Noční profesionální vidění - výběr

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od miso243 »

Čiastočným riešením je jeden zameriavač na weaver al. inom rýchloupínači používaný zároveň ako pozorovák a na zbraň nasadzovaný pred streľbou. Ja tak fungujem už nejakú dobu. (Pard SA 45LRF).Preferujem lov zo zeme s postupným priblížením ku zveri. Používam trojnožku BOG Deadgrip, výrazne uľahčuje tiché nasadenie zameriavača. Nasadzovanie ale treba natrénovať, diviačia a hlavne líšky sú celkom ľahko zraditeľné kovovým klepnutím. Dosť výhodou je veterné počasie maskujúce zvuky. Ak treba brať ohľady na parožie, samotné termo je dosť obmedzujúce. Chce to ešte jeden pozorovák na kontrolu. Čo sa týka diaľkomeru plne súhlasím s kabátom. Na rovinatom teréne bez orientačných bodov je to nevyhnutnosť.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od dalas »

Když už bych chtěl v noci posuzovat trofeje, tak bych k tomu použil dobrej pozorovací digitál. Stejně lze lovit pouze prase a lišku. Jestliže se tu bavíme o profesionálním vidění, měl by mít přístroj certifikaci pro ozbrojené složky. To uvádím jen jako určité vodítko.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od lovec »

Ako píše Dalas, bavíme sa tu o bežnej konfekcii, nevidím v tom problém. Len by som vypustil v tomto prípade zavádzajúce slovíčko “profesionálny”.

Profesionálne prístroje sa nie vždy veľmi odlišujú parametrami, ale zato sú omnoho robustnejšie a odolnejšie. No a samozrejme cenovo sú to násobky.
Detto high-end civilné prístroje, ktoré nie sú bežne v ponuke, ale dajú sa zohnať, avšak nie v bežnej obchodnej sieti.
V týchto dvoch prípadoch je možné hovoriť o profesionálnych prístrojoch. Píšem to len kvôli tomu, že názov témy nekorešponduje s jej obsahom.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od miso243 »

dalas píše: stř 08.11.2023, 11:28 Když už bych chtěl v noci posuzovat trofeje, tak bych k tomu použil dobrej pozorovací digitál. Stejně lze lovit pouze prase a lišku.
No u nás je momentálne výnimka a môže sa všetka raticová. Ale súhlasím s s tebou čo sa týka digitálu.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od Šumavák »

S dilematem "digitál versus termovize" se potýká kde kdo. :) Pro noční detekci zvěře za různých klimatických podmínek a v různém prostředí je jasným favoritem termovize, ale pokud si chce člověk např. detailněji přečíst paroží, aby věděl, co má v revíru, tak je zase lepší digitál s dobrým rozlišením. Jenže jak už tu padlo - mlha, hustější déšť či sněžení, nebo nějaká vegetace před zvěří, od toho všeho se IR přísvit odráží a digitál oslepuje. Akorát oslepení zábleskem při výstřelu lze u digitálu potlačit použitím tlumiče na zbrani. V rámci rodiny to každý řešíme jinak, část nás používá termovizní zaměřovač i pozorovák a část kombinaci digitální zaměřovač a termo pozorovák. Pulsar sice vyrábí i kombinovaný termo / digi zaměřovač Thermion DUO, ale osobní zkušenost s ním nemám. Každopádně podle toho, co jsem shlédl na netu, nemá žádný přísvit, takže digitál se zřejmě používá akorát za denního světla (barevný obraz) a za šera (černobílý obraz), po tmě se využívá termo. Jinak mé někdejší zkušenosti se shodují s výše uvedeným textem, tedy že mezi řekněme "hobby" a "profi" přístroji nebývá citelný rozdíl ve kvalitě obrazu, ale ty "profi" (policejní, armádní...) se obvykle vyznačují vyšší mechanickou odolností a spolehlivější pracho / vodotěsností - a samozřejmě vyšší cenou. :D
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

To slovíčko profesionální jsem použil záměrně , dalo by se to pojmenovat možná i jinak, ale šlo mi o věc, která vydrží například několik let bez starostneho používání prakticky denně.
Něco co má kvalitní promyšlené zpracování, dobrou a odolnou konstrukcí , bude to dobře koukat, držet nástřel a zkrátka vydrží to. Co se týče digitalu, tak na trhu je cca 10-15 zařízení které mají cenovku od 20-30tis a vesměs je to všechno plast, řekl bych že vše vyráběné v Číně, a cena mi přijde že se liší hlavně značkou, funkcema atd. To jak to bude koukat a co to vydrží je loterie. Každý chválí něco jiného.
Mezi termovizemi bych řekl že kvalitou a životností bude navrcholu Eagle a Archer a pak celý ten zbytek. Možná ještě k těm lepším se dá co znám tak přidat termo od dedalu. Nikdy jsem ho v ruce neměl ale věřím že kvalita bude příkladem pro ostatní.
Dnes má spousta mašinek vestavěné baterie, vestavěné prisvity a asi už se to všechno bere jako spotřebak. Vydrží to záruku , pak to klekne a kupuje se novej stroj aby se trošku mlela ekonomika. Bohužel noční přístroje bych řekl že zažívají velký boom a lezou na trh nové a nové přístroje a ty staré rychle překonávají.
Je mezi digitálními přístroji něco takoveho jako je třeba zmíněný dedal , Archer nebo eagle mezi termovizemi? Nemyslím cenovkou. Ale svojí kvalitou. Nebo žádný takový digital není a pak už se člověk pohybuje jen mezi noktovizory? Tam asi kraluje zase dedal, ale prý nikdy v tom nebude takový obraz jako u digitalu.....co jsem ale slyšel tak zejména mezi lovci vysoké zvěře kraluje právě dedal. Ale proč ne digitaly to nevím.....
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od cobaj »

Jako jeden ze systemu pro nocni lov pouzivam Dedal 370 s XR5 AG. Kdyz ho posadim na March 5-40 a pochopitelne jako kazde zasadce prisvitim nemuze byt o porovnani s digitalnimi pristroji ani rec. Zasadky maji sva negativa, ale co se tyka pripadneho obeznani (kvality obrazu) nemaji konkurenci.
M.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

cobaj píše: ned 12.11.2023, 18:29 Jako jeden ze systemu pro nocni lov pouzivam Dedal 370 s XR5 AG. Kdyz ho posadim na March 5-40 a pochopitelne jako kazde zasadce prisvitim nemuze byt o porovnani s digitalnimi pristroji ani rec. Zasadky maji sva negativa, ale co se tyka pripadneho obeznani (kvality obrazu) nemaji konkurenci.
M.
Tak jsem se díval a ten puškohled to je opravdu parádní kousek. XR5 AG je přesně co?
Takže máš zkušenost že předsádka na puškohled má dobrý obraz? A v porovnání s digitální předsádkou? Co bude jak koukat ? Výhody a nevýhody? Možná by toto mohla být ta správná cesta....
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od cobaj »

Nevim jestli je to pro tebe spravna cesta. Ten system ma sve velke plusy, ale i minusy a je narocny na uzivatele. D370 je zasadka a v te me je menic https://alpha-photonics.com/en/produkte ... -ag-o37mm/
AG - autogating

Nevyhody - nekomfort priliceni, kratky ocni relief - vstupenka k ziskani odznaku idiota, potreba prisvitu i v podminkach kdy cisty nocni zamerovac jeste prisvit nepotrebuje, nekomfortni ovladani obzvlast pri pouziti min - max zvetseni denni optiky
Je toho vic, ale proc se s tim zabevat.

Vyhodou zasadky je ze na ,,menic,, dostanes obraz tak cisty jak optika pri danem zvetseni dovoli. Chyba tedy v podstate vznika az rozlisenim a dalsimi parametry menice.
U predsadky se uz zase koukas pouze na ,,obrazovku,, pres optiku a volbou vyssiho zvetseni pouze zvetsujes chybu - to co ti dovoli rozliseni a parametry menice. Je to hodne zjednodusene receno. Podobne jako digitalni zvetseni obrazu. Prisvit budes ale zapinat o poznani dele.

Obcas jsou lidi zklamani obrazem ,,zelenych,, pristroju ale zapominaji, co si zaplatili. Pohraj si s konfiguraci menice: https://www.e-myslivost.cz/predsadka-no ... 16028#6029. a uvidis ten duvod proc tu beha vetsina Dedalu a dalsich pristroju pouze s Dep0.
M.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Plně chápu co tu píšeš. Krásně vysvětleno. Zasadka mi moc smysl nedává právě v tom že pravděpodobně člověk musí najít kompromis při umisťování puskohledy na montáži a na zbrani tak aby do ní dobře viděl bez zasadky, ale aby se do toho dalo koukat ještě s ní, a to mi přijde krkolomny. Předsádka je v tomto lepší ale zase má to tu nevýhodu toho obrazu. Je to hodně složité. Kolega ze zdruzeni se rozhodl koupit termo zaměřovač. Ale chce takový , aby už byl schopen vidět a rozpoznat například u černé zvěře rozdíl v pohlaví a aby už i u trofejové zvěře bylo vidět paroží. Ale který přístroj by to už dokázal to nevím. Já takové prostředky nejsem ochoten vynaložit proto hledám cestičky. Asi bych řekl že jsou hlavní tři cesty. 8) :D
1. Termo zaměřovač a k tomu termo pozorovak - nejdražší
2. Analog zaměřovač a k tomu termo pozorovak- stejně dráhy a nebo levnější než první
3. Digitální zaměřovač+ termo pozorovak- asi nejlevnější

Pak už jen kvalitní sklo a čekat na úplněk a nebo sníh..... :D
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Jaký je dle vás nejlepší digitální zaměřovač? S ohledem na provedení, funkčnost, ostrost obrazu, s ohledem například že by člověk používal laserový prisvit 940? Někdo říká Alpex, jiný digex c50, infiray.......
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od kabát »

Existuje ještě jedna varianta. Něco si vyber a choď s tím do lesa místo dlouhého diskutování a teorií. Praxi ničím nenahradíš a zkušenosti tě posunou v tvém prostředí dál. Za mě nejlepší digitál byl PULSAR N 455 , k tomu přísvit LUNA 940, výměnný akumulátor. Koupíš ho použitý za relativně dobré peníze a splní ti všechny potřeby. Jinak zásádky a předsádky taky fungují ale pro mě měly víc mínusů než plusů.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Tak po dlouhém bádání a přemýšlení jsem pořídil noční vidění v sadě s pozorovací termovizi. Určitě to každý z vás viděl v různých eshopech a obchodech- jedná se o pulsar digex c50 a pozorovací termo axion.
Zatím z toho úplně odvareny nejsem, rozhodoval jsem se mezi více možnostmi, jako je například Alpex a podobně, ale s ohledem na to, že jsem chtěl kupovat i pozorovak šel jsem do toho. Finančně co se týká této stránky tak bych asi těžko hledal pozorovak a zaměřovač za tyhle peníze. Pozorovak je použitelný aby člověk rozeznal zvěř tak do 150 max 200m. Ten kdo říká že pozorovak by měl být lepsi jak zaměřovač, tomu bych dal asi za pravdu. Pulsar digex mě trošku zklamal. To, co člověk vidí na internetu, je asi trošku přikrášleno. Moje zkušenost je taková že na vzdálenost 110m horko těžko rozeznat pohlaví černé zvěře. Za mě, kvalita obrazu nic moc. Možná že by to vyřešil laserový přísvit, ale je to opět loterie, a laser co vím tak stojí kolem 5tis. Váš názor na tuhle sadu digex + axion?
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od Šumavák »

Tento digitál jsem nikdy neměl, ale některé Pulsary jsou citlivější na doostření, musí se fakt jemně. Tedy nejprve si pořádně zaostřit displej (kroužkem vzadu u střelce) a pak v případě potřeby doostřit na vzdálenost cíle (kroužkem vpředu). Při změně intenzity přísvitu je obvykle nutné opět doostřit. Jinak reklamní videa na netu samozřejmě vypadají vždy lépe, než je realita. Např. u termovizních zaměřovačů se často natáčí za denního světla, kdy je obraz lépe vykreslen, no nekup to! :D
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Noční profesionální vidění - výběr

Příspěvek od WildBoar9362 »

Šumavák píše: pon 20.11.2023, 12:10 Tento digitál jsem nikdy neměl, ale některé Pulsary jsou citlivější na doostření, musí se fakt jemně. Tedy nejprve si pořádně zaostřit displej (kroužkem vzadu u střelce) a pak v případě potřeby doostřit na vzdálenost cíle (kroužkem vpředu). Při změně intenzity přísvitu je obvykle nutné opět doostřit. Jinak reklamní videa na netu samozřejmě vypadají vždy lépe, než je realita. Např. u termovizních zaměřovačů se často natáčí za denního světla, kdy je obraz lépe vykreslen, no nekup to! :D
Hraju si s tím pořád , ale celkem to zrní. Musím se zeptat někoho kdo to má, jak mu to kouká, popřípadě se někoho zeptat jestli nemá zkušenost s nějakým laserem. Do jakého laseru popřípadě jít? Do Luny ?
Odpovědět