Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Použili jste v myslivecké praxi umělé osvětlení při lovu černé?

Anketa končí za sob 10.10.2009, 21:39

Ano,je to efektivnější redukce černé.
6
11%
Ano,je to zajištění průběrného lovu černé.
11
21%
Ne,nemá to vliv,lovím pouze za úplňku měsíce.
24
45%
Ano,ale není to nutná výbava lovce.
12
23%
 
Celkem hlasů: 53
RMareta
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: sob 20.1.2007, 14:32

Příspěvek od RMareta »

Odkaz na ty videa nemá nic společného s tímhle tématem,každý píše jaký je to hnus,ale uvědomil si někdo,že je to pravděpodobně odchycená zvěř do malého lapáku?Já teda nevím,ale mě to tak připadá.A uvědomil si dál někdo,že taková poprava černé v lapáku může být v budoucnu nařízena i v ČR nebo v rámci Evropy? To se pak bude některým zvedat žaludek.Já doufám,že k tomu nedojde,ikdyž stav náhledu zemědělské veřejnosti tomu nasvědčuje.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Příspěvek od Perník »

to RMareta : najen zemědělská veřejnost, ale hlavně ta lesnická dělá všechno pro to, aby to k takovýmto opatřením směřovalo.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Marek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 584
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Trutnovsko

Příspěvek od Marek »

A myslim si ze dokonce nekde v CR uz lapaky funguji...
CZ 550 Lux -.270 Win - Meopta 2100 3-12x50
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

Marek píše:A myslim si ze dokonce nekde v CR uz lapaky funguji...
Samozřejmě, je to jedno z doporučených opatření M?P. Povolí ho OSSM na výjimku, podobně jako lov pomocí světla apod. je jen na uVážení uživatele honitby zda to ho využije. Toto mi ovšem připadá jako krajní řešení, opravdu kriticky přemnožené zvěře, kde hrozí pandemie chorob apod. Jinak to s myslivostí a lovem nemá nic společného :? Jak říkám, to raději ty světla a infráky.
Nimrod
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Příspěvek od Patrik-30-06 »

To není průběrný odlov, ale poprava.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
RMareta
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: sob 20.1.2007, 14:32

Příspěvek od RMareta »

Tak zpět k tématu.Můj osobní názor na tuto problematiku je následující.Podotýkám,že to co napí?u se někomu líbit nebude,ale je to realita.prošel jsem ,tak jako asi každý člověk, postupným vývojem a srovnání nadhledu na myslivost a vše co s ní je spojeno.Názorory si člověk ujasňuje delší dobu.
Dříve jsem byl odpůrcem NV (nočního vidění),spíše mně byla přijatelnější baterka.ovšem jednoho dne jsem měl možnost pujčit pozorovací dalekohled - NV a začal jsem dost přemýšlet,kde je pravda a o čem všem to je.když jsem měl možnost pozorovat větší tlupu černé.
Situace s populací černé je jaká je a můžeme za to sami lidé.Dávno jsou doby,kdy lov divočáků byl podle mne spíše jako lovecké potěšení,zábava a nezapomenutelné lovecké potěšení.Ulovení divočáka se probíralo a oslavovalo ještě dlouho po lovu.Dnes se vše změnilo na nutnost redukovat stavy černé,pod hrozbou finančních sankcí a jak i Zdenek41 poznamenal,možnosti exekucí.Existují sice revíry,kde černá je vzácná,ale spíše se domnívám,že revírů s problémy přibývá.Je škoda,že neexistuje číslo v % kolik kusů v ČR za rok se uloví na společných lovech,kolik na osamělých ve dne a kolik v noci.Měsíčních nocí je pramálo a šancí na noční lov za svitu měsíce moc není.Dále v lesních honitbách kde se loví na vnadi?tích a ty jsou umístněny v lesních porostech pod korunami stromů,tak zde je to možné až po opadnutí listu.Jinak ani měsíc není schopen koruny prosvítit.Volných ploch-skládky a ostatních nezalesněných ploch bývá míň.Vzhledem k tomu,že v lese se musí ovlivnit stav,který odejde do polí,musí se lovit intenzivně.Ale vše je pochopitelně o průběrnosti.
Průběrný lov lze provézt jen tehdy,pokud mám dostatek času na pozorování černé a světelné podmínky-den.Musím být schopen rozeznat u selat váhové rozdíly,eventuální poranění , u lončáků pohlaví a váhu.Za tmy či mizerného měsíce ani s dalekohledem toto není možné.Jen za úplňku či sněhu.A to ještě bych o tom mohl diskutovat.Kdo říká,že provádí průběrný odlov když uloví jakékoliv sele z tlupy po obeznání obyčejným dalekohledem v noci,tak si vědomě l?e.Mezi selaty jsou mnohdy rozdíly v kilech a vždy se najde nejmenší "prcek",který by měl být uloven.Je to i v lončácích.A obeznání se správným rozhodnutím je hodně složité.
Tohle s baterkou není možné absolvovat.S baterkou lze jen redukovat stavy v polích,ale nemůžeme se bavit o průběrnosti.Navíc černá mnohdy reaguje úprkem.Pokud nelovíme za suprových světelných podmínek v noci,až se to líbí či nelíbí komukoliv,zůstává na kvalitní obeznání jen NV.O přesném zásahu a bezpečnosti nemá cenu psát.
Dotazoval jsem se lidí,kteří s tím loví (hlavně si nemysleme,že pokud je to zakázané,tak to nikdo nemá.NV na kulovnicích je jako hub po de?ti... ) jaké jsou výhody a nevýhody.NV - GEN1 je tak do 60m.Stačí prý do lesa,ale na pole je bezpředmětný.Přídavný laser zvýší výkon na 100m,ale zvět?ení obvykle 2x-4x je malé. NV-GEN2+ / GEN 3 je cenově někde jinde a málokdo za to ty peníze dá.Navíc se podle nich musí vyře?it problém s montáží na předělávání optik,což jsou další náklady. takže je otázka jak se to komu oplatí a kdo na to má.
Podle mne je vše o lidech,kdo hodlá pytlačit,dělat to bude buďto s NV či baterkou či autem nebo bez těchto prostředků.Myslím si,že jsou lidé,u kterých by to nebylo na škodu a bylo by to nápomocné pro redukci prasat.Je otázka jen co se stane,pokud by se to povolilo.Ale v uřčitých regionech již tyto způsoby dočasně povolili.
Pepe
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: stř 12.9.2007, 13:53

