Volba vhodne raze a znacky zbrane

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od figi »

Ballistic silvertip CT je Ballistic tip potažený lubaloxem.

Lubalox bez problému odstraníš s většinou standartdních prostředků, nejvíce se mi na odstranění mědi, olova i lubaloxu osvědčil Balistol.

Ballistic Tip požívám ve všech rážích s výbornými výsledky. Přesnost stejná, nebo lepší, jak scenar.


Shivo, nemluvím o objektivních testech, to podle mne ani nelze, ale jsou to zkušenosti z ulovení stovek kusů. Chlape, vždyť já už dneska poznám jen podle úhozu kule, kam jsem zvěř zasáhl, a to jak u lišek, tak u spárkaté.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

teflon nevim, molyka se hure cisti. ale neni duvod tyto strely pouzivat
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od kasari »

fiig - Dobrý, už jsem to pochopil. Jen mi ještě řekni, jestli je ten lubalox výrazný přínos, nebo ne. A pak taky koukám, že BT laboruje třeba Norma, nebo Federal a určitě i jiný značky. Co bys mi z továrního doporučil?
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od figi »

kasari, tohle vše už se tady řešilo, a CT nedávno zrovna já se Shivou.
Přesnost je stejná a ostatní vlastnosti také. 6e to šetří vývrt hlavně je pravda, to výrobce nelže. Ale nikde se nezmiňuje o přechodovém kuželu, který se stejně vymlátí a vypáli, ale pro přesnost střelby má velký vli, a pak už ti stejně super stav vývrtu nepomůže.

Přestože je lubalox velmi odolný a zůstane na střele i po opuštění hlavně, zůstane ho dost ve vývrtu a dokonce je tam i malé množství měděného otěru.

Normy jsou určitě dobrý, konkrétně s 150 gr. Ballistic tip.

Federal neznám

Zkus si projít starší příspěvky a celá vlákna, dozvíš se toho strašně moc.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od kasari »

Díky moc...
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

tak ja to reknu jinak. Neberu ti tvoje zkusenosti. Opravdu ne.a urcite nechci abys to chapal nejak negativne vuci tve osobe. Jde jen o princip fungovani fora a vymeny informaci. Ale pak tu stojime v situaci kdy
Figi tvrdi to a to (mozna opravnene mozna subjektivne) nikdo nevi, protoze nikdo takove zkusenosti nema.
Myslim si ze to je spatne.
spravne dle meho soudu je:
tolik a tolik ks streleno na tak a tak daleko, takovou a takovou razi, strelou s Vo = XY, kus strelen tam a tam, prumerna vaha tolik a tolik, zver se chovala tak a tak. poskozeni zveriny takove a makove.
Ty mas stesti, ze nikdo nelovi 243 a tak s tebou nikdo nemuze fundovane diskutovat.
Nikdo nemuze proste rici takhle to je protoze to rikam ja protoze to vim. Bez podlozeni tvrzeni. Tohle si nedovolim ani ja, a jsem znamy jako arogantni clovek.
Kdyz neco tvrdim, tak to mam overeno z jinych zdroju a k tomu nejlepe z vlastni zkusenosti.
Jinak je to jen tvrzeni.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od figi »

Shivo, beru tě.
Vše si zaznamenávám, takže zpracuji statistiku pro ráže 223,243 a 308 a předložím tak do týdne.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od vhool »

figi píše:Shivo, beru tě.
Vše si zaznamenávám, takže zpracuji statistiku pro ráže 223,243 a 308 a předložím tak do týdne.
no konecne neco konstruktivniho ...ted se muzem vratit k tematu ne? :lol: :twisted:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

az tak jsem to nemyslel, ale bude to super.
stacilo by byvalo rici, mne ta a ta strela dela z xy % na tu a tu zver to a to.
Nemam nic proti tematu ranive balistiky vseobecne, ale to se bude aplikovat to co jsem napsal. Nikdo to nema sanci testovat a bude to vse o tom co kde kdo vycetl a budem tu pocitat fyzikalni vzorecky. Ale nevim jestli k necemu dospejem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od pufr »

Souhlas se Shivou, spád diskuse ukazuje, jak je to téma živé. Hledáme všichni a to je paráda :D

