Irský setr

Pejskové a jejich výcvik
simi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 27.12.2008, 15:43
Bydliště: Zlínsko

Re: Irský setr

Příspěvek od simi »

váca píše:Máte někdo zkuěenosti s tímto plemenem? Na vodní práci je prý výborný. Chtěl bych si ho pořídit tak bych chtěl sly?et nějaké reference. Děkuji
Irčany jsem choval 20 let,vycvičil a předvedl na všech typech zkoušek.Nenechej se nikým ovlivnit a vem si psa jaký se Ti líbý.Já jich mněl 6 a bylto také můj první ohař.Je potřeba být ve výcviku důsledný a hlavně si uvědomit že irčan vyspívá kolem druhého roku.Pak ta práce vypadá jinak.
Tak s chutí do toho.
w308
simi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 27.12.2008, 15:43
Bydliště: Zlínsko

Re: Irský setr

Příspěvek od simi »

váca píše:Máte někdo zkuěenosti s tímto plemenem? Na vodní práci je prý výborný. Chtěl bych si ho pořídit tak bych chtěl sly?et nějaké reference. Děkuji
Irčany jsem choval 20 let,vycvičil a předvedl na všech typech zkoušek.Nenechej se nikým ovlivnit a vem si psa jaký se Ti líbý.Já jich mněl 6 a bylto také můj první ohař.Je potřeba být ve výcviku důsledný a hlavně si uvědomit že irčan vyspívá kolem druhého roku.Pak ta práce vypadá jinak.
Tak s chutí do toho.
w308
váca
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07.9.2008, 20:34
Bydliště: Vlašimsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od váca »

To simi: Díky moc za podporu asi už jsem stejně rozhodnutej, že si ho pořídim prostě se mi líbí. když ste je choval můžete mi doporučit nějakou literaturu, kterou bych určitě neměl vynechat? Díky moc
ZG 47 8x57 JS
Kulobrok ZH 124 7*57R /16,
Brokovnice ZH 221 16/16
Baikal IZ 26-E 12/12
simi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 27.12.2008, 15:43
Bydliště: Zlínsko

Příspěvek od simi »

váca píše:To simi: Díky moc za podporu asi už jsem stejně rozhodnutej, že si ho pořídim prostě se mi líbí. když ste je choval můžete mi doporučit nějakou literaturu, kterou bych určitě neměl vynechat? Díky moc
Tak výborná je Knoll,Báča všestranný ohař a nebo od Dr. Kvíze Chov a výcvik ohaře.Bylo by dobré si vybrat štěně po pracovních rodičích (LZ,VZ)
Je tam větší předpoklad všestrannosti.Irčany jsem používal i k práci v bažantnici.Jsou o proti třeba AS ostří na škodnou.všechny feny mi bez problémů dávili.Teď mám fenu ČF ale už se dívám opět po nějakém setru.
w308
váca
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07.9.2008, 20:34
Bydliště: Vlašimsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od váca »

Děkuji za odpověď. Nemáte nějaký typ od koho by se nechalo sehnat kvalitní štěně??? :D
ZG 47 8x57 JS
Kulobrok ZH 124 7*57R /16,
Brokovnice ZH 221 16/16
Baikal IZ 26-E 12/12
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tak koukám že mám pravdu 100 lidí = 100 názorů a mě můj postoj k irčanum už nikdo nevyvrátí protože když pozoruji irčana v akci kdy nic nevystaví všechno prožene tak to není pes na práci a neviděl jsem jenom jednoho a měl jsem ho čtyři roky doma a nikdy více. Jedna malá rada na závěr stačí se podívat kolik znich dokážou vůdci dovést k všestraným zkouškám :wink:
simi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 27.12.2008, 15:43
Bydliště: Zlínsko

