8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
mrazík
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 164
Registrován: stř 11.7.2007, 14:27
Bydliště: Liberec

Příspěvek od mrazík »

To znám taky ještě když jako střelivo používal Vla?im, praktická ukázka, že šetřit se nevyplácí aneb nejsme tak bohatí abychom si kupovali levné věci. :lol:
l.porizek
Častý návštěvník
Příspěvky: 87
Registrován: stř 13.6.2007, 15:47
Bydliště: jižní morava

Příspěvek od l.porizek »

K té osmičce se musím taky přidat,měl jsem s touhle ráží možnost lovit v Kru?ných horách jelena a lan,ráže je to vynikající,ale zrovna při mém lovu s touhle ráží mám rozporuplné zážitky.Jelena jsem lovil na jedné straně udolý na vzdálenost 40m.,jelen stál v poloze,něco mezi ostrem a ?irokem,vstřel na plec,a střela zustala pod dekou za žebrama.vevnitř roztrhaná játra,plíce,srdce.díra ze vstřelu skoro deseticentimetrová lochna.A ted značení jelena po ráně:rozběhl se prudkým srázem dolu(asi 200m.),pak se dal do vrchu na druhou stranu udolí(ještě prud?í a delší sráz,asi tak 300m.),na vrchu se zastavyl a po chvíly se ještě z posledních sil rozběhl zpátky dolu,a tam na spodu zhasl.o to horší ho bylo ve dvouch vytáhnout nahoru k cestě! :roll: .(jelen:3roky,žesterák,vyvržený 90 kg.).
Lan po téhle ráži na 80m.:kus stál na ?iroko,vstřel i výstřel tak do 5cm za pleckem.Značila tím stylem že začala po ráně couvat do zadu,po 15m. zalehla,a po 20 minutách musela být ještě dostřelena na krk.
žádná mysl.latina.ale holej fakt!!!
Bylo Použito střelivo S&B SPCE 12,7. :?: :!: :idea: :oops:
vhool

Příspěvek od vhool »

l.porizek píše:.....Bylo Použito střelivo S&B SPCE 12,7. :?: :!: :idea: :oops:
... no cement :wink: 8)
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Měl bych dotaz. Nevíte, na jakou váhu střely je optimalizovaná 8x57JS? Např. jak známo, .308 je optimalizovaná na 9,7 gr (150 grains) střelu, tak bych chtěl vědět, jak je to s osmičkou. Oni to němčouři taky museli mít nějak spočítané na ideální balistiku.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

kde jsi vzal ze .308 je optimalizovana na 150gr. ??? to slysim poprve.

kdyby jsi napsal na 168gr tak bych na to taky reagoval ale pochopil bych to. protoze vsechny .308 se stoupanim 12" strili s vetsinou strel o tehle vaze dobre. Nicmene je to dane tim, ze jsou skoro stejne dlouhe. a to je zase dane tim, ze 12" stoupani ustabilizuje strely o tehle delce. Takze neni to o vaze strely, ale o jeji delce a co je schopen vyvrt ustabilizovat. 11" stoupani ustabilizuje strely podstatne delsi (a tim vetsinou i tezsi) 190gr a stoupani 10" i 210gr. takze je nesmysl rikat ze .308 je optimalizovana na nejakou vahu strely.
mne strili 26" dlouha hlaven se stoupanim 12" strely 175gr s presnosti 0.25MOA a jsou supersonicke na 1000m.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

to Shiva:
S tou .308 jsem si to nevymyslel, ale už vícekrát četl i slyšel. Samozřejmě vím, že rozdílné délky laufu a stoupání dávají větší možnosti i pro tě??í střely. Určitě se mnou ale budeš souhlasit, že balistika 150 gr a 210 gr střely nebude stejná, protože hilzna má prostě nějaké limity a to se nedohoní ani sebedelším laufem. Tedy přesnost a balistická křivka určitě taky nejsou ve vztahu přímé úměry.
Těch 150 gr, bylo (asi) pro běžné armádní zbraně amíků. :? Nechci ti ale příliš oponovat, protože o střílení ví? mnohem více, než já. Nicméně armáda určitě nemá super přesnost pro běžné zbraně jako hlavní kritérium, ale spíše výkon.

