Veterinární prohlídky zvěřiny.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Majkl »

Zdrávím kolegové, chci Vás požádat o názor. Dnes jsme při pochůzce honitbou nalezli srnče (srnečku), která ležela u lesní cesty a snažila se odplazit z místa pryč po předních bězích. Zadní nemohla vůbec použít ai nepodařilo se ji ani o kousek odlezt. Dal jsem srnčeti záraz, protože jsme byli oba bez flint. Když jsem viděl to utrpení a slyšel nářek toho srnčete, tak jsem ani chvilku neváhal.Po té jsem informoval hospodáře. Srnče bylo v dobré kondici, při vyvrhování mělo prazdný bachor a jen něco málo v tlustém střevě. Bylo čisté bez známek průjmů atd. Zkrátka vypadalo zdravě. Při stahování jsme chtěli zjistit příčinu problémů. Když jsem stahoval deku kolem kýt, tak z jedné strany na rozhraní slabin byla jakási nažloutlá tekutina pod blánami. I ve svalech kýty tahle tekutina byla a při kontaktu se vzduchem rosolovatěla. Dále byla přeražená páteř v oblasti pánve. Potom stejný utvar s tekutinou byla na té samé straně mezi pleckem a hrudním košem. Jinak játra, srdce, plíce vše vypadalo v pořádku. Od cesty bylo místo vzdáleno velice daleko, takže předpokládám že poranění ze střetu s vozidlem nebylo. Usuzuji tak i proto, že kus neměl nikde žádné podlitiny. Pokud by Vás napadlo, co by to mohlo být dejte prosím vědět. Díky
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
velšterier
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pon 10.11.2008, 14:01
Bydliště: střední čechy

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od velšterier »

Ahoj
Nikdy jsem to neviděl,ale slyšel jsem ,že u srnčí zvěře při stresu např. střelbě ,naháňce,pronásledování psy a pod.může dojít k takzvanému rozčísnutí zvěře v oblasti pánve na kluzkém terénu .Ale jak píšu mám to s doslechu.Patolog by byl chytřejší.Mimochodem jen blbe. dokázal prosadit zákaz zárazu.
Ahoj Velšterier
30-06 to je správná ráže a Kahles ten správný kukr,ale ani Meopta není k zahození
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Andy »

Ta zluta tekutina/sliz je znak pohmozdeni. Naposled kdyz jsem rusil prase z nahanky tak na strane kde zustal brenek pod pleckem to bylo. Jinak kdyby to srnce honil pes a tohle se stalo, pes by ho jiste zadavil. Spis to vypada, ze se nejak samo zranilo...
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Perník »

to Majkl: Jak daleko je nejbližší komunikace, kde by mohlo dojít ke střetu s nějakým vozidlem? Já bych se k této variantě vcelku přikláněl.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
velšterier
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: pon 10.11.2008, 14:01
Bydliště: střední čechy

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od velšterier »

Andy píše:Ta zluta tekutina/sliz je znak pohmozdeni. Naposled kdyz jsem rusil prase z nahanky tak na strane kde zustal brenek pod pleckem to bylo. Jinak kdyby to srnce honil pes a tohle se stalo, pes by ho jiste zadavil. Spis to vypada, ze se nejak samo zranilo...
Také se přikláním k názoru ,že se zranila sma na kluzkém terénu .Zlomenina v pánevní oblasti.Jestli to bylo v tzv.zámku je to jasné.
30-06 to je správná ráže a Kahles ten správný kukr,ale ani Meopta není k zahození
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Zdenek41 »

Ta to tělní tekutina v pozdějším stavu až rosol nejčastější příčina urazu.Barva žlutá.Při srážkách autem i vlakem nejčastěji v místě nárazu u velkých kostí,žeber a podobně.Kolikrát stačí i pád do rokle či náraz do oplocenky.Nejsem veterinář,ale myslím ,že je to něco podobného jako voda třeba v koleně :D
vhool

