Střelecký GURU

Vše o střeleckých dovednostech nutných k lovu
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

Pomoc! Byl by někdo ze zkušenějších kolegů ochoten mi poradit? Rád bych se zdokonalil v lovecké kulové střelbě, ale nedaří se. V březnu 2023 jsem koupil kulovnici Tikka t3x lite v 6,5 creedmoor. Osadil termovizí Stellar SH50 s originál pevnou montáží SAKO. Střelivo používám hammerhead 10,1 g/ 156 gr. Jde mi o to, že občas mám příležitost lovit zejména lišky na vzdálenost 150-300m. A protože nejsem žádný hazardér, tak bych rád lovil na tuto vzdálenost s jistotou. Při nastřelování na 150 m to lítá pěkně. Ale jakmile se posunu na 200m, tak mám soustřel cca 25cm. Ani nechci domyslet soustřel na 300m. Stříleno v leže i v sedě s magnetickým bipodem. Můžu např. nahrát samotnou střelbu, jak provádím na střelnici, napsat si zprávu, zavolat si atd. Děkuji všem za reakce.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od dreamer4u »

Zdravím. Osobne si myslím, že bude problém aj v strelive. Táto strela je síce výkonná ale určite nie je určená na streľbu na vzdialenosť 200 +. Na tvojom mieste by som skúsil najprv strelecké strelivo určené na presnosť. Niečo na typ FMJ, HBPT proste celoplášť. Ak už chceš strieľať 300+ tak by som rozhodne popremýšľal nad nejakým prebíjaným strelivom, kde si proste danú strelu vyšperkuješ presne na svoju zbraň. Samozrejme do úvahy pripadajú aj ďalšie neduhy ale to by som nechal trošku na neskôr. No a v prvom rade cvik cvik a cvik. Proste strieľať vždy keď sa dá a eliminovať postupne nedostatky.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

Děkuji za zprávu. Chtěl bych střílet do 300m. Nevím jestli v tom nehraje také roli přiblížení. Optické mám 3,8x a když to dám x 8. (maximální přiblížení) tak se možná něco změní. Nevím.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od dreamer4u »

Zdravím. Priblíženie s tým veľa nemá. Ak by ste si pozreli americký dokument o ostreľovačov, tí používajú štandardne 308 win s pevným priblížením 10x a sú s tým schopný pokryť do 900 m čo je akčný radius 308 win. Keď chcú inú ligu tak si už berú Berret cal. 50 čo pokryjú 2 km.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Georg.H »

Mám 6,5 CM také
lišky lovím do 300m vlastním přebíjeným střelivem.
156 grn je už krapet těžké.
Nejlepší střela se mi osvědčila sierra 130 grn TGK
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od cobaj »

Popis tveho problemu je bohuzel k urceni priciny nedostatecny
1. I tezke strely a i strely typu FB s loveckou konstrukci mohou byt na 300m velmi presne.
2. Urcite bych nedelal zavery o rozptylu streliva ze strelby pres termovizi.
3. I kdyz vyrobce pise ze doporucuje stoupani 8" nemusi si to proste sednout (156gr)(napovedet ti muze tvar prustrelu v papiru)

Nenapsal jsi nam ten rozdil rozptylu mezi 150m a 200m. V tve sestave nevidim dalkomer coz u strelby na 300m povazuji za naprostou nutnost.

1. Nasadil bych kvalitni klasickou optiku s korekci paralaxy (s 30mm tubusem by jsi nemel mit problem se s nekym dohodnout pokud ho sam nemas)
2. Udelal test treba po 3 ranach na 100, 200, 300m. Zameril se na ovalitu zasahu a umerne zvetsovani rozptylu se vzrustajici vzdalenosti.
3. Pripadne zopakoval test s s kvalitnim tercovym strelivem s vahou strely okolo 140gr
4. Pokud si neveris, nech to odstrilet někoho kdo nedela strelecke chyby.

To by na zacatek mohlo stacit pro posunuti se dal.
M.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od dreamer4u »

Zdravím. A ešte jedno video. Síce prioritne určené pre ostreľovačov ale veľa vecí je použiteľných aj pre poľovnícke účely ... príjemne pozeranie....
https://youtu.be/IOE8tW9nuTI
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

Díky za rady. Já se doteď snažil to nastřílet na terč termovizí, protože s tou i lovim. Ale bude to chtít udělat 2 kroky zpět, aby se dalo popojet v před :-) Laserový dálkoměr používám vždy i při lovu. Taky jsem si lámal hlavu nad přesností zásahu, když se zvěř pohybuje ke mě, anebo ode mě, protože když ji zmerim jak je daleko, tak než ji zaměřím přes puškohled a vystřelím, tak popojde. Dalo by se to vyřešit tak, že když bude třeba 230m, tak si kliknu na termošce během vteřiny nastřelení na 250m a vím že jsem relativně přesně v rozmezí 225-275. Je to ok úvaha? Jinak soustrel na 150m mám cca 5cm a na 200m 25cm.
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

A co střelivo eXergy Blue? Má deklarovanou plochou dráhu letu.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od cobaj »

Odkud vlastne jsi? Kam jezdis na strelnici?
Pokud uz musis strilet na zver v pohybu k tobe nebo od tebe, nastav korekci podle zmerene vzdalenosti a potom vykompenzuj prenesenim. Pujde to od tebe proste vystrelis na horni tretinu, pujde k tobe vystrelis na spodni tretinu(pochopitelne zalezi na rychlosti pohybu, tve rychlosti nastaveni, velikosti a vzdalenosti cile) Aplikoval bych to na cil velikosti lisky maximalne do tech 250m a to tu nebereme v potaz trajektorii strely jako takove. O zkušenostech ani nemluvim.

Zmena tveho rozptylu ze 150m na 200m (5cm - 25cm) vypada spis na problem se stabilitou strely. Je to fakt moc.

XEnergy ti vymlouvat nebudu, ale nech si je minimalne na pozdeji. ( mimo jine deklarovanych 870m/s na 120gr strelu v Creeedu
neni nic co by predpovidalo mimoradne plochou balistiku)

Kdyz uz pokus s naboji s loveckou strelou kup treba neco od Hornady se 129gr SST nebo pokud trvas na tezsi strele 140gr ELD Match (tercovka co dobre zabiji)
M.
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

Pro mě je nejdostupnější střelnice Světnov. Nevíte někdo kde najdu balistické tabulky k Hornady 129gr SST? Jinak s tím pohybem zvěře jsem to napsal asi špatně. Myslel jsem to tak, že například liška mezi změřením vzdálenosti a výstřelem popojde třeba 20 m, což na ty větší vzdálenosti má vliv na umístění zásahu. Ale střílím na ní až se zastaví a né v pohybu. S divočákama je to v pohodě, protože většinou někde buchtujou, našoulám, změřím vzdálenost, nikam moc nepopojdou a lovím (do 180m). Ale i u těch divočáků chci nad 200m lovit přesně, takže dokud nebudu s jistou lovit lišky třeba na 250m, tak nechci na tuhle vzdálenost lovit ani černou nebo cokoliv jiného. A samozřejmě že je to zákon schválnosti, že se velmi často ty lišky pohybujou někde kolem 230m, sedím na posedu, došoulat je většinou nemožné a já jen koukám a nemůžu lovit. Přitom, když se na ně podívám přes termopuškohled, tak si říkám už jen to zmáčknout, ale byla by to loterie. Asi bude dobré si více potrénovat na střelnici. Zaplatit si někoho, kdo si z mojí kulovnice na tyhle vzdálenosti vystřelí "nastřelí flintu", abych měl jistotu, že je to mejma rukama a odpadá technický faktor. Taky jsem dostal tip si tu zvěř přibližovat jen na nezbytnou míru, protože když je cíl menší, tak se musím více soustředit a nebudu si říkat, že je to jistá rána. Možná to má něco do sebe. Taky jsem začal koukat na tohohle típka. Bohužel mu nerozumím ani slovo, ale dají se některé věci odkoukat a pochopit. Například nejdřív dobře položit ukazováček na spoušť a až potom uchopit flintu a to s palcem na hřbetu pažby je pro mě velmi zajímavé. Ještě jsem takto nestřílel, ale na sucho doma musím říct, že pak tu flintu držím uplně jinak a dává mi to smysl. odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=99Lbmxr ... el=THLR.NO A ještě jedna věc. Používám i na posedu (podle toho jsem jej postavil) bipod http://www.stvarms.cz/bipody-a-podpery/ ... bipod.html , ale zase s bipodama nemám zkušenost, takže je lepší při střelbě mít flintu na bipodu "volně" položenou, anebo si ji dát do ramene trošku jako našponovanou, kdy se do toho bipodu jakože opírám? Vím, že pro spoustu z vás jsou tyto otázky úsměvné, ale nikdy jsem neměl nikoho, kdo bi mi erudovaně v tomto radil. Je mi jasné, že každý si musí najít svou vlastní cestu, ale bylo by fajn mít nějakou osnovu, které se držet. Ještě všem jednou moc děkuji za předchozí a případně i další komentáře.
Uživatelský avatar
dreamer4u
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 195
Registrován: čtv 19.7.2012, 6:29

