Co jste v honitbe naposled videli?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Dalby
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 14.8.2008, 5:29
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

JEZEVEC

Příspěvek od Dalby »

JARDA30-06
Nadherny :D
Dalby
Nový návštěvník
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 14.8.2008, 5:29
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

JEZEVEC

Příspěvek od Dalby »

JARDA30-06

Nadherny :D
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Příspěvek od johnyc77 »

O víkendu jsem se dostal do lesa. Chtěl jsem jít na srnce a kouknout se k řepce na prasata. V pátek jsem šel na rozhraní 2 polí - z jedné strany jetel a z druhé strany posečená louka. Na kazatelnu jsem zasedl v 19.00...Bylo ještě sluníčko, takže srnčímu se moc nechtělo ven... Začalo to vylézat až kolem 20.00 hodiny... Srnci, srny, ale nic odstřelového.. Ve čtvrt na devět jsem se vyklonil z okénka na posečenou louku a vidím my?kovat lišku.. liška ?la směrem ke mě, takže jsem si jí nechal přijít na nějakých 60m.. Zalícím a liška se mi postavila.. Následuje výstřel, po kterém liška padá k zemi, začne se točit, ale najednou se zvedne běží k lesu.. V tom běhu dělá kotrmelce a "zaruluje" jako zajíc... Rychle přebíjím a druhým výstřelem jí beru život..
V sobotu jsem vstával brzo, před 3 hodinou a jel jsem k řepce na sedačku.. Ve čtvrt na 4 sedím a koukam na hromadu.. Nevylezlo mi vůbec nic.. :cry: V 5 hodiny jsem slyšel výstřel blízko mě a kamarád slovil lončáka cca 30 kg.
V sobotu večer jsem šel opět k řepce na to samé místo.. Odpoledne jsme tam nakrmili, tak jsem doufam, že se něco přijde podívat.. Z domova jsem vyšel před 7 hodinou a jdu šoulačkou k danému místu. Je to pěkný kousek cesty.. Na kazatelnu jsem zasedl v 8... Sotva zasednu hned něco ?ustí nad mezí v obilí.. A on to zajíc...Vběhl mi do řepky a tam kde máme krmeli?tě.. Ve 20.30 mi vyšel srnec... Stoupl si přímo na mez, která dělá hranici mezi obilím a řepkou... Koukám na jedné straně ©esterák, na druhé straně taky ©esterák..Ale horní vidličku měl minimální a výsada do předu byla položena hodně nízko, snad až někde u rů?e...Byla dlouhá, bílá a ostrá... Váhám, protože jsem si nebyl jist jeho věkem, ale to byla ta chyba...Srnec už o mě věděl, protože mu můj pach zaná?el vítr.. :cry:
takže srnec mi skočil opět do obilí a byl v pr.... :roll: čekám ještě do tmy a pod sedačkou mi vylezl opě jezevec..Letos už 5. potom ještě mladá kuna a tchoř... Ale divočáci nikde...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

tak mi o vikendu dala cerna zver opet jednu lekci... ktera mi opet napomohla otevrit oci a pripomenou si, ze myslivost je skutecne od slova myslet...

v PA kolem 22. hodiny jsem dosoulal k vnadisti, ktere mam v mlazine - slysel jsem, jak odskakuje srnci a zacal si pro sebe na sebe nadavat, ze jsem byl jak slon v porcelanu - a to bylo pekne mokro, takze se dalo teoreticky soulat dobre. pomalu prichazim ke kazatelne a vidim - na vnadisti byla 4 selata, mala, odhadem cca 10 kg. nechala me vylezt a usadit se na kazatelnu. bez problemu dale brala zir. v hlave mi to zacalo srotovat - jsou sama, nebo než kde je bachynež pokud jsou sama, mam strilet? neslo mi do hlavy, ze kdyz jsem prisoulal a vyplasil srnci, tak ze bych nezradil bachyni... vyuzil jsem i pritele na telefonu, ale rozhodnuti tohoto dilema stejne zbylo na mne. 10kg sele jeste normalne nelovim, takze co ted? asi 10 -15 min jsem premyslel. zachranilo me, resp. selata danci, ktere pritahlo a vyplasilo je. bachyne proste nebyla... rikal jsem si, ze pokud jsou sama, prijdou zpet. sedel jsem na kazatelne do rana, ale selata uz se nevratila.