Příspěvek od simi »

váca píše:Děkuji za odpověď. Nemáte nějaký typ od koho by se nechalo sehnat kvalitní štěně??? :D
Najeď te si ztránky Pointer- Seter a tam stránky IS chovné feny a vyberte a zavolejte majiteli zda bude krýt. Já bych si vybral po Desiré z Ko?umberka byla v nominaci na Knola. Jinak jako rozhodčí z výkonu se setkávám z mnoha názory, jsou lidi kteří nedokáží vycvičit ani ČF nebo Ko i když i ten se musí vychodit.Leone pokud se nechá štěně od mala hledat očima a necht štvát nebude vystavovat nic.Je to jen na vůdci jak si psa připravý a znám hodně lidí kteří na IS nedají dopustit. A myslím že těch psů mi rukama prošlo už dost abych to mohl posoudit.Nikomu jeho názor nevyvracím ale ani žádné plemeno nepomlouvám,většina ty vlohy má a je jen potřeba rozvinout.
w308
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

jo Desiree z Ko?umberka je vynikající ale taky má vynikajícího vůdce Martina Hartla na to nezapomeň :wink:
a k tomu co psi mají v sobě mě třeba vychovuje pointr tím že ho nechám být a na třech čtyřech měsíci mi začne takhle makat
černé feně jsou na snímku kde přiznává staré feně 4 měsíce a na videu kde má čerstvou kunu 2 měsíce a to samé byla Luna když byla malá to jsem u dvouch IR které jsem měl možnost pozorovat od mala neviděl tam se muselo vše učit a to mi zatím potvrdil každý kdo ho má doma a je soudný protože díky masivnímu chovu jenom na krásu jsou jejich vlohy uplně jinde než to bývalo. P.S. je na každém co si vybere za plemeno protože né každému se všechno líbí a vyhovuje proto je takový výběr :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=UAVQYuWUcD4

Obrázek
simi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 27.12.2008, 15:43
Bydliště: Zlínsko

Příspěvek od simi »

No právě tom to také je,jak sem již psal Záleží na vedení.Pointer neni taky každý stejný. Vyspívá o hodně dřív a vystavování o tom bych se vůbec nebavil.Abyu? i ten nevystavoval tak by byl konec.Taky byl u mně na dvoře,?pičkový rodiče(VZ,MRK,FT...) a bázlivost po raně taková zě se stím nedalo nic dělat.Tak že u všeho je to loterie.Jinak jak jsem psal u IS důslednost a nespěchat,na zkoušky až kolem dvou let.
w308
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Irský setr

Příspěvek od FOXCLEVER »

Jak to tady čtu, nedá mi to abych nepřipojil pár řádků z vlastní praxe.

Mám současného irčana ( PZ, VP, LZ, V?Z) již devátý rok, předtím 16 let fenu stejného plemene takže si myslím, že něco malinko této rase vím. Nejsem žádný specializovaný kynolog ani cvičitel a tak neberte moje řádky jako dogma, spíše jako praktické zkušenosti s každodenní sounále?itostí s touto ú?asnou psí rasou. Myslím si, že irského setra si může pořídit a k svému obrazu vycvičit každý povahově a charakterově pevný člověk, který si navíc bude vědom :
a) k čemu toto plemeno bylo vy?lechtěno
b) dokáže přečíst povahu svého psa
c) bude k tomuto plemeni ve výcviku velmi tvrdý, ale
spravedlivý a v žádném případě agresivní (!!!) a nedílně také
nadmíru trpělivý. Bude si také vědom, že IS má mimořádně
dobrou pamě? a vynikající orientační smysl.
d) toto plemeno se cvičí dvojnásobnou dobu oproti např. NKO,
ale co se naučí už nikdy nezapomene
e) bude si vědom, že kolem třetího roku psa dojde mezi vůdcem
a zvířetem k souboji o ?vůdcovství smečky?, přičemž souboj
bude opravdu ?a? na krev?

Praktická doporučení :
1/ jak už někdo výše uvedl, pro praxi v myslivosti je bezpodmínečně
nutné si vybrat štěně :
- s tvrdou povahou (bez parforsu se toto plemeno vycvičit
nedá, cvičit tzv. měkkého psa je ztráta času, takový se brzy
zradí, lépe se uplatní jen jako společenský pes)
- vzít štěně výhradně po rodičích, kteří mají absolvovány mimo
PZ alespoň i VP (prostudovat rodokmeny rodičů, kde je vše
uvedeno)

2/ uvědomit si, že IS byl vy?lechtěn k hledání a vystavování drobné
pernaté (především sluka a koroptev) a částečně k vodní práci,
přičemž podstatné je, že genově v sobě nemá přiná?ení srstnaté
zvěře vůbec. Pes ve výcviku hned pochopí, co se po něm přiná?ením
chce, ale pokud na to není od malička zvykán ?kořist? bude všelijak
potahovat a zpravidla nebude vědět jak ji uchopí.Toto se musí už od
štěněte učit. Především se naučit brát ?do plné mordy? námi
vyrobenou pomůcku o velikosti malého zajíce s měkkým pokusem a
možností postupného zatě?ování. Na druhé straně je zbytečné psa
učit vystavování, má to v krvi a cca v druhém až třetím roce to začne
sám od sebe ukázkově provádět. Do té doby jej cvičíme jen na klid
před zvěří zadaunováním na povel.

