Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od hanmilan »

Včera odlovil kolega ze spolku lončáka kňourka - váha celého kusu po vyvržení 53 kg. Dnes jsem ho stahoval a zjistil jsem, že lončák měl již být dávno zhaslý, měl staré střelné smrtelné poranění, ale kamarád ukončil jeho trápení až teď. Přes to, že jsem se setkal již s různými poraněními, tento lončák má u mě jednoznačkou jedničku, co do vitality.
Staré střelné poranění bylo zacelené a kolega si při vyvrhování ničeho nevšiml a já ho zjistil až při stahovávní. Poranění jsem nafotil a přidávám jeho odkaz níže. Předem upozorňuji, že je to jen pro otrlejší povahy, naštěstí není možné pustit v počítači čich :cry:

Při tomto starém střelném poranění byla prostřelena a rozdrcena horní část levé lopatky, poraněna spodní část páteře a po rozložení střely byly střepiny i v druhé pleci, která byla podlitá a s velkou zelenou modřinou pod škárou. Prostřelen tedy nebyl, ale měl jistě značně poraněné plíce, které pak přirostly při hojení k žebrům. Téměř celá přední část divočáka zřejmě poslouží k přežití liškám. Je neuvěřitelné, jaké zranění divočák přežil i když s následky.

Lončák byl uloven na krmelišti, nebylo u něj pozorováno žádné viditelné poranění a pohyboval se zcela normálně. Po přesné komorové ráně odběhl cca 80 m než zhasl.

http://hanmilan.rajce.net/divocak_23.1.2010
Naposledy upravil(a) hanmilan dne ned 24.1.2010, 15:33, celkem upraveno 1 x.
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
vhool

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od vhool »

no te buch teda,velmi zajimave i poucne.zrejme k poraneni doslo nedavno (konec prosince?) a diky mrazum kus prezil.skoda ze jsi nenasel zbytek strely.dopustim se teorie,ze slo zrejme o nejaky experiment se slabsi rází na vice jak 100m(223.,5,6 x52 nebo podobne)nebo strelba z pistole (7.65,9mm luger,357mag) .
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Tommy »

Podle toho vstřelu bych to tipoval,že buď ta střela prošla přes překážku a nebo dokonce přes kus stojící před ním,ale jsou to jen doměnky,a že to ten kus přežil,to je co říct.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od kasari »

To je síla. Připomíná mi to srnce se starým poraněním, skrz které bylo vidět a byl uloven v říji 2 měsíce po poranění. Takže žádnej mráz, jen červi v ráně... Ale to už jsme OT... :wink:
Ulkomaalainen...
vhool

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od vhool »

s tim mrazem jsem to myslel tak,ze mu pomohl prezit :wink:
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od kasari »

:D to jsem pochopil. Chtěl jsem tím jen říct, že ten srnec to přežil i v nepříznivější teplotě pro hojení rány. Je fakt že smrděl strašně :roll:
Ulkomaalainen...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od dalas »

Je fakt, že se tohle hned tak nevidí. Vliv zimy vidím ve zpomalení hnilobných procesů ale hlavně v absenci hmyzu. Takže pak nejsou ani červi. To by mě fakt zajímaly podrobnosti lovu. Jestli to nebyla malá rychlá a měkká rozplesklá na škáře. Jak na ní vypadal ten vstřel?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od kasari »

Podle těch fotek bych tipoval, že to prase s tím žije delší dobu, možná od října. Ten absces svědčí spíš o hojení, než o postupu otravy. A podle toho, jak to popisoval hanmilan, řekl bych že právě ten hnis je v nástřelu, takže možná opravdu nějakej pokus s měkkou malou.

Ale to už spekuluju... :oops:
Ulkomaalainen...
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od hanmilan »

dalas píše:Jak na ní vypadal ten vstřel?
Pokud vím, byl tam jen tmavý flek a vstřel byl zahojený. Ale nahlodal si mě, jdu škáru rozbalit a přidám foto 8) To hnisavé ložisko bylo na vstřelové straně. Ještě přidám jednu zajímavost i když je trochu od tématu. Tak zavšiveného divočáka jako tohohle jsem ještě neviděl. Pro jistotu jsem vydezinfikoval garáž i psa odvšivovadlem - raději preventivně. Ještě že nelezou na lidi :roll:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od kabát »

Když vidím v jaké kondici je ulovený kus, řekl bych že to zranění bude poměrně staré, protože za dva měsíce si myslím, že se z toho nevylíže a takhle nabere.
Ulovil jsem lončáka s podobným zraněním asi z podzimu, byl úplně vyhublý, hrozně opatrný.
Chodil mi na krmeliště asi 3 měsíce jako duch ale jistil v houští třeba hodinu. Fakt je že u nás je malá úživnost.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Tommy »

Pokud by to vyloženě nebyla střela s váhou pod 6g,tak by to vypadalo daleko hůř a čuník by určitě nepřežil.V tom místě nejsou patrné podlitiny a stáří toho zranění nebude starší než 4 týdny.Prasatům se zranění hojí daleko rychleji než čemukoliv jinému.
Zatím to vypadá jakoby ta střela vnikla již defragmentovaná.
Otázka ale je,jestli ta hnědá kaše(mohu-li to tak nazvat) není vyhnísaná tkáň způsobená právě těmi podlitinami.
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od hanmilan »

Nejen na vaše přání, ale i ze zvědavosti jsem se opět vnořil do toho smradu a dokončil pitvu. I když nějaké základy mám, považuji se za laika a snad by pomohl ve vysvětlení nějaký veterinář :wink:
Myslím, že to mohu shrnout: střela pronikla škárou, rozdrtila levou lopatku v horní části, rozpadla se, větší část se stočila vzhůru, přerazila 2-3 žebra, jejichž úlomky s kousky olova prošly nad páteří ( nad obratly) mezi trny, aniž by byla přeražena páteř, i když 3-4 obratle byly poškozeny. Při tom zřejmě několik fragmentů střely prošlo i pod páteří, poškodilo plíce a zasekalo se do spodní části páteře, kde se utvořily 4 kostěné boule. Ve třech byl hnis s kousky olova, čtvrtá největší byla zcela zkostnatělá, bez známek hnisání. Drobné kousky olova pronikly až do druhého plecka - svaloviny, kde rána vyhnisala a byla již prakticky celá zhojená, zůstala jen zelená podlitina v horní třetině plecka pod škárou na výstřelové straně. Divočák prostřelen nebyl, kule se zcela rozložila v těle na drobné fragmenty. Plášť se mi bohužel nepodařilo najít, zřejmě zůstal hned pod škárou na vstřelové straně a při hnisání rány vypadl.
Podle mě je zranění staré několik měsíců vzhledem ke zkostnatění boulí z poranění na páteři. Zhnisané byly jen ty, kde jsem našel kousky olova. I úlomky žeber kolem páteře by se zřejmě časem zapouzdřily. Poraněn byl zřejmě měkkou kulí větší ráže ( soudím podle množství drobných úlomků). I když to byla jednoznačně smrtelná rána ( vyšší komora s poraněním plic a páteře), je i možné, že by se za pár týdnů z toho lončák dostal - soudím podle jeho kondice. I když těžko říct, ruku do ohně bych za to rozhodně nedal. Každopádně je dobře, že se dál nebude trápit. Komu můj popis připadal poněkud morbidní, tomu se omlouvám, nicméně si myslím, že je to pro plno z nás velmi poučné. I po smrtelném zásahu dokáže divočák přežít, nebo přežívat po velmi dlouhou dobu. Pro ty otrlejší z vás jsem přidal do alba dalších pár fotek s popisem :roll:

http://hanmilan.rajce.idnes.cz/divocak_23.1.2010/
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od figi »

Viděl jsem takových ran víc. Kdysi, v dobách, kdy se černá na vysočině začala objevovat ve velkém počtu a natláčky na obeznané divočáky byly každou sobotu a neděli. Z každého uloveného kusu staršího dvou let byla hrst projektilů nejrůznějšího stáří. A měli je opravdu všude, včetně broků všech velikostí. Ty zhnisané střelné kanály si velmi dobře pamatuji ( já tenkrát začínal ). Odhadovali jsme některá zranění i rok až dva stará. Hnis postupně tvrdnul a měnil barvy. Kolem projektilů i všech úlomků kostí se vytvořila velmi tuhá pouzdra, na místech, kde je menší pohyb svalů či kostí už za 3 měsíce.

Tohle vypadá opravdu na 3-4 měsíce staré zranění.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od Andy »

No to jsem jeste nevidel... to je humus. Ja to vidim na malou rychlou. Velka olovena by udelala min bordelu a prosla by.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Vitalita černé zvěře - přežil svou smrt

Příspěvek od kabát »

Z podobného zranění lončáka jsem vypreparoval 8mm kulku.Nedokázal jsem z toho pozřít ani sousto.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Odpovědět