Klid před zvěří

Pejskové a jejich výcvik
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Klid před zvěří

Příspěvek od plok »

Ahoj všem,
mám skoro ročního MMO a nějak nám nejde klid před zvěří. Down bez zvěře zvládá na každou vzdálenost, ale jakmile uvidí zajíce nebo srnčí, a je dál jak cca 5m ode mne, nereaguje. S pernatou jsme na tom tedy lépe, i když to také není 100pro.
Máme doma el. obojek, který vůbec nepoužívám. Myslíte, že na nácvik klidu by šel použít? Mám na mysli hlavně to, jak se zachová až bych mu ho potom sundal. Nebo ostnáč? Díky
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Leon »

elektrika je dobrá mám jí doma ale musí se u toho myslet není to nic zázračného jak si někteří myslí a hlavně to je na dlouho aby pak pes nemakal jenom s elektrikou na krku jako NKO jedno kolegy který si nenechal poradit dal psovi obojek a na první procházce to hned používal pes je dnes na dvě věci na nic a na hovn.o :? mě to u dvouletého IS trvalo pomalu pů roku než začal makat a to jsem dva měsíce střídal obojky a když jsem to šel použít tak jsem mu dal postroj aby to neměl spojený s obojkem spíš bych na takového nevybouřeného mlaďase použil klícku s králíkem kterou ti někdo postaví do travin a začal trénovat proti větru klid na dlouhým vodítku protože i zajíce by měl vystavit když nabere pach na dálku.Leon
CZ 550 american 308win.
Daniela
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 10.10.2009, 22:31

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Daniela »

Ahoj, zdravím tě, řeším stejný problém jako ty. Posílám ti odkaz na články, které by sis podle mě měl přečíst, než začneš obojek používat. Přečti si určitě všechny 3 první články na této stránce: http://www.ohari.eu/clanky/rady-a-tipy/
Možná to už znáš, možná už si to všechno četl.... Já mám 14 měs. feku VOK a na klidu před zvěří právě pracujeme. Je to dřina a nápor na nervy se přiznám, ale musíme to vydržet a nespěchat. Já o obojku teprve uvažuji. Jsme na tom podobně, down parádní i na velkou dálku na píšťalku, ale zatím mi krátce vystavuje a pak žene.... Jinak ti poradit nemůžu, jsem amatér začátečník, takže jen ten odkaz a držím palce. Ještě jeden odkaz na stránky výcviku - sice ne loveckého ale strašně důležité čtení o výcviku poslušnosti vůbec: www.octaviusmalidaj.cz , zde v sekci články je docela podrobně popsaný výcvik psa (cvičíme IPO 1.-7.díl - tak nějak...). Myslím si, že to není jen o povelu down, ale o poslušnosti vůbec, pokud je pes výborně ovladatelný při všech povelech pak dělá i down. Pořád si říkám, kde dělám chybu a vracím se v poslušnosti zpátky.... držím palce a zdravím - Daniela.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Leon »

Nazdar
Danielo já bych řekl že základem všech problémů je ten psi nemají perfektní přivolání za každých okolností a to ti řekne asi každý kdo se psi žije a chce něco dělat a druhý problém je ten že pomalu všichni chějí mít strašně brzo zkoušky kór začátečníci a nekoukají jestli ten pes na to má nebo nemá protože to nepoznaj tak že pes povyroste a hrrrr do vycviku všechno najednou a nic pořádně do konce já osobně své psi nechávám do roka ať si užívají mládí a jediné co vyžaduji je přivolání a to trénuji od začátku i při venčení pak teprve začínám s dalším výcvikem.
CZ 550 american 308win.
plok
Nový návštěvník
Příspěvky: 35
Registrován: sob 10.10.2009, 18:23

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od plok »

Díky ,
s tím králíkem to určitě zkusit chci. Neuvažoval jsem tedy o králíkovi, ale o bažantovi. Toho už mám kde pořídit, teď sháním nějakou klícku. Sice u nás sem tam na nějakého narazíme, ale je to zřídka a bohužel to kolikrát nemám pod kontrolou, takže po krátkém vystavení za ním zaskočí. Na šňůře je to 100pro, takže jsem ho začal pouštět, ale asi jsem to uspěchal. S králíkem to určitě budu také muset zkusit, ať ten pach zná také.
Danielo, díky za odkazy, prostuduju je. I když zkusím být hodně trpělivý a elektriku použiju až na konec.
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od curil »

hlavně je lepší když pes prožene zajíce než když se po elektrice bojí obojku a nejde od nohy.taky můžeš uvázat provázek na poutko kalhot a mít ho prostě na hledání na šnůře.
Daniela
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 10.10.2009, 22:31

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Daniela »

Ahoj Leone a ostatní, díky za názor. To cos napsal je svatá pravda. Alfa a omega je přivolání. Jsem si toho vědoma a i tak cvičím. To, že se nemám zbytečně brzy hrnout do zkoušek mi došlo hned na zk.vloh, od kterých jsem radši odstoupila, i když by to na III.cenu bylo :-) (nevystavila koroptve, u nás nejsou-nikdy je živé nezažila). Ale dobrá zkušenost pro začátečníka, pěkně naostro a s komentářem zkušených rozhodčích. Ono se toho hodně vyčte, ale já dávám přednost praxi. Jak tu píšete o nácviku vystavení pomocí zvěři v klícce, tak to musím taky zkusit. Dobrá rada. Přiznám se, že svojí fenku vodím v revíru jen na volno, podle typu prostředí jí nechávám hledat v různých vzdálenostech ode mne. Jsem ale vždycky tak v dosahu, abych neprošvihla vystavení zajíce (zatím krátké) a měla jí pod vlivem, nebo abych byla u případného vyražení srnky z houští, abych jí povelem zastavila. My tu u nás máme tedy přesrnkováno. Co bych dala za živé bažanty a koroptve. Zajíců pár... Pořídila jsem i několik křepelek, to snad taky není špatné na nácvik vyhledání a vystavení pernaté. To jediné provádím na vodítku, aby jim neublížila. Na vodítku ale spíš táhne, vystavení je horší než když je na volno . Fenku to baví, těší se když ví že jedeme na louku, v autě už to pozná a vyvádí. Zatím jí nedusím, bereme to tak trochu jako zábavu, chci aby jí to bavilo a měla chuť. Hledání cvičíme ob den, snad je to správná frekvence. Doufám, že tím nic nekazím, myslím si opravdu že je ve 14měsících ještě čas - co myslíte? Daniela
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Leon »

curil bez urážky pes na vodítku je pes na nic a než se vláčel s závažím u pasu a nebo mít psa co lítá jak magor 200m před střelci to raději žádnýho psa :wink:
CZ 550 american 308win.
Jenda Pu.
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: ned 28.6.2009, 13:09

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Jenda Pu. »

Připojím se taky do tématu,pro vystavování a klidy před zvěří je lepší než klícka ,když vezmeš menší větývku a přivážeš jí bažantí slepici na stojáček a ona popolítne a sedí.Není tak k ní žádná pachová stopa. Klícku tam pořád někdo musí dát a to pes potom může jít po stopě člověka!!Slepici pak chytíš do podběráku.Já sám jsem dělal PZ do 14 měsíců (mám MOK)a s ostatníma zkouškama(SVP,LZ)jsem čekal až ,jak se říká dozraje.Nemyslím si ,že je to zrovna nejlepší postup,starší pes má už svojí havu a zkušenosti-zlozvyky a těžko do něj nacpeš novoty!!!
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od curil »

Leone já neříkám abys ho měl pořád ale než ho vykliduješ proč ne a mít ho na volno když víš že stejně zdrhne to je o ničem. tím mu dáš jen další příležitost a kazíš ho,dát mu kopačku obojkem je to poslední.já obojek mám ale mně se teda neosvědčil.a co by to bylo za psa který neprožene zajíce :).200m ,to magor setr běžně :).
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: Klid před zvěří - přivolání & daun

Příspěvek od arasid »

Já bych řekla že obojí je důležité. Protože pokuď je pes náruživý a chtivý lovu tak jsem přesvědčená, že nemáte možnost ho přivolat, ale zadaunovat ano a teprve potom přivolat. Píšu z vlastní zkušenosti. Pes odbíhal po stopě, za srstnatou, za pernatou zajímavě ne, na tu daunoval bez povelu. přivolání tady nefungovalo. Naštěstí se sám okamžitě vracel. Až se podařilo dokončit výcvik daunu, tak teprve nastal obrat. Pomocí daunu se mu vysvětlilo, že po stopě nebude odbíhat, že se zajíci nehoní, prostě klid před jakoukoliv zvěří (bohužel kromě kočky), před ránou i po ráně. Vyzkoušeno v praxi na lesních honech kdy se vyhánělo z houštin a jelikož je hlasitý tak jsme věděli co hlásí zda srnčí či černou a podle toho se buď zadaunoval, aby srnčí mohlo odběhnout nebo se nechaly prasata vyhnat na střelce. Samozřejmě zajíce a pernatou vystavuje.
Pokuď vám pes vystavuje pevně a vydrží tak honem k němu, připnout na vodítko nechat vystavovat a dát povel daun a zvěř vypíchnout a hlídat psa aby zůstal v daunu. A postupně mu k tomu přidávat výstřel. Zrovna včera jsem četla stať ke klidům v knize Knoll-Báča - Všestranný ohař. Popisují tam i případ kdy se zvěř nedá střílet, jak nahradit situaci po výstřelu, aby pes pochopil, že má zůstat v klidu dokud ho vůdce nevyšle pro "střelenou" zvěř.
Chce to ale rppavdu zvládnutý, vycičený povel daun. Pokuď ho pes nerespektuje, tak ho raději mít na dlouhé šňůře tam kde je zvěř a je větší možnost že by se pustil za ní.
EO bych volila až si opravdu nebudete vědět rady a vyčerpáte všechny jiné možnosti, za dozoru a rad někoho zkušeného. Sama si udělejte obrázek o použití EO z výše uvedených článků a diskuzí k nim na ohari.eu .
Uživatelský avatar
curil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 384
Registrován: pát 09.1.2009, 13:08

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od curil »

to Arašid: tu knížku bych rád měl doma.nebo ji aspoň přečíst.vím že je to na netu ale nejde mi to stáhnout.
arasid
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: pon 07.4.2008, 8:35

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od arasid »

To Curil. Poslala jsem zprávičku o knížce. Draha
Daniela
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: sob 10.10.2009, 22:31

Re: Klid před zvěří

Příspěvek od Daniela »

Ahoj, to Arasid: můžeš sem zveřejnit kde knížku "Knoll-Báča - Všestranný ohař" najít? jak píšeš Curilovi? Díky ti za to, Daniela, opravdu díky.
Odpovědět