3/ uvědomit si, že toto plemeno je hyperaktivní a tak od malého štěněte musí mít první rok denně organizován pohyb v takovém rozsahu, aby se pes unavil. V opačném případě pak nikdy nevycvičíme psa na blízké a povelové hledání krokem a v klusu, bude se chovat neukázněně hledat v běhu, vyhánět a štvát dokud se neunaví.

4/ mít na zřeteli, že IS je povahou mimořádně hrdý a sobě vlastní uvědomělý aristokrat, který kotec pova?uje za trest a svoje místo očekává uprostřed rodiny vůdce. Vzhledem k tomu, že je to ukázkově čistotný pes, není třeba se obávat mít ho doma a třeba i v městském bytě. Nic neničí, neobtěžuje, sám je v klidu a malý prostor mu nevadí. Je velmi společenský a např. dokáže se ú?asně postarat i o malé děti. (Po pár letech takového sou?ití pes k mému ú?asu dokáže velmi přesně rozumět i mluvenému slovu).

Dalo by se toho popsat ještě hodně, ale souhrně lze říci, že irčana může jak dobře vycvičit, tak zkazit kdokoliv. Mám i takovou zkušenost, že cvičitel s věhlasnými výsledky v přípravách desítek něm. krátk. ohařů na různé i vyšší typy zkoušek, zku..il dva IS po sobě, protože nepochopil rozdíl v jejich povaze a nasadil stejný postup jak u NKO.
váca
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07.9.2008, 20:34
Bydliště: Vlašimsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od váca »

To Foxclever: Díky moc za ćenné informace vlastně spíš za cenné zkušenosti. Přesně tyhle informace jsou pro mě důležité. Teorie je sice dobrá, ale praxe je praxe. díky :D
ZG 47 8x57 JS
Kulobrok ZH 124 7*57R /16,
Brokovnice ZH 221 16/16
Baikal IZ 26-E 12/12
MATOUS
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: sob 08.12.2007, 11:53
Bydliště: Tlustice

Příspěvek od MATOUS »

To Foxclever: Klobouk dolů to co píšeš platí na Angličany pěkně jsi to napsal.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

klobouk dolů před tím co jsi napsal ale vrtá mi v hlavě proč si pořizovat takového ohaře a jestli se Matou?i takhle chová angličan tak máš doma odbarvenýho irčana :lol: :lol: :lol
P.S s tím to naproto souhlasím e) bude si vědom, že kolem třetího roku psa dojde mezi vůdcem
a zvířetem k souboji o ?vůdcovství smečky?, přičemž souboj
bude opravdu ?a? na krev?
poznal jsem to na vlastní ků?i žádný pes mě v životě tolikrát nepokousal jako irčan až teprve když už mi do?la trpělivost a psa jsem pomalu u?krtil tak teprve potom souboje mezi náma skončily. Tak že i když to je Možná tím že jsem ho nikdy neměl od štěněte tak moje stanovisko zní už nikdy více
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tady na ten odkaz si klikněte jestli chcete knihu všestranný ohař v elektronické podobě http://www.vadaszat.sk/images/upload/Im ... nyohar.pdf
simi
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 27.12.2008, 15:43
Bydliště: Zlínsko

Příspěvek od simi »

váca píše:To Matou?: takže myslíte že pod vedením zkušeného kynologa bych se i já začínající kynolog mohl vrhnout i na výcvik setra? díky :D
Nedej se odradit, když jsem si pořídil první irčanku (je to z? dávno) tak ronomovaní drezéři ohrnovali nos ,,co to máš" a když jsem je já s prvním psem na zkouškách porazil a vyhrál je tak jim spadla brada. Jen jak jsem již psal a kolega pěkně potvrdil v klidu,důsledně a hlavně naspěchat vyplatí se to.
w308
Odpovědět