Příspěvek od Pepe »

Ja sam na to jeste plne vyhrazeny nazor nemam.Perou se ve me veci jako:
nekde je to opravdu nutne ke snizovani nejen cerne ale i vysoke,pac u nas se to muze velice rychle stat otazkou existence,sliza to z vojenskeho prostoru k nam se nazrat a zas pryc,to jsou obrovske skody,je pravda ze by clovek za osvetleni mel lepe orientovat a lepe mirit pac opravdu dosledovavat nejakeho blbe streleneho knoura v tech mlazinach u nas....no pekne dekuju :? . Tradice jsou tradice ale tradice by se mely v prubehu let krapet menit.Prece tech prasat je x krat vice nez pred desitkami let...Samo ze s osvetlenim muze u nekterych lidi nastat ze se proste bude rezat opravdu do vseho a porad.Svetla z mesice moc neni a kdyz to zas moc sviti tak to u nas nevyleze protoze na cernou je zas moc svetla a nerada vyliza.Sam nevim delam do myslivosti jen nekolik mesicu a ono se to v cloveku utrese.Nejde o nenazranost nebo proste chut striet ale opravdu o existenci sdruzeni,pac estli zacnou zemedelci fest vyvadet a neuhraje se to na zverinovou,brigadnickou a trochu fin.kompenzace tak to nektere spolky budou moct opravdu zabalit.Kor kdyz ve vetsine sdruzeni se tomu opravdu venuje jen hrstka,pac nekteri lide uz jsou moc pohodlni nez aby nekam sli za techto teplot nebo samo tu jsou uz opravdu stari clenove....Tak to pak vlastne vsechno zustava jen na malem okruhu.Kor kdyz vetsinou jeden sviti a druhy strili,pokud to svetlo nema nekdo pridelane na pusce....tohle je muj krapet chaoticky nazor
slavektis
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25.6.2008, 19:29

Světelné zdroje

Příspěvek od slavektis »

Pořád se hovoří o "infrákách",ale ty s tím nemají nic společného.Možná u některých předpotopních lovců.To co se používá dnes jsou lidově řečeno zesilovače světla.A jsem pro jejich používání v oblastech s přemnoženou černou,protože si střelec může opravdu ověřit na co střílí.Názor tzv.měsíčkářů beru,ale je to většinou o náhodě nebo čekání po celou noc,protože černá za úplňku vychází velice pozdě a opatrně nebo vůbec neopustí hranici lesa. A ona hrozba hrazení škod v desitkách tisíc přesvědčí i skalní lovce o změně způsobu lovu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Příspěvek od Tommy »