Figi mi připomíná situaci, kdy někdy v roce 1944 přišel Roy Weatherby a tvrdil, že 87 greinová střela ráže .257 vystřelená rychlostí 4000 fps (ze zbraně v 257 Weatherby) zabije kaferského buvola - jedním zásahem a na místě, a taky to v praxi dokázal.

http://www.africanconservation.org/dcfo ... 5/343.html

a další podobné články - když to zadáte do Google, vykoukne na vás jeho věta “Velocity plays the most important role in killing power” z vodopádu stovek citací. Ten článek co cituju je zajímavý tím, co autor říká dál o poraněních, kdy se střela rozložila příliš brzy.
Problém nastane v okamžiku, kdy střela, která zasáhla větší vitální zvíře nevytvoří dostatečně dlouhý kanál, nepoškodí životně důležité orgány nebo velké cévy a organismus se nečekaně dokáže ze šoku vzpamatovat.

Lovím v honitbě s člověkem, který krom staré obojetnice má jen .243ku; střílí už více než 30 let S&B (nedávno dostřílel zásobu hnědých krabiček - kontroloval jsem je - byly s Berdankou) poměr dohledaných a poraněných divočáků střílených v létě v obilí je tak 1:1, možná spíš horší. V zimě je to lepší - bych to tipnul tak 3 až 4 ulovení na jednoho nedohledaného. I tak nedá na svou zbraň dopustit. Účinek je podle něj založený na tom, že 1000 m/s letící střela zvíře propíchne jako nic. Mimo tuhle úchylku je to moc fajn chlap. Jelení zvěř mu padá o poznání líp - se stejnou zbraní.

P.s. ani Weatherby nikdy netvrdil, že je .257čka na buvoly vhodná a před opakováním jeho "pokusů" spíš varoval.
Pufr
JWK
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: stř 04.11.2009, 13:56

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od JWK »

slusne se to tu rozhorelo... chtel bych jenom poznamenat co si jeste v mechaniky a kinematiky pamatuju

ze energie roste s kvadratem rychlosti....
ale hybnost roste umerne rychlosti a hmotnosti...

jestli je ale pro strelbu na zver rohodujici hybnost nebo energie to nevim... identicke to ovsem neni
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od figi »

pufr - díky moc, tohle jsem ještě nečetl.
Je to ale už extrém, i když už jsem o něčem takovém také přemýšlel a je mi jasné, že střela musí být velmi pevná, jednak aby "přežila" průlet hlavní, a pak aby odvedla, to, co má.
Takže stáhnout 7WSM na 6mm a ...
Nebo 7mmRUM na 6 mm ?

Pro tyhle účely už dnes se střelami není problém.

Ale na co to používat ?? A zvlášť u nás ??

Takže zpět k 243W.
Na fóru Long range hunting zase řeší, jestli je 243W vhodná na losy a podobně velká zvířata. A mnoho lidí přiznává, že to vlastně nikdy neřešili,ale střílí je s touto ráží velmi úspěšně a desítky kusů.

Fakt je ten, že tuto ráži si za dobu, po kterou tu na fóru o ní píšu už pořídilo dost lidí a všichni jsou spokojeni. A já s jejím vychvalováním asi už pěkně prudím.

Stejně je ta rychlost nej - uvidíte statistiku.
Naposledy upravil(a) figi dne čtv 05.11.2009, 21:52, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od lovec »

Cele teorie o energii a jej predavani su zaujimave len do momentu kedy strela ostala vo zveri a neprestrelila. Potialto sa da zodpovedne povedat,ze odovzdala vsetku nesenu energiu. Pokial dojde k priestrelu - dovidenia. Nikto nema pred a za zverou hradla,aby odmeral ubytok rychlosti a tym padom preratal kolko energie strela odovzdala. Takze teoretizuje sa o tom dobre, prakticky je to ale v pripade priestrelu nanic. Dolezitejsia je konstrukcia strely a jej dopadova rychlost --->> a z toho plynuca ranivost. Co je ale dalsia nemeratelna velicina. A preto je taka strasna zabava,ako pise pufr, hladanie toho dalsieho najlepsieho naboja/strely.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od Shiva »

Zacinate mi prudit.
ZALOZTE NOVY THREAD nebo tenhle zamknu.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Re: Volba vhodne raze a znacky zbrane

Příspěvek od vhool »

pokracovani diskuse zde pls ...
viewtopic.php?f=6&t=3450
Odpovědět