Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)

Použili jste v myslivecké praxi umělé osvětlení při lovu černé?

Anketa končí za sob 10.10.2009, 21:39

Ano,je to efektivnější redukce černé.
6
11%
Ano,je to zajištění průběrného lovu černé.
11
21%
Ne,nemá to vliv,lovím pouze za úplňku měsíce.
24
45%
Ano,ale není to nutná výbava lovce.
12
23%
 
Celkem hlasů: 53
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Posmiros »

Osobně přísvit nemám, ale má ho chlápek který mě má jako adepta na starost a nemůže si to vynachválit :) Máme to jako sdružení povolené, takže ani co se týče zákona není problém :)
Má zelený světlo a má to namontovaný na puškohledu. Hodně si chválí, že zvěř na to nereaguje, prý ani černá. Co mám osobní zkušenost, co mi ukazaval, tak to dosvítí dost přes 100 metrů a je přitom krásně vidět :) Ukazoval mi to a koukali jsme asi na 50 metrů na srnce, který se pásl na louce, svítili jsme na něj asi 10 sekund a skoro vůbec nereagoval, po zhasnutí se zase začal v klidu pást :)

Takže já si to budu přát k Vánocům :lol:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Hirc »

„Baterku“ máme u nás povolenu. Letos mám 8 prasat a potřeboval jsem jí 3x – 1x okraj kukuřice, 1x okraj řepky a 1x louka kde se na jednom „place“ pohybovali 4ks siky a dva lončáci. Vždy jsem si potmě našel kus a následně si na něj bliknul – pak během 0,5 vteřiny proběhla tato ověřovací kontrola...
- je to opravdu prase?
- je to kus z rudlu?
- je do cca 70kg?
- nemá okolo sebe selata?
- je natočen tak aby se dalo zamířit na komoru?
- pořád ještě jistí cožesetoděje?
...pokud je vše ANO, tak "bác"

Ta půl sekunda je maximum co očekávám, že si nechají líbit – a to používám nízký režim s cca 20 lumeny. Nepotřebuji vidět extra detail, stačí se ujistit o přibližné váze, natočení kusu a podle světel se zorientuji na umístění komory. Červené/zelené světlo nebo filtr je marketingový trik – ten efekt je spíše o tom, že filtr ubírá intenzitu, takže to tolik neruší.

Chápu že se světlo někomu nemusí líbit. Ale je období, kdy se na černou prakticky nelze jinak dostat – řepky, kukuřice. Osobně mi přijde lepší si bliknout a střílet na jistotu, než vystřelit riskantní ránu na „nějakej tmavej flek“ a následně kilometr dohledávat vodící bachnu střelenou na měkko - protože selata nebyla vidět a kus stál natočený opačně. A je ještě ten lepší případ, kdy se takováto dohledávka provede a úspěšně dokončí.

Loni jsem takto díky baterce ne-střelil cca 70kg vodící bachnu, ač jsem na ní měl odjištěno, neb jsem jí měl za „zatoulaného“ lončáka z rudlu, co vylezl cca 200m ode mne. Když jsem jí druhý den uviděl za světla s 6ti selaty, tak jsem byl hodně rád, že jsem ránu si odpustil.

Co mě osobně vytáčí mnohem víc než baterka je praxe střílet na naháňkách veškerou černou zvěř – tedy i velké bachyně a kňoury. Dokonce nám na to přišlo oficiální povolení z úřadu, mají „jednotný povolovací dopis“ společně s přísvitem. Sice to nikde neprezentujeme, ale i tak se vždycky někdo neudrží... to bych jim pak ty flinty nejraději rozštípal :evil:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od BwanaHunter »

Hirc> ještě mi nikdo nevysvětlil, proč je v pořádku zastřelit kňoura z posedu a není to v pořádku na naháňce. Výsledek je přeci stejný - prase je mrtvé, tedy vyloučeno z populace. Tak proč to vzrůšo? Jestli mi někdo chce tvrdit, že v noci a lehkého svitu měsíce posoudí kondici, věk a chovnou hodnotu kusu lépe než na naháňce....budu dost pochybovat. A to že tam, kde jsou problémy se škodami, povolují dospělou zvěř na naháňkách pokládám za opodstatněné.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od kasari »

Myslím, že problematika přísvitu se posuzuje z několika hledisek:
1) já to nemám a Franta jo, tudíž toho uloví víc a to je špatně - zakázat
2) pokud je to povoleno,leckdo má jen baterku a někdo i NV ( nutné povolení Policie těžko má ) - zakázat
3) jedna honitba může, druhá ne - zakázat a basta...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Osobně jsem názoru, at si každý používá co chce, pokud neporušuje předpisy. Jestli jsou dobré, nebo špatné, je irelevantní.

to Hirc - mě zase osobně vytáčí fakt, že se může střílet zvěř dospělá a nikdo to nedělá. Všude slyšíme - knoura ne a bachyni už vůbec ! A pak nářky nad tím, že nějaký sedlák chce moc peněz za škody, když se přece tak snažíme. :roll:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od fesoj »