Já mám na to názor takový,že by se prasata měli lovit bez ohledu na to,jestli je úplněk nebo ne a když je špatná viditelnost,tak použít přisvětlení,než aby se stalo nějaké neštěstí.Už teď,když je úplněk,tak jsou mnohem opatrnější.Z vlastní zkušenosti vím,že když je v noci velká viditelnost,tak vyleze první samotná bachyně a selata nechá odložená v lese a až všechno obhlídne,tak se pro ně vrátí a pokud se jí něco nezdá,tak mě obloukem obejdou.No a kňouři nevylezou skoro vůbec.Za to,když je pořádná tma,tak nic neobhlí?í a chovají se velmi sebejistě.
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

osobně sem si světlo koupil. Mám udělanou montáž na flintu, ale co tím chci říct. Rozhodně se tímto nechlubím, není ani čím se chlubit. Kdo už někdy takhle zkoušel lovit, tak ví své. Já se taky podělím o můj zá?itek. přišli mi 3lončáci - vzdálenost asi 50metrů, což je ideální a neru?eně ?rali kukuřici. Řekl sem si, vyzkouším baterku, jak funguje. Abych řekl, tak v pozorovacím dalekohledu sem je jaktak? viděl, v puškohledu už skoro nic. Namířím a bliknu a že hned vystřelím, jak budu mít zamířeno. jenže! Jak sem blikl, lončák udělal krok dopředu a už kříž byl někde jinde. Prasata samo?řejmě na nic nečekaly, okamžitě po bliknutí odběhly do lesa a mě zbyl akorát rozvícený červený bod v optice. Tímto sem si uvědomil, že u nás se takhle lovit nedá. Zvěř okamžitě odbíhá a je tímto zrazena. takže pokud nejsou vhodné podmínky pro noční lov - obnova, měsíc, tak už zůstávám doma a baterkou si svítím akorát pod nohy, když jdu na posed. Hlavně sem si to koupil z důvodu bezpečnosti na lovu. už se několikrát u nás stalo, že jak člověk usnul na kazatelně v noci, pak se probral a na krmeli?ti byly 2prasata. Jedno menší a druhé větší. Vytáhnul dotyčný flintu z okénka, že už zamíří a to "menší" prase se postavilo!!! takže to větší prase byly táčka - kolečka a v nich hromada nakradené řepy z krmeli?tě a to "menší" prase obohacující se soused. To? mé zkušenosti se zakázaným způsobem lovu
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
vhool

Příspěvek od vhool »

to pecan: jestlize cerna u vas takto reaguje tak je velka pravdepodobnost ze se takto u vas lovi .... toho souseda nechci komentovat ... :evil: nic slusneho me totiz nenapada .....
Pecan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 126
Registrován: čtv 07.2.2008, 10:28
Bydliště: Jeseníky

Příspěvek od Pecan »

v honitbě ne, k nám ta černá přechází z okolí, tam si ta černá "zvykla" na světlo. Bylo mi to hned jasné, jak sem to viděl. okamžitě věděli, co bude následovat po bliknutí - výstřel. To? moje zkušenost s používáním světel jako zakázaného způsobu lovu. Něco jiného je vyjímka ze zákona, kterou uděluje orgán státní správy myslivosti. Ano, při škodách na zemědělských a kulturních plodinách s udělenou vyjímkou souhlasím
Sauer 404 Synchro XT .308w
CZ 550 lux .308w + Zeiss V6 2,5-15x56 ASV
CZ 557 lux .308w + Swarovski 2,5-10x56
ZKM model 2 .22LR
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Neznám občany sebevrahy, kteří by se u nás vypravili na noční lup do krmeli?tě(vnadiště), nebo jak tu újeď nazveme. Jinak skutečný lov s baterkou vypadá tak, že se postaví na dobrém větru kazatelna a u ní se vysype na 20-30m hromada-jedno čeho. Výhodou jsou světlejší plevy okolo. Na posed se vyrazí zásadně za tmavé- bezměsíčné - noci. Nachystá se puška(pokud možno v ráži 30-06++- viz. populární osmičky a devítky) ve směru na hromadou. Sedí se a poslouchá se. Jak jsou sly?et prasata, že si ba?tí na hromadě, tak se rozsvítí a rychle se nějak vystřelí. Zpravidla na to, co zůstane ve křížku, protože se musí střílet čím dál tím rychleji. Někteří faj?mekři to drobně vylep?ili o to, že nemají světlo na pu?ce, ale baterku z auta v polystyrenové krabici na posedu. Spínačem ovládají dva až čtyři halogeny, které mají na boudě namířené na hromadu. Mají víc světla a provádí tzv. selektivní lov v důsledku kvalitního obeznání za umělého světla!?! ještě do nedávna jsem si myslel, že osvětlovač je fce. v divadle , nebo u flaku za druhé světové války.

