Odhad bodove hodnoty trofeji

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od patrol »

Nenapsal jsem zde nic vulgárního nebo neslušného a hned mi je vyhrožováno přes SZ, že dostanu BAN, jenom jsem konstatoval, co bych za takovéhodle jelena provedl a to ještě velice slušnou formou.Ve většině revírů Slovenska si za chovného jelena lovec několik let nevystřelí. Mám uloveno víc jelenů než mnozí na tomto foru a argumentovat tím, jako,xchipsy, ono když chodíte a sedíte čtyři pět dní a potkáváte čtyřleté chovné dvanácteráky nebo jeleny za 200 tisíc, tak se těžko vybírá, tak toto je opravdu smutý způsob omluvy.Trávím mezy jeleny o říji každoročně skoro měsíc a zkrátka než chovného, tak žádného. A Xchipsy budete se divit, ale z desítek nalovených trofejí mám červenou jen jednu, srnce, kterého jsem lovil ze zoufalství poslední den na mou svatbu. Velice se omlouvám, jestli jsem se svím výrokem někoho dotkl.
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od xchipsy »

Já nikde netvrdím, že je lepší střelit jelena chovného než žádného! Ale na druhou stranu - "chovnost" vám "určí" na přehlídce, aniž by věděli, jaká zvěř v revíru vůbec je. Já mám třeba taky jednoho "červeného" srnce, přestože má dost krátké lodyhy, nepravidelný tvar výsad (křížové,skoro až lopatkovité postavení) a navíc to byl sanitární odstřel, srnec by se nedožil konce roku. Tak jak může někdo říct, že to je chovný kus? Na jednu stranu chápu, že nějak se to hodnotit musí, ale mělo by se přihlížet k více aspektům, než jen to, zda je srnec šesterák nebo má jelen koruny. Je to oblast od oblasti, někde je lovný jelen špičák do 25 cm, jinde až do 30ti.. A pokud jsou zde standardem jeleni s velkou rozlohou, pak logicky nepovažují za chovného jelena s rozlohou úzkou apod. Bylo by to na dlouhou debatu, navíc je to příroda a nikdo nemůže s jistotou říct, co by býval jelen nasadil v příštím roce.. Viděla jsem shozy jelena, který mohl být uloven (podle "tehdejšího" paroží byl průběrný), byl uloven až o dva roky později a byl stříbrný.. Když vám jelen stojí na 100m, dokážete na centimetry "změřit" jeho délku? Na rok přesně určit věk?
Tak co třeba tento jelen - je lovný nebo chovný? (ať to trochu odlehčíme :) )

Obrázek
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od Tomfi »

To patrol:
A vy si snad na poplatkovém lovu pokud doprovod řekne, ano střílejte, je odstřelový. Budete přít, že podle Vás je chovný? Zvláště když odpovídá váhově Vašim požadavkům. To taky není zrovna příjemné, pokud s průvodcem týden chodíte a mnohdy to může výrazně zkomplikovat Vaše vztahy.
Při odlovu s dopravodem, je vždy na doprovodu, aby určil chovnost a zodpovídá za odstřel. Na samotné čekané je to něco jiného.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od Alda »

tomfi: je to trochu diskutabilni (nejen proto, ze na 100% nevime, zda u toho byl doprovod, i kdyz spise asi ne)... na jedne strane ano, doprovod je plne zodpovedny za spravny odstrel, na strane druhe ma clovek vzdy moznost rici NE. osobne se mi to jednou stalo - rekl jsem doprovodu NE na lov jelena, ktery na prvni pohled vypadal jakol cimbolcovy desaterak... nakonec se z nej vyklubal korunovy dvanacterak, nadejny jak hrom...
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od Tomfi »

Aleši,
Samozřejmě říct NE člověk může samozřejmě, z více důvodů. Odříct ránu je možné z více důvodů a mnohdy si myslím, že kvůli chovnosti to asi nikdy nebude, nevhodné postavení střelce,lovecká horečka, trofejově není co si představuji atd. Tady jde spíše o tom vztahu k chovnosti. Beru to z pohledu člověka, který třeba s jelení zvěří nepřijde tak do styku a proto se asi těžko může s doprovodem vést diskuzi na téma chovnost daného kusu, ale to už je pak na tom daném člověku. Takže pokud doprovod řekne lovte, tak není chyba toho lovce, to že na zvěř vystřelí.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od Alda »

tomfi, mas pravdu - ja se drzel jen temata chovnosti. pravdou je, ze ne vsichni dane zveri lovene s doprovodem rozumime; nelze hazet vsechny do jednoho pytle. a zcela jina je situace, kdy si clovek neveri - nejsem vyborny strelec a i kdyz se to memu doprovodu nekdy nelibi, tak sam nakonec priznava, ze je nekdy lepsi, kdyz nevystrelim, nez se precenovat a pak zver postrelit a dohledavat. ale to je o individualnim pristupu kazdeho z nas.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Odhad bodove hodnoty trofeji

Příspěvek od Alda »

to xchipsy: dobry jelen - pucnice se mi zdaji nizke, hmotu ma dole a horni vysady jsou tak pokroucene, jako u letosniho jelena meho kamarada (viz me foto drive), ktery mel 15 +. takze muj odhad - vyzraly a lovny jelen.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Odpovědět