U nás a v okolních sdruženích je lov se světlem všeobecně povolen. Já jsem tomu zatím ale nějak "nepřišel na chuť", i když to může mít své výhody. Mnohokrát se mi stalo, že jsem si v noci posvítil baterkou na zvěř, zejména na srnčí, která prakticky nijak nereagovala. Jakmile se jednou začne lovit se světlem, je s takovýmhle pozorováním konec - zvěř není blbá, učí se velmi rychle a dokáže si spojit rozsvícení baterky s výstřelem. A pokud se nerozhodnu opravdu "bleskově", následuje úprk a pro ten večer je zpravidla šmytec - a často nejen pro ten večer, ale na delší dobu. Rozhodně povolené používání přísvitu neodsuzuji, ale já patřím mezi tzv. "váhavé střelce", takže pro mě osobně to není nejlepší řešení. Naproti tomu jsem fandou používání nočního vidění, třeba jen pozorovacího - docela mě štve, když koukám na tmavé fleky a nevím, co to vůbec je. A vůbec nemusí jít o střílení, i když někdy také. 2x se mi povedlo za poměrně špatné viditelnosti se přišoulat blízko k buchtujícím divočákům, dalo by se vystřelit, ale nemít noční vidění /ne na flintě/, nedokázal bych obeznat kus vhodný k odstřelu. A pochybuji, že by si prasata nechala líbit, abych si všechny kusy z tlupy prohlédl s rozsvícenou baterkou. Takhle se mi povedlo v obou případech bez problémů ulovit vybraný kus. Samozřejmě, že jsem kvůli zamíření musel být dost blízko, s nočním viděním na flintě by se dalo střílet podstatně dál - a to vůbec nemluvím o lovu lišek, které jsou proti černé světlé, zamířit se nedá a po rozsvícení baterky zpravidla na nic nečekají. Líbí se mi ty předsádky, které využívají zvětšení optiky, na které jsou zrovna namontované a nemají záměrnou osnovu, takže /aspoň dle tvrzení prodejců v inzerátech/ nepatří mezi zakázané doplňky zbraní. Líbit se mi sice mohou, ale jsou daleko nad mými finančními možnostmi, takže i nadále budu k nočnímu lovu využívat pouze přísvit Měsíce, sněhovou pokrývku a někdy i odraz městského veřejného osvětlení. A abych nedostal "přes vejce" - ani s tím nejlepším nočním viděním by mě nenapadlo se snížit k nočnímu lovu vysoké nebo dokonce srnčí zvěře.
Kritériem pravdy je praxe.
argonaut2006
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 116
Registrován: sob 06.9.2008, 12:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od argonaut2006 »

Pokud mohu podelim se o me zkusenosti za 2 roky jsem se svetlem (mame od okresu povoleno) strelil asi 16 ks cerne z mych 45ks mam svetlo LedRay Tactical 400 nikdy jsem ho nepouzil na nejaky kraticky blik ja pouzivam takto rozsvitim a necham svitit snazim se dobre obeznat pokud to jde vybiram vzdy sele vetsinou jsou trochu neklidny nekdy i utecou pryc ale i kdyz utecou stale svitim vetsinou jdou za chvili pomalu zpet a svetlo uz jim nevadi nejsem na tenhle zpusob lovu zrovna pysny to priznam ale co nam zbyva 5 let po sobe strilime rocne v malem sdruzeni pres 100ks cerne. Škody letos asi nejhorsi a po semennem roce v zime prakticky bez snehu neskutecny narust selat.Dale moje zkusenosti barva svetla nerozhoduje zkousel jsem ruzne filtry nyni zadny nepouzivam kamarad mel svetlo 700 lumenu a musel snizit vykon jelikoz tomu po rozsviceni hned mizeli pryc tudiz nema cenu kupovat co nejvykonejsi svitilny.Takto lovim samozrejme jen na vnadisti coz neni muj nejoblibenejsi zpusob lovu ale pokud neni mesic jinak to moc nejde tot me zkusenosti snad jsem timto prispevkem nikoho moc nepohorsil sdelil jsem jen me poznatky
Rössler Titan 8x57JS+Meostar R1 7x56RD
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od kojot »

Prakticky u všech druhů se loví obě pohlaví. Pakliže se budou nesmyslně a pokrytecky hájit jedinci samičího pohlaví, znamená to jen nekontrolovatelný růst populace, který je možno právě sledovat. Proto je pro mě prase jako prase, vyjma opravdu zkušených vodících kusů, kterých zase tak moc není.
Zajímá mě, zda má někdo zkušenosti s laserovou svítilnou. Údajně na ni zvěř nereaguje. Má výbornou viditelnost a nechutný dosvit. Takže...???
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Hirc »

to Bwanahunter a Kasari
Mínil jsem skutečně velké-viditelně staré kusy – trofejové kňoury a hlavní bachyně. Třeba velkých kňourů je, alespoň u nás, žalostně málo – proč asi? Vzhledem k tomu, v jakých hodinách se po honitbě pohybují to individuálním lovem nebude (soudím podle záznamů na fotopasti). Zkušenost mám bohužel takovou, že na sele to umí málokdo, ale když běží samotný velký kus tak „hurá“ – velký terč – „bác bác bác“.... ona se jedna „ujme“. Načež v polovině případů následuje dlouhá neúspěšná dohledávka, kdy silný, adrenalinem nadopovaný a strachem šílený divočák zmizí přes dvě honitby. Tohle se při individuálním lovu spíše nestane...

Ono záleží, kolik je v oblasti černé a jaká je věková struktura – mohu soudit na svoji honitbu. Nicméně trvám na tom, že takový 5 letý kňour, jeden ze dvou v revíru, nemá na zemědělské škody praktický vliv.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Tommy »

Já se tedy taky podělím o lovu s přísvitem u nás. Lovíme tímto způsobem černou tuším už 3 roky a to úplně všichni. Po těch třech letech jsme se dostali do situace,kdy ulovit prase za pomoci světla je téměř nemožné,protože už nám nedají ani tu půl vteřinu. Spousta hromad je v lese,kde je problém vidět i při měsíčku a teď babo raď co dál. Prosezená noc, příjdou, bliknu a jsou fuč.Další čekaná to saméa tak je to teď furt.
Takže když to zhrnu, tak ti,co se finančně musí držet při zemi se vracejí zpět k lovu černé za svitu měsíce apod. No a ti co se nemusí držet finančně při zemi si pořizují zařízení,aby mohli lovit nezávisle na svitu měsíce apod.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Karel61 »

Vidím, že téma na delší dobu usnulo.
Dnes jsem poprvé vyzkoušel lov se světlem (máme to od loňska povoleno). Je silně pod mrakem, viditelnost špatná, šoulám k vnadišti, zaslechnu křoupání kukuřice, vidím matně jen skvrnu, ze které usuzuji na jeden menší kus. Kvůli viditelnosti se střílet neodvažuji. Jediná šance je zkusit LED svítilnu. Stojím za stromem, zamířím svítilnu kolmo vzhůru, rozsvítím, levou rukou držím svítilnu i předpažbí. Skláním svítilnu i s puškou. Na vnadišti vidím v puškohledu pouze světla (prase stojí čelem přesně ke mně). Chvíli mám pochybnosti, zda je to vůbec prase. Po asi 15 sekundách se prase začíná zvedat a natáčet bokem. Ve slabém světle LED svítilny to vyhodnotím tak, že je zrazeno a odchází do 5 m vzdáleného lesa. Spěšně pálím na domnělý předek prasete, ozve se nářek.
Prase zůstalo v ohni, když přijdu k němu, zjišťuji, že není zhaslé, zásah prošel kyčelními kostmi, dostřeluji.

Proč to ale vůbec píši do tohoto vlákna:
Místo, aby prase bylo světlem zrazeno a vzalo roha, tak mu zřejmě vadil ten "blbec", co mu svítí přímo do světel (a ono pak blbě vidí tu kukuřici). Tak se ke mně raději otočilo zadkem a ryj znovu zabořilo do kukuřice v siláži, což já jsem ve slabém světle LEDky pochopil jako ústup a střelil za domnělý přední běh (ve skutečnosti ale těsně před zadní běh).

Tak jsem dnes rozšířil repertoár - světlo se jednoznačně osvědčilo. Byl to samotný kňourek - lončák 45 kg živé váhy.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Leon »

když už světlo tak světlo a ne blikátko :wink:
CZ 550 american 308win.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Karel61 »

Schválně jsem bral slabší, co mám na šoulání do lesa, abych nezakopl. U silné svítilny, co mám na dosled, bych předpokládal rychlý úprk. Nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Leon »

chce to baterku která má regulaci a pak použít výkon podle vzdálenosti
CZ 550 american 308win.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Karel61 »

Příště zkusím silnější. Ale na první pokus dobrá zkušenost - jsem spokojen. Konec konců je v podstatě jedno, zda se střílí na svislou osu předního nebo zadního běhu. V obou případech je to zásah na kost nebo kloub a prase zůstává v ohni.
Jinak ale ten výkon podle vzdálenosti je dobrý postřeh.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov ČERNÉ ZVĚŘE v noci za pomocí umělého osvětlení

Příspěvek od Zdenek41 »

V každém případě to chce už baterku na hlaven a nebo optiku.Zaměstnávat ruce u předpažbí neni pohodlné a dost často se strhává.
Umím si předtavit ten řev,už ted mám vlasy hore.Stalo se i mě i bez baterky.
Světla používáme už asi 6 let.Zatím jsem použil asi 3 krát.U hloupoučkých knourků odbytých od bachen v době metání to prochází dobře,horší je si posvítit na rudl vedený chytrýma bachyněma.Hlavně těch co už o nějaký to sele při baterce přišlo.Mě zatim těch 5 sekund na výstřel stačí.
Odpovědět