Záraz zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Tak jsem si poridil neco noveho na nocni pochuzky po reviru...
I na zaraz to asi nebude spatne.

Obrázek
Obrázek
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

krátká zbraň

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já jsem odpůrce používání výhradně krátké zbraně při dosledu. Ta se dá skutečně dobře použít vysloveně na krátkou vzdálenost - přilo?ení ke zvěři, dostřelná rána tak max. do 5metrů a to za předpokladu, že se kus nemůže moc pohybovat a musí se z to pistole(rev.) umět. Jak je kus v pohybu - zadr?ován psem, snaží se odcházet a pod.,tak jedině u černé zvěře 12 + jednotná střela a u vysoké kulovnice.
Střela z krátké zbraně nikdy nemá takový zastavující učinek jako z pušky a tím pádem bude vyžadovat daleko přesnější zásah. Přesný zásah zase potřebuje nácvik a na ten jsou potřeba náboje=peníze a to je stará bolest našich myslivců. Přece za to nebudu vyhazovat prachy, je přece automatický ,že to zvádnu. A tak čekám, že po možné budoucí legalizaci , zaslechu "myslivecké historky " typu: " Tak jsem do něho(kusu) vysypal půlku magacínu z devítky a pořád po mě šel a po zbytku se ještě mrskal, nakonec se zvedl a zdrhl". Je taky možné, že nám někdo "zařve" i při bujařejší oslavě na Poslední leči. :( :(
poškození zvěřiny při dostřelu kulovou zbraní nepadá moc na váhu,protože v klidu to střelím na hlavu a při ustupování, oddbíhání zvěře střílím tak, abych ji co nejrychleji usmrtil a kilo, nebo dvě i tři ,neřeším!
Bude zkrátka hodně povolaných, ale málo vyvolených. :!:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

To je ta 357Mag???
Jinak si myslím, že když se člověk trefí tak tohle nepotřebuje.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Josef Kuritka:
Ono to snad nebude tak horke jak popisujes :wink:
Ale jinak to dava smysl ... to co rikas. Nehodlam s ni primarne lovit knoury v kukurici :lol: Jen je to lepsi "zalozni zbran" do lesa nez keltec 7,65Br.

Fery:
Jo to je 357MAG v tripalci. Silu to docela ma... a ten rachot :roll:
Zkousel jsem krapet co to umi a zjistil jsem toto:
357MAG 158gr SP V0 ze 4" 376m/s (cili ze 3" to bude asi mene)
5cm tramek z mekkeho dreva za nim 2mm plech a dalsi 5cm tramek.
Kule sla zkrz prvni tramek, doslova protrhla plech o ktery se svlekl plast a olovene jadro pokracovalo cca 3cm do druheho tramku.
Docela slusny vykon na kratkou.


Ja po lese chodim se zbrani ve futrale na zadech a kdyz by me neco nemileho prekvapilo opravdu na blizko... pak je revolver na snade. Jiste take chodite do lesa obhlizet houstiny... zda nejsou zalehla prasata. Cili asi proto.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já nechodím s flintou ve futrálu. Mám ji na ramenu a když se jdu mrknout do houštiny tak ji mám v ruce a kdyby na mě prasko vykouklo tak střílím. :D :wink:
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Já moc krátké rád nemám.Vím jak se z nich rychle sype a to je na úkor dobré střeby a hlavně bezpečné střelby a to je nade vše.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Nechci tady nějak prudit,ale jsme myslivci a ne slo?ka bojového nasazení.
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Chlapi ,berte to tak že Andy si potřeboval udělat radost a tak spojil příjemné s u?itečným.Jako by jste zapomněli jaké je pro nás osvě?ení nová věc v držení,no a nějak si to musíme zdůvodnit že bez toho nemůžeme být. Nová zbran je pro některé z nás droga, přiznéjme si to!
vhool

Příspěvek od vhool »

myslim,ze standa to celkem vystihl :wink: navic krátká se v revíru pri nocni cekane taky neztrati (sám v současné dobe zadnou nemam ale nosil jsem ruger SP 101 ve357) a mohu potvrdit,že jeste v dobe kdy jsem lovil s 30-06 tak se při dohledávce v rákosu sakra hodil.

