Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Použili jste v myslivecké praxi umělé osvětlení při lovu černé?

Anketa končí za sob 10.10.2009, 21:39

Ano,je to efektivnější redukce černé.
6
11%
Ano,je to zajištění průběrného lovu černé.
11
21%
Ne,nemá to vliv,lovím pouze za úplňku měsíce.
24
45%
Ano,ale není to nutná výbava lovce.
12
23%
 
Celkem hlasů: 53
RMareta
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: sob 20.1.2007, 14:32

Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od RMareta »

Jaký máte názor na lov divočáků za pomocí umělého zdroje osvětlení během temné noci.
Baterky,infrapuškohledy.Nebavím se zde o ostatní spárkaté,jen o černé.
Je to nutné či nikoli? Máte osobní zkušenosti při lovu těmito prostředky? Jak si myslíte,že je to vhodné ke zkvalitnění průběrného odlovu či redukci početních stavů černé a celkové bezpečnosti při lovu?
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Jednoduchá odpověd, pokud nejde o revír, kde musejí tímto chránit polní kultury aby přežili tak až to používájí.
Ostatní si myslím že jen a jen pohodlnost lidí, kteří musejí to prase střelit. už mi to tak připadá, že raději 3ks se světlem, místo jednoho beze světla kancobijci :cry: :cry:
JSEM ZÁSADNĚ PROTI TOMU, nemůžu si s tím jako Patrik vnitřně smířit a na kolegy co se s tím chlubí mám svůj vlastní názor ......
Naposledy upravil(a) Tomfi dne sob 11.10.2008, 0:54, celkem upraveno 1 x.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

A co třeba zadat ne, protože to je v rozporu s mým přesvědčením?
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

Souhlasím s Tomfim....kdo je "prasečkář"ten střílí prasata s běžnou výbavou, protože zná zvyky zvěře a dokáže si obeznat kam a kdy vychází.Povolil bych to pouze tam, kde je nutné radikálně sní?it stavy,ale zase ne každému členu sdružení. :roll:
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

Pri lovu na prusecich v kukurici, to podle me je nezbytne, protoze tam ani mesicek nepomuze... A skody rostou a rostou! Mimo dobu kdy lovim v kukurici, jsem zasadne proti. Ty prasatka musi mit sanci aspon nekdy se v klidu nazrat!!!
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

Můj názor je že svítit ne,ale infrák ano.Na světlo začnou být prasata za chvíli strašně opatrné a při Použití infráku je možnost obeznat perfektně to na co budu střílet.(myslím jasně odstřelový kus) bohužel při škodách které černá dělá to za chvíli bude pomalu nevyhnutelné.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Povolil bych to tam, kde to povolí OSSM, tedy v oblastech zvýšeného výskytu černé a s tím spojených škod. S infrákem je ten problém, že je třeba na něj mít výjimku udělenou PČR, protože je to zakázaná zbraň - doplněk zbraně.
Upozorňuji ale, že ten kdo (legálně) drží zakázanou zbraň, může čekat kontrolu z PČR ve smyslu kontroly zabezpečení zbraní. :wink:

Co se týče etiky říkám ANO - je totiž lepší střílet na kus který jasně vidím - např. v ku?elu halogenu, než pouze na siluetu - vyšší riziko postřelení kusu. Nesmí docházet ovšem k zneužívání, pytláctví, lovu jiné zvěře apod. Mimochodem v lesních honitbách se černá, mimo vnadi??, ani jinak efektivně lovit nedá.

Co se týče efektivity říkám jasně ANO viz bod výše - obeznání zvěře.

Co se týče bezpečnosti ANO - k tomu asi není co dodat.

ještě poznámka k zamyšlení:
Odvoláváme se houfně k tradicím, "dát zvěři šanci" apod. jakou šanci má vodící bachyně střelená na měkko při mizerném světle :wink: Jakou šanci dali zvěři naši předci při lovech běžně provozovaných, dnes zakázaných - pasti, oka, nástrašná zařízení, vr?e, lep, či?ba, štvanice, parforce apod? Nemluvě o zábavě ?lechty ve vybíjení odchycené zvěře, fuchztanz atd...Jakou šanci mají vykopaná liščata i s matkou která je brání - a přitom to je a byl legální způsob lovu i v dobách kdy lišky ještě nebyly zdaleka tak přemnožené! :!:
Tenkrát se jednalo u chudého lidu o zefektivnění lovu, kvůli vlastní ob?ivě, u ?lechty to byla pouhá zábava a tzv. kratochvíle.
Dnes ovšem v některých částech republiky stojíme před vážným problémem co s přemnoženou černou. Kam to dospěje? Budeme černou odchytávat a zabíjet jako na jatkách? Nebo trávit jak potkany?
To už se mi zdá pánové etičtější lov kulovou zbraní s vhodnou pomůckou, nebo optikou - tu paradoxně přikazuje zákon.
Obdobnou analogii vidím i v lovu přemnožených predátorů a zavlečených druhů.

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

nimrod nimrod píše: Nesmí docházet ovšem k zneužívání, pytláctví, lovu jiné zvěře apod.
v tomto vidím zásadní problém, jak toho docílit. Spoléhat na morální úroveň "myslivců" podle mě prostě nestačí.
jinak naprostý souhlas
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Perník píše:
nimrod nimrod píše: Nesmí docházet ovšem k zneužívání, pytláctví, lovu jiné zvěře apod.
v tomto vidím zásadní problém, jak toho docílit. Spoléhat na morální úroveň "myslivců" podle mě prostě nestačí.
jinak naprostý souhlas
Spoléhat nestačí, od toho máme myslivecké stráže ?e? Ale nesmí to být zaslou?ilí členové, dědkové, co jsou venku maximálně 2x do roka na srnce. Jinak - ten kdo loví se světlem nebo infrákem, tak s ním bude lovit stejně, nehledě na povolení OSSM.

Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Sám jsem proti lovu s pomocí světla a nemám rád naháňky, ale co jsem dnes omylem našel na Youtube je opravdu zkvostný příklad lidské brutality a totální bezcitnosti.

http://www.youtube.com/watch?v=PhndTx8c ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=XBpDcjz4 ... re=related

Toto by se mělo použtět některým ochráncům a Možná by už dali pokoj, kdyby viděli co se děje ve světě.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
kocourvbotach
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 21.3.2008, 12:07
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od kocourvbotach »

Ani jsem to nedokoukal,toho čur..a,by patřilo pověsit za koule do průvanu :evil:
Flash
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 118
Registrován: pon 07.7.2008, 8:13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Flash »

Já jsem zásadně proti lovu se světlem i s infra.
Světlo jsem ještě jak? tak? schopný tolerovat tam, kde černá působí velké škody.
Čili jsem nehlasoval pro nic.
machal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 165
Registrován: čtv 31.7.2008, 7:38
Bydliště: Královeměstecko

Příspěvek od machal »

S umělým osvětlení pouze v lokalitách s kalamitním stavem, jinak ne.
To video je něco ?ílenýho, měli by ho chytit a hodit někam mezi prasata. :evil:
Browning BAR Long trac 30-06,Docter 8x56RD, Browning FN 12/12, Deutscher Wachtelhund
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ČENDA »

A pak takovýhle ká?ou celýmu světu o morálce a podobných věcech..... K tomu asi není co dodat. :evil: Myslím že nazvat je dobytkem by byla urážka těch zvířat.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
zeli
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 30.10.2007, 13:48
Bydliště: již.morava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zeli »

ty videa...teda hnus největší...bych jim udělal to stejný.... :x
Odpovědět