v SO nejprve kolem 23:30 prisel na vnadiste sekac, ktery mi tam pravidelne chodi od letosni zimy (musel jsem ho odehnat, aby vse nevybral :wink: ). bylo asi 0:30, kdyz se na vnadisti objevila selata. opet ta 4 samotna. rikal jsem si, ze asi tedy prisla o bachyni. pomalu beru do ruky flintu - a v tom slysim zavrceni bachyne. takze bachyne zije a je tu s nimi!!! neveril bych tomu, kdybych ji neslysel - selata zustala na vnadisti asi hodinu, bachyne se mi za celou dobu ani na chvili neukazala. celou dobu byla v mlazine, obcas jen zavrcela... takovouto opatrnou bachyni jsem doposud nepotkal - takze takto jsem obdrzel dalsi lekci od nasi rytirske zvere a... diky za ni!
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od johnyc77 »

zdravím pánové trošku oživim tohle téma. V pátek jsem se vydal do honitby na černou.. Na kazatelnu jsem zasedl asi v 6 hodiny večer.. Kamarád mi volal, že jde také.. okolo 7 hodiny vyběhlo z lesa srnčí, tak si říkám už asi jde lesem.. Najednou padli dvě rány. Chvíli čekám co bude a najednou nademnou vyjede vláček černé.. bylo jich 10-15 ode mě tak přes 200m.. Koukám na ně a beru telefon.. najednou se prasata usprostřed pole zastaví v takovém kruhu a jedno je pořád dokola obíhá.. Volám tedy kamarádovi, který mi sděluje, že jedno střelil.. V tom se prasata dají jakoby směrem ke mě, ale pak se stočili a odběhli pryč.. Bylo kolem 19.30.. sedím dál a v půl 10 prochází samotný kus na dobrých 300m (zřejmě kňourek tak 60kg) u druhého posedu a přesně pod ním zalézá do lesa.. Bylo krásně vidět jako ve dne, když mi instikt napovídá koukni doleva.. otočím se a vidím jak jde liška z rohu lesa k sousedům.. pomalu otevírám okénko, zamyškuju na ní, jenže ona se obrátila a šup zpět do lesa.. Za půl hodiny slyším jak zamnou v lese skolí lišák.. Otevírám opět okénko na západní stranu a tu vidím, jak jde lišák po poli směrem na východ.. Beru flintu, zamyškuju krátce na pusu a lišák si sedá, pozoruje.. Zvedl se a já opět krátce myškuju a on si opět sedl a v tom skolí.. Namířím na něj a říkám si "jen se postav" v tom jakoby mě slyšel, zvedl se. Usměrňuju kříž na komoře a mačkám spoušť - lišák se zlomí v ohni.. krokoval jsem vzdálenost 140m.. Stříleno 8x57JS (S&B SPCE 12,7g).Lišák vážil 5,5kg
http://johnyc77.rajce.net/lisak
V sobotu si sednu opět jako předchozí den.. sedl jsem si v 7, ale dlouho nic.. Někdy v 21.10 opět prochází stejný kus divočáka, stejně velký, pod stejným posedem jako včera.. uprostřed pole se zastavuje a jistí směrem ke mě.. Hned jak odešel vidím, že ze stejného místa vylezly dvě lišky.. Za pár minut už byly pryč.. V 0.00 Se rozhoduji jít domů. Slezu z posedu dolů a mířím k domovu a najednou proti mě liška na nějakých 100m, ale na ostro.. Sundám flintu, ale bohužel jsem minul.. i tak díky Dianě a Hubertovi za tak krásné zážitky..
vrb
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: sob 05.9.2009, 16:35

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od vrb »

O víkendu jsme obnovovali sad po pradědovi. Jedná se o 150m dlouhý a 20m široký pás mezi poli. z jedné strany 50m pole a potom les. 3 hodiny práce s motorovou pilou a mezi tím přeřvávání se přes motorovku se sluchátkama na uších. Na podpal hromady větví jsem šel do lesa pro klestí a tak 60m od nás byl zalehnutý srnec na okraji lesa a totálně nás ignoroval, až když jsem byl od něj 15-20m tak se zvednul a odběhnul do lesa.
Jiný případ: Šel jsem se v noci podívat kousek za dům, kde se obyčejně pase srnčí zvěř, tma jak v ranci, bez měsíce a zataženo. neviděl jsem kam šlapu. Šel jsem fakt potichu a psa jsem nechal doma. Srnčí o mě vědělo na 150m, a zdrhalo. Já jsem neviděl vůbec nic a poznal jsem to jen podle zvuku.
V obou případech jsem byl po větru
Je tohle normální? setkali jste se někdy s podobně rozdílným chováním? vidí u vás srnčí taky tak dobře potmě?
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od hanmilan »