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od dreamer4u »

Zdravim. Pozeral si moje video na ktoré som dal odkaz? (viď vyššie). Všetko tam máš podrobné rozpísané. Na tvojom mieste by som bipod asi na začiatok ak nestrieľas zo zeme vynechal. Skôr by som sa zameral na fixovanie zbrane ako na posede, to znamená oprel by som ju o pevnú podložku a fixoval ju telom. Strelba z bipodu je myslím si iná, to však neznamená že ak to strelec ovláda, nemal by mu robiť problém strieľať s akejkoľvek pozycie. Čo sa týka vzdialenosti. Rozhodne by som v tvojom prípade išiel formou nastrelit na určitú vzdialenost, povedzme každých 50 m až do napr. 300 m a urobit korekcie na zameriavači ktoré by som si zapisal. Rozhodne by som sa nespoliehali na balistické hodnoty, hlavne nie v tvojom pripade. Rozptyl v tvojom prípade 150-200 je veľký a rozhodne niekde je chyba. Hoci musím povedať, že pokles strely je už od 180/200 značný. Este ma napadla myšlienka, nastrelit zbraň nie na 100 m ale na odporúčanú vzdialenosť pre náboj, napr. 175 m, čo by ti pekne pokrylo vzdialenosť okolo 200 m a na stovke by si musel počítať, ze by ti to lietalo cca 4/5 CM nahor.
Tikka T3 varmint 308 win, puškohľad Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 EBR-7C mrad, CZ 457 varmint, 17 HMR, puškohľad Vortex Venon 5-25x56 FFP mrad, CZ 600 Alpha, 223 rem, puškohľad Discovery Gen II ED5-25X56 FFP
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

dreamer4u ano na video jsem koukal už dříve několikrát. I podle něj čistím flintu :-) Nastřelení na ONV je jedna z možností a právě u toho selier blue se mi líbylo, že převýšení na 100m do 4cm a na 200m pokles taky do 4cm (teoreticky). Balistické tabulky řeším jen jako nějaké vodítko. A právě proto bych rád nastřelil flintu po 50m, až do 300m. Nad 300m rozhodně střílet nechci. Takže by jsem měl nastřeleno na 100,150,200,250 a poslední na 275m, prototože jak se budu přibližovat k 300m, tak je ten propad už větší při nastřelení na 275m mám teoreticky pokryto i to rozmezí 275-300m. Rád bych se však posunoval postupně. To znamená, že musím vše vyladit na vzdálenost řekněme 200m a pokud to bude v pořádku, tak se potom teprve posunout na 250m.
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

Tak jsem to nevydržel a zajel si buchnout na terč. Stříleno v leže z bipodu, 200m, sako hammerhead 156 gr (jiné zatím nemám). Přiblížení jsem si dal pouze 2x (nikoliv 8x jako dříve). Foukal v nárazech vítr z leva, ale tak, že nebylo podle mě možné dělat nějakou korekci. Vystřelil jsem 3x na termopolštářek průměr 5cm a šel se podívat na výsledek. Od středu 2x 3cm a 1x 5cm. Největší vzdálenost soustřelu 8cm. Natočil jsem si i video a koukal na to doma. Podle toho kdy jsem to odmáčkl mi to ještě chodí trošku doleva nahoru, ale to se musí ještě ověřit další střelbou. Nicméně jsem s posunem velmi spokojen.
Panegiaro
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 18.1.2024, 11:38

Re: Střelecký GURU

Příspěvek od Panegiaro »

Jo a nejpodstatnější změna bylo to držení a odmáčknutí spouště, jak jsem popisovál výše.
Odpovědět