Naháňkový speciál

Vše o kulovnicích a malorážkách
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od dalas »

U Tikky T3 mě otevřený závěr (klika nahoře) samovolně odjede do zadní polohy při náklonu 15° a do čelní polohy se samovolně vrací při náklonu 10°. Nikdy jsem neměl problém s hladkým podáváním nábojů a to ani u vystřelené nábojnice. Lehká vůle v závěru je, ale nemá negativní vliv na hladkost chodu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Šumavák »

Citron píše: pon 20.11.2023, 10:39...Neprospělo by lidem více navštěvovat střelnici a opravdu střílet jak na statický tak pohyblivý terč? Kolik lidí doma se zbraní cvičí nahození do ramene? Kolik lidí má cvičný náboj a po nahození cvičí rychle přebití?
Drtivé většině by tohle prospělo víc, než mít speciál, se kterým stejně neumím zacházet...
Tak ten "naháňkový speciál" se bude týkat zejména lidí, kteří individuálně loví se zbraní / ráží / optikou, které nejsou pro naháňky ideální. Co se týče střeleckého tréninku, tak se domnívám, že část tuzemských myslivců by určitě uvítala např. lepší dostupnost střelnic s "běžícím terčem", než tu aktuálně máme. Jinak bych nechtěl vidět tu paniku, kdyby se v ČR zavedlo něco jako ve Finsku, tedy pro lov určité zvěře každoroční povinné přezkoušení ze střelby na statický i pohyblivý terč... :roll:
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 285
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Citron »

No právě proto to říkám, protže jsem na naháňky chodil s kulovnicí uzpůsbenou pro indivudální lov. A díky trénování nebyl problém lovit zvěř v pohybu i když jsem před tím vždy poslouchal,že to ani nechytím do té optíky.
Při představě, že musím ještě trénovat s další zbraní před sezonou, tak to se mi už nejeví jako produktivní. Já jsem zastáncem toho, že mám pokud možno bravurně ovlád to, co již mám. Pak odpadne hodně problémů.
A ano, pro přezkoušení bych byl, když to tak vidím.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Uživatelský avatar
Grizly
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 20.11.2020, 22:39

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Grizly »

souhlasím Citronem že málo kdo trénuje , jak na sucho tak na střelnici a tím vznikají ty problémy a člověk poslouchá řeči typu on je každých druhý víkend na střelnici a podobně , nebo se člověk setká s tím no na to moje střílení to nemá cenu vystřelím 20 ran za rok . a hodně záleží na tom jak daná zbraň člověku sedí může být ze zlata ,ale když nebude sedět a člověk se do toho bude nutit tak nikdy nebude rychlí.
A je poznat na lidech který trénují s malorážkou už jenom to zacházení a chování se zbraní
Marlin XS7 308win + Yukon Craft 7x50 / Steyr Mannlicher SM 12 LH 7x64 + Swarovski Z8i 2,3-18x56P/SR /SM 12 LH 9,3x62 + Meopta MeoStar R2 2,5-15x56RD/MR / Steyr Mannlicher Zephyr II .22 LR + Meopta 4x32 / CZ 457 American LH .22 LR + Yukon Jaeger 3-12x56
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od SoukuM »

Tak zrovna trénink s malorazkou na strelbu s kulovnici nijak zvlášť nepripravi.
MS
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od haluziak »

Proč by nepřipravila? Základy jsou stejný akorát kulovnice víc kopne - sejně jako hromada jiných trénuji s 9x19 abych pak používal .223 - prostě je to levnější a já můžu trénovat více.

Ale jo střelnic s pohyblivým terčem je málo.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Michal_123 »

Právě, že ta malorážka Tě může naučit špatným návykům. V pušce i v pistoli.
Zaměřování je víceméně stejné stejné, ale hmotnost i chování zbraně při výstřelu je úplně jiné.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od lovec »

Malorážka na tréning určite áno, čím viac, tým lepšie. Dnes nie je problém kúpiť malorážku od rovnakého výrobcu ako má dotyčný guľovnicu a prípadne ju dovážiť na rovnakú hmotnosť. Dôležitá je práca so zbraňou, ovládanie záveru, zvyk na spúšť - to všetko sa dá veľmi priblížiť k dospelej zbrani. Aj preto sa dnes napr. pre strelcov PRS stavajú malorážky, ktoré sú identické s ich guľovnicami. Ak sa podobného receptu bude držať poľovník, jeho strelecké schopnosti z toho budú len a len profitovať.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Michal_123 »

I když máš stejnou hmotnost zbraně, spoušť, pažbu... práce závěru i chování po výstřelu je pořád jiné.
Dlouhou malorážku střílím taky a chovám se k ní úplně jinak než ke kulovnici, zejména ke kulovnici dospělejší ráže.
Něco to střelci určitě dá, to je jasné. Začátečníkovi i zkušenému střelci.

