Záraz zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
mirous
Častý návštěvník
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 27.9.2007, 10:25
Bydliště: jih Moravy

Příspěvek od mirous »

Asi bych se taky víc přimlouval za dostřel, je mi skoro jedno jestli dlouhou nebo krátkou. už jsem viděl pár jizev od srnčích parů?ků vzniklých při zárazu. Sám jsem záraz dával srnčímu
několikrát ale silný srnec u silnice, který má přeražený hřbet ale přední běhy fungují, to je asi dost problém.
tož tak
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Příspěvek od Vojta »

Pokud se mi tato situace přihodí při lovu, tak bych každopádně radši dostřeloval.Naštěstí se mi to ještě nestalo a doufám, že tomu tak zůstane.Záraz jsem dával asi 3x a není o co stát-někdy se to prostě přihodí a když u sebe mám nůž, co jiného dělat!!??Určitě bych nevzal sukovici a neubil ho!!!
cimrman
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 21.8.2007, 9:57
Bydliště: horní Posázaví

Příspěvek od cimrman »

Vojtovi:no a když zrovna jako na potvoru nemáš nůž?jseš někde o půlnoci na silnici s poraněným srncem a nikde nikdo?Bude? čekat až se někdo přikyblíkuje s kulovnicí?
M98 7x57+Meopta 7x50,I?43 16/16,Cz75,Zetor 25A
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

Zabrousil jsem na téma "záraz" a vzpomněl si při tom na častou neznalost mysliveckých kolegů v souvislosti s oprávněním k tzv. sanitárnímu odlovu a k dostřelování zvěře a s tím spojenými následky . takže si dejte prosím pozor na následujících případech.

N e l z e !

A-dostřelování ve vlastní honitbě

1) v době lovu dané zvěře dostřelovat nebo sanitárně odlovit zvěř osobou, která u sebe nemá platnou povolenku k lovu stejné zvěře jako je zvěř dostřelovaná (nelze nahradit ústním souhlasem hospodáře)

2) mimo dobu lovu dostřelovat nebo sanitárně odlovit zvěř bez souhlasu odboru ?PaZ místně příslušného obecního úřadu

B) Dostřelování na nehonebním pozemku

1) nelze dostřelovat nebo sanitárně odlovit zvěř, která zůstala na nehonebním pozemku (by? to bylo i uprostřed honitby)bez souhlasu odboru ?PaZ místně příslušného obecního úřadu

2) Pokud se týká nehonebních pozemků a sanitárních odlovů mimo dobu lovu, mělo by si to každé MS ošetřit předem projednaným a vydaným povolením na kalendářní rok, nebo jinou dohodou s přislušným odborem pověřené obce.

Je třeba si uvědomit, že je velmi problematické např. dostřelení zvěře poraněné na silnici kde si nás k tomu zavolá policie a kde zákon o zbraních jednak neumo?ňuje loveckou zbraň použít a jednak je místo nehonebním pozemkem. Doporučuji aby jste si to od policie nechali nařídit, a sami to neiniciovali ! Stejně tak je v rozporu se zákonem sanitární odlov bez předchozího povolení někde v soukromé zahradě i když nám tam majitel povolí vstup.

Hodně z vás se bude odvolávat na "zvykové právo", t.j. že je to blbost a že se to tak dělalo vždy a dělat bude i dále. Samozřejmě, kde není žalobce, není soudce ale věřte, že pokud vás někdo bonzne, jste v podmínce a bez papírů a může vás utě?it jen to, že v tom nebudete první.
klouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: úte 13.2.2007, 12:06
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klouda »

A jak se vyřeší, když zvěř odtáhnu 1m ze silnice do příkopa? To už není nehonební pozemek ne?
.22, .243., 7x57, 8x57IS, 9mm, 16/70, 12/76
Greening
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04.9.2007, 20:30
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Greening »

Ja teda nechci delat nejaky zavery, sem este zelenáč, ale predstava ze musim nekdy v noci volat policii,ty nez znudene a vazene prijedou, tak se ta zver utrápí.Myslim si ze nechat zvěř trápit by byl vet?i hrich nez mu dat zaraz.I kdyz protizakone.a kdyz se budou policajti ohrazovat ze je to protizakone, posadil bych je vedle toho srnce co by se tam trapil, jesi by sami postupovali dle zakona.ja bych teda nemel zaludek sedet divat se na nej a čekat az nekdo priijede.Myslim si ze jsou situace , kdy je prednejsi zdravy usudek a trochu lidskosti nez zakon.
CZ 550 7x64 +meopta 3-12x56 RD
Uherský Brod 12-12/70
vhool

Příspěvek od vhool »

no panove koukam ze cestvi se nezapre.me se to taky nelibi ale zakon je zakon a kdyz budem porad vymyslet jak ho obejit misto toho abychom ho zmenili tak tu bude bordel porad.osobne se take primlouvam za to ze soucasna uprava je hovadina ale uz jsem si uzil problemu s pcr dost a nehodlam v tom pokracovat..... :evil:
Greening
Častý návštěvník
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04.9.2007, 20:30
Bydliště: Chrudim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Greening »

je jasny ze to nebudu delat pred svedkama kdy na me bude zitra dvacet lidi..... a je to na prd. ale vemte si kočky a psi.kkolik obycejnych myslivců dostane psa.a zahrabou ho a nikdo o tom neví. jo a este jedna pripominka ktera mi lezi v hlave..je to trosku morbidni, ale myslite ze je to vůbec mozny ubít zver, napřiklad srnce, sukovicí??ja si myslim ze tak velka zver...ze proste klackem to ani nejde...
CZ 550 7x64 +meopta 3-12x56 RD
Uherský Brod 12-12/70
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Příspěvek od Bord »

