Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od motolada »

Chlapi,jaké máte zkušenosti z dosledem,do rána napadlo 5 cm sněhu,potřeboval bych dohledat prase(viz zážitky)
pingu
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.10.2011, 9:05

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od pingu »

Pokud budeš mít psa, co svoji práci umí není v tom žádný problém. Ten sníh vůbec nevadí, horší na tom je silný mráz.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od RuStaff »

...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pát 22.3.2013, 12:20, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Dřív jsem se tohohle taky bál.Ale dnes už mám vyzkoušené,že sníh ani trochu nevadí.Spíš naopak-barvu zakonzervuje a pes kterej ví co a jak si s tím poradí i po 20hodinách.Co je horší,tak velkej suchej mráz,ale ten dneska v noci nebyl.Takže podmínky ideální.
Naposledy upravil(a) kopov.c dne pon 10.12.2012, 15:31, celkem upraveno 1 x.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od motolada »

:cry: :cry: No tak zní to tak jednoduše,bohužel spadla klec.Kus se nedohledal,barvu zapadal sních,který sypal celou noc až do teď a padá.Takže vyhořel ČF mladice s PZ a NKO 4roky,se všemi zkouškami(navíc se zaběhl za rudlem prasat a nemají ho).
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

no to snad není možný pustit na dosled takovouhle sestavu po tolika hodinách :roll:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

Všechna zvěř se dá relativně dohledávat až ráno,ale prase je nejlepší dohledávat okamžitě. Nemá cenu riskovat zapaření,pak je rána zbytečná.
Mám sice HB,ale když mi kus uteče z nástřelu,tak okamžitě valím pro psa a pouštím ho.
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Daniel Vyoral »

V sobotu u nás nejdřív prase cca 65 kg, která vyhnal můj fox - 1 rána přestřelený přední běh, 2 ráná komorová, což jej zpomalilo, to ho pak dohnal můj fox a údajně strhl a držel a strhával, když se chtělo postavit a jít dál. To potom doběhli chlapi a ještě dostřelovali za slecho (jenom jsem se doslechl z vyprávění a radši jsem ani nechtěl vědět jak probíhalo to dostřelování). 2. postřílené prase ze stejné leče lehce přes 70 kg, po ráně značilo údajně malým vývratem z osy běhu. Na nástřelu prskance barvy, které přetrvávaly po celé stopní dráze. Prase šlo přes hranici, tak telefon hospodáři, ten nám dal souhlas, že se můžem jít po něm podívat sami. Nechtěli jsem zbytečně chodit přes seče, tak jsme vždycky zkontrolovali druhou stranu, jestli tam stopa nepokračuje. Prošli jsme tak 3 seče u sousedů - celková délka stopy 2 km, poté se barva ztratila. Můj předpoklad byl ten, že bylo chycené na měkko a hodně nízko. Barva byla ve stopě na obě dvě strany.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Tommy píše:Všechna zvěř se dá relativně dohledávat až ráno,ale prase je nejlepší dohledávat okamžitě. Nemá cenu riskovat zapaření,pak je rána zbytečná.
Mám sice HB,ale když mi kus uteče z nástřelu,tak okamžitě valím pro psa a pouštím ho.

To je největší blbost co může byt-takovejch kusů už bylo zvednuto a ztraceno. Tohle se dá relativně praktikovat s dobrým chvatovým psem kterej je uvrzenej na stopě,ale určitě ne s barvářem a nebo mu podobným psem. Vždycky je to na vyhodnocení momentální situace,ale motolada postupoval správně když to nechal na ráno.Jen to měli dotáhnout do konce s dobrým psem a ne experimentovat.
Zapařený prase se alespon částečně hodí aspon pro psa.Zvednutý a nedohledaný je k ničemu.
Už staří barvářníci říkali-Pozdržený dosled vede lovce spíše k cíly, ukvapený - maří práci, vyčerpává síly
Ty jako vůdce barváře bys to měl znát..
Bord
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 220
Registrován: úte 16.10.2007, 19:58
Bydliště: Střední povltaví

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Bord »

Před rokem na stopě 10cm nového sněhu 2°C pod nulou střelec večer neoznačil náštřel.Ráno mě špatně navedl nezbylo než pustit bordíka na volno a sám jsem prohlížel náznaky vekslů na jednom po odhrnutí sněhu barva ale to už se pes vracel po tom vekslu ke mě skočil na mě a po povelu mě dovedl asi po 200m ke zhaslému seleti.
8x57JRS,bordík
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kabát »

Moje zkušenost s dohledáváním ať už vysoké nebo černé zvěře:
pokaždé jsem se o dohledání pokusil už večer, v noci.
I když byl střelec rychlý a snažil se mě honit, nechával jsem si tak hodinku po výstřelu.
Zvěř která byla zasažena vcelku dobře a vybarvila, už je za hodinu zhaslá.
Takový kus by bylo škoda nechat zapařit nebo znehodnotit jinak.
Pokud jsem zvěř nenašel zhaslou nebo nedostřelil v zálehu, pokračovali jsme až ráno.
Zvěř která v noci před dohledávajícím uniká, obvykle do rána přežije a její pronásledování v noci je nesmysl.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

Mě se osobně nestalo,aby nám utekl postřelenej kus,ba naopak. Když někdo střílí v devět večer,tak přece nebudu čekat do osmi na světlo. Ze cca 40 dohledávek čistě černé jsem měl 3,kdy kus byl ještě na živu. 1xpřestřelené přední běhy - v devět se střílelo,hledalo se do půl čtvrté,pak byl odpočinek do devíti a v deset bylo prase dostřeleno. 1xhodně vysoká komora, celková délka 3km,pes zastavil prase a po té bylo dostřeleno. 1x na měkko a hodně nízko,po dvou hodinách protahování různým bordelem a přiblížení k praseti na doslech jsem pustil psa,prase zastavil a bylo dostřeleno.
Každý vůdce nazbýrá zkušenosti během lovecké praxe a nám se osvědčilo jít hned. Pokud je prase dostatečně zraněno,tak daleko nedojde,snaží se odpočívat atd. Jinak postřelené prase,které pes nedožene nemá cenu ani hledat.
Jako vůdce barváře samozřejmě vím k čemu je barvář určen,ale my tady v podhůří jeseníků po 24 hodinách nic nedohledáváme. Psa jsem si vychoval k obrazu svému. Používám ho jak na naháňkách jako honiče,tak na dohledávky jako barváře.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Hmm,tak ty nahánky s barvářem mluví za vše :lol: Starší stopu by totiž asi ani nedokázal vypracovat,protože se vždy najde nějaká čerstvější která tu stopu překříží. A jakmile pes čuchne k honění,tak ho na staré stopě jen tak něco neudrží. Málokdo to dělá,ale aby se barvář udržoval ve formě,tak by se mu měla po dosledu kde byla koncovka s ještě živou zvěří našlapat stará stopa.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Tommy »

Až budeš mít doma barváře,tak můžeš rozumovat. Zatím radši zůstaň u honičů,pač k barváři musíš dozrát. :D
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

:lol: :lol: :lol: :lol: Vidím,že ty už jsi přezrál :P Barváře jsem chtěl,ale su názoru,že kdo nemá pro něj minimálně 40 dosledů ročně,tak by si ho neměl pořizovat.Proto ho bohužel nikdy mít nebudu ač bych chtěl.
Potom to vypadá jak to vypadá-barvář nebere stopu na sněhu,barvář se používá na nahánky atd. No potom přijde složitější dosled a schopnýho psa není :(
Odpovědět