Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

tak včerejší dosled selete 25kg sice jenom asi 200m vzdušnou čarou ( v tom bordelu mi to připadalo jak několik kilometru :lol:) ale bez barvy protože jsem minul komoru a jenom jsem ho škrábl na hlavě těsně za slechy jedno jsem na kraji prostřelil a omráčil a než jsem přebil tak bylo pryč,barvu jsem nenašel tak jsem dojel pro bábu pustil jí na volno aby si to udělala podle sebe tak chvilku hledala bylo tam spousta stop jak se tlupa asi 12 kusu po ráně rozprchla různými směry pak vyrazila jedním tunelem tak jsem šel za ní podle zvuku a nemýlila se našla ho a zastavila :D
Fotku mám jenom tuhle http://img.fotoalba.centrum.cz/img14/83 ... lpqztd.jpg mobil v noci nefotí a foťák tahat nebudu je moc drahej abych ho rozmlátil :wink:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od fesoj »

Tak to se opravdu nevidí :
a/pouhé škrábnutí
b/kus přesto zůstal v ohni
c/když nakonec odběhl, nebarvil
d/fena jej našla, stavěla a umožnila dostřelení.
V 90 % podobných případů by kapitola d/ tohoto příběhu nikdy nebyla napsána. Lovu zdar a gratuluji k práci fenky !
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

Fesoj Lovu zdar děkuji za bábu ale nikde nepíšu že zůstalo v ohni pouze jsem ho omráčil sele upadlo a hned se zvedlo a zmizelo mi v travinách který jsou někde až ke dvoum metrum tak že další rána nebyla možná na nastřelu jsem žádnou barvu nenašel tak jsem dojel pro fenu.Dostřeloval jsem na hlavu potom co jsem fenu stáhnul a sele držel za zadní běh aby mi nezmizelo v tom bordelu tak jsem zranění důkladně neprohlížel a potom co dostalo za slecho už to nebylo možné asi vyhrabu hlavu jestli nebude vidět jak velká díra je ve škáře
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

Leone gratulace k úspěšnému dosledu.Ti bulíci mají něco do sebe. Moje čuba by ho zvedla a už by ho nikdo nenašel.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

děkuji a máš pravdu mají něco do sebe proto mě tak přitahují sice na barváře nemají ale tohle zvládnou s dost velkou ůspěšností. Nemyslím si že by jsi ho nenašel bylo malý a zmatený po té ráně tak by ho určitě zvládla :wink:
CZ 550 american 308win.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od kopov.c »

To si nemyslím-už mnohokrát se mi stalo,že našla ale neudržela. Moje čuba má sice obrovský zájem o zvěř,ale pracuje spíš jako hlasič. Je opatrná a pokud ji nejsu nablízku,tak si drží odstup.A toho lehčeji zraněná zvěř využije :? Proto říkám bul je bul :)
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

tak jsem hlavu omyl a nafotil jak jsem to ..... po té ráně za slecho mu to pak vylítlo vše ven
Obrázek
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Daniel Vyoral »

V úterý okolo půl desáté jsem si sedl doprostřed řepkového pole, které jse poměrně často v poslední době navštěvováno prasaty. Tak si sedím na čaganu a poslouchám tlupu prasat asi 300 m ode mne u lesa. Asi po hodině si říkám, že je zkusím našoulat. Vstanu složím si čagan a v tom ši všimnu, že ke mně přichází z pravé strany prase do 50 kg a asi na 25 metrů si mě prohlíží a větří. Větr mi šel dobře přímo od něho. Stálo naostro tak jsem čekal až se natočí. Z ničeho nic se asi leklo a jakmile se natočilo, tak jsem vystřelil. Prase kviklo a zmizelo úprkem k lesu. Na nástřelu jsem žádnou barvu nenašel. Asi po deseti metrech jsem začal nacházet barvu stylem co dva metry, tak pár kapiček. No nic, domů pro psa. Nasadil jsem psa na nástřel a ten okamžitě napl jak blázen (někdy ta jeho lovecká horečka nezkrotná). Pes mě doslova táhl po barvě cca 500 m k zálehu do borové mlaziny, kde jsem našel pobarvené lože. Odtud jakoby barva úplně zmizela. Pes mě vedl ještě dalších 200 metrů než jsme bohužel narazili na rudl cca 50 prasat, který se napojoval na zmiňovanou stopu. Zde bohužel další dosled skončil. Nasadil jsem psa ještě pro jistotu dvakrát u pobarveného lože, ale vždy vypracoval stejnou stopu k místu, kde přešel rudl. Bohužel ani potom jsem na stopní dráze nenašel ani kapičku barvy. Střílel jsem z volné ruky a tak jsem si byl vědom, že jsem mačkal spoušť, když byl kříž o něco níž + na tu krátkou vzdálenost šla rána taky o něco dolů. Ve dvě hodiny ráno jsem se vrátil domů akorát tak naštvaný. Věřím, že nějaký barvář by odvedl lepší práci. Někdy je ten můj šakal moc hrrrr a zbytečně pak dělá chyby a musí se opravovat.
Mojmír Pretsch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: úte 26.2.2008, 17:11
Bydliště: Opava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Mojmír Pretsch »

