S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolega měl u zetky podobný problém - SPCE chodilo přesně a SP 9g tu to rozhazovalo. Příčina byla vystřílené ústí. Z důvodu krátké vodící části (u PTS, Sierra GK i SP),kterou tyto střely mají, při vyšlehlém ústí rozhazují. Flintu měl u puškaře, ten mu kousek u ústí odvrtal a srovnal celý vývrt takovým kalibračním válečkem, v podstatě snížil výšku drážek na nějakou min. hodnotu, ale flinta zase střílí. Je to prý taková poslední "injekce" před úmrtím laufu a výměnou, který ještě vydrží 100-500 ran, jak kdy, než to prý opět začne dělat.
Já střílím PTS v 7x57R a ve 243W - SST Hornady a dle mých testů to je velice přesné střelivo a při lovu srnčí, černé i dančí zvěře,kterou nejvíce lovím, bezproblémové. Důležité je umět trefit zvěř tak jak se má. Lovu
Ponedrach
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13.7.2011, 13:48

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Ponedrach »

Pravda, nenapsal jsem to nejdůležitější. Je to ráže 7x57 a lítá to tak cca 10 cm od středu na všechny strany. SP jsem dal tak 3 cm od sebe ve středu terče.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

Ponedrach> na 100m??? Z tebe aby to člověk páčil heverem.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Ponedrach
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13.7.2011, 13:48

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Ponedrach »

Ano, na 100 m.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

ponedrach> to je dost. Ani ty 3 cm nejsou úplně málo. Můj osobní tip je lauf na konci života, ale potvrdí nebo vyvrátí ti to puškař, když přeměří vývrt.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od pufr »

No, prvni faze diagnostiky - overeni vlastnosti zbrane a zamerovace jinym strelivem probehla spravne, ted by to chtelo jeste druhou pusku 7x57 s vyvrtem ve vybornem stavu a vyzkouset v ni tu konkretni serii PTS.

Asi bychom v tomto pripade mohli i pripomenout, ze prave v razi 7mm je mezi CIP a SAAMI drobny nesoulad v prumeru strely (CIP - 7,25 mm X SAAMI 7,21 - 7,23 mm) a je vyzkousene, ze evropskym puskam o malicko vice chutnaji ty "vetsi" evropske strely (pricemz pozor na skandinavce - vzhledem k tezisti odbytu a moznou kolizi se SAAMI lezou do zadku spise americanum :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Začátečník »

Sako jsem sice neměřil, ale menší mi nepřišly. Hornady ale určitě menší je. 7 mm je v tomhle ráže za trest. Kdyby to bylo flintou, stálo by za pokus střelivo nebo spíš střely od Prvého partizana. Mají průměr 285. Náboje mívají rozdílnou kvalitu, ale při troše štěstí je to na chvíli řešení. Při přebíjení by se snad dala dosáhnout obstojná přesnost. Pak bych neváhal a vyměnil lauf. Zásah puškaře na chvíli, jen stojí peníze a oddaluje konečné řešení, které stejně musí přijít.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

Začečník> osobně taky a tyhle pokusy odvrtáváním ústí apod. moc nevěřím. Když tohle potkalo mojí Zetku, dostala nový lauf, a je z ní zase fešanda fugující. Jak říkáš, nechal bych přeměřit lauf, a pokud je kaput, tak nový...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od pufr »

Bych dopředu nepanikařil, s "nepodařenými" seriemi nábojů stejného výrobce jsem se již setkal (kupodivu), majitelé taky hned chtěli vyměňovat, reklamovat hlavně, montáže, zaměřovače ... asi je to u nás takový sport :) (jednomu ale skutečně i chyběl v Kozap montáži šroub upevňující zadní objímku -> a dvě závady "nad sebou" - to je pak teprv ta správná diagnostika :) )

Je pravda, že origo 154gr Hornady SST použité na handloading pro ZH a ZG47 v 7x57 a pro ZKK v 7x64 mi udělaly z uvedených pušek vždycky pěkný rozptyl (cca kolem 3 cm/100 m nebo i lepší) a to celkem snadno. Ale i v dobré fabrice se může v pátek odpoledne povést vyrobit lecos ... :D
Chce to nebýt ukvapený a pokud mohu lovit třeba jinou puškou, zbytečně nechvátat, pečlivě a důsledně vše vyzkoušet, někdy je závada v tom systému zbraň-montáž-zaměřovač-střelivo opravdu dobře ukrytá a někdy je to holt i víc závad najednou :?
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Začátečník »

Panika není na místě. Máš pravdu, že to může být i náboji. Píši o případu, že to bude lauf. Jsem stejného názoru jako Bwana. Když nevyhoví při přeměření, neresuscitovat, ale vyměnit za nějaký kvalitní. Třeba od Kuny.
Taky je otázka, jestli je snazší sehnat někoho ochotného s druhou stejnou flintou nebo nechat přeměřit ten lauf. Osobně bych typnul to přeměření.
Kdyby Vlašim za něco stála, dávno by u SPCE připájela plášť k jádru nebo by se jí snažila nějak vylepšit, aby se chovala při lovu čitelněji. Pak by bylo řešení snadné.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

pufr> souhlasím, taky jsem měl tu čest s mizernými patrony, stejně jako jsem se natrápil s kulobrokem, co se choval záhadně, než jsem přišel na to, co je povoleného v montáži... Ale dát flintu puškaři, aby přeměřil vývrt, to je přeci brnkačka, a žádná panika. A jedna varianta se tím buď potvrdí nebo vyloučí. Nebo jsem někde něco popletl?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od rimar77 »

Bwana rozhodně nepopletl a překontrolovat vývrt by rozhodně občas chtělo ale ruku na srdce kolik puškařů je tohle schopno kvalifikovaně udělat co se týče kvality většiny puškařů tady v Čechách jsem již značně skeptický bohužel
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kontrola vývrtu kalibrem je naprosto jednoduchá věc a minutová záležitost. Ten kalibr je prostý broušený váleček, který se našroubuje na tyč vytěráku. Můj dvorní puškař má vždy tři kusy ke každé ráži. Zkouší je od komory k ústí a od ústí ke komoře. Hlaveň bývá volnější za komorou a např.v délce 10 cm u ústí. Střed je většinou v toleranci.
Odvrtání konce ústí resp. zvětšení průměru, kde se odvrtá vyšlehlý kužel s chybějicími drážkami do nějaké hloubky, v podstatě na "drážky" , většinou stačí 1-2 cm a máte vidět jak se zmenší rozptyl. Někdo do toho jde, prostě hned nemá deset tisíc na novou hlaveň. Třeba u starých kulobroků ZH ani jiné řešení nezbývá.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od BwanaHunter »

rimar> aha, no to je taky pravda. Asi jsem deformovaný tím, že mám chlapa, který je schopen vývrt bez problémů změřit a říct, jestli, o kolik a v které části je problém...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Ponedrach
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: stř 13.7.2011, 13:48

Re: S&B a PTS náhoda nebo (konečně) povedený náboj

Příspěvek od Ponedrach »

Tak je to horší stav hlavně. Už toho má za sebou dost. Bohužel. Ještě jsem slyšel, že to může být, že střela PTS je kratší než střela SP, co vy na to?
Odpovědět