Černá zvěř - škody

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jirka83 »

Závisí na tom, v jaký je to lokalitě a při jaký příle?itosti, třeba ráno, když střelim vracejího se divočáka do lesa, tak za pár dní tam stejnej rudl chodí zas, když střelim při úplňku, tak většinou ten rudl už tam stejnej úplněk nepřijde, pokud nestrádá...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

No tak se panove taky trochu zapojim.
1: u nas hodne travních porostu vypada tak jako to golfove hriste. Pokud je to plocha akciovky, tak jsou v pohode, zjara to uvlaceji branama a je klid, loni nam prasata zvorali pastvinu jednoho soukromnika a ten z nas uz vyzdimal dve selata a chce aby jsme mu to zaseli... nevim co tam hledaji, mozna mysi, korinky, ale vzdycky je takle moc zniceny maly usek tak do 5 ha. Vedle muze byt stejna pastvina a na ty neni ani dloubnuto!!!
2: Reakce cerne u nas na vystrel je stejna jako treba u pana Kuritky. budto uprk do krytu a nebo tesna formace. Prasata jsou ale hodne neklidna a jakýkoliv výstrel v okoli je okamzite zazene do lesa. A to i na kilometr. Ale vetsinou brzy vylezou zas ven, teda pokud neni strileno po nich. Stalo se mi ze kdyz byly na kukuricnem srtnisti a blizili se ke me, padl vystrel 500m od nich a v tu ranu zabehli do lesa tak 10 metru od meho posedu, bachna si se selatama mozna 20 minut povidala a pak je zas vyvedla ven, no a to nemela delat. ale jde o tu opatrnost. v zadnem pripade nemuzu rict ze by jsi ten vzdaleny vystrel nevadil!!
3: No a kdy se prasata vrati, to nejak nezjistuju. Asi ty do kterych jsem strelil ne ale prijdou jine. i kdyz vim ze z jedne kazatelny loni v listopadu jak byl snih strelil nas hajnej za tyden 6 selat. a pry trikrat prisly stejne. postupne jedne bachni odlovil tri seleta na jenom miste za tyden.
Naposledy upravil(a) Marek dne úte 08.4.2008, 11:40, celkem upraveno 1 x.
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

jeste posilam fotky te zryte louky:
http://album.volny.cz/marek84/browse.ph ... wse_page=0
jo a dneska to tam zajdu vyfotit zas jak to vypada po zime!!
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

Tak bych rád také přispěl k tomuto tématu, jen jaksi nemám a u nás nikdo nemá takovéto zkušenosti. Takto vypadající pole, či louku po nájezdu černé vidím vždy jen někde na fotkách. Černá u nás přechází, i když máme 240ha lesa. Jen chybí by? i malé houštinky. Prasata u nás nezaléhají. když střelí někdo z nás prase, tak na další se většinou čeká hodně dlouho. A to mluvím o proseděných celých nocích na posedu nebo při šoulání. V létě u kukuřice je to lepší, ale většinou je problém se k nim dostat. takže všem, co mají takové možnosti k lovu třeba i na greenu můžu jen závidět. U nás by se hádali, kdo si tam půjde sednout. Tohle by pro nás znamelalo prakticky jistý lov. U nás sedíme třeba do 02, či 03hod ráno, a to tam prasata nechodí. Ale co kdyby. Občas projdou.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
xhur
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: úte 29.1.2008, 15:46
Bydliště: jižní čechy

Příspěvek od xhur »

Marek píše:jeste posilam fotky te zryte louky:
http://album.volny.cz/marek84/browse.ph ... wse_page=0
jo a dneska to tam zajdu vyfotit zas jak to vypada po zime!!
:lol: takhle převoranou louku o tom si u nás můžu nechat zdát :lol:
vhool

Příspěvek od vhool »

to skalak:kdyz jsem kdy lovil cernou do 200m tak mi take vzdy utekly okamzite po rane.psal jsem o strelbe 300+.co se tyka reakce po vystrelu tak zavisi na tom v jakem stavu rudl je ... kdyz maji pocit bezpeci tak je to odlisne nez kdyz maji sebemensi duvod k opatrnosti.hodne zalezi na zkusenostech rudlu a lokalite.v lokalite kde se cerna lovi a je maly pohyb lidi je tezke najit rudl v klidu.sebemesi odchylka od normalu zvysuje ostrazitost.v lokalite kde se moc nelovi a je velky pohyb lidi coz jsou treba turisticky hodne navstevovana mista nebo rybarske lokality nebo treba ten green a v dane lokalite je stala cerna tak si budte jisti ze je hned tak neco nezradi co se tyka zvuku.prikladu mohu dat mnoho protoze jsem pet let lovil v primestske honitbe kde byl kraval vetsi nez v kolbence a zver reagovala vetsinou jen na vizualni podnety a ani spatny vitr kolikrat nebyl problem coz mohu dolozit i nekolika fotkami z mobilu a ve dne (pro rejpaly ze lovim na dalku a v noci :wink: ).takze opravdu hodne zavisi i na okolnostech.co se tyka skod od cerne zvere tak kdyz pominu skody na zemedelskych pozemcich tak se schvalne zamyslete jak to ze se mnozi skody od prasat i v lokalitach kde by je nikdo necekal? (prazska stromovka,decinske fotbalove hriste,zahradkarske kolonie uprostred mesta,mestske parky a podobne.....)je to tim ze si cerna dokaze zvyknout na pach a zvuky lidi a reaguje vice na vizualni podnety ....je to moje teorie a nikomu ji nevnucuju ... ale to ze mam dosti ulovku 5Om od frenkventovaneho nakladoveho nadrazi me v teto teorii jen a jen utvrzuje ( napr.zde mam vsechny ulovky na 70-80m) ... :wink:
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Příspěvek od Skalák »

vhool- já jsem napsal svoje zkušenosti z lovu černé. O tom, že je černá velice přizpůsobivá zvěř není třeba snad ani hovořit. Na tak daleko jak píšeš jsem se nikdy ani nepokusil vystřelit, takže z takových lovů nemám žádné zkušenosti.
LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
MATOUS
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: sob 08.12.2007, 11:53
Bydliště: Tlustice

