Pákové opakovačky

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Z Marlinek jsem si měl možnost slušně zabouchat v rážích .44 Magnum, .30-30 Winchester a .45-70 Government, přičemž i poslední z nich je ve standardních loveckých laboracích (cca 3.100 - 4.000 J) ještě poměrně pohodová rána, dokonce i manželce se to líbilo. :) Pravdou ovšem je, že ta v předchozím příspěvku zmíněná 325 gr Hornady FTX je svým výkonem v rámci těch standardních laborací na horní hranici, takže o něco ostřejší opravdu je. Oproti tomu je zpětný ráz např. 300 gr Federal Power- Shok jak pohlazení od miminka... :D Subjektivně mám ale pocit, že 9,3x62 kope citelně víc, než kterákoliv ze zmíněných laborací.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od rimar77 »

Reno ono když já tu 9,3ku mám v automatu a přeci jen ten trochu ten zpětnej ráz utlumí ale je to přesně jak píšeš subjektivní dojem a každej to u každé zbraně budem vnímat jinak hornády jsou našlápnutý střelivo a přeci jen ten Guide je krátkej a špatně se zasazuje do ramene a tak se mi může zdát že více kope než se stím pořádně naučím :-) u 9,3ky jsem měl to samé, první rány jsem byl zděšenej co jsem to pořídil a dneska jsem spokojenej a nevnímám to jako nic nepříjemného. Jiné střelivo jsemm u Marlina nezkoušel ono se poměrně blbě shání nějak tenhle kalibr nebývá normálně v mém okolí na krámech přitom netuším proč začíná to být mezi lidma rozšířená ráže jak tady občas čtu :-)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

Opakování pákovkou je asi bezkonkurenční co do komfortu a rychlosti. Naučit se dá jistě vše tréningem ale dobrý leveraction je asi na časy top, ještě snad pumpa, ale tam je problém že se mění přítlak do ramene u leveru mám v podstatě v sazeno pořád s přítlakem od předpažbí. Volba velikosti leveru je na uživateli a jeho proporcích ruky.
je třeba si uvědomit že G.gun1895 má hlaveň 47cm, BLR pak 51cm a obě jsou poměrně lehké zbraně, což u 45-70 a 450Marl. bude mít velký vliv na zdvih hlavně a průběh zpětného rázu. Proto opakování střelby bude vždy u méně výkonných nábojů rychlejší. Optimum se mi jeví asi ta 358Win - je to krátký náboj do krátkého systému, přitom v továrních laboracích výkonově na úrovni 8x57JS což je evropský etalon a skýtá výhodu kapacity 4+1 oproti 450marlin 3+1, při standardním zásobníku BLR. Při vlastních laboracích se dá vyšroubovat příměrem na spodní úroveň 9,3x62.

Je chyba že právě v 9,3x62 to nedělají, s 15-16g střelou do našich podmínek universální věc.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

rimar77 => Tak to jo, v automatu se zpětný ráz přece jen trochu rozloží, takže i 9,3x62 bude příjemnější... :)

Zbrojovák => Ano, opakovací kulovnice - pumpa by teoreticky měla být ještě o chlup rychlejší, než pákovka. Přestože z pumpy (brokovnice) pravidelně střílím už dlouhé roky, nejsem si jistý, zda by mi tento systém sedl i u kulovnice... Ale ono všechno má své výhody i nevýhody, takže bych si asi také zvykl. V ČR dostupnou variantou kulovnice - pumpy by mohl být Remington 7600, který se v plastu prodává za cca 24.000,- Kč, ve dřevě dráž. Ráže z možného výběru jedině tak .30-06 Springfield, délka hlavně je v tomto případě dostupná 18,5" nebo 22". Standardní nábojová kapacita je 4+1, ale dají se koupit i zásobníky s kapacitou vyšší. Video střelby např. ZDE a rozborka např. TADY. Měl bych trochu obavy z toho, jak bude držet nástřel puškohledu s montáží na pouzdře závěru vzhledem k vyndavací hlavni, přece jen to není Mauser M03... Ale vzhledem k tomu, že se na této zbrani puškohled používá poměrně často a mimo klasických pevných otevřených mířidel přímo na hlavni se alternativně používá i dioptrické hledí (Ghost Ring) na pouzdře závěru, tak to asi problém představovat nebude.

Jak už jsem zmínil, ohledně pákovky Browning BLR bych váhal mezi ráží .450 Marlin a onou .358 Winchester. Obě ráže jsou "short action", pro .450 Marlin mluví vyšší výkon a stop- efekt, ale nábojová kapacita 3+1 mi moc nesedí. Ano, logicky vzato i ty 4 rány musí naprosto stačit, ale já prostě jak do opakovačky nenacpu 5 nábojů, tak se cítím takový ošizený, no... :oops: :lol: Rozsah chodu páky BLR by měl umožnit použití zásobníku s kapacitou o 1, možná i o 2 náboje vyšší, ale nikdo je evidentně nevyrábí, takže by se to muselo řešit zakázkově. Náboj .358 Winchester je v podstatě výběhový, ve standardní laboraci ho komplet vyrábí snad už jen Hornady a to pouze v jedné variantě. V USA je ale dostupná i výkonnější laborace Buffalo Bore, z 20" dlouhé hlavně BLRka to má cca 4.230 J, ze standardní testovací hlavně (24") by to mělo něco přes 4.500 J, tedy opravdu jak píšeš na úrovni běžných evropských laborací 9,3x62 (např. S&B SP má 4.468 J, Lapua Mega 4.404 J). Komponenty pro přebíjení náboje .358 Winchester jsou k dispozici v pohodě a to jak originál nábojnice (které si jak píšeš můžeš i vyrobit z .308 Win.), tak i výběr z více druhů střel (včetně zahrocených, balisticky vhodnějších i pro střelbu na větší vzdálenosti), protože tyto se shodují i s jinými náboji. Hmm, hmm... :idea:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Jiří K. »

Ještě pro doplnění. Marlin 336 C je i ráži .35 Rem. Tam nebude zpětný ráz žádná hrůza. Pochybuji o tom, že v ČR je byť jen jeden kus. A jeho případný dovoz, taky nebude otázka dnů. Jinak Eo skoro 3000 J u Hornady FTX.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

Náboj 35Rem, je zhruba dle mého vkusu - výkonově, někde na minimu pro lov větší spárkaté na naháňce s otevřenými mířidly, tzn. pro mě jelení stojící do 100m max. čili do 100m ano na vše - i dle platné legislativy vyhovuje, ale bez přebytku výkonu na průstřel třeba mírně šikmo stojícího nebo odbíhajícího kusu. Což není můj šálek čaje. Vlastní laborací se dá zase potlačit na úroveň někde k 358win. Jinak náboj ve standardu nekopavý, vhodný i do hodně lehkých flint, třeba pro ženy, nebo na ty naháňky, ale tím by to asi končilo - osobně (nikomu nevnucuji).
Osobně prferuju jednu kulovou zbraň na veškerý lov, takže bych raději volil něco výkonnějšího, s čím se dá lovit i větší spárkatá řekněme do max.200m ještě s jakýmsi výkonem.
Zvláštní je, že se nedělá ani ten Browning ani Marlin (pokud vím) v 35Whelen, je to sice už delší náboj, (delší systém - méně kompaktní), ale dost dobrý, vlastně méně kopavá 358Win. nebo případně větší potenciál výkonu pokud je ho třeba (analogie 308win/30-06).
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Leon »

Jiří K. píše:Ještě pro doplnění. Marlin 336 C je i ráži .35 Rem. Tam nebude zpětný ráz žádná hrůza. Pochybuji o tom, že v ČR je byť jen jeden kus. A jeho případný dovoz, taky nebude otázka dnů. Jinak Eo skoro 3000 J u Hornady FTX.
tak jsem náhodou narazil na http://eshop.zbrojovkaholice.cz/960-kul ... -336c.html
CZ 550 american 308win.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Jiří K. »

No, že to budou mít v Holicích tak to koukám. Otázkou je, zda je skladem nebo jen vypsali celý sortiment od Marlinu. Brnknu tam a pak dám vědět.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Leon »

Reno píše:Tedy Leone, srovnávat rychlost střelby pákovky s jednuškou už je docela křeč, ne? :roll: Znovu zamířit po výstřelu snad musím s prakticky každou kulovnicí, kde opakuji manuálně. A domířit pákovkou i se silnějším zpětným rázem bude pořád rychlejší, než zaopakovat a domířit například s klasickým mauser závěrem.
teď jsem koukal na dokument a tam měřili rychlost zamíření po výstřelu na další cíl a rozdíl byl u profesionálního odstřelovače mezi 7,62x54R a 308WIN. 1-2 vteřiny ve prospěch 308WIN.
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Reno »

Máš nějaký odkaz? Obě zbraně byly jistě s výjimkou ráže naprosto identické a ti odstřelovači nestříleli precizní ránu na větší vzdálenost, ale na blízký pohyblivý cíl jako někde na naháňce, že? :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Leon »

je to seriál smrtící válečníci porovnávají tam různé válečníky tohle by amík a severní korejec cíle byli pohyblivé i pevné
CZ 550 american 308win.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

ty ráže jsou si pdobné, závisí na eronomii, úsťovém zařízení. Je jasné že při stejné délce hlavně bude originální náboj 7,62x54R kopat víc, neb je dělaný na dost delší hlaveň než 7,62x51 (308win), takže tam bude víc úsťových tlaků.

zpět k tématu

Kdo ví jestli by ten lehčí model marlina v 35rem nešel přestruhnout a upravit (podávání, okno, trubice) na 358win, to by mohlo být dobré.

OT: Co mi obecně na Marlinech vadí je to hrozné masivní předpažbí co leze pod rám, jak jsem koukal původní marliny byly mnohem krásnější, měly elegantní útlejší předpažbí a pažbu, zbraň pak vypadá úplně jinak. Jestli tu někdo máte nějakou takovou úpravu hoďte foto.

tady origo marlin
http://aukro.cz/usa-original-marlin-mod ... 91580.html
Umím si představit takto upravený a odladěný nový 1895cowboy v 45-70, nebo pak tu lehčí 358win :wink:
Ale 45ka je 45ka a ten výběr nábojů a možnosti laborací, v tom je 45-70 výborný.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Leon »

odlehčenýho marlina 336 v 30-30win jsem nedávno měl v ruce vzhled dobrý ale držet to párátko v ruce hrůza
CZ 550 american 308win.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Zbrojovák »

:oops: tak model cowboy to má dle původních
zajímavé že ten cowboy je pořád kratší než třeba standard CZ550 a přitom má o 6cm na hlavni víc :wink: ale má jen o 300g víc (s osmihranem a ráží 11,6mm :shock:
záleží taky na dřevu - ten standard co nabízí se mi moc nelíbí ařešil bych asi pažbu z něčeho lepšího, marlin lepší třídy dřeva zřejmě nabízet nebude
http://www.marlinfirearms.com/firearms/ ... cowboy.asp 1130mm celková délka, hlaveň 66cm, 3,6kg
http://www.czub.cz/cz/catalog/364-kulov ... NDARD.aspx 1135mm celková délka, hlaveň 60cm, 3,3kg
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Pákové opakovačky

Příspěvek od Sitka »

Nechci vam panove kazit naladu, ale.....http://www.youtube.com/watch?v=FUOrbeQNi2E
Odpovědět