To Tomfi: kolikrát jsi narazil hodně zblízka (cca metr v rákosu)na poraněnou černou? :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Jo Standa to trefil. Je to radost. :twisted:

Zdenek41:
Nekdy zajedu a pujcim ti ten kram a ukazes mi jak rychle to z nej vysypes :twisted: Moc to totiz nejde. Kope jako prase. Spis to vidim na jednu presnou nez na "samopal". Revolver neni samonabijeci pistole. Z ty se to "sype" lip :-)

Navic jak rikam, revolver v CR preci neni lovecka zbran. Jde o to, ze jit s 7,65Br na rozurene prase do houstiny je sebevrazda. Ikdyz jsou i jine metody nez za nim lest... to jiste :-) Proste sem si udelal radost...

Ale kdyz uz se stane, ze dostrel je nutny... lip se na blizko miri s kratkou nez s dlouhou.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Ahoj Andy já poznal revolver od pistole.Mám za sebou E výcvik a to 730.Pro boj z blízka je nejlepší brokovnice jak na lidi tak na rozuřenou černou,Já střílím jen malé a na ně mě stačí nůž.Velké většinou padaj dobře.A to by ses divil jak se ten bubínek v tom zmatku dá vysypat,když se na tebe řítí 90kilová koule z děla.To bys pod adrealínem ani necítil,že ti to utrhlo ruku.Ale jinak je moc pěkný,ale jako k dlouhejm zbranim ke krátkým tolik důvěry a lásky nemám.V Rakousku je revolver běžný jenže tam taky maj profesionální barváře. :P :lol:
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Já bych uzavřel diskusi tím, že hlavně si Andy udělal radost a dostřel zvěře byl záminka ke koupi. :lol: :lol: :lol:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Zdenek41:
Jo ve zmatku a strsu jde vsechno samo...

Tak jo panove. Vratme se tedy k puvodnimu tematu... tedy zaraz zvere.
Michal Ficek
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04.4.2007, 5:32
Bydliště: Kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Ficek »

Záraz jsem si několikrát vyzkoušel - srnčí, mufloní, dančí i laň - a je t opravdu rychlý způsob a bezpečný! Stůjte někdy na krajnici nad poflákaným srncem a přemýšlejte, komu s kolegů zavolat, aby dojel s kulovnicí. Po 20 minutách čekání proklejete všechny humanisty, kteří tento způsob zakázali. Stejně tak u rány na plíce - dostřelit, dát záraz nebo počkat 5-15 minut, než se kus zadusí? Říkám otevřeně - nebudu se zárazu vyhýbat ani v budoucnosti. S černou je situace jiná. Stop efekt střelné rány z dlouhé zbraně je nejúčinnější, ale pokud dolezu po 4 v mlazině k postřelenýmu seleti nebo lončákovi, kterýho psi rvou, nebudu ani čekat, až ho roztrhají, ani se ho nebudu pkoušet vytáhnout někam na "fraj plac", kde se budu moci otočit s dlouhým "laufem". Ostrá čepel je pohotovější, nezlobte se na mě. Uznávám, sekáče jsem ještě takhle nepotkal, ale když jsem dostřeloval cca metrákovu bachyni, vzal jsem za vděk vším, co bylo po ruce a byl jsem rád, že aspoň ten sedmej brenek zabral. Prvních šest prošlo porůznu lícemi a slechy, nejspí? to bylo tím, že mi do hlavně pořád strkala ryjem a nenechala mě zamířit líp.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

Se zárezem jsem setkal poměrně často a to pouze u srnčího cvik dělá mistra a tak už u třetího srnce víte jak na to ale téměř vždy to bývá docela makačka a Záleží na stupni poranění. už jsem dával i záraz srnci s přeseklými běhy od kobajnu - držely jsem ho dva a tak tak se nám to podařilo - nic moc pohled - to by si Nova zgustla :lol:
vždy jsem při výběru montáže volil rychlosnímací, právě kvůli dostřelu a docela hojně jsem to využil. V porostech kukuřice, řepky a smrkových hou??ácích je však akceschopnost kulovnice silně omezena a krátká zbraň zde má logiku. zažil jsem ale lončáka s 5-ti kulemi 9mm luger v čelní kosti a lončákovi to tak trochu nevadilo až dostřelná z kulovnice za slecho platila v jednom z posledních čísel Zbraní a Nábojů vydělů hodnocení Glocu 43 v ráži 10mm Auto - nazývali ho lovecký Glock. Ale určitě se krátká při toulkácj lesem hodí ne všichni návštěvníci lesa do něj přicházejí s otevčenou myslí a mírumilovnými záměry.....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Odpovědět