To VRB : srnčí po tmě nevidí o moc líp než ty, ale má daleko vyvinutější sluch. Zdá se ti, že jdeš potichu, ale srnčí tě už dávno slyší. A ten srnec byl zřejmě těsně před úhynem po zimě a zesláblý. I když tě viděl, nechtěl vydávat poslední energii do útěku, když mu nehrozilo bezprostřední nebezpečí. Zvedl se, až když si se přiblížil příliš.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od johnyc77 »

Tak v pátek jsem se dostal do lesa.. Usedl jsem na sedačku kousek pod vesnici, kde jsem si chtěl zkontrolovat, jací tam jsou srnci.. Někdy ve 20:00 mi vyšel po pravé ruce srnec šesterák.. Pak ještě nějaké 4 kusy srnčí,ale nic k odstřelu.. V sobotu jsem vyrazil tam, kde by měla letos být kukuřice.. Ale zatím zasetá není.. U vás už jsou zaseté pole kukuřicí?? Usedl jsem na posed kousek po 19. hodině.. Dlouho nic, ale přesně v 20:00 mi vyšel jezevec.. Předtím jsem párkrát vřeštil Nordikem(mam ho krátce a potřeboval jsem vyzkoušet jestli funguje), tak jsem si myslel, že jde kvůli tomu.. Jenže ouha, když jsem ho zkusil přilákat, utekl.. :)) Pak nademnou přelétl čáp a největší překvapení pro mě bylo, když přilítl párek kachen a sedl si na rozsáhlou kaluž u lesa..:) Čekal jsem dukud bylo vidět a poté jsem se vydal k domovu..
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od Toma »

U nás je kukuřice venku ,má tak 10 cm.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od lörinc »

Já byl venku dopoledne, žádné brzké vstávání. Pěkně jsem šoulal a viděl dva srnce, jeden nevytlučený roček a druhý vytlučený 2-3 letý šesteráček. Jinak pár srn a bohužel stopu od prasete :evil: :evil: . Chudáci bažanti... Jinak řepky v plném květu a kukuřice už má tak 3 cm.....
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od Lotr »

Taky jsem se se šel v pátek po schůzi podívat ven. Ještě jsem ani nedošel ke kazatelně, když z řepky za plného světla vyšlo prase, uleklo se, že je venku z krytu, zase se otočilo a mazalo zpět. Bylo to daleko, ale ten tmavý flek proti žluté řepce nešel přehlédnout :) Zřejmě mě šlo pozdravit :) Do tmy už ven nevylezlo, ale viděl jsem dost srnčího. V neděli ráno jsme byli s kamarádem opět chvíli posedět, ale nějak nám nebylo přáno, srnčímu se do chladného rána (4°C) nechtělo a kmotra liška proběhla daleko od nás. Kukuřici letos mít nebudeme, za to budeme mít pěkných pár hektarů hrachu, máme se na co těšit :?
Naposledy upravil(a) Lotr dne pon 10.5.2010, 10:48, celkem upraveno 1 x.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od johnyc77 »

Tak to sem blázen.. U nás ještě ani není zaseto.. Asi jim nepřeje počasí, nebo spíš nevědí kasm skočit.. Hrách bych bral taky, alespoň bych si zastřílel krásně na holuby někdy koncem srpna..:))
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od Lotr »

No jo, je to tak. Taky mě to už napadlo, že tam budou nalétávat hřivnáči. Spíš se ale bojím škod, divočáci mají hrách taky rádi :? Pole sousedí s lesem, který už není náš :?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od johnyc77 »

U nás právě mají osejt lán kukuřice, podle mě tak 100ha.. A ještě k tomu je to tam, kde je největší výskyt divočáků v našem MS.. Každý rok jsou tam škody jak na pšenci, tak na řepce, bobu atd.. Ale zatím jsme s ZD v dobrých vztazích, takže žádné kompenzace nechtějí.. 8)
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Co jste v honitbe naposled videli?

Příspěvek od Lotr »

4 johnyc77: dobře živený lončák na stole na dořepné, dočesné, dožínkách a pod. dělá divy v dobrých vztazích. Mnohokráte odzkoušeno :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět