lov cerne v dobe medikace

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
vhool

lov cerne v dobe medikace

Příspěvek od vhool »

zakldam toto tema protoze jsem si vsiml ze nekde probiha lov i v teto dobe.dost dobre nechapu pohnutky jedincu kteri si tech par dni neodpusti ranu na cernou nehlede na zdravotni riziko s tim spojen a uz vubec nechapu hospodare kteri toto toleruji.neberte to prosim ze chci nekoho napadat,naopak budu rad kdyz mi toto objasnite a rad se takoveto diskuze zucastnim :wink:
Jiří
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: úte 30.1.2007, 13:56

Příspěvek od Jiří »

Taky jsem to zaregistroval. U nás dá jednodu?e hospodář instrukce a je to pro všechny svatý. bohužel jsem byl loni svědkem, že ve výkupu klidně zvěřinu vykoupí i v tomto období. Jak to dělají s datem lovu si můžeme domyslet :!:
Brok je brok, ale první kule bere.
Majkl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 174
Registrován: stř 10.1.2007, 13:13
Bydliště: Vyškovsko

Příspěvek od Majkl »

nechci vypadat, že toho moc nevím, ale proč se podává medikace teď a z proti čemu to má působit. :oops: U nás ve sdružení se nic takového neděje ani u černé a u srnčího už vůbec ne. Docela mě to mrzí, protože nevydáváme žádné peníze za krmení, vše nám dají zemědělci. Seno děláme sami, někdy nám dají i pár balíků jetele. Jeden místní člen střelil v létě knoflikáře a chtěl hlavu zahodit. Poprosil jsem ho, až mi ji dá, že si ji vypreparuji. Aspoň se to naučím. když jsem pak hlavu uvařil a čistil od zvěřiny tak jsem z nosních dutin vyndal aspoň třicet larev střečka. Asi důsledek toho, že se medikamenty u nás moc nepodávají. Aspoň poslední čtyři roky ne. A tak je to se spoustou dalších věcí. :!:

P:S:. Ani v kurzu jsme podávaní medikamentů černé neprobírali?..
MAUSER M03 8x57IS,Zeiss Victory Diavari 3-12x56 T* kříž 60
Bettinsoli diamont lux 12/76,12/76
BRNO Mod. 1 cal 22 Long Rifle
ESCHENBACH trophy AS/P 8x56B
ESCHENBACH farlux selctor D 8X42BG
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

U nás černá není jenom přes léto v lánech kukuřice,takže žádná medikace u nás není ,ale u srnčího je to samozřejmost a problém se střečkovitostí tu není i když občas se něco objeví.Ve vedlejší honitbě to nedělají a to je chyba,měli by to dělat všeci,já vím někdo třeba nemá finance nato nebo si řeknou že je to zbytečný.Myslím že se ta investice vyplatí a na srnčím je to poznat.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Dámy a pánové. Ona ta chemie a zvěř spolu uzce souvisí ....(to měla být perlička pro spestření, kterou si pamatuji ještě ze střední).

Teď vážně. Já předpokládám, že to podávání medikamentů svůj smysl má. Ono přece jen pravidelnou péčí o tu zvěř docílíme lepších výsledků v chovu. Samozřejmě jest pravdou, že je nějaká inkubační doba, po kterou by se zvěř neměla lovit, z důvodů podávání medikamentů, které mohou být obsaženy ve svaloveně a krvi (záměrně píšu krvi, protože je to pojato jako biologický praces a ne chemická mluva). No a to zrovna není pro človíčka nejvhodnější. Otázkou však je, jak moc za těchto podmínek zvěř bere. Pokud tedy bere pomaleji jest důležité tuto dobu samozřejmě trošku protáhnout, protože ta doba se počítá od pozření zvěří. Teď přesně tedy nevím čím se zrovna teď medikuje, protože to není má starost. Dostanu jen pytlíček, který smíchám se zrnem či granulemi a tím zakrmím.

No ještě jsem se mrknul do slovníku na ty střečky. Tak na ty nosohltanové se dají použít ivermektinové a rafoxanidové preparáty :shock:

ještě se pokusím zjistit co to je za preparáty, protože to zní dosti děsivě :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
vhool

Příspěvek od vhool »

Takze pro osvetu:vetsina sdruzeni ktere se zabyvaji chovem srnci zvere ve volnosti zodpovedne tak provadi od konce ledna do cca 18.2 preventivni lecbou streckovitosti. (prave ty larvy at nosohrtanovy nebo podkozni,oboji srnci zveri skodi tak ze velmi).k medikaci se pouziva vetsinou pripravek cermix ktery se smicha nejlepe se srotem a da do korytek u jestlicek nebo jinych krmnych zarizeni.neni to primarne urceno pro cernou zver ale ta si rada na srotu pochutna.z tohoto duvodu neberu argument "u nas se medikace neprovadi"jako argument smysluplny.cerna prece neuznava hranice honitby.od te doby co se provadi medikace v nasem okli a u nas tak je opravdu velmi znat ucinek teto lecby.srnci je v daleko lepsi kondici a odpovidaji tomu i prirustky a vubec celkovy stav srnci zvere v honitbe.dle meho nazoru sdruzeni kde toto neprovadeji tak kazi snahu myslivcu jako celku protoze vzdy bude dost kusu srnci zvere ktera bude plna strecku at tech nebo tech.proboha vzdyt to nic nestoji a z kapes sdruzeni to nejde.je to OPRAVDU vec pristupu hospodare a clenu daneho spolku.takze ruku na srdce.chceme srnci lovit nebo chovat?a kdyz lovit tak zdravou než :wink:
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Pravda pravda jako vždycky.Dáváme cermix,srnčí to bere bez problému ale co naplat okolní to prostě nedělají .Loni kolega na čekaná si v?iml jednoho kusu srnčího co přicházel z té sousední honitby,byl to srnec a bylo vidět že není něco v pořádku.Vubec nevnímal okolí ,byl jako pod "drogou",malátný,chuze nepravidelná atd.musel mu dát záraz.Po bli??ím ohledání byl prej plnej střečku,musel ho zakopat. :( takže u nás tomu dáváme velkou dule?itost té medikaci.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Jo, jo. Cermix to je to co jim sypu. Jak jsem již napsal. Já se přesně nestarám o to co to je, vím, že je to třeba a nechávám to na starosti fundovanějším. Ale pamatuji si, že mi říkali, že to není TERMIX na jídlo, ale CERMIX pro zvěř :lol:
No a co jsou prosím vás ty dvě sprostě vypadající slova? To jsou jako názvy pro ten cermix a spol??
ivermektinové a rafoxanidové preparáty
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 978
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Nejdříve se dává cermix a za cca 14 dni se dava rafendazol. Medikace okolních honiteb je problém. U nás ji dáváme jen my a sousední soukromá honitba. Ostatní ne. :? Jsem zvědavý na druhou dávku ? rafendazol. Cervimix vzali slušně, protože jsme ho dali teď jak napadl sníh. jenže ten už není a na další to nevypadá. :cry:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás dávám pouze Cermix.Jak jsme se s ostatními hospodáři dohodli,dává se pravidelně.Podko?ní kromně stále zamokřených ploch nejsou vidět,nosohl.tam nějakej záchyt je.Letos se sešli zástupci všech OMS Vysočiny a rozhodli o vyšetření vzorků trusu.A podle jejich výsledků se bude ?ádat o navýšení dotací na léčiva.Podle mě dobrý krok.Lov černé neomezuji,každý ví ochráná lhůta je 18 dní.Okres Pelhřimov je od nás 10km,léčí jinak nikomu ani neni známo kdy.A co je 40km pro prasata a to už se týká skoro 4 okresů.takže bude fajn jestli se to alespoň na té Vysočině jako regionu ujednotí.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

Tak to má probíhat,na vzájemně dohodě ,bohužel jak sou nějaký nesváry mezi sousedníma sdruženíma tak bohužel :( ,někdo to dělá a pravidělně a někdo vubec ne.Mělo by to být uzákoněný a patřit to do povinností každýho mysliveckého celku.
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

nevím to jistě,ale medikaci u nás zajiž?uje OMS co se týče nákupu medikovaného krmiva a dodávky? do sdružení, alespoň je to vidět,že naše sousední honitby medikaci provádí, ale i přesto se k medikamentům všechna zvěř nedostane a nějaký napadený kus se objeví,ale není to tak již často...
LukasD zh 324, 7x57R/16
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Taky používáme CERMIX ale kupujeme ho z vlastních prostředků. Mícháme ho s otrubami protože jsem vysledoval že toto krmivo zvěř bere jako první i v době kdy má ještě dostatek potravy.Střečkovitost se u nás vyskytuje jen náhodně.
Pepa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: úte 28.11.2006, 21:01

Příspěvek od Pepa »

U nás spíše máme nosohltanový,jinak podko?ní vyjímečně.Ty se většinou objevují poblí? sousedního revíru kde medikaci neprovádějí.Míchá me to taky do ?rotu ,vždy je za pár dní prázdno.
SEDM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 339
Registrován: stř 21.2.2007, 11:27
Bydliště: jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

cermix

Příspěvek od SEDM »

Léčivo podávané spárkaté zvěři pro střečkovitosti se opravdu nazývá Cermix. Termín podávání by měl být zvolen tak aby to bulo v době kdy zvěř intenzivně nav?těvuje přikrmovací za?ízení. Doba předložení by měla být pevně stanovena pokud možno na co největším území, bez ohledu na hranice honiteb. Ochraná lhůta se počítá od posledního dne kdy zvěř měla možnost konzumace medikovaného krmiva. U černé zvěře je ochraná lhůta 14 dnů u ostatní spárkaté 30dnů, tyto termíny jsou předepsány výrobcem medikované směsy.
Odpovědět