K popsanému uvádím následující:

1) tento způsob lovu na podzim rychle zkurví i okolní vnadiště, protože si prasata rychle spojí pach hromady- vnadiště s nepřetr?itým nebezpečím a lovem. Chybí ta klidová perioda. Pokud teda nemají divočáci skutečný hlad v období nouze - hluboký zámraz a sníh. V normální době je tím pouze tlačíme zpět do polí - zpravidla na zaseté ozimy po kukuřici.

2) popisovaná výhoda selektivního lovu neexistuje-nebo rychle přestává existovat.

3) tento lov se provádí zpravidla až po slizni. Jako případná ochrana plodin na poli to moc významu nemá. Do dvoumetrové kukuřice můžete svítit jak chcete a zpravidla je to k ničemu. V metrovém obilí si posvítím na hřbet metrákového kusu, ale na 15kg už tak ne. Je to pouze tupá, lovecky a myslivecky problematicky akceptovatelná , redukce stavů a masařina . Po ulovení a předání ulomku doporučuji pronést :" Proudu zdar!" Lovec odpoví: Tomáši A. Edisonovi dík! (T.A.E je vynálezce ?árovky)

4) degradace myslivosti jako discipliny o biologii, zoologii, chovaní, výšivě zvěře a loveckého umění obecně . Mnozí dělají myslivost pár měsíců a jediný recept je - počkat až se poseče, zamrzne a sednout na hromadu. Současný adept s učební bru?urou myslivosti - penzem -by v letech 1980-1989 stě?í prošel v zakladním kole soutěže o Zlatou srnčí trofej.

5) popisovaná bezpečnost při lovu je blábol. Kdo je normální, tak vystřelí pouze, když na 100% ví, že jde o zvěř. Magor , který střílí beze světla na všechno , nebude se světlem lepší, protože i se světlem musí začít střílet čím dál tím rychleji.

Je ale jasné, že takto lze učině lovit v jarním období na zasetých polích - kukuřice, soja, hrách. Zůstává otázka, zda myslivost a myslivci, nepatí za takový lov a tzv. ochranu příliš velkou cenu.
RMareta
Častý návštěvník
Příspěvky: 83
Registrován: sob 20.1.2007, 14:32

Příspěvek od RMareta »

to Josef Kuřitka : :lol: :lol: perfektně popsané .Hlavně to "Proudu zdar!" Lovec odpoví: Tomáši A. Edisonovi dík!" :lol: . To mě dostalo :lol: Baterku taktéž neuznávám .
Akorát bych se pozastavil nad termínem - degradace myslivosti jako discipliny o biologii, zoologii, chovaní, výšivě zvěře a loveckého umění obecně.Hlavně nad chováním černé.
Dříve prosnulá ostrašitost černé je jaksi tatam,čím víc prasat je,tím jsou podle mě nějak tak (nechci se špatně vyjádřit) otupělí.Dříve se ulovilo prasátko po dlouhých vysedávání a dlouhých nezdarech,a tomu místu se černá vyhýbala obloukem.Dnes ikdyž ulovím na vnadi?ti,je do rána sežraný vývrh a další den tam můžu lovit znovu.Pokud na 10 čakaných ulovím 8 prasat-selat a ve dvou případech neulovím nebo? to třeba spackám já sám,tak to asi o něčem vypovídá.To chování černé je podle mě někde jinde oproti minulosti.Podívejme se na Měmecko na jejich populace jak se pohybují po městech.No je to dost zajímavé.
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od maxim19 »

Rád bych oživil toto pozapomenuté téma. V obchodech je toto zboží celkem hojně zastoupeno a v poslední době jsem slyšel od celkem dost lidí, že používá umělé osvětlení na kulovnici, ale většinou byly informace jen z druhé ruky "typu Franta a Karel to mají strašně si to pochvalují". A tvrzení, že s tou zelenou baterkou si pomalu vyberu vhodný kus, divočáci tam pořád klidu jsou, a pak vystřelím, se mi nějak nezdají. Čekal bych, že prasata po rozsvícení do několika málo vteřin utečnou, pokud se s tím už setkaly, takže výhoda by spočívala pouze v rychlém obeznání toho "černého fleku", případně lepšímu zamíření. Rád bych pokud nějaký uživatel, tohoto na výjimku dovoleného lovu, napsal své zkušenosti.
Odpovědět