Odhad vahy cerne zvere podle stop

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Alda »

bohuzel nemam zkusenosti s vetsimi kusy cerne zvere - a tak se ptam zkusenejsich (i kdyz samozrejme jde o odhad):

kolik kg byste odhadovali tomuto "knourkovi", jehoz stopu jsem nasel u nas v MS (pro lepsi pomereni - ma dlan ma cca 20 cm x 12,5 cm)?

Obrázek
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Tommy »

Kéž by to šlo.Kňouři takz. sportovci,co jsou pěkně štíhlí a vyběhaní z lesa,jak běhají od hromady k hromadě,mívají tlapy jak medvědi a taky pořádné zbraně,ale ti takz. tlouštíci vypapkaní z kukuřice mnohdy mívají stopu menší. :)
Podle stop spíše určíš velikost zbraní než váhu a třeba věk a taky záleží na délce kroku,jak u všeho.
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od martinh »

a taky mi prijde ta stopa dost otata a to se pak urcuje opravdu spatne....
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Zdenek41 »

Aldo podle stopy nemůžeš odhadnout váhu.Viděl jsem na Slovensku ulovenáho knoura 60kg věk 8let a stopa byla jak roztažená dlan.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Alda »

zdendo, mne je jasny, ze to je strileni od boku... ale jelikoz mam nulovou zkusenost s velkymi kusy cerne, nemam ani potuchy, jestli toto je stopa rekneme 80 kg knourek, ci jeho 150 kg pribuzneho. samozrejme, ze pokud pujdeme do extremu, tak prestarly knour se zbranemi treba 23 cm muze vazit 70 kg - ale to je ten extrem. proto jsem ocekaval velmi hruby odhad hmotnosti (ci rosahu) v optimalnim stavu.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Zdenek41 »

Víš,že já taky do velkých prasat moc nejdu,ale můj odhad na 20cm by mohl být 160*.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od kabát »

Přidám skromný názor, stopy zvěře černé a vysoké se snažím číst ve sněhu i na blátě.
Délka kroku je podstatná a tu nevidíme, podle toho jak je stopa opršelá, podle délky spárků a protože se mi nejeví nijak extremně prošláplá bych tak od obrazovky zůstal klidným a typnul bych 90 +- 20 kilo. A to může být i jinak.
A držím se názoru , že zvěř kterou jsem neulovil a ryba kterou se nepodařilo vytáhnou bývá vždycky obrovská.
Takže s chutí za ní!!!!!!!
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Tommy »

Aldo:
Budeš ho muset asi v srpnu střelit,abychom se dozvěděli pravdu,můj odhad je 90kg a stáří 4 roky
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Vojta »

Tak já si taky dovolím tipnout. Podle mně se jedná o kus o váze okolo 70-80 kg - tím myslím živou váhu.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od figi »

Můj odhad - v dobrých podmínkách i tříletý sekáč, jinak max. 4 roky, hmotnost je velmi těžké odhadovat a nesouvisí tolik s velikostí stopy ( zejména u starších kusů ), jak se obecně myslí. V živé hmotnosti do max 90kg, teď už bude hubenější.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Ivo L AJČOK
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: sob 03.10.2009, 8:33

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Ivo L AJČOK »

Mili kolegove,vaha jak vaha,ale s vekem opatrne,nevim jak u Aldy,ovsem u nas kousek od Ostravy je vaha cerne uplne jinde a bezne dosahuji ulovena selata koncem roku po vyvrzeni 50 kg,loncaci pak 80-90kg.Sam mam uloveno nejtezsi sele 28.12.07 58kg a loncaka v listopadu rok predtim 92kg.Toto neni vyjimka.Vaha obou kusu je po vyvrzeni.Proto posuzovat vek dle stopy bez znalosti mistni populace je velmi osemetne.Je jen skoda,ze vymery honiteb jsou zde tak male a nami chovane bachyne konci kazdy rok v mrazaku u sousedu.Kousek od nas srazilo nedavno auto cca 200kg knoura,novy mercedes udajne na odpis,skoda jen,ze neznam vek a hodnotu zbrani srazeneho kusu.Od roku 1992 u nas byl uloven pouze 1 ks starsi 2 let a to 5-lety knour s poradnou sbirkou streliva pod kuzi ,mel 82 kg po vyvrzeni a 108b.CIC.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Tommy »

Ivo L AJČOK píše:Mili kolegove,vaha jak vaha,ale s vekem opatrne,nevim jak u Aldy,ovsem u nas kousek od Ostravy je vaha cerne uplne jinde a bezne dosahuji ulovena selata koncem roku po vyvrzeni 50 kg,loncaci pak 80-90kg.Sam mam uloveno nejtezsi sele 28.12.07 58kg a loncaka v listopadu rok predtim 92kg.Toto neni vyjimka.Vaha obou kusu je po vyvrzeni.Proto posuzovat vek dle stopy bez znalosti mistni populace je velmi osemetne.Je jen skoda,ze vymery honiteb jsou zde tak male a nami chovane bachyne konci kazdy rok v mrazaku u sousedu.Kousek od nas srazilo nedavno auto cca 200kg knoura,novy mercedes udajne na odpis,skoda jen,ze neznam vek a hodnotu zbrani srazeneho kusu.Od roku 1992 u nas byl uloven pouze 1 ks starsi 2 let a to 5-lety knour s poradnou sbirkou streliva pod kuzi ,mel 82 kg po vyvrzeni a 108b.CIC.
Tomuhle se nechce ani věřit,to vypadá na anabolickou kukuřici.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Lotr »

4 Tommy: Nemusí být anabolická, ta kukuřice. Jsme na tom dost podobně. Jsme polní honitba, poslední dobou jsou u zemědělců v oblibě monokultury pšenice, kukuřice, řepky. Není to tak dlouho, co u nás došlo ke srážce se zvěří. Řidič měl štěstí, prase se škrábalo ze škarpy, narazil do něj pravým předním rohem auta a zlomil mu žebra. Takže naštěstí šlo jen o plechy, řidiči se nic nestalo, jen byl patřičně vyděšený. Kolegové, kteří pro něj jeli, se nestačili divit! Prase mělo 3 roky a 150 kg živé váhy!! Máme fotografii z trojnožky, na které viselo. Klasická zabijačková trojnožka, zadní běhy vysoko nad její špicí a ryjem dřelo o beton na dvorku! Lončáci o váze 60-70 kg nejsou u nás nic divného. Také se přikláním k rozdílnému posuzování černé zvěře podle úživnosti honiteb. Černá z hor bude přeci jen trošku víc vyběhaná oproti té naší, která dost dlouho pohodlně bydlí v desitkách hektarů kukuřice.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Tommy »

To lotr:
U nás nemáme kukuřici ani nic jiného a "naše" selata mají na konci roku 25 - 30 kg,což je normální a před zimou jsou vesměs jakkoliv stará prasata minimálně zabělená.Tyhle prasata, o kterých píšete se musí stěhovat z řepky do pšenice a potom do kukuřice,takže asi 5 - 6 měsíců v roce se musí cpát a to teda pořádně,jinak by nemohli tolik přibrat,je to tak jak píšeš.
Až teprve teď si dokážu představit,jaké musí být ty škody.
Docela by mě zajímalo,jak taková 50 kilová selata jsou zabělená.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Odhad vahy cerne zvere podle stop

Příspěvek od Zdenek41 »

Až budu mít ča tak naskenuji staré fotky z jednoho mojeho lovu vlastně ne jen mojeho a pak uvidíš jak vypadá pořádnej lončák :D To už je,ale hodně dlouho a je to moje největší prase.
Odpovědět