zahřátí hlavně

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

zahřátí hlavně

Příspěvek od milsfreeman »

Dotaz: To že u kulobroku jde druhá rána výše vlivem pnutí zahřáté kulové a studené brokové hlavně je známo. Mě by zajímalo, zda může být soustřel rozhozen i u kulové hlavně. Rozdíl mezi ráně ze studené hlavně a třeba za minutu druhá rána, to již je hlavěn na dotyk teplá. Jestli se zahřátím například mírně zvětší vůle, zmenší odpor střely v hlavni .....
díky
milsfreeman
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 29.11.2007, 7:16

Příspěvek od milsfreeman »

myslel jsem samozřejmě kulovnici
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Jak jsem se mohl bavit s člověkem z ozbrojených slo?ek, studené rány se vyhodnocují při nástřelkách zvlášť, nicméně rozdíl mezi 1. a např. 3.ránou je, nebo by měl být menší než běžná celková chyba mezi libovolnými ranami navzájem (střelivo 308Win Sako). Mluvím o odstřelovačkách případně zbraních vrcholové sportovní třídy.

Obecně při zahřátí - rovnoměrném, klasické nefretá?ované hlavně, se materiál chová rozpínavě ve všech směrech, takže vliv na roz?íření vývrtu by neměl být patrný. Podmínkou zachování přímosti vývrtu v průběhu střelby - je konstantní síla stěny v libovolném průřezu hlavně, u hlavní kovaných pak rovnoměrné prokování materiálu v celém průřezu.

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
psdk
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 130
Registrován: úte 13.1.2009, 12:24
Bydliště: Opava

Re: zahřátí hlavně

Příspěvek od psdk »

milsfreeman píše:Dotaz: To že u kulobroku jde druhá rána výše vlivem pnutí zahřáté kulové a studené brokové hlavně je známo. Mě by zajímalo, zda může být soustřel rozhozen i u kulové hlavně. Rozdíl mezi ráně ze studené hlavně a třeba za minutu druhá rána, to již je hlavěn na dotyk teplá. Jestli se zahřátím například mírně zvětší vůle, zmenší odpor střely v hlavni .....
díky
Z mysliveckého hlediska je tento posun zanedbatelná veličina.
U celopažbené kulovnice to chladí jinak dole a jinak nahoře a dochází k pnutí materíálu většímu než třeba u polopažby.
A? budu střílet někdy 10 mířených ran po sobě na 600 metrů se standartní lockou flintou tak se nad tím asi začnu zamý?let, při střelbě do 200m to asi nemá velkou cenu ře?it :-)
Něco jiného je u kulobroku. Na mojem značka Holek 7x57 /16 je druhá rána na 100 metrů o cca 17 cm výš, třetí asi o 25 cm - řešením je trefit se první ranou, ta jde na flek
U ZH a UB, které jsem měl možnost nastřelovat ten posun nebyl tak velký vzhledem k tomu , že mají o hodně silnější stěnu hlavně.
ZKK600, ZG47, Savage 99, Mannlicher6,5x55SE, Mannlicher308Win, MannlicherM95, troják Fuckert, KB Holek Brno, koza Holek, Stevens,KB Tikka, Petřík, Husqvarna, Marochi, Voere, CZ75PD, CZ 75RAMI, karabina TIRMAX, ...
dvě Borderteriérky
Odpovědět