Bulterier

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
bigwormdave
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.1.2013, 8:15

Re: Bulterier

Příspěvek od bigwormdave »

Ahoj, prosím o radu zkušené vůdce. Pořídil jsem si STB – psa (ne hlavně pro účely lovu, ale hlavně proto, že já i manželka tohle plemeno prostě zbožňujeme). Teď mu je nějakých 20 měsíců. Od malička ho tahám do lesa. Pokoušel jsem se ho připravit na BZ ale zlomil si běh a tak jsme na pár měsíců měli stopku a pouze gaučík maximálně dvůr pod dohledem. Máme za sebou pár úspěšných dosledů černé- ale všechno individuální práce bez ostatních psů. Dostal jsem se teď do honidby, kde na rozdíl od mé „mateřské“ je spousta černé a tak bych ho chtěl používat i tam. Otázka pro Vás, zkušené psovody typu bull je zda:
- je možné psa v práci odvolat – tedy případně jak ho to naučit, když se řití např. za srnčím které vypíchne – ten můj blb, jej žene dokud jej vidí a pak ještě kus s rypákem u země, vůbec s přivoláváním ve zvěři je to bída …
- jak s takhle starým psem začít na naháňkách a jestli vůbec – totiž s konfrontaci s živým kusem ještě nemá za sebou (na dosledech bylo buď už hotovo a nebo to byl 120kg pepíček) a popravdě nechce se mi ho posílat bez vesty někam do trnek a trnout jestli vyleze, ale zároveň nechci investovat 12000,- do Mikuta a pak zjistit, že dosledy dává, ale na naháňkách stojí za nic.
Možná to jsou trochu divné otázky, ale nemám se koho diskrétně zeptat . V jednom sdružení u nás je to samý fousek a divné pohledy co je to jako za psa. A ve druhém zas jen jagoši, jezevčíci a bordíci a když jsem na poslední náháňce měl bulíka sebou jen na šnůře, tak jsem v majitelích těch ostatních psů viděl trochu strach jestli jim ten bojovej pes jejich nízkotonážní broučky nepocuchá
díky
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulterier

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 11:41, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
bigwormdave
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.1.2013, 8:15

Re: Bulterier

Příspěvek od bigwormdave »

Díky .. v podstatě jsem si to myslel
Co se týká socializace tak jsem se snažil ho porovnat, jeho táta je prý trošku blázen a proti jeho sourozencům je to hodná čivava, je prostě milionovej.... ze začátku to nebyl problém, ale teď jak dospívá - dospěl, tak si sem tam s nějakým psem nesedne - většinou větším a pak hrozí průšvih ... potírám to co to jde - proto ho taky tahám, i když vím, že ho nebudu moc pustit(celkem lidi koukají, když s ním přijdu na zaječí hon :) ), jen proto aby se potkával ... ono totiž je celkem problém sehnat tady nějaké kámoše na hraní ..
Dám mu asi nějaký čas aby se rozkoukal a pak se uvidí..

Potom co žene srnčí se také vrací - tedy pokud nejde tak daleko, že ztratím trpělivost a jedu si pro něj - problém právě je že to, že jí nedá, mu dojde občas celkem za dlouho ...

co se týká toho kontaktu tak asi budu muset lapit nějaké sele sám, zavřít ho do chlívku, vykrmit a pak to vyzkoušet, ale podle toho jak reaguje při dostřelení kusu, tak myslím že půjde hned do kontaktu ... hlásit jsem ho totiž v lese ještě neslyšel - štěká jen na televizi... :)

- přinejhorším ho budu mít jako zkušenost a domácího mazlika .. i když si myslím, že ani mě a ani jeho lovecké srdce by to neuspokojilo ...chtěl jsem si vzít ještě jednoho, ale nevím jestli bychom se všichni do postele vešli :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Bulterier

Příspěvek od Leon »

jenom k tomu odvolání tohle bych nesnesl a všichni mí psi za to dostanou přiměřenou pochvalu aby to pochopily proto je za to pucuju od mala tak že ani bull ani pointři si nerisknou jít za srnčím protože vím že u nás by zkončily velmi brzo někde pod autem.Tak že já bulla odvolám i z prasete nemusím se s ním přetahovat když ho potřebuju sundat tak že za mě důsledný ne tvrdý dril aby pochopil že tohle se nedělá
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Bulterier

Příspěvek od MiraDuchek »

.
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne pát 22.3.2013, 14:31, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulterier

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 11:41, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Bulterier

Příspěvek od Leon »

Rudo tak takhle jsem se už dlouho nenasmál :wink: a já moc necvičím já si to vychovávám k obrazu svému tak že některé disciplíny na zkoušky uděláme a tím že podle mě nejsou potřeba tak pak na ně s...... kdyby nebyla potřeba lovecká upotřebitelnost tak si je vychovám úplně jinak ale to je na dlouhé téma a hlavně OT tady jde to to že i lovecký pes musí být ovladatelný proto že nežijeme někde mimo civilizaci a těch rizik pro psa při lovu je spousta
CZ 550 american 308win.
bigwormdave
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.1.2013, 8:15

Re: Bulterier

Příspěvek od bigwormdave »

S tím odvoláním to mám stejně jako Míra ... když jsem dost blízko, tak ho zastavím, ale jak je ode mě víc než 20m tak se přinejlepším jen podívá zatáhne uši zařadí jedničku, dvojku, trojku a je v trapu .... u nás je právě v některých částech také docela provoz a tak bych ho chtěl tohle odnaučit, ale od mala je to to samé, ať chválím nebo řvu ... kolegové fouskaři to řeší elektrickým obojkem aby si pro psa sáhli, ale přiznám se, že tahle metoda se mi moc nezamlouvá - i když asi funguje - tedy na ohaře a fousky... jak na to?
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Bulterier

Příspěvek od MiraDuchek »

.
Naposledy upravil(a) MiraDuchek dne pát 22.3.2013, 14:31, celkem upraveno 1 x.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulterier

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 11:41, celkem upraveno 2 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
Uživatelský avatar
Dag67
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: pát 29.4.2011, 21:21
Bydliště: Předmíř

Re: Bulterier

Příspěvek od Dag67 »

RuStaff píše:Jen doplním (pro odlehčení a pobavení), že Leon psy cvičí (takže pracují, jak on potřebuje), kdežto Míra psy vodí (= přizpůsobuje lov charakteru práce psů) a tím nechává projevit jejich úžasné povahy... :)

Například práce Alliho na naháňce v 1. leči má zcela spontánně, asi už od narození, tyto 4 fáze (1. a 4. vždy!):
1) Running (dlouho a daleko běžet)
2) Tracking (hledání zvěře)
3) Fighting (kontakt se zvěří, pokud nechce utéct)
4) Hitch-hiking (snaha stopnout si auto, které je pro něj vysláno)
:D :D :D
HAHAHA :-) :-) Máš naprostou pravdu předsedo...
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulterier

Příspěvek od trapa »

...
Naposledy upravil(a) trapa dne úte 02.4.2013, 19:09, celkem upraveno 1 x.
bigwormdave
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 02.1.2013, 8:15

Re: Bulterier

Příspěvek od bigwormdave »

Trapa: díky za reakci, už jsem měl možnost s tebou mluvit a tvé práce si cením ... určitě nejsem rozumbrada, který se snaží něco udělat psa tak, že honí rozumy na netu zatímco mu pes spí v pelechu ... nicméně je to můj první "lovecký" pes a jak vím z jiných činností do kterých jsem se v životě pustil je občas mnohem efektivnější se zeptat zkušenějších než objevovat již dávno objevené. Jak už jsem psal, trabl je v tom, že okolo sebe nemám ani jednoho vůdce takovéhoto typu psa s podobným typem práce - max toho bordíka nebo jaga (a to se v honitbě u nás sloví 300 ks černé a vedle 280) - proto ty možná trochu hloupé dotazy...

Ať se daří :wink:
trapa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 212
Registrován: sob 07.4.2007, 16:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Bulterier

Příspěvek od trapa »

To bigwormdave: Bers to vsechno prilis osobne. Jak sem psal, nemyslim to spatne, ale jsou urcite momenty, ktere je z meho pohledu potreba si uvedomit a dle toho se prizpusobit v praxi. Zadny dotaz, ktery zde padne a pomuze ti, neni hloupy. Ja jen nemam prilis rad deklarace typu, co jsi pouzil treba o vycviku elektrickym obojkem. Take neni potreba se obhajovat a vysvetlovat jak to u tebe a ve vasem MS chodi. Dulezite je si precist co ti rikaji lide a vybrat si z toho co ti zrovna v teto chvili nejvic sedne a pak to v praxi zkusit. Ne vse se ti povede a tve vnimani psa v praxi se bude postupem casu stejne menit a plynule prizpusobovat povaze a vykonum psa. Treba za rok se ti nektere tve dedukce budou zdat podivne a sam se jim zasmejes...to je ten vyvoj, ktery musime prodelat kazdy z nas. Ver, ze ja sam sem nadelal spousta kopancu a stale je jeste delam...tedy doufam, ze uz ne tak velke jako na zacatku, ale presto mi neco prijde ted super a za rok to vidim jinak.

Pokud jsi cetl nektere me prispevky tak vis, ze se branim prevest jakoukoli diskuzi na netu do osobni roviny, neb ze zkusenosti vim, ze se nikam nedostaneme. Vim, ze nektere me texty zni dost ostre, ale vse je mineno tak, aby fungoval pes a vtah pana se psem. Samotneho pana neresim, to je mi jedno, ale nektere negativni projevy se zobrazuji ve vztahu se psem a ty pojmenuju. Nejsem prilisny diplomat a proto vzdy doufam, ze kdo ma opravdu zajem tak to vse docte dokonce.

Dost casto jsem pranyrovan za delku svych prispevku hihihi no maji to se mnou lidi co doctou do konce tezky... hihihi... proto uz radeji prilis nikam neprispivam.

Jinak dekuji za poctu a vazim si toho. Dekuji.
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Bulterier

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Potřeboval bych trochu poradit jestli je to vašich silách. Včera jsem měl jet navštívit CHS ABT s tím, že se měla potvrdit na sonu březost. Bohužel se jednalo o falešnou. Za poslední půl rok mi už padlo štěně z druhé chovky. Teď se opět trochu porozhlížím po lovecké krvi na Slovensku a v Maďarsku. Mou podmínkou je zdravá fena s testy + pískové nebo žíhané zbarvení. Bohužel se zatím nedaří nic najít. Chtěl bych vědět to, že kdybych si vzal psa po neloveckých rodičích, jestli se v něm dá ta lovecká vášeň vzbudit nebo jestli je to ztráta času. Vím, že se na vašich naháňkách s ABT setkáváte, tak by mělo zajímalo jestli tam bývájí psi, kteří mají loveckou krev v sobě nebo jsou to psi po "gaučových bullech" a popřípadě jak pracují. Díky
Odpovědět