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od vhool »

je to jak pise zdenek,navic nebyva ani vzacnosti i stret s cernou zveri.....
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Majkl »

Pánové, díky za odpovědi. Myslím, že to bylo poranění při pádu. Bylo to v blízkosti potoka, kde jsou svahy. Od vozidla to nebylo cesta kde jezdí auta je minimálně 1km daleko. Nejlépe to myslím vystihnul Zdenek41.
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Lotr »

Oživím tohle staré téma:

Od počátku roku 2012 nabývá účinnosti novela veterinárního zákona, ze které vyplývá celá řada úlev pro chovatele i provozovatele.
Již byla medializována možnost domácí porážky skotu mladšího než 24 měsíců a jelenovitých z farmového chovu na základě povolení místně příslušné krajské veterinární správy. Dále bylo zrušeno veterinární osvědčení k přemístění hospodářského zvířete mimo území kraje, na drůbežích a králičích jatkách budou moci některé úkony v rámci prohlídky masa provádět, pokud o to provozovatel požádá, jeho zaměstnanci. Bude rozšířen okruh osob oprávněných porazit střelnou zbraní farmovou zvěř v hospodářství i o osobu chovatele či zaměstnance, je-li držitelem zbrojního průkazu skupiny C. Ulovená volně žijící zvěř prohlédnutá proškolenou osobou může být dodána i do maloobchodních zařízení, ve kterých bude docházet k bourání zvěřiny. Může se jednat i o zařízení provozující hostinskou činnost. Pro malé chovatele slepic je úlevou nemuset označovat kódem producenta vejce, pokud mají hejna nepřevyšující 50 nosnic v případě, že prodávají vejce konečnému spotřebiteli.
Byly upraveny i podmínky vyšetřování skotu na BSE v návaznosti na rozhodnutí Komise č. 358/2011, kde je uvedeno, že ČR může posunout věk zvířat vyšetřovaných na BSE na 72 měsíců na normálních porážkách. Toto pak upravuje vyhláška č. 309/2011 Sb., a to již od 21. 10. 2011. To znamená, že na jatkách se nevybírá u poráženého skotu poplatek za vyšetření u skotu mladšího než 72 měsíců.
Při tvorbě veterinární legislativy bylo snahou zjednodušit podnikatelům, tj. chovatelům i provozovatelům, život a ušetřit jim prostředky. Bylo to v souladu s trendem, který před časem avizovalo Ministerstvo zemědělství ČR, které bylo i předkladatelem těchto změn a poslanci tyto úmysly akceptovali a schválili.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Zdenek41 »

Všechny ty to snahy ocenuji,jelikož jsem jedním z těch co prodávají.Jen mě zaráží,že hejno 50 slepic vejce bez razítek.Jelikož podle starého se evidovalo hospodářství od 100 slepic.A bez registrace neni ani číslo na vejce.Tak nevím.Spíš by mě zajímalo a potěšilo změna menšího množství což je 60 vajec na přímého spotřebytele.Tam by nám to pomohlo moc.Alespon v papírování.Ale i tak je to pokrok.SVS je jediná co v tomto státě něco dělá pro obyčejného člověka.A taky já je uznávám ta uroven tu byla a je.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od BwanaHunter »

Lotr> predpokladam, ze to maloobchodni nebo hostinske zarizeni, ktere by si chtelo koupit zverinu primo od myslivcu, stale bude muset mit schvalenou bourarnu ( v zakone se to nejak jmenuje), je tomu tak?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od fesoj »

velšterier píše:Ahoj
Nikdy jsem to neviděl,ale slyšel jsem ,že u srnčí zvěře při stresu např. střelbě ,naháňce,pronásledování psy a pod.může dojít k takzvanému rozčísnutí zvěře v oblasti pánve na kluzkém terénu .Ale jak píšu mám to s doslechu.Patolog by byl chytřejší.Mimochodem jen blbe. dokázal prosadit zákaz zárazu.
Ahoj Velšterier
Myslím, že podle dnes platného výkladu zákona zákaz zárazu neplatí. Povolené způsoby usmrcení zvířete jsou, nemýlím-li se, zastřelení nebo "manipulace šíje" - a klasický záraz přece není nic jiného !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od Lotr »

BwanaHunter > předpokládáš správně, na tom se nic nezměnilo.

