Normované stavy jelení zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
1johanson
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: stř 20.5.2009, 21:31

Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od 1johanson »

Zdravím, jsem z honitby v oblasti Javorníků. Chováme srnčí zvěř, vysokou a černou nechováme. V posledních letech se nám docela navýšily stavy jelení zvěře a myslím že je škoda v těchto počtech střílet pouze špičáky a nějakou tu holou. Chtěl jsem se zeptat co by to obnášelo abychom mohli mít normované stavy jelení zvěře-myslím tím zda je nutno se připojit k nějaké jelenářské oblasti atd. Díky za odpovědi.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Tomfi »

Normované stavy,
je potřeba souhlas valné hromady honebního společenstva.
Dále dostatečný počet ha lesní plochy, při zvolené jakostní bonitě honitby. Vše je popsáno ve vyhlášce, tedy přepočet.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Nyctereutes
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: sob 27.1.2007, 18:05

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Nyctereutes »

1johanson píše:Zdravím, jsem z honitby v oblasti Javorníků. Chováme srnčí zvěř, vysokou a černou nechováme. V posledních letech se nám docela navýšily stavy jelení zvěře a myslím že je škoda v těchto počtech střílet pouze špičáky a nějakou tu holou. Chtěl jsem se zeptat co by to obnášelo abychom mohli mít normované stavy jelení zvěře-myslím tím zda je nutno se připojit k nějaké jelenářské oblasti atd. Díky za odpovědi.
Nemusíš mít ani normované stavy. Napiš si žádost na státní správu (odbor životního prostředí), kde uvedeš, co a v jakém množství chceš střílet a z jakého důvodu (č.449/2001 Sb., § 39). Je to stejné, jako když žádáš o povolení odlovu zvěře do dvou let věku (zákon č.449/2001 Sb., § 36, odst. 5).
Například:
Žádám o odlov 24 ks jelena lesního v honitbě č. 18 "Jelení hůrka" podle zákona č.449/2001 Sb., § 39 a to v níže uvedených počtech:
Jelen lesní I. VT - 7 ks
Jelen lesní II. VT - 5 ks
Jelen lesní III. VT - 2 ks
Laň a kolouch jelena lesního - 10 ks
z důvodu zabránění vzniku škod na lesním porostu...
Je dobré při sčítání uvádět i jinou zvěř, než normovanou, protože se na to mohou odkázat...
Nyctereutes
__________________________________________
"Ex natura vivere summum bonum est."
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Tomfi »

Tak zase takto jednoduch0 to nebude :D
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Nik.308 »

Naprosto souhlasím s Nyctereutesem. Jsem členem MS na okraji Křivoklátska, norm. stav nemáme, ale vysoká u nás je a dělá škody, za které platíme, dle zákona můžeme lovit zvěř samičí neomezeně a samčí do dvou let také neomezeně, každý rok touto dobou si ještě zažádáme např. o 3ks 1.VT a 1ks 2.VT a ORP nám vždy vyjde vstříc. Čili, není nutné mít norm. stav, abys lovil více, či dosáhl na trofejové kusy. Lovu a Myslivosti Zdar.
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Matel.cz »

Nyctereutes píše:
1johanson píše:Zdravím, jsem z honitby v oblasti Javorníků. Chováme srnčí zvěř, vysokou a černou nechováme. V posledních letech se nám docela navýšily stavy jelení zvěře a myslím že je škoda v těchto počtech střílet pouze špičáky a nějakou tu holou. Chtěl jsem se zeptat co by to obnášelo abychom mohli mít normované stavy jelení zvěře-myslím tím zda je nutno se připojit k nějaké jelenářské oblasti atd. Díky za odpovědi.
Nemusíš mít ani normované stavy. Napiš si žádost na státní správu (odbor životního prostředí), kde uvedeš, co a v jakém množství chceš střílet a z jakého důvodu (č.449/2001 Sb., § 39). Je to stejné, jako když žádáš o povolení odlovu zvěře do dvou let věku (zákon č.449/2001 Sb., § 36, odst. 5).
Například:
Žádám o odlov 24 ks jelena lesního v honitbě č. 18 "Jelení hůrka" podle zákona č.449/2001 Sb., § 39 a to v níže uvedených počtech:
Jelen lesní I. VT - 7 ks
Jelen lesní II. VT - 5 ks
Jelen lesní III. VT - 2 ks
Laň a kolouch jelena lesního - 10 ks
z důvodu zabránění vzniku škod na lesním porostu...
Je dobré při sčítání uvádět i jinou zvěř, než normovanou, protože se na to mohou odkázat...


Plně souhlasím s Nyctereutes jenom u řádku Laň a kolouch nepiš počet ale Laň a kolouch - nemozeně dle zákona 449/2001Sb. § 36 odst.5. u Nás to RŽP povoluje ale dávají si na čas 2. července jsem žádal a mometálně jsme v řízení jestli někdo nepodá námitku proti navrhovanému plánu lovu.(tj. jako naše združení nebo honební společenství)
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Tomfi »

Já jen že znám hodně honiteb, kde dostanou podle 36 odst.5 neomezeně samičí a do 2let samčí. Ale s trofejovou mnohde dělají drahoty a navíc 39 je paragraaf vymahatelný, a jen podle něho dostanete starší trofejou samčí zvěř.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Lotr »

To je poslední výklad MZe. § 36 odst. 5 se vykládá tak, že samičí zvěř se může lovit bez omezení věku a zvěř samčí do 2 let stáří věku. § 39 se nesmí používat tam, kde nejsou minimální a normované stavy té určité zvěře, jejíž chov má být snížen na minimální stav nebo zlikvidován. Takže orgán SSM by neměl vydat povolení o likvidaci chovu podle § 39 mysl. zákona tam, kde nejsou normované stavy takové zvěře. Smí vydat jen povolení k odlovu dle § 36/5 a povolit vyjímky ze zakázaných způsobů lovu.

Podle mého je to nesmysl, protože oproti tomu, že zvěř nemá minimální ani normované stavy, tak se taková zvěř v revíru vyskytuje. Každá honitba se však o tuto zvěř stará v duchu zákona, tj. přikrmuje, loví v dobách lovu atd. Nejhojnější případy jsou u černé zvěře, ta je po celé republice, ale pro její MS a NS je potřeba podle zákona 1000 souvislých hektarů lesa. Černé zvěři je to ale jedno a vyskytuje se v hojné míře po celé republice. Podobně je to i u jelena siky, jehož populace se množí a rychle se rozrůstá i do míst, kde se předtím nevyskytovala. Samozřejmě se základ chovu může snížit tak, že odlovíme větší část samičí zvěře jako nositele genofondu, odlovíme mladou zvěř a přírůstky. Co však se samci staršími dvou let, které lovit nesmíme? Odtáhnou jinam? Najdou si samice, které nestačíme odlovit? Chceme je vůbec lovit? "Chlapi šetřete trochu ty bachyně, nebo nebudeme mít příští sezonu co střílet"? Na plzeňsku šetří jelena siku tak, že v honitbách pobíhají 100hlavé tlupy a zvěř se rychle šíří sem na žatecko a místní si mnou ruce, že si vystřelí na siku, kterého předtím nikdy neviděli a je to pro ně exotika (jako před dvěma lety pro mě). Razatní řešení v podobě podzimních společných lovů s lovem všeho, co vystrčí hlavu je v rozporu s mysl. etikou. Je však etické "starat" se o zvěř tak, aby na úkor jedné zvěře byla utlačována zvěř druhá? Jelen sika versus srnčí nebo dančí?
Jaký je Váš názor na věc?
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od kasari »

To Lotr - my jsme to už spolu řešili, takže můj názor znáš. Jen na doplnění a oživení - myslím si, že špatně je celá tahle vyhláška MZe. Koncepce stanovení plánu lovu v jednotlivých oblastech ( ne honitbách :!: ) by se měla odvíjet od jiných kritérií, než je sčítání zvěře. Apeluje na to spousta jednotlivců, ale změna je v nedohlednu. Bohužel.

Takže jednoznačně - stanovit oblasti chovu zvěře, mimo ni lovit vše, bez ohledu na chovnou, či trofejovou hodnotu. Jen tak lze udržet zvěř tam, kde si ji může dovolit ekosystém a kde ji chce konsorcium majitelů hon. pozemků, myslivců a st. správy.
Ulkomaalainen...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Alda »

ono se na to velmi spatne odpovida... a uprimne a bez muceni priznam, ze na zaklade mojich zkusenosti nejsem objektivni:
u nas byvala oblast chovu danci zvere - kterou se mi, bohuzel, nepodarilo znovuvyhlasit. ale na strane druhe: co by to zmohlo, kdyz legislativne by to neznamenalo zadnou vyhodu pro honitby v dane oblasti. presto jsou na plose cca 8 tis ha NKS danci zvere (v x-honitbach). tyto honitby predkladaji plany chovu a lovu, lovi danci v pomeru 3 resp 4 :1 jiz vice jak 25 let, presto se zde vyjimecne ulovi danek III. VT (pokud ano, pak ma ve vetsine pripadu medaili). a okolni honitby bez NKS? pokud se zne pretahnou pres 15.8., znamena to likvidaci veskereho danciho, ktere presadi pres hranice (1 aktivni "myslivec" mel takto jeden rok na svem konte 13 spicaku). moje snaha o vyhlaseni oblasti mela jediny, ale i tak slusny vysledek: mesto nepovoluje neomezeny lov spicaku - i kdyz je to asi na hrane... a ruku na srdce: valna vetsina honiteb nepotrebuje povoleni a lovi se vse, co prijde... (sousedi jiz nekolik poslednich let oficialne nevykazali jediny uloveny kus danciho - prestoze se tam strili hlava nehlava za vsech okolnosti).
druhy pripad: v jedne divizi VLS nasli v roce 2008 na hranicich jedne jedine LS uhynule a nedohledane berany v bodove hodnote 208,55; 197,90; 217,75; 210,20 (za poplatkove lovy hodnota 300.000 kc). a to nemluvim o jine zveri a jinych LS, ktera se lovi na hromadach 200m od hranic...
z meho pohledu: typicka ceska zavist a hamiznost zpusobuje, ze jeden chova, druhy strili... zveri je ale jedno, jestli je u nas, kde mame NKS, nebo prejde k sousedum - 8 tis. ha je proste pro danci malo, tato zver behem roku migruje na vetsi vzdalenosti. osobne si tedy myslim, ze NKS jsou prezitkem, plan chovu a lovu by mely mit vsechny honitby bez vyjimky, avsak vypracovany s ohledem na dany region a migraci zvere. to by ale musely fungovat "nadhonebni" oblasti chovu, ve kterych by se museli jednotlivci podridit kolektivnimu zajmu... a nechut k necemu podobnemu byla hlavni pricinou toho, proc se mi oblast chovu nepodarilo znovuvyhlasit.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Perník »

V podstatě úplně stejný problém je u nás s muflony. Jsme MS s výskytem této zvěře ale normované je nemáme (nedostatek lesa). Okolní honitby (3) je normovány mají. U nás je mimořádný odlov povolen vždy na počátku odlovu na holou a berany I.VT do 2 let, vyjímkou byla minulá léta, kdy se v honitbě pohybovalo několik rudlů v počtu až 100ks (dle některých našich členů i rudl s 300kusy). Na základě stížnosti zemědělců a jejich aktivitě která došla až k panu Růžičkovi na MZe byl povolen i odlov starších beranů ve II. a III.VT.
Když jsem se ale dotazoval na možnost vzniku oblasti chovu, aby se odlov plánoval pro celou oblast, došlo to vždy k tomu že není vůle ke vzniku této oblasti. Zástupci honiteb s normovanými muflony nechtějí aby "jejich" berany střílel někdo další a přitom to tak stejně je a pokud přijdou další stížnosti zemědělců, tak i nadále bude a možná i ve větší míře než doposud.
V letošním roce je situace s výskytem zvěře zcela jiná, mufloni se neukazují a možná i proto, že v případě že překročí hranici naší honitby už tam na ně někdo střílí. Pokud mají klid v okolních revírech, kde není vyvíjen tlak na snižování jejich počtu, nemají potřebu se hnout při dostatku potravy a klidu.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Alda »

to pernik: moc dobre vim, o cem pises (my mame normovane danci, okolni honitby ne) - vynalozil jsem velke usili na to, abychom opetovne danci oblast vyhlasili viewtopic.php?f=9&t=307&hilit=oblast+chovu, ale prestoze mam, myslim si, hlavu hodne tvrdou a nejake kontakty mam, vyhlasit oblast se mi nepodarilo... proti byly LCR (nenechaji si do toho od nikoho mluvit a stejne jiz ted maji podle jejich slov snahu o to, aby chov byl i v jejich pronajatych honitbach nalezite rizen), podobne byl proti i okres tedy mesto - ze pry to nema v dnesni legislative cenu (jen by to nasemu referentovi pridelalo praci)
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Perník »

Vlastně to po veškerých diskusích končí na tom, že na tom vlastně nikdo nemá zájem, jen ten kdo se dotazuje a myslí trochu ve prospěch zvěře a nikoliv na vlastní mrazák!!! Já ale asi nemám tolik energie, bojovat za něco, když vím že se mnou nesouhlasí ani většina lidí z vlastního MS. :(
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Normované stavy jelení zvěře

Příspěvek od Alda »

coz o to, ja mel podporu naseho MS/HS + dalsich 2 HS (1 MS bylo nakonec proti), prof. hromase ci dr. vodnanskeho (samozrejme, jejich podpora je spise formalni), ale napr. reditel odboru z mesta byl puvodne take pro. dal jsem dohromady schuzku lcr (spravce LS) a mesta (reditel odboru a vedouci odd.)... a nakonec mesto z podpory couvlo.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Odpovědět