To samé bude platit u každé ráže. U některé se dá laborovat lépe, u jiné méně, ale podle mě každá ráže má nějaké optimální rozmezí váhy střely a rychlosti, ani? se bere v potaz Použitá zbraň (lauf).

Stejně tak musí něco takového být u 8x57 JS, zejména bereme-li v úvahu, že tento kalibr byl "upgrade" 8x57 J, se kterým šel ruku v ruce vývoj hlavní armádní zbraně, který skončil u Mauser 98k, tj. zbraně se 60 cm laufem (vývrt nevím). Proto jsem přesvědčený, že musí existovat určité optimální rozmezí váhy střely a rychlost. vždy» do vývoje a zkoušek nábojů vždycky armády cpaly obrovské finance, proto bych se divil, kdyby to nemělo nějaké výsledky.

Jen pro informaci, ty Hermex patrony 8x57 JS vyráběné v Pová?ských strojírnách, co jsou na trhu za 6 Kč, mají střelu 11,5 g. Rychost mi měřil na hradlech Figi a byla v rozmezí 750 - 770 ms.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Balisticke vlastnosti primo umerne zavisi na konstrukci strely. Delsi strely v proveden BTmaji lepsi balisticke vlastnosti na delsi vzdalenosti diky BT a diky lepsi odolnosti na povetrnostni vlivy.
do 300m se s uspechem pouzivaji strely s FB protoze vyhoda BT strel na tuto vzdalenost je nevyuzita. je jednostusi udelat presnou FB nez BT.
Kapacita nabojnice je jedna vec a typ stely (jeji vaha) je vec jina. Takze jestlize mam stoupani vyvrtu 12 tak vim ze mi ustabilizuje strely do max 180gr (nekteri vyrobci napr. Berger, delaji jeste tezsi strely s doporucenim twistu 12) nebudu se opakovat. Proste bud postavim zbran primo na specificky naboj a tim myslim delka hlavne, pocet drazek, stoupani vyvrtu, prumer krcku, delku a uhel nabehu, dostatecne tuhy zaver, tak pak mluvime o tom co jsi rekl, mam optimalizovanou zbran v razi te a te na naboo o strele te a te, OAL tom a tom.
Existuje vyjjimka co potvrzuje pravidlo a to je Sierra Palma 155gr MK ktera je konstruovana primo na strelbu 1000yd a ma vysoky BC. Stoupani je tam ale uplne jine. vyrabi se za ucelem soutezi Palma kde jine strely snad ani nejsou povoleny.
Jinak co se tyce .308win. Ta vznikla z 30-06 a to jen proto, ze 30-06 byla zbytecne vykona, naboj je dlouhy a vyzaduje dlouhy zaver. takze vojak nejenze tahnul tezkou a robusni zbran, ale nesl mene naboju protoze do vahy a objemu se 30-06 veslo samozrejme mene nez .308 win. a jiz dnes vidime ze se armada prezbrojila na .223rem, lehci zbran, hodne naboju na kg, a lidi to zabiji stejne.
Proto prosim neargumentovat vojenskymi specifikacemi. To co ma armada nemusi byt vzdy to nejlepsi pro nas. Navic kdyz to vojak znici, tak dostane zadarmo nove, nevime jake zadani bylo dano, jake parametry jsou vhodne pro armadu, jakou zivotnost to ma mit apd.
Raze .308 definitivne neni optimalizovana na vahu strely 150gr.
Bezne naboje odstrelovacu pro flinty teto raze s nejbeznejsim stoupanim je Federal Gold Medal Match 168MK.
v evrope Lapua scenar 167gr (policie) nebo Norma. ev. Swiss.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