Je fakt, co se týká zaměřování a spouštění, tak se například pro trénink krátké zbraně používá i vzduchovka. Pro mířenku i akční úlohy.
Ale trénink se musí kombinovat s pistolí, nebo to může být dost kontraproduktivní. Vzduchovka i malorážka stačí držet poměrně zlehka, ale pistoli musíš držet velmi pevně.

I když, u té krátké alespoň nehrozí rozbité obočí, neboli znaménko idiota. :wink:
Špatné náviky z malorážky se opravdu blbě odnaučují.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od WildBoar9362 »

Souhlasím s názorem, že se člověk musí s kulovnicí co nejvíce zžít a hrát si s ní, nahazovat, prebijet, měnit zásobníky atd. Já to třeba dělám u televize. :D
Když se s tím člověk opravdu precizně naučí, kde to úplně samo, a hlavně je důležitý mít vždycky nějaký cíl a na ten zamířit a zmáčknout. Takže školní náboje určitě super věc.
Co taky vidím jako dost omezující při té pudové střelbě na pohybující se zvěř - oblečení. Vyplatí se investovat do oblečení které bude mít třeba více vrstev a nebude to jak nějaká ,,duchna" . Mám bundu od Deer Hunter, je teplá, zda se mi taková vzdušná a lehká a i tak mě někdy pěkně štve......vadí při nahození kulovnice.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Michal_123 »

Trénink je důležitý. A také vyhodnocování toho, co se děje.
Já jsem například po několika prvních pistolových závodech zjistil, že po několika disciplínách, kdy jsem mhouřil levé oko, na pravé nevidím. Protože jsem mhouřil obě a na to pravé, řídící jsem mačkal víčkem také.
Takže jsem zkusil mířit oběma. No nesmysl, nešlo to.
Takže jsem vzal plastovou pistolku dětí a zkoušel jsem u televize pár večerů mířit a spouštět.
Měl jsem to za pár dnů, nestačil jsem se divit. Dodnes si nedovedu představit míření jedním okem.
S jednou výjimkou, a to je puška na závodech, když jsem už hodně unavený. To musím oko mhouřit, i když je to pro mě nezvyklé.
WildBoar9362
Častý návštěvník
Příspěvky: 71
Registrován: pát 02.12.2022, 20:29

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od WildBoar9362 »

Tak jsem se dnes potkal s jedním starším kolegou myslivcem, je ve zdruzeni někde v Jeseníkách kam jezdí na víkend na chatu a ještě je členem ,,doma" ve zdruzeni na jižní Moravě.
Dlouhá léta byl jedincem který snad každý rok pořídil nějakou kulovnici nebo brokovnicí. Dnes co jsme se bavili, tak říkal že si koupil Browning bar v ráži 9.3x62 a začal jí využívat na všechny způsoby lovu. Dneska všechno prodal a je to jeho jediná kulovnice. Říkal že na naháňkách nemá téměř konkurenci, funguje to, jen prý když to koupil tak to nemělo moc dobrý soustřel, ale nějak to řešili v rámci záruky.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Martinř »

Zdar všem v novém roce, pokud se máme bavit o naháňkovém speciálu, tak tím rozhodně nejsou flinty s klasickým závěrem! Stejně jako přímotah bude rychlejší než klasický Mauser, tak samonabíjecí kulovnice, nebo kulový dvoják budou rychlejší než přímotah. Mám BAR v 30-06 a nikdy mě nezklamal (a to mám i tu R8 ve skříni)!
Uživatelský avatar
Radan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: stř 21.11.2007, 10:35
Bydliště: Holešov

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od Radan »

Jinak bych nechtěl vidět tu paniku, kdyby se v ČR zavedlo něco jako ve Finsku, tedy pro lov určité zvěře každoroční povinné přezkoušení ze střelby na statický i pohyblivý terč... :roll:
[/quote]

No tak to by slovo panika bylo velmi slabé :lol:
Pro jaké druhy zvěře to Fini mají ? A pokud někdo nenastřílí, co nastane ? Rozveď to, zajímavý poznatek :idea:
22 LR, 9 mm Luger, Meopta Meostar B1 7x42, útočně laděný Mops
george.barley
Častý návštěvník
Příspěvky: 78
Registrován: stř 30.7.2008, 18:05

Re: Naháňkový speciál

Příspěvek od george.barley »

Benelli Argo Battue 9,3x62 + Leopold VX-R 1,25-4 x 20.Idealni kombinace.
Odpovědět