se čeká na srnce a přijde škodná.
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

to Vhool: ovšem, není to o věku, příjde mi právě paradoxní, že občas mladší myslivec s řekněme modernější zbraní nepřistupuje ke střelbě s takovým respektem, jako třeba ten starší se ZHčkem, samo není to pravidlo ale zažil jsem takové případy. :wink: O chlubílcích v hospodě, typu "střílím srnčí na 300m" záměrně nemluvím, to je kapitola sama pro sebe. :?
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

nimrod:
Tak do hospody nechodim... ale srnci na tech "skoro" 300m uz sem strelil. Takze sem asi ta kapitola sama pro sebe? :D

Jo kdybych strilel ZHckem asi bych neveril ani sam sobe :lol:
sprg
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: úte 19.12.2006, 18:28

Příspěvek od sprg »

Andy píše:Kulobrok je dobrej na nahanku... nebo na soulacku. Kazdopadne zatim jsem vse co jsem chtel strelil kuli. Na kachny totiz nechodim :-) jen vyjimecne a to si broky pujcim.

V dnesni dobe je kulobrok skoro nanic... vetsinou se strili z kazatelny a drobna zver temer neni. Vse ostatni se streli kuli.
A cim strilis z kazatelny na kunu??Mam taky solo kulovnici,ale ten kulobrok by se nekdy hodil..Asi petkrat uz jsem mohl strilet na kunu primo pod posed...byt tebou ,tak kulobrok neodsuzuji..Myslim,ze v myslivosti ma sve nezastupitelne misto.. :wink:
Jo a stale cekam na odpoved,proc jsi mi smazal ten prizpevek,kde jsem dekoval Edelweisovi...Diky..
Odpovědět