4 fesoj: Záraz či zapeření dle současného výkladu zakazuje zákon na ochranu zvířat proti týrání 246/1992Sb. v § 5h, v písmeni e) a f), kde se dovoluje manipulace šíje nebo užití střelné zbraně v souladu s předpisy. Za manipulaci šíje se považuje bodnutí nožem do míchy a destrukce mozku. Ostatní způsoby - např. bodnutí nožem do srdce zvířete - jsou vykládány jako porušení zákona na ochranu týrání zvířat.

Vycházím ze stanoviska MZe, které podal MVDr. Kruml:
Zvěř byla poraněna při lovu (výkon práva myslivosti zák. č. 449/2001 Sb.), primárně tedy jde o usmrcení podle § 5 odst. 2, písm. d) zák. č. 246/1992 Sb. Použití chladné zbraně lze v uvedeném případě považovat za přiměřené podle § 5h, odst. 1, písm. d) zák. č. 246/1992 Sb. Přerušení míchy a destrukce mozku vedou k okamžité smrti zvířete, proto nelze záraz nebo zapeření považovat za ubodání ve smyslu § 5 odst. 8, písm. c). Pro provedení zárazu považujeme za vyhovující použití vhodného loveckého nože.
Pro provedení zapeření považujeme za nevhodné tradiční použití brku a to z důvodu nedostatečné pevnosti a možnosti zlomení. Tím nedojde k okamžitému usmrcení zvířete. Za odpovídající považujeme použití dostatečně ostrého bodce vhodného průměru, z mechanicky odolného materiálu.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od fesoj »

V bažantnici jsem vždy na honu měl v kapse hřebík - klasické zapeření má jen tu výhodu, že na první pohled poznáš nerozstřílený kus :D
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Veterinární prohlídky zvěřiny.

Příspěvek od fesoj »

Tak jsem si v Myslivosti přečetl článek o novele veterinárního zákona. Změny, které přináší pro nás myslivce, vypadají v zásadě pozitivně, až na jedno - upřesnění povinností při vyšetření na svalovce. Aby bylo jasno, vyšetření jako takové naprosto nezpochybňuji a při nesplnění této povinnosti bych souhlasil i s tvrdými sankcemi. Co ale považuji za naprosto zbytečné krmení úředního šimla, je povinnost uživatele honitby /potažmo mysliveckých hospodářů, neboť to jako obvykle padne na jejich bedra/ uchovávat po dobu 2 let Protokol o vyšetření. Jedná se o zbytečnou duplicitu, vždyť evidenci vede Státní veterinární správa a nemůže tam být žádný problém kdykoliv cokoliv dohledat. Na okrese Trutnov je praxe taková, že vzorečky spolu s vyplněnou žádankou je nutno předat na SVS v pracovní den mezi 07.00 a 09.00 hod., pak je odváží kurýr. A to je vše. Žádný protokol, žádné papírování. Na žádance o vyšetření je uveden i kontaktní telefon a veterinář při přebírání vzorku upřesní, jak dlouho je nutno vyčkat s bouráním kusu - zpravidla to je do 17 hod. téhož dne. Pokud nikdo nezavolá, zvěřinu lze považovat za svalovce prostou a dle toho s ní nakládat. Žádný protokol, žádné papírování. Kdyby byl nález pozitivní, asi by se žhavily telefony hodně rychle - ale od toho přeci existují. A pokud pamatuji, žádný protokol zatím nikdo od nikoho nevyžadoval a nikdy nikomu nechyběl. V praxi toto funguje bez chyby již mnoho let, ale teď asi někoho napadlo proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět