8x75RS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Littlewolf
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Vysočina

8x75RS

Příspěvek od Littlewolf »

Zdravím, nemáte někdo náhodou zkušenosti s Použitím téhle ráže v našich podmínkách (pravděpodobně střelivo Blaser CDP) + nějaké praktické zkušenosti. Předem díky za příspěvky.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

8x75RS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Vlastní zkušenost nemám, ale mám zkušenost s CDP v 8x57JS. Dobrá střela, dobré ranivé účinky (vždy průstřel, dobré barvení, střela pracuje i na subtilních kusech) , dobrá přesnost, příjemný zpětný ráz, trochu víc splodin v hlavni a flíčky na nábojnících. Toto je všechno k CDP v diskuzi k osmičce popsáno. V současné době pro slušného střelce asi nejlepší osmičková střela (pro někoho Možná moc tvrdá - naháňka). Ranivý účinek bude u obou ráží -8x57JS vs, 8x75RS-celkem stejný (malý rozdíl v rychlosti-rozhodně to není ekvivalent k 8x68S) a nikdo neví, na jakou délku hlavní u kombi. zbraní Blaser platí údaje v tabulce. Sám bych tu ráži nikdy nepořídil, i když vypadá lákavě, protože je to pořád sestsakra drahej nestandart a tak bych šel i v kombi. (dvojáku) do 30-06, 30R Blaser, 9,3x 74R-stejný efekt za třetinouvou cenu.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re:8x75RS,

Příspěvek od precechtel »

s touto zkušenosti osobně nemám, nav?tiv ale poradnu Dr. Hanáka /by? k ní mám někdy výhrady/, www.myslivost. cz - střelecká poradna, tam se něco k té ráži dozví?. Mám však zkušenosti se střelivem Blaser CDP a jenom mohu dotvrdit informace od J. Kuřitka, že jsou pravdivé, co se týká výkonu, přesnosti, příjatelného zpětného rázu, měkkého vývinu rány a i ty zplodiny v hlavni. Lovím v CDP v ráži 6,5x57R a tě?í mně zpráva od J.K., že je tak i v jiných rážích dobrá. S pozdravem František
politice a politikům zmar
Littlewolf
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: pon 04.12.2006, 11:01
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od Littlewolf »

Moc díky za informace. Osobně také o této ráži neuvažuju (hlavně kvůli finanční otázce a to jak zbraně, tak i střeliva :D ), ale zajímalo mě, jestli tuhle ráži náhodou někdo nepoužívá. Sám mám ČZ 537 308 win 8), ale velice se o u nás málo frekventované ráže zajímám, už jenom co se týče sbírání nábojů. Kdyby tady náhodou přece jenom byl někdo, kdo 8x75RS používá, tak Napište.
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

8x75RS

Příspěvek od jakub203 »

Ahoj,

no já o této ráži velmi uvažuji do svého nového kulobroku (Blaser BBF 95), zatím jsem tedy taky nepotkal nikoho kdy by jí měl ale vzhledem k tomu že její obliba do "kombinaček" roste tak je to asi jen otázka času ikdyž to asi nikdy nebude "mainstream", mě jsou simpatický balistický vlastnosti a výkony. Ale taky mám spíš zprostředkovaný informace a uvítal bych nějakej "veselou hystorku z natáčení"....
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Ondřej Smetana
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: sob 24.12.2011, 16:04

Re: 8x75RS

Příspěvek od Ondřej Smetana »

Uvedenou ráži jsem viděl ve dvou trojácích na naháňce. S jedním rakušákem jsem se nedomluvil a druhý uměl i česky tak jsme pokecali na téma 8x75RS. Hermann Göring (vrchní lovčí 3.říše) ji popisoval jako ráž loveckých labužníků. Stejné reference na ni měl i Julius Komárek. Komárek ji měl v trojáku, Göring ve dvojáku. Rakušáci se shodli na tom, že je to ráže loveckých labužníků, ale pokud pominou že osmička je osmička a velice líbilý vzhled této exotické ráže. Podobnou práci jim udělá 9,3x74R kterou seženou za pár kaček na kdejakém rohu. Jeden Rakušák to řešil tak, že zbraň komorovanou 8x75RS prodával a druhej si to do trojáku přebíjel. I komponenty na přebití 8x75RS byli tak špatně dostupné že nábojnice si vyráběl ze Sellier a Bellot 74R jak udělal z nábojnice 9,3x74R nábojnici pro 8x75RS mi vysvětloval, ale chyběli mu výrazi v čestině, tak jsem to moc nepochopil. Ráže je to zřejmě dobrá, ale tak pro Hermanna Göringa. Rakušáci se neupějpali zaplatit si štont na dvoudení naháňce ze 250 euro a jet si na něj z Rakouska až do Jeseníků a honcům koupit flašku Tulamorky za každej den, ale u pořizování patron 8x75RS se pěkně kroutili, no tak já se nedivím poslat za malým seletem nebo liškou patron co stojí 4-5 euro, není zrovna lehký rozhodnutí.
Ráže určitě svoje kouzlo má, bohužel cena to kouzlo skoro celé zastiňuje. Zvlášť když Sellier k nim vozí za 2 eura obyčejnější 9,3x74R, která je sice obyčejná, ale dost se 8x75RS blíží.
Odpovědět