2FF Ten "Spitzgeschoss" z roku 1905 s olověným jádrem měl hmotnost 10,0 g, ale hned potom šli Němci do tě??ích biogiválních střel - měli asi dojem, že s dostřelem víc než 5 km získávají převahu (i u nás se pak kulometčíci učili jakési jednoduché způsoby nepřímé střelby s pozorovatelem, jestli se to ale někdy ve válce používalo nevím :? ).
Myslím, že ta konfigurace, kterou jsme se naučili dělat na konci války - prach SM-5 (později S-062, dnes dostupný jako AAc-4064) a střela kolem 12 g dost kopíruje to, co vojáci považovali u "osmičky Mausera" za optimum v době, kdy jí opou?těli. Ale tenkrát taky třeba ještě nikdo v Evropě neuměl dělat sférické dvouslo?kové prachy a další dne?ní vymo?enosti :?
Martin
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Konečně odpověď, která zase roz?iřuje moje informace o osmičce. Dík

Důvod, proč se tím zabývám je ten, že si plánuju postavit nějakou flintičku na závěru nějakého mausera (s dlouhým a pěkně tlustým laufem), protože mám osmičku velmi oblíbenou. Navíc bych řekl, že co do balistiky je to srovnatelné s 308. Akorát se do toho většinou (hlavně SaB) cpou střely 13 g a více, ale já si myslím, že taková 170-180 gr střela by při dobré navá?ce mohla lítat velmi pěkně i na delší vzdálenosti. škoda, že se nedělá třeba 180 gr Interbond. Accubondy jsou jenom 200 gr.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Příspěvek od lörinc »

Tak Vás opět zdravím, po úvaze koupit 300 WM z Brna a rozmluvení od Whoola jsem nakonec koupil 8x57 JS teď do toho sháním střelivo. Něco tu už bylo napsáno, ale přesto. Poradíte? Srnčí střílím celoročně (myslím od 16. 5.), ale na podzim a zimu asi upřednostním .243 - nikde žádné stéblo. Jinak sele, lončák a sem tam nějaká naháňka.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

zrušením koupě BO98 v ráži 300WM jsi udělal dobře, já to měl a nebylo to nic moc, by? jsem s tím něco střelil.
Ke střelivu 8x57JS ti vhool napíše, že nejlepší je norma vulkan nebo accubond, já teď používám norma oryx a ty si stejně nakonec koupí? SPCE za dvacku a bude.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

To - FF, díky, rozborem Lörince jsi mně upřímně rozesmál, tentokrát se Ti rýpnutí mimořádně povedlo - " si stejně nakonec koupí? SPCE za dvacku a bude ". V tom dne?ním kalném ránu s de?těm mne to pobavilo, mám rád takovou ironii, která pobaví a neublí?í. S pozdravem F.
politice a politikům zmar
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: jooo F.F. ....BINGO :lol: chlape ty se proste nezapres :lol: :lol: :lol:
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Příspěvek od František Fořt »

Ale kluci, já jsem to myslel vážně :? , přece nebudeme podporovat nějaké skopčácké (RWS) nebo vikingské (Norma) muničky, když tady máme tu svou vla?imskou perlu. :evil:
:lol: :lol: :lol:

Jestli jsem vás ho?i pobavil jedním z mnoha svých keců, tak to mám radost, že se to občas povede a někoho to rozveselí. Jinak se přiznám, že mě to někdy už nebaví ty věcné dumání, co do toho a co do onoho a čím na to... :roll: .
Vím, že od toho fórum je, ale na druhou stranu mám pocit, že je tady už tolik informací a navíc tolikrát zopakovaných, že mě někdy to dotazy fakt překvapí, ani? se chci kohokoliv dotknout. vždy» jen téma 8x57 JS má už tolik příspěvků, že se tady nepominulo snad nic, co je schopno vystřelit.
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: zapomel jsi na osmicku imbus :lol: :lol: :lol:
Odpovědět