Dnes ráno provedl dosled hospodář s moji fenou BB Arkou dosled laně,postřelené včera večer.Jelikož jsem po nehodě tak na dosled šel hosp.,který je můj tchán a s fenou si rozumí velmi dobře.Na lan bylo stříleno kulovnici 8x57JS a na nástřelu jen stříž pár kapek barvy a pak nic.I když je sníh tak střelec nechal dosled na ráno a udělal dobře.Fena na nástřelu zalehla do řemene a táhla vůdce houštinami stále jistě vpřed.I když ve stopní dráze nebyla žadná kapka barvy,kus se držel tlupy a střelec již ztrácel naději a důvěru v psa,hospodář se nenechal ovlivnit a jen prohlásil,že psovi se má věřit a pokračovali dále.Udělal dobře,po celkové délce asi 500m na řemenu narazili na slabě pobarvené teplé lože.Tchán už má svůj věk a sil mu ubývá a tak fenu vypustil.Fena během krátké chlíle hlásila a asi po 200m se ozývalo hlášení z jednoho místa.Kdýž se neprostupnými houštinami jim podařilo dostat na místo lań ležela na zemi a BB ji obíhala a stále hlásila.Lań spatřila chlapy a chtěla se zvednout a odběhnout.V tom ji,ale zabránila fena skokem na zadní čast hřbetu a sraziĺa lań k zemi.Tohle se několikrát opakovalo než se ji podařilo dostřelit.Vždy když se lań zvedala Arka skočila a srazila kus k zemi.Býla to nádherná práce a střelec nevěřil vlastním očím.Kus střelen přes slabiny a dutinu břišní,která byla plná barvy.Bez psa ztracený kus.Podobných dosledu má několik.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Leon »

hold barvář je barvář to by mělo víc lidí pochopit :wink:
CZ 550 american 308win.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od motolada »

Jo to musel být velice poutavý zážitek,doufám,že takových taky pár zažiju.
Pochval pořádně fenu udělala krásnou práci.
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Skalák »

Taky přidám zážitek s jezevčíkem a z dosledu muflonky. Minulý pátek jsme se synem odpoledne vyrazli do revíru. Dojeli jsme na místo s tím, že si každý sedneme na jinou kazatelnu. Já jsem s sebou měl jako vždy svého drsňáka. Už když jsem sedal na kazatelnu, tak jsem viděl, jak nedaleko kazatelny, na kterou šel syn vychází ze stráně asi 19 ks mufloní zvěře, tak jsem začal pozorovat co se bude dít. Kusy se roztáhly po pastvině. Kluk musel blíž, tak využil krytu keřů na mezi. Asi v 16:30 hodin vystřelil na kulhavou muflonku. Po ráně se celá parta vrátila do stráně a za nimi šla pomalu muflonka. Já jsem odhadoval, že to je rána na měkko nebo nízká rána na komoru, protože asi dvakrát zůstala stát. Po nějaké době pomalu zatáhla do lesa. Všechno jsem to z kazatelny pozoroval. Kluk mně volal, jestli za ní má jít nebo ne. Já na to, že tam dojdu a použijeme psa, když je tady. Když jsem došel na nástřel, tak bylo 17:00 hodin. Psa jsem měl na řemenu, ten na nic nečekal a táhl po pobarvené stopě. Barvy nebylo moc. Na kraji lesa, kam jsme došli byl pobarvený záleh, kde pes uhnul do prava a asi po 20m jsem cítil, že se řemen hodně napnul a pes začal škubat. Posvítil jsem do těch míst a pes držel muflonku, která se mu díky našponovanému řemenu vyškubla a zmizela ve tmě. Přiručkoval jsem po řemeni ke psovi, odepnul jsem mu obojek a ten už věděl co má dělat. Vyrazil do tmy. Po chvíli jsme slyšeli, jak párkrát zahlásil a bylo ticho. vyrazili jsme tím směrem a po 50m jsme v pastvině našli psa, který muflonku strhnul a držel jí na zemi pod krkem. Pak už to bylo jednoduché. Pes byl v takovém rauši, že nebylo jednoduché ho od muflonky oddělit. Rána byla opravdu na komoře, ale hodně nízko. Muflonka vážila 25kg, vyvržená. Pes má 11kg. Celková délka dosledu asi 150m. Ráže 7x57. Pro psa vynikající zkušenost. Letos druhý dosledovaný kus, který strhl. První byl synovcův srnec, ale toho zmákl po 100m ve smrkovém náletu na řemenu. LOVU ZDAR!!!
Naposledy upravil(a) Skalák dne pát 07.12.2012, 13:22, celkem upraveno 2 x.
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od MiraDuchek »

4 mojmír
Super práce. To fena dává přednost vrážení do zvěře před prácí mordou?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Mojmír Pretsch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: úte 26.2.2008, 17:11
Bydliště: Opava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od Mojmír Pretsch »

Je to tak.Už má za sebou takto dosledovaných kusu více mezi nima i srnčí a dančí a vždy se drží za kusem a pokud zvěř leží napada jí ze zadu.Pokud se kus snaží vstat tak ji jde po zadních bězích nebo skokem na zadní čast hřbetu ji srazí k zemi a znovu doráží dokud se k ní nedostanu.Je vždy problém kus dostřelit tak abych psa nezranil nebo dokonce nezastřelil.Nikdy jsem nic takového neučil,asi to má v sebě takto naprogramované a já jsem za to hrozně vděčný a mívám po takovém uspěšném dosledu mnohem větší radost než neštastný střelec.U černé nám už taky dosledovala spoustu kusů,ale i když to bylo daleko tak kusy byly už zhaslé.Nechci ji moc chválit,ale v létě byla nasazená na postřený kus divočáka jako až třetí pes po ABJ a ĆF a po 19.hodinách od výstřelu a během 25 minut našla prase v neprostupných náletových houštinách úplně bez problému.Prase zapařené úplně žluté od vajíček much.Střéleno na měkko,barva pouze na nastřelu.kul.ráže 308W.Jsme moc rádi,že ji máme.Pro nás je to skvělý pes a ve dvoře nekompromisní hlídač.










)
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Dosled,dohledavka,zážitky a zkušenosti....

Příspěvek od motolada »

Tak si někdy člověk pomyslí,díky že kolegové neumí střílet :lol:
Odpovědět