Příspěvek od MATOUS »

Tak to já jsem taky z těch co střilí maximalně do 150metrů. naše honitba se nacházi u dálnice takže zvěř je zviklá na hluk. Jednou se mě povedlo že když jsem přijel z odpolední tak jsem vyrazil na čekanou měsíček byl v uplnku. když jsem přicházel k posedu tak jsem si v?im na hromadě kus černé zvěřě . Zůstal jsem stát po chvili kus odešel do hou?tí. Pomalu a potichu jsem vylezl na posed po čtvrt hodině kus vytáh prošel mě 4metry kolem ?ebřiku a stočil se zpět na krmeli?tě. To už jsem měl obeznaného lončaka knourka. Po 20 minutách na krmeli?ti jsem kus slovil.
vhool

Příspěvek od vhool »

lov na "hromade" je zase trosku o necem jinem ... :wink:
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

No koukám, že někteří z Vás mají se slovením velké zkušenosti, asi je tu samý rybář, bo myslivecká mluva trpí.
K lovu černé, vždy jsem si říkal, že černá po ráně zatáhne do krytu, ale po letošním létu, jsem několikrát viděl po raně kolegy se rudl srazit do formace na prostředku pole a vyčkávat. Jednalo se o rudl, kde bylo více bachyní a vždy dvě zkoumaly okolí a třetí zformovala selata.
Jináč louky máme taky pěkně porýpané letos
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
MatPeta
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: čtv 02.8.2007, 14:30
Bydliště: Praha 10

Příspěvek od MatPeta »

Chtěl bych se vrátit ke škodám které působí černá v jarních měsících tak, jak tomu bylo i v případě golfového hři?tě.
Je to každoroční jev nic neobvyklého. Ono jde hlavně o to co se děje pod zemí. když jarní slunce ohřeje cca 10-20 cm půdy začnou se probouzet larvy , ?í?aly a my?i začnou plodit svá potomstva. Pro černou je to největší lahůdka jakou si v této době může dopřát. Dokonce se ani dlouho nezdr?uje na krmeli?tích a spěchá na převážně jižní stráně kde působí to co bylo vidět na TV Nova.
A rozhodně jí je jedno jestli je to louka , sad, nebo golfové hři?tě :D
MAT
Rossler Titan6 7x64
LEUPOLD 3,5-10x50 Illuminated German 4
Hornady SST 162gr Geco Hmantel 165gr
MATOUS
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: sob 08.12.2007, 11:53
Bydliště: Tlustice

Příspěvek od MATOUS »

Určitě máš pravdu vyhledávaj lahůdky a né jenom na jí?ních polích akorát to vadí zemědelcum že jik to po těch polích drncá. A pak to odná?íme my že nelovíme.
vhool

Příspěvek od vhool »

no nevim jake mas zkusenosti ty ale kdyz vymetes s traktorem vysledek jejich snazeni napr.pri branovani tak je to opravdu vyzivne :lol: :lol: :lol: :wink:
Lukeš
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: ned 20.5.2007, 18:35

škody

Příspěvek od Lukeš »

Pokud jsem dobře četl, tak zatim nereagoval nikdo, kdo by danou honitbu alespoň navštívil.........do uvedeného kraje jezdím od dětství, děda byl člen místního MS (ze zdravotních důvodů již není)......tak jen v pár bodech.....
- Naháňky v tomto sdružení dělali až do ledna....(úspěšnost nevím, osobně naháňky moc rád nemám)
- Pokud si všimnete, Berounka tvoří kolem Tříman a Hře?ihlav "podkovu" a lesy které jsou vidět na mapě kolem řeky jsou převážně na skalách = komplexy trnek, str?e, kde nemáte šanci projít, s bídou tam vleze pes = klid i v létě, v houbařské sezóně
- Počet trvale ?ijících obyvatel např. Hře?ihlav cca 7 lidí (nevím přesně, ale přes deset to není, a věkový průměr tak 65); klasická chalupářská vesnice....přes zimu, ne o víkendech, chodí lišky klidně ve vesnici; Třímany jsou na tom drobet lépe
- Děda říkal, že MS neřeší jenom škody od černé, ale především od vysoké (a co jsem viděl při chůzi honitbou, tak se vyskytuje v hojném počtu) a černé na polních kulturách (takže hlídat hři?tě nebo pole?)
- Počet loveckých zařízení se dle mého zvýšil....
- Současnou členskou základnu neznám, nemůžu soudit....

Tak to? asi vše, jinak u nás máme v sobotu brigádu na odstanění škod černou.....bereme ?elezný hrábě a jdeme hrabat soukromníkovi jetel...s bránama už nás tam nepustí, že bysme udělali koleje, tak musíme rúčo...a to černou lovíme docela intenzivně

A? pojedu za dědou, tak zkusím zjistit víc info než Nova, když budu mít čas, vezmu fo»ák a zku?ím udělat pár fotek....
vhool

Příspěvek od vhool »

to lukes: nevim jak to tam je nyni ale v letech 1986-1989 jsem se malem ozenil s dcerou mistniho forta kousicek vedle, v bujesilach a opravdu tam tyto problemy byly uz tehda ... jen tam nebyl golf :lol: podle mne to je v lidech a ne ve zveri...
Odpovědět