Zvěřní políčka

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Perník »

vlhčí půda rozhodně nevadí, pokud to tedy není přímo močál, aby to hnilo. Myslím, že to bude spíše ku prospěchu věci. Viděl jsem dokonce stvoly topinambur o délce až 4m ve vlhčím prostředí.

Hlízy jsme sázeli do brázdy při orbě (skoro jako brambory).
Přes rok se s tím nic dělat nemusí, z jara maximálně vyvláčet staré klacky. Někdy stačí jednou za 2 - 3roky s půdou hnout, porost se oživí, protože hlízy se dostanou k živinám.
Hlízy sbíráme jen pokud potřebujeme sadbu.
Zlikvidovat topinabur je ovšem značnej problém, ani Roundup opakovaně nepomáhá a furt se zjara objevují nové ....
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Posmiros »

Sečete ten porost nebo to tam prostě necháváte jak to je a jednou třeba za dva roky se to zorá?
A jak je těžký sehnat sadbu? :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Perník »

my nic nesečeme, zjara se jen vyvláčí nebo zmulčují suché klacky
Sadba se občas objevuje i v inzerátech na tomhle foru. Nejlepší je se ale dohodnout s někým kdo zrovna porost orá a vybrat si přímo z brázdy. Takhle jsme třeba loni nechávali pár pytlů sousedům. To je ale spíš na jaře nebo na podzim.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Posmiros »

Zatím samé dobré zprávy :) ono by to stejně nebylo hned, ten podzim by byl asi akorát, aby se to stihlo políčko připravit, zajistila se sadba a dohodli bysme se na MS :) se sázením na podzim by snad neměl být problém ne? :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Posmiros »

Nevíte kde by se dal sehnat topinambur na sadbu? :) Co jsem hledal po netu, tak to všichni prodávaj za hrozný peníze hlavně na jídlo :twisted:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Kvido
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: úte 06.8.2013, 19:29

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Kvido »

Topinambur je ,tuším, nepůvodní invazívní rostlina a zelení jsou proti podobným políčkům celkem zaujati. Běžná cena je kolem 5 Kč/kg. Nejlépe je to vyorat zjara před klíčením a ihned sázet. Venku na vzduchu rychle osychají , ale na krmení to nevadí. Potřebuje to dost světla ( v remízu to nepůjde) a vlhko. Sem tam se nám ztrácejí a další rok zase narostou. Kolik toho potřebuješ a kam(cena dopravy :( ) ? Pokud už jsme teda někomu neslíbili jinam.
Jo , sázet jako brambory do brázdy,aspoň zpočátku udělat něco proti trávě a pleveli. Pak už si ji topinambur pohlídá sám.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od Posmiros »

Potřebuji toho asi na 0,1 ha :) Kolik se toho sází? :)
Jsem ze Sedlčanska, odkud ty? Technologicky si se sázením poradím, s tím nemám jako zemědělec problém :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zvěřní políčka

Příspěvek od fesoj »

Několikrát tu zaznělo, že je to "bezúdržbová" plodina a stačí jen na jaře vyvláčet suché stvoly. Má zkušenost je trochu jiná. Na "množitelském" políčku u baráku, kam zvěř s výjimkou srnčího nechodila, jsme sadbu pro myslivecká políčka sklízeli vždy až na jaře, políčko jsme prostě několikrát přejeli kultivátorem a hlízy posbírali. Pokud jsem přihnojil chlévskou mrvou, bylo to na úrodě znát. Ale pozor ! To zkultivátorování a vybrání hlíz je nutné a vůbec není třeba se obávat, že vyberete všechno. Pravý opak je pravdou. Topinambur je totiž rostlina nesmírně houževnatá, prakticky z každého odkrojku hlízy vyroste nová rostlina a pokud byste nechali políčko ladem, nesmírně to zhoustne, což se negativně projeví jak na výšce a síle stvolů, tak zejména na velikosti hlíz. Nemluvím ovšem o skutečných zvěřních políčkách tam, kde jsou divočáci - ti to přes zimu dokáží vybrat tak dokonale, že na jaře můžete sázet znovu. A srnčí, případně vysoká, tu džungli taky trochu vyjednotí. Kdo chce dosáhnout mimořádně vysokou úrodu, doporučuji sázet do vyhnojené půdy, vzdálenost řádků 8O cm, mezi hlízami 5O cm a udělat hrobky, podobně jako u brambor. Velice se nám osvědčil tzv. "babosed". Když jsem začínal, měl jsem 2 kg hlíz a sklidil jsem plný pytel !
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět