Volba vhodne raze a znacky zbrane

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
vhool

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od vhool »

figi píše:JWK - 270 je podle mne lepší, než 7x64, protože má výrazně rychlejší ( lehčí ) střely, které už jsou váhově na optimu i pro velkou zvěř a zároveň je dopadová rychlost v té správné oblasti.
no pak je tu jeste treba 25-06 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

Odjezd jsem odlozil na zitrek. :-)
At tak ci onak, i u raze jez vyvolava hydrashock je potreba mirit na spravne misto. Je zcestne si myslet, ze kdyz zasahnu 6mm strelou o vaze 90gr a rychlosti 1000m/s kus do behu nebo mu ustrelim spodni celist apd. ze kus namiste umre nasledkem shocku. Nejsem si jisty ze se to stane i pri zasahu lopatky. protoze si nejsem jisty tim, ze tlakova vlna se opravdu bude sirit z plecka do vsech organu. Ale to je jen domnenka. Nikdy jsem neresil rychlost strely s ohledem na hydroshock ale s ohledem na balistiku a presnost.
Porizovat si zbran v razi jez se hodi jak pisi amici na vsechnu big game v USA, na nase pomery svedci o nezkusenosti a nejistote strelce, ktery chce mit jistotu, ze i pri spatnem zasahu, nebude muset dohledavat. v tom pripade mohu poradit, kupte si .50BMG.
Nebo to porizuje strelec - lovec, ktery bude lovit 75% kusu ve vzdalenosti 500m+
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od figi »

vhool píše: k odstavci prvnimu,napsal jsem to hoooodne zjednodusene ale v podstate jde o ucinek tlakove vlny na okolni organy potazmo cely organismus,na tom se asi shodnem....
k druhemu odstavci dodam me oblibene "neni to uplne az tak jak pises" :D .tlakova vlna je tlakova vlna a ovlivnuje ji jednak velikost toho co ji vyvolava a jedna rychlost toho co ji vyvolava.mala kulicka urcite nema vyhodnejsi vlastnosti v celem spektru rychlosti,to je blud ktery me u tebe prekvapuje.mala kulicka je vzdy mene stabilni v cili to ano ale tim to konci.predani energie je zavisle hlavne na konstrukci strely,jejim chovani v tkani a v neposledni rade take na jejim prumeru .plati i to ze cim vetsi dopadova rychlost tak tim vetsi sance na predani energie ma mekci strela (expanzni treba) .kolem setrvacnosti bych to take videl jako spise nevyhodu malych prumeru strel ...ztraci daleko rychleji energii rychlost (a stabilitu) uz za letu a proto je nesmysl lovit malou razi na vice jak 300m (beru v uvahu zver nad 35 kg).pises prokazatelne ...prokaz uverim ale osvetli mi to fakty a ne tvym subjektivnim pocitem .
kdyz budes pouzivat 243 a 300wm se stejnym V0 a stejnym typem strely na stejnou zver a vzdalenost tak bude mit 300wm vzdy navrch abych to popsal srozumitelne :wink: ...samozrejme take s vetsimi devastacnimi ucinky
Tak Honzo vidím, že tohle mezi námi je na dlouhou diskusi u piva a pak praktickou ukázku v terénu.

Jen k těm vlastnostem malých střel - ano, reagují citlivěji na změny podmínek ( dobře to znám ze střelnice, kdy při stejném větru má 243W 2X tak větší rozptyl ve směru větru, než 308W, přestože snos větrem má o dost menší ), ale není to o stabilitě a už vůbec ne o stabilitě při průletu zvěřinou. To už bychom se dostali v balistice jako takové mnohem hloub a řešili bychom stabilitu a poslušnost střel a také průřezové zatížení ve vztahu k průbojnosti a to srovnání s 300WM by asi nedopadlo pro tu 3OOWM špatně, ale tvrdím, že by 243W porazila spoustu běžných ráží včetně 8x57 JS.


Shivo, já při střelbě na terč také řeším jen přesnost a vše ostatní je podružné. Závody s 243W také střílím střelami 95 grs. a úsťové rychlosti 750-800 m/s, a do 300m to funguje skvěle. Na lov je to pro mne nepoužitelné, nebo jen v lese do 100m.

S ráží 308W dokáži, že změnou váhy střely a zvýšením úsťové rychlosti při stejné konstrukci střely bude stopefekt výborný, možná až na úrovni 243W.

Takže to, co chci vlastně od začátku říci :

Hlavní podstatou rychlého usmrcení zvěře není energie střely, ani její průměr. Je to RYCHLOST střely v okamžiku zásahu ( orgánů tělní dutiny ).
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od lovec »

figi: to je v poriadku,ze okamzite chces nieco na flinte upravovat. Ale 98% ludi si kupuje kvalitnejsiu zbran preto,aby sa vyhli pdobnym strapaciam ako je to,ze musia hned zbran odovzdat puskarovi,aby ju "dodelal". O to ide.

Shiva: Do osmicky by som nalozil 11,7g Ballistic Tip a primeranu rychlost. Vseobecne plati BT za presnu strelu a ty urcite najdes dobru laboraciu. S Vulkanom ma kamarat dost problemy v 7x64, kde mu srncie veselo odbieha po komorovych ranach a nefarbi. Zhruba tak do 100 metrov, problem je ze ked stoja kukuricne lany,dohladavka je dost otravna.

Ad. 243W je super kaliber,ktory by sa mi este mohol objavit v skrini. Ale treba si uvedomit ake ma clovek najcastejsie podmienky na lov- prostredie,vzdialenosti a velkost zveri. Ked niekto lovi hlavne prasata do 50-60kg,srncie a pod. na otvorenych rovinach a vie strielat,tak preco nie. Pre mna to urcite nie je, ked idem do hory a mozem cakat 150+ kg kusy v lesnych a polootvorenych komplexoch od 150 do 400-450 metrov. Na to mam 300WM. Ked citim "boj zblizka" (spolocna nadhanka,na navsteve u znamych,kde sa lovi do 200-250 metrov max.) beriem 30-06 s tazsou strelou (12,3-14,3g). Ked to ma byt zatial jedina gulovnica,tak asi radsej 270W ako 243W. Podstatny je kvalitny naboj a strela. Aj ked to vsetci vieme, zopakovat to sa oplati.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od lovec »

figi píše:Takže to, co chci vlastně od začátku říci :

Hlavní podstatou rychlého usmrcení zvěře není energie střely, ani její průměr. Je to RYCHLOST střely v okamžiku zásahu ( orgánů tělní dutiny ).
Energia - suhlasim. Priemer nie, priemer strely musi byt aspon priblizne primerany velkosti lovenej zveri,nepojdem s 22-250 na velke diviaky (aj ked ich to zabije). S rychlostou suhlasim tiez.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
vhool

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od vhool »

to figi: ono cele toto tema je spis na diskuzi ala vecer ve svetnove :wink:

to srovnani co do ucinnosti razi vzdy vyjde lepe pro vetsi prumer strely !!! (za predpokladu identickych podminek,typu zbrane,umisteni zasahu,vzdalenosti a ustove rychlosti.)
co se tyka stability tak take a stabilita v cili (tkani),tim se zabyva raniva balistika kde jsou ucinky strel a razi velice dobre popsany.to ze by lehci strela (byt rychlejsi)byla stabilnejsi v tkani nema jediny argument a je to i z hlediska fyzikalnich zakonu nesmysl (nehlede na to ze na stabilitu strely ma velky vliv i rotace spolu s hmotnosti a setrvacnosti,ted nevim jestli jsem to napsal srozumitelne :wink: ).

jeste k tomu hydrosoku,ano velmi rychla strela vhodne umisteny zasah = 100% usmrceni na miste ... ale take = velka devastace tkane a otazkou zustava v jake vzdalenosti je jeste dostatecna rychlost
osobne si na lov laboruji munici abych se hydrosoku vyhl a zver mi presto padla v ohni s minimalnim znicenim zveriny ...predpokladem je vhodna strela od prumeru .30 a vyse v kombinaci s rychlosti a vzdalenosti stejne tak jako se zveri kterou lovim.tohoto jevu ale nikdy nedosahneme tovarni munici.ovsem plati jako u kazdeho lovu ze zakladem je dobre mirit :wink:
vhool

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od vhool »

lovec píše:
figi píše:Takže to, co chci vlastně od začátku říci :

Hlavní podstatou rychlého usmrcení zvěře není energie střely, ani její průměr. Je to RYCHLOST střely v okamžiku zásahu ( orgánů tělní dutiny ).
Energia - suhlasim. Priemer nie, priemer strely musi byt aspon priblizne primerany velkosti lovenej zveri,nepojdem s 22-250 na velke diviaky (aj ked ich to zabije). S rychlostou suhlasim tiez.
rychlost je dulezita prave u mensich razi ....ale kdo lovi do 100m tak pro neho je idealni raze treba 45-70 gov. nebo podobne kladivo s rychlostmi kolem V0=650m/s.musim vedet zda chci lovit malou razi,pak chci co nejvyssi rychlost nebo velikou razi a pak je rychlost vedlejsi (ne uplne ale pozadavek na rychlost je jinde).s 22-250 rem.jsem lovil dost kusu a nevidim problem treba s 150 kilovym knourem ...jen proste pocitam s tim ze toho hodne vyhodim a ze nebudu strilet 300+ :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

Tak panove uz toho asi nechame. z fyziky si toho moc nepamatuji ale pokud vim, tak energie je primo odvisla od rychlosti a vahy. takze prestante pindat hovadiny.
Hlavní podstatou rychlého usmrcení zvěře není energie střely, ani její průměr. Je to RYCHLOST střely v okamžiku zásahu ( orgánů tělní dutiny ).
to plati v pripade hydroshoku, a narovinu receno jsi napsal, strilet na mekko protoze tam vznika diky rychlosti hydroshok ktery se nejvice efektivne siri prave zde. No ja nevim, ja na mekko strilet nechci.
Vlakno se jmenuje
Volba vhodne raze a znacky zbrane.
je to cele OT a diskuze je o nicem. kazdy si vychvaluje svoje. Myslim ze se vsichni shodnem ze cal pod 6.5mm NENI vhodny pro vsechny lovce. Ze rovnez magnumova raze je hovadina. Jasne, ti co ji maji si ji budou obhajovat.
vse mezi tim JE vhodna raze, protoze s jistotou zabije vse co u nas beha po lese. O spolehlivem zabiti bez devastace a podlitin, se da mluvit pouze v pripade dobre zvolene strely a umisteni zasahu. K tomu je potreba umet strilet.
Neexistuje universazlni raze ktera zabije od 50m do 500m vse od lisky po 150kg knoura bez devastace a podlitin. Ani takova strela neexistuje. kdyby existovala, tak tu nemame stovky ruznych strel v ruznych kalibrech a v ruznych razich.
kazde urcite rozpeti vzdalenosti a kazda skupina zvere s podobnou stavbou tela, potrebuje svou strelu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od TT33 »

JWK píše:dekuji za vase rady a nazory... cenim si jich... myslite si ze je v presnosti strelby nejaky rozdil mezi sakem a tikkou potazmo reminou???
Jenom okrajem, jak jsem pochopil tak chceš loveckou zbraň, ne závodní a limituje tě cena. Takže bych volil Tikku (zajímavá je také CZ-555, ale dřevo chce upravit...), ráži .30-06 Spr., do té je největší výběr střel a nepoškozuje zvěřinu (moje volba by byla .300 WM, která se chová podobně), optika podle financí 3-12x56 (Zeiss, Docter, Nikon Monarch E, Meopta-Meostar).
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od figi »

Máte pravdu, chtěl jsem jen zdůraznit ten zásadní vliv rychlosti ( samozřejmě uvažuji v běžných rážích od 5,6 po 8mm a se zvěří, která u nás žije ).

Energie je samozřejmě výsledek hmotnosti a rychlosti střely, využívá ji zákon k nastavení " mantinelů", v kterých se musíme pohybovat. Na druhou stranu je to jakési minimum ( s velkou rezervou ), které několikanásobně s většinou ráží ( i s 243W ) překračujeme, a stejně to "nepadá". Majitelé rychlých ráží si ale nemohou stěžovat, těm to "padá" ( viz i vhool s 22-250 ) bez ohledu na to, zda je úsťová energie 2 000 J nebo 5 000 J. Z toho mi vychází, že je zbytečné nechat se otloukat magnumovou ráží a zároveň si tím zpětným rázem ztěžovat přesnou střelbu. Nehledě k ceně a dostupnosti střeliva.

Takže nemyslím, že by tato diskuse byla OT, protože jsou to vše informace vedoucí k výběru ráže zbraně.

Alespoň, že jsme se shodli, že magnum ráže je v našich podmínkách zbytečná.
A že univerzál ráže ani střela neexistuje.


Už to je super, protože Hanák lidem blbne hlavy a pěkně masově.


lovec - úpravy zbraní si dělám sám, puškaři bych to fakt nesvěřil.

Shivo, tělní dutina je vše od plic přes srdce, játra a veškeré další vnitřnosti. A věř mi, že ta rychlost opravdu spolehlivě funguje v celém tomto rozsahu.

Možná si někdo z vás vzpomene, že v několika příspěvcích v minulosti jsem opakovaně psal, že začátečníkům ráži 243W nedoporučuji

Právě z tohoto důvodu je mnou doporučovaná ráže 270W.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od kasari »

to Shiva - promiň, jestli je to OT, kdyžtak prosím o přesunutí... Ale když jsi to tak krásně napsal, poraď mi konkrétně - 308 Win, nejčastěji 100 - 250 m, vysoká a černá, váha 30 - 150 kg...Jakou střelu, nebo ještě lépe jaký náboj. Roční spotřeba cca 150 patron.Díky
Ulkomaalainen...
vhool

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od vhool »

kasari píše:to Shiva - promiň, jestli je to OT, kdyžtak prosím o přesunutí... Ale když jsi to tak krásně napsal, poraď mi konkrétně - 308 Win, nejčastěji 100 - 250 m, vysoká a černá, váha 30 - 150 kg...Jakou střelu, nebo ještě lépe jaký náboj. Roční spotřeba cca 150 patron.Díky
nutno dodat zda mas moznost prebijet ci nikoliv ...z tovarne dostupnych pro 308 za mne winchester balistic tip 165 gr.,EVO nebo CDP
pri moznosti prebijet jednoznacne Berger ( 168-175 gr.)
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od kasari »

Díky. Přebíjet neumím, nechci a nemám čas. Na to musí být podle mě fachman a mít nádobíčko. Ledaže bych někoho zlomil, aby mi to přebil. Hilzny jsem začal sbírat před pár měsícema, protože jsem původně chtěl přebíjený Vulkany. Ale nějak mě to přešlo, tak se mi tu 80 hilzen válí...
Asi zkusim ty Balistic Tip...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

figi
v poho, klidne zalozte thread na tuto problematiku. Ale osobne si myslim, ze tato diskuze pokud bude dale pokracovat, tak bude stale o nicem, protoze nikdo z nas nedisponuje takovymi moznostmi aby objektivne testoval a vysledky publikoval. :-)

kasari
jak napsal Vhool, zalezi jestli budes prebijet nebo ne. Ja vubec nemam prehled o tovarnich vyrobcich. Moje zkusenost je v .308 s Bergrem 175gr Hunting (drive VLD) ted az mi prijde nova optika a picatinna na SAKO 75, budu laborovat 185gr a uvidim. Vhool ma zkusenost s 210gr (300WM) a az mi prijde 300RUM tak budu testovat 210gr Berger taky.
Jinak dobrou zkusenost ma Andy s IB, spatnou s SST. Dalsi dva kamaradi pouzivaji s uspechem Balistic Silver tip CT (jak rikal Figi, je to stejne jako myslim accubond, ale nevim jestli to je opravdu tak, i kdyz z obrazku to tak vypada).

JInak opravdu nevim
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od kasari »

perfekt... Děkuju. Jen by mě ještě zajímalo, co dělá ten teflon v drážkách a jestli to pak znamená nějakej roztok na odstranění otěru, nebo stačí standardní péče.
Ulkomaalainen...
Odpovědět