Napadení divočákem

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Reno »

kounek píše:...ptal jsem se, jak to střílí jim. Od většiny jsem se dozvěděl, že to nikdy do papíru nezkoušeli, že to prostě MUSÍ střílet tam, kam to míří. Takže pak se nedá divit, že to někomu třeba střílí do země, doleva, doprava, na veverky...
Klasika... :? Že se to stalo tobě, který na naháňky dlouhodobě používá kulovnici a brokovnici byl nucen jednorázově vytáhnout po X letech, tak budiž. Ale spousta "myslivců" chodí léta na naháňky zásadně s brokovnicí a přitom absolutně netuší, kam jim co létá, náboje kupují po 5-ti kusech a pokaždé jiné, podle toho, co bylo nejlevnější... :roll: A pokud vezmeš v potaz dokonce i takovovou věc, jakou je soustřel hlavní u kozlic a dvojek, tak... :roll: Já osobně se u brokovnice vždy hned od začátku zajímám, kam s čím chodí. Takže zkouším do papíru jak krytí broky, tak i umístění zásahů a soustřel jednotnou střelou. Jak mám vypozorováno, výrobcům se obvykle daří "trefit" soustřel hlavní ve vertikální ose u kozlic a v horizontální u dvojek. Ve druhé ose už to bývá horší, někdo má štěstí na povedený exemplář s pěkným soustřelem, jinému to na 35 metrů chodí víc jak 40 cm od sebe. A opravdovým smolařům to létá z každé hlavně jinak v obou osách. U kozlic lze ten výškový rozdíl (alespoň částečně) korigovat použitím rozdílného střeliva pro každou hlaveň (rychlejší / pomalejší, lehčí / těžší střela) a nebo prostě zůstat u stejného osvědčeného náboje a naučit se tu chybu korigovat jiným zamířením. Já aktuálně používám pumpu, takže pohoda. Manželce její kozlice Slugem ze spodní hlavně o něco podstřeluje, horní +/- sedí. Kvůli tomu má přepnuto na první odpal z horní hlavně, u případné druhé rány ze spodní hlavně s chybou počítá.

Ale to jsem ve vlákně o napadení čuníky poněkud OT... :oops: Pokusím se to trochu napravit prohlášením, že pokud bych byl divoké prase, tak po těch čarostřelcích, co mrzačí moje kámoše, nekompromisně jdu... :x
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od sw_fox »

Chodím se psem nebo psama a s brokovnicí na všechny naháňky, kde se střílí jen prase, tam kde se střílí i jiná spárkatá beru většinou Winchestera 1894 v .30-30WCF. Na Benelli M3 Super 90 s kterou chodím (plast a nerez) jsem si sám navrhl a nechal udělat stavitelná světlovodná mířidla a úspěch se dostavil neb se mi podařilo ulovit na naháňce sele (mířenou ranou, ne náhodou) na 100m (a když píšu 100m tak tím opravdu myslím 100m a ne nějakou latinu).

Ještě teda dodávám že mířidla se dělala na míru dle střeliva které používám, takže na 50m střílím s kvalitním střelivem cca 5-7cm.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Karel61 »

To sw_fox:
Souhlasím, vyřešil jsem to shodně. Pokud neberu obojetnici, používám na naháňky Lověnu dvojku 16/70 se světlovodnými mířidly, a JS Brenneke Classic 16/70. Světlovodná mířidla mám pevná, na pevno jsem je nechal nastavit na toto střelivo, takže mám oba laufy na 50 m výškově v 5 cm, horizontálně v 10 cm.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od fesoj »

Když jsem začínal s myslivostí, měl jsem /a mám dodnes/ ZH 2o1. V té době bylo možno lovit prase jednotnou střelou i individuálním lovem a proto jsem v levé náprsní kapse nosil vždy nejméně 2 S-Bally. A samozřejmostí bylo, že jsem si nejdřív vyzkoušel do papíru, kam to bude lítat. Obě hlavně nadstřelovaly, horní cca o 25 cm v ose, spodní o 40 cm a navíc 10 cm doprava. Svého prvního divočáka jsem ulovil na naháňce asi na 40 kroků, tuploval jsem a oba zásahy byly v komoře asi 10 cm nad sebou. Od té doby jsem jednotnou střelou /s výjimkou několika dostřelných ran/na černou vystřelil /a chybil/ jen jednou - nebyla příležitost, ale z horní hlavně se mi povedlo S-Ballem ulovit toulavého psa a dokonce i kočku. A tomu, kdo si nevyzkouší před lovem, jak mu jednotné střely, které bude používat, chodí, nepatří flinta do ruky !
Kritériem pravdy je praxe.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Tim »

Jojo, vyzkoušet to chce. Mne z šestnáctky dvojky chodí jednotná dobře jen z pravé hlavně, proto do levé breneky nebo slugy ani nedávám. Z CZ 241 chodí perfektně, jen je škoda, že postrádám možnost mít v jednom laufu brok a v druhém jednotnou :roll:
A zpátky k atakům ze strany divokých prasat :wink: Dnes jsem byl po práci navštívit vnadiště a dosypat trochu kukuřice. Koukám na stopy a mezi těmi "normálními" prasaty jedna obrovská jak od mamuta :lol: Tak jsem se ze zvědavosti šel po stopě podívat, kam že prase šlo. Po asi 300 metrech stopa končila pod vývratem a na sněhu bylo vidět, že dál už nepokračuje. Trochu jsem si nadešel a nasměroval si to řídkou houštinou k vývratu, že se podívám zblízka. No a koukám a pod vývratem nic :shock: A jak jsem se tak rozhlížel, kam že se tak velké prase vypařilo, tak se mi málem zastavilo srdce. Zhruba deset metrů za mnou stál ohromnej kňour a koukal, co tam jako dělám a začal na místě dupat, snad ze vzteku, že jsem ho vzbudil :lol: . Kdybych napsal, že jsem se vůbec nebál, tak bych pěkně kecal :mrgreen: Okamžitě jsem si vzpomněl na všechny ty články, co se poslední dobou objevují v novinách a nebylo mi úplně do skoku, navíc jsem si připadal tak zdřevěnělej, že bych snad ani neuskočil. No, díky bohu si v klidu odkráčel přes potok, ale že by ze mne měl nějaký strach a prchal, tak to teda ne-e :?
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od fesoj »

Parádní zážiteček - a co spodní prádlo, nezměnilo barvu trochu do hněda :D :?:
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Zdenek41 »

Je až podivující jak tito pacholci umí zaparkovat třeba pod jediným smrčkem na celé pasece a ještě udivující jaký mají přehled co se okolo děje..I když vyjímka potvrzuje pravidlo.Kamarád zdělával polomy a strom pustil na spícího knoura.Musel řezat snad půl metru od něj.Čím ho zabil vám psát nebudu,ale ani se mu nedivím.Šlo o život a to dvakrát.Pud sebezáchovy je silnější než srach.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Georg.H »

ze by pilou :lol:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Leon »

jo husqvarna je dobrá kulovnice já jsem s ní jednou málem lovil daňka když stál dva metry odemě a pořád mě strašil naštěstí to vzdal než mi došel benzín :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Georg.H »

takže masakr motorovou pilou..
sory za OT :oops:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od fesoj »

Už jste někdo slyšel o tom, že by divočák zaútočil na koně /pokud pomineme tu Komárkovu příhodu ze SSSR, kterou zmínil v Lovech v Karpatech/ ? Mému synovi se to jednou stalo při přibližování dřeva, kůň se splašil a chvíli to trvalo, než se uklidnil a byl opět práce schopen. Bylo to na jaře a tak si myslím, že to byla bachyně, k jejímuž zálehu se selaty se kůň úplně náhodou přiblížil víc, než jí bylo milé.
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od dalas »

Dovedu si živě představit jak Timovi bylo i po mnoha letech co jsem něco podobného zažil taky. Byl jsem pozván kamarádem na hon na drobnou na severovýchodním okraji Brna. Domluvili jsme se, že půjdu jako honec bez flinty. Ida paralelně s pěšinkou po které kráčela sličná myslivkyně a dělil nás tak 8m pás bordelu, křoví prorostlého ostružiním, ucítil jsem pach prasat. Do tohoto křoví vedla nenápadná stezička a já v domnění, že je průchozí a že myslivkyni připravím zážitek se po ní do toho bordelu vydal. Asi po dvou metrech od "vsuku" jsem se musel ohnout, neb dubinka už měla zápoj. V ten moment by se ve mě krve nedořezal, protože kousek předemnou byl kňour jak almara a zjevně i pro něj byl dále ten marast neproniknutelný. Jak frkl, na nic jsem nečekal a vyjel odtamtud jak kuna s kňourem v patách. Snad Diana i s Hubertem zařídili, že jen kousek od toho vsuku byl silnější strom, za který jsem uskočil. Pašík proletěl těsně vedle stromu a snad jen zježený hřeben (ale asi jsem byl zježenej celej) na mé hlavě jej pomýlil, a usoudil, že má před sebou nebojácného soka. Pokračoval tedy šikmo svahem dolů a já ještě hodnou chvíli funěl za stromem. To jsem byl ještě atlet. Dneska bych to už asi nestihl.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak ja jsem nahankovy, nahanky me bavi a rad se jich ucastnim. Tedy - tech dobrych a dobre zorganizovanych. Tech opacnych jsem samozrejme par taky zazil. Aby nahanka byla dobra a ne odstrasujici priklad, klade to urcite naroky na strelce, i na organizatory. U strelcu to vyzaduje urcitou kazen, urcitou miru strelecke dovednosti a odpovidajici vybaveni, zejmena zbran vhodnou na nahanky, coz znamena vhodnou razi (ranivost, stop efekt, znaceni-barveni), vhodnou optiku a vhodnou ergonomii pazby pro nahankovou strelbu. Rozhodne to nutne neznamena "automat", ten naopak podle me patri do ruky uz zkusenym.
Za nejvetsi nesvar povazuju nevhodnou optiku, s puskohledem 8x50 je to slozity. A na prvnich trech mistech streleckou nekazen, neschopnost odpustit si ranu a neznalost vlastni zbrane a streliva. Naroky na organizaci jsou zase na jine tema, nicmene si myslim, ze problem neni v nahankach coby v jejich podstate, ale v tom, jak jsou provadeny. Jinak nahanky pokladam za zajimavy a efektivni zpusob lovu. Kdyz si 10 dobrych lovcu pujde sednout na posed a techto 10 lovcu pujde na dobre organizovanou nahanku, bude vysledny vyrad temer vzdy ve prospech nahanky.
Napr. moje ferova statistika nedavno skoncene nahankove sezony je strelenych 29ks, chybenych 6ks, postreleny 1ks. Muze to byt lepsi, mrzi me zejmena to postreleni, ale se*e me i kazda chybena rana, snazim se, ale svedomi mam celkem klidny. Chodim s kulovnici.
To co je receno o tech, kteri ani matne netusi, kam jim flinta strili, kteri jsou schopni si i do kulovnice koupit pokazde jine strelivo, a ani je nenapadne zkusit, kam to lita, natoz nastrelit na to flintu, kteri strileji zkusmo za kazde situace ne na konkretni kus, ale nekam smerem k rudlu, co kdyby nahodou, pro ktere chybit je normalni, a bohuzel treba i postrelit, a nijak se nesnazi prijit na to, co bylo blbe a priste to neopakovat...apod., s tim se samozrejme setkavam taky a libi se mi to uplne stejne, jako vam. Ale nemusi to tak nutne byt. Uz nekolik let absolvuji nahanky s partou nejakych 20 lidi, kteri jsou ukazneni, strili jen kdyz vedi na co a maji dobrou pravdepodobnost zasahu, skoro vse na co streli, to lezi, kazdy nastrel je peclive obeznan atd. Takze to jde.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od BwanaHunter »

Koukam, ze nez jsem to na pokracovani s prestavkami dopsal, diskuze se zacala ubirat jinym smerem. Tedy sorry za OT. Jinak jeste musim doplnit, ze tady je to s dezinformacemi a prekrucovanim faktu nasobne horsi, nez snad i v politice. O SVEM ptakovi jsem nikdy nenapsal nic, co by byt jen vzdalene mohlo vyznivat tak, ze je snad mrtev, a od teto informace se musim zcela zasadne distancovat... :lol: :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: napadeni divocakem

Příspěvek od Tim »

Fesoj - nene, mé hnědé trenýrky nezměnily barvu ani trochu :mrgreen: A o napadení koně jsem nikdy neslyšel, ale říká se, že kůň se prasete bojí...

Zdeněk - No, to taky musel být zážitek :roll: Já osobně bych ale raději než pilu použil obracák :oops:

BwanaHunter - souhlas, s dobrými lidmi je naháňka efektivní. Navíc příjemná společenská akce. Opravdu to je jen o lidech...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět