Dančí říje 2009

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Dančí říje 2009

Příspěvek od Tomfi »

Jeleni v jelenářských oblastech pomaličku utichají a tak přichází vrchol mysliveckého roku tam, kde mají z vysoké dančí zvěř.
Snad téma bude mít podobný ohlas.
Mám info, že v bílých karpatech už začínají rochat. Na vysočině zatím klid.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od martinh »

O víkendu jsem za kamarádem na Benešovsku a zatím nerochaj ale už se objevují první známky říje, hraby a nezaměnitelný pach...takže to vypukne asi brzy
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Alda »

tomfi, dobre tema :wink:

u nas jsem videl kotliky jiz v zari, dle slov kamarada danci rochaji uz minimalne tyden - jak se rije rozjede, bude zalezet na pocasi... po vikendu podam vice zprav.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Jantes
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: stř 19.3.2008, 10:46
Bydliště: České Budějovice

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Jantes »

Dnes ráno okolo půl deváté jsem slyšel rochat daňka - zatím slabě ale u nás už říje začíná - Českobudějovicko
UB 7x57R12/70 meostar 7x56RD
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Tomfi »

Trochu mě mrzí, že se tématu nedostalo více prostoru

Tak já se podělím o své zážitky z průběhu dančí říje 2009. Říje v těchto dnech v naší lokalitě pomalinku
končí, začala poměrně brzy kolem 10.10 jsem už stabilně slyšel rochat daňky. Říje nebyla tak halasná jako minulý rok.Přesto dančího bylo vidět zpousty a zážitků bylo nepřeberné množtví.
Hned v úvodu říje jsem našoulal na pastvině, kam mě diana neustále lákala, lopatáče s devíti danělama, byl to opravdu zástupce svého rodu, silné dlouhé očníky, velké rozloha lopat, akorát kratší paroží, přes kopec se mu rocháním ozýval konkurent. Pak napadl sníh říje úplně utichla. Bílý koberec, ovšem rozkryl mapou stop. Další zážitek byl za husté chumelinice našoulaný nerochající daněk, Podle odhadu lopatáč středních let, s obrovskou sílou paroží, přišel mi na 20kroků po chodníku.Vůbec tyto dny bylo dančí velmi v pohybu, viděl jsem další tři daňky, tlupu holé s dančaty o 8kusech.
Sníh slezl a jasné ráno, bylo předzvěstí rochajícího rána, vyrazil jsem nyní do jiné části honitby, jen co jsem vystoupil z auta, ze stráně se ozýval silně daněk, našoulal jsem ho skoro na 20metrů do porostu modřínů, byl silně cítit, a rochal opravdu intenzivně, podařilo se mi ho zradit spolu s tlupou holé, nicméně tento zážitek, kdy opravdu daňkům dech cítete byl nezapomenutelný, po zrazení asi hodinu opět začal rochat, ale našoulat už se mi ho nepodařilo. Oteplilo se, a říje velmi ustala.
Ve čtvrtek 22.10 jsem opět po škole vyrazil, do údolí, z obou konců se mi postupně za večer ozvali tři daňci, ovšem velmi líně.
Nakonec nastalo upršené ráno 23.10.2009. Datum, které se mi vryje do paměti na hodně dlouho. Vstávám moc se mi nechce, snad jen Hubert ví, kolik času jsem věnoval těm 14dnům, abych ulovil svého prvního daňka. Dančího jsem viděl hodně, ale stále daňky pro mě chovné hodnoty, ze kterých nemohl mít radost. Postupoval jsem pomalinku údolím po silničce, byl úplný klid. Vcházím na chodník a pomalinku šoulám k pastvině, dančí není slyšet, taky si říkám, kterého daňka by napadlo vydávat milostné tóny, pomalinku se mi mezi stromy otvírá pastvina, tu mezi stromy zahlédnu lodyhu, říkám si daněk, dalekohled k očím, na kraji pastviny leží daněk, pravá lodyha, silně jelenovitá, srdce mi začíná bušit až v krku, říkám si ještě co má na té druhé, nechce mi ukázat druhou lodyhu a stále si v kotlíku polehává, konečně se zvedá, paroží opravdu jelenovité, v tu chvíli vnímám všechno trošičku větší, vím, že okolí ovládnout dva lopatáči o kterých vím, pomaličku sundávám flintu a snažím se srovnat s pastvícím daňkem ne dále naž 40kroků, nervózní nádech a mlhavým údolím zazní výstřel, který se nese okolními kopci. Daněk udělá dva kroky a složil se do trávy, zmocní se mě třesavka a nechávám zástupce našich králů v revíru v klidu dojít svoji životní pouť.


Obrázek
===========================================================================================
Obrázek
===========================================================================================
Obrázek
===========================================================================================


Byl to pro mě neopakovatelný zážitek, za který zčásti vděčím těm kterým osud a výrazné rozšíření populace daňků vysazených v 80letech mezi obcemi Chrastavec a Meziříčko leží a ležel vždy na srdci!
Naposledy upravil(a) Tomfi dne pát 30.10.2009, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od johnyc77 »

Tomfi - Lovu zdar.. Líbivej daněk a hlavně první :) :wink:
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od ares »

Tome, ještě jednou LOVU ZDAR!Třeba se v Hradci taky jednou dočkáme :lol: prej to chodí z Vodáren, tak za pár let uvidíme
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od xHonza »

Tomfi: Lovu zdar - nádherný zážitek, zajímalo by mne jen pro ukojení zvědavosti, na jaký věk ho odhaduješ?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Vojta »

Tomfi, nezobrazují se mi obrázky, zkus s tím prosím něco udělat.

Jinak přeji také k prvnímu Daňkovi upřímné Lovu zdar!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Zdenek41 »

No Tomfi přijmi upřímné LOVU ZDAR.Je vidět,že tvoje vnímání a pokora ke zvěři a myslivosti byla po právu odměněna.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od martinh »

Prijmi i ode me Lovu zdar. Trofej je to hodně dobrá a zážitek nezapomenutelný.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
LukasT
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: stř 03.9.2008, 17:18
Bydliště: Vysočina

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od LukasT »

Vojta píše:Tomfi, nezobrazují se mi obrázky, zkus s tím prosím něco udělat.

Jinak přeji také k prvnímu Daňkovi upřímné Lovu zdar!!!
Otevři si to v jiném prohlížeči. Mě to v Mozile taky nejde, ale v Exploreru je to vše OK.
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Vojta »

Díky Lukasi, to mně nenapadlo. V Exploreru to vše funguje v pohodě. Nevím proč se obrázky v Mozille nezobrazují....
LukasT
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: stř 03.9.2008, 17:18
Bydliště: Vysočina

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od LukasT »

Nevím, asi je to nějak blokované. Hlavně, že už je vše v pořádku. Fotky jsou opravdu pěkné. L.T
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Dančí říje 2009

Příspěvek od Tomfi »

Po delší době navážu, poněkud smutnou událostí.
Daněk úhyn, zamotání a následné zardoušení u oplocenky, nalezen ve značném rozkladu.
Lopatu má stále načichlou od rozkladu, páč ji měl pod sebou, nevíte někdo co s tím, zkoušel jsem chloramin, sluníčko nic nepomáhá a je to škoda, výška sice nic moc, ale lopata má skoro 25cm šířku.
Obrázek
Obrázek
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Odpovědět