vhool píše:no panove koukam ze cestvi se nezapre.me se to taky nelibi ale zakon je zakon a kdyz budem porad vymyslet jak ho obejit misto toho abychom ho zmenili tak tu bude bordel porad.osobne se take primlouvam za to ze soucasna uprava je hovadina ale uz jsem si uzil problemu s pcr dost a nehodlam v tom pokracovat..... :evil:
V polovině října můj border strhnul srnce,stáří tři roky nevytlučený ©esterák.Váha nevyvržený 9kg.Záraz byla nutnost.Jak změnit zákon?Nevěřím že by to bylo k našemu prospěchu.Vzpomeňte na zbrojní zákon,každá změna k horšímu a další se chystá.V tomto jsem skeptik.Pokaždé úpravě je to horší pro slušné lidi :(
8x57JRS,bordík
Kříža
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 15.1.2011, 6:57

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Kříža »

Kdo se věnuje lovu divokých prasat po celý rok určitě někdy musí prase dostřelit.Jestli nevlastním krátkou palnou zbraň je dobré dostřelovat celopláštěm na hlavu,proto je dobré nosit sebou cca 2-3 celopláště pro všechny případy.Já dostřeluju .. smazáno .. ale jenom prasata do 70kq pokud na mě kouká 100kg mamut naváhám použít kulovnici.V každém případě je nutné co nejdříve ukončit co první rána neukončila.

Popis nedovoleného lovu smazán. Karel61.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Leon »

záraz je manipulace se šíjí tak že nic protizákonného to není :wink:
CZ 550 american 308win.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

Naproti tomu, dostrel kratkou zbrani protizakonny je, at si o tom myslim co chci. Na miste autora pred-predchoziho prispevku bych tedy zvazil jeho upravu.

Leon> jak chces dat zaraz 70kg praseti manipulaci sije, to me docela zajima...:) :) :)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od Lesomil »

Tahle problematika zda je zapeření a záraz legální, nebo je porušením zákona se přece již dávno řešila. Pokud vím, dospělo se ke stanovisku, že je to v pořádku při správném provedení a za použití vhodných nástrojů....
Např.
Stanovisko MVDr. Jiří Krumla - vedoucího oddělení ochrany zvířat Ministerstva zemědělství

odboru živočišných komodit pro KVS pro Jihočeský kraj: Na základě Vašeho dotazu, zda zapeření zvěře pernaté nebo záraz zvěře spárkaté (srnčí) jako způsob usmrcení postřelené lovené zvěře je, či není porušení zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, sděluji následující stanovisko: Zvěř byla poraněna při lovu (výkon práva myslivosti zák. 449/2001 Sb.), primárně tedy jde o usmrcení podle § 5, odst. 2, písm. d) zák. 246/1992 Sb. Použití chladné zbraně lze v uvedeném případě považovat za přiměřené podle § 5h, odst. 1, písm. d), zák. 246/1992 Sb. Přerušení míchy a destrukce mozku vedou k okamžité smrti zvířete, proto nelze záraz, nebo zapeření považovat za ubodání ve smyslu § 5, odst. 8, písm. c). Pro provedení zárazu považujeme za vyhovující použití vhodného loveckého nože. Pro provedení zapeření považujeme za nevhodné tradiční použití brku, a to z důvodu nedostatečné pevnosti a možnosti zlomení. Tím nedojde k okamžitému usmrcení zvířete. Za odpovídající považujeme použití dostatečně ostrého bodce vhodného průměru, z mechanicky odolného materiálu. Toto stanovisko bude předneseno na nejbližší poradě Welfare.

Upozorňuji, že se jedná o případy kdy dojde ke zranění zvěře při výkonu práva myslivosti a v době jejího lovu!!!!!
Usmrcení zvěře zraněné při dopravních nehodách je něco jiného a tam je trochu odlišná situace a podmínky....

Foxclever pár přízpěvků nazpět rozumně vysvětluje postup dle platných zákonů....
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od BwanaHunter »

image.jpg
image.jpg (53.54 KiB) Zobrazeno 7500 x
Sice by to melo byt notoricky zname kazdemu drziteli lov.listku, ale protoze se porad obcas lze setkat se snahou dat zaraz praseti nozem do vazu, a nejlepe 10cm kapesnim Mikovakem, tak pro opakovani, jak to s tou anatomii a zarazem praseti je. A koneckoncu i ranami "za slecho"....
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Záraz zvěře

Příspěvek od buba »

Podle mě záraz šikmo za loktem směrem k srdci, nožem s čepelí min. 20 cm.Po vniknutí čepele nože do dutiny hrudní otočit o 90 stupňů v ose nože.I když netrefíte srdce dojde ke klasickýmu pneumotoraxu. Za pár vteřin je vyřízeno. Na těžší kusy kančí péro. Vyzkoušeno, funguje. Záraz je ideál pokud psi kus vážou. Jinak nevím co kdo pořád má proti dostřelům krátkou. 9 mm luger s kuličkou 6,5 gramu poloplášť funguje bezpečně i na kusy kolem metráku - v případě, že kus psi bezkontaktně staví nebo je to úplně bez psů. Troufnu si tvrdit, že na dostřel krátkou je ideální vzdálenost do max. pěti metrů. Podle schopností střelce. Chce to jen dobře trefit. Co jsem napsal je myšleno na černou.
Jestli kecám tak mi vynadejte....
Odpovědět