Lov srnců

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Lov srnců

Příspěvek od xHonza »

Ahoj vespolek, řeším teď jedno takové dilema - kdy začít s lovem srnců v III. věkové skupině. Na otce letos vyšel v losování srnec ve III. věkové. Samozřejmě o několika starých kusech už dávno víme - jeden nám vychází jako přímo ideální kandidát. Není to teritoriální srnec, zdržuje s v jednom zarostlém koutu honitby - věk určitě nad pět let, pěkný ve zvěřině. Na přilehlé velké louce si to teď rozdávají o teritorium další tři kusy okolo 3 let, tohohle staršího si nevšímají a on si nevšímá jich. Otázka ale zní - složit ho hned teď, nebo ho nechat zapojit se do říje a odlov až na léto a riskovat, že až povyroste tráva a křoví, tak už na něj nenarazíme? Jak byste to řešili vy?
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov srnců

Příspěvek od dalas »

Pokud jsi uvedl, že jde o ideálního kandidáta, není na co čekat. Tím ideálním považuji i to, že v dané lokalitě je srnec, který je pro chov vhodnější.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov srnců

Příspěvek od Zdenek41 »

No já v květnu vybírám a to i pro zahraniční hosty,kde jde o peníze jen zpáteční a raritní srnce v této VT.Nějak se mi příčí nenechat ho až po říji.Je to však otázkou možností letos to bude asi dost velká sranda 300ha řepky.Mám teprve obeznaný 3 srnce v 3VT.A ty v květnu nedám :wink:
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: Lov srnců

Příspěvek od roedear »

Souhlasím se Zdeňkem - u zpátečníků a raritních srnců není na co čekat.

Rozdíl vidím v tom, že srnce věk 6, s délkou lodyh 16,5cm, vidlák, slovím hned, ale šesteráka, délka lodyh 22cm, výsady 5cm, věk 7 budu chodit obdivovat až do srpna a pak se ukáže.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Lov srnců

Příspěvek od xHonza »

Díky za komentáře, trefili jste se přesně do černého. Kandidát je zpátečník, jediné co mi nahlodávalo přesvědčení je, že mi subjektivně přijde poměrně silný ve zvěřině. Může to ovšem být tím, že je stále v zimní srsti.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Lov srnců

Příspěvek od lörinc »

Souhlasím s roedearem, síla "zvěřiny" by tady nehrála roli. Pokud namá co dát trofejově tak bych ho taky nenechával.

to zdenek: já ti k tomu přidám ještě 200 ha kukuřic....... a je to v pr :roll:
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Kubajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 209
Registrován: úte 06.5.2008, 11:51
Bydliště: Olomouc

Re: Lov srnců

Příspěvek od Kubajs »

Taky se přidávám k názoru ihned ho odlovit. Po říji se s ním už nemusíš setkat.
Marlin XS 7 243 win, cz 550 lux 8x57JS, ZP 45 16/65.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Lov srnců

Příspěvek od Leon »

loni jsem taky čekal a byl jsem v pr..... po říji jsem ho neviděl :lol: :lol: :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov srnců

Příspěvek od Climber »

Jak jsi psal, není to teritoriální srnec, zdržuje se v zarostlém koutu honitby. Nečekal bych. Ono se většinou tak dlouho čeká, až se to honí na poslední chvíli a často to pak podle toho vypadá.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Lov srnců

Příspěvek od Vojta »

Za mně osobně určitě v tomto případě není na co čekat. Srnce zpátečníky není důvod nechávat do říje a jejich odlov je vhodný už před ní. V našem MS srnce např. lovíme ihned od 16.5. a to bez omezení věkových skupin. Je pak na každém členovi, jakého srnce se rozhodne ulovit. času na rozhodování mnoho není. S neuvěřitelnými počty ha osetými kukuřicí a řepkami to snad ani nijak jinak moc nejde. Takže jsou takové 2 období, kdy je možno lovit srnce s větší úspěšností a to květen-cca půlka června a pak konec srpna a září. Kdo loví v polních honitbách, asi ví o čem hovořím. Ale jak říkám, je na rozhodnutí jednotlivce, jakého srnce a jakém období se rozhodne ulovit.
Uživatelský avatar
hanmilan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: pát 02.11.2007, 14:29
Bydliště: Český Krumlov

Re: Lov srnců

Příspěvek od hanmilan »

Zpátečníka bych taky odlovil hned. U nás se ale srnci loví bez omezení ( jen podle plánu lovu). Asi před pěti lety jsem měl obeznaného vysokého špičáka ve II.VT. Pozoroval jsem ho, jak vytlouká, ale pak se ztratil a nikdo ho už neviděl. Odlovil jsem ho náhodou na konci září kilometr od původního stávaniště. Na druhou stranu, pokud lovíš trofejového srnce jednou za několik let, můžeš si lov vychutnat o to víc, že budeš svého srnce hledat celou loveckou sezonu i za cenu toho, že tohohle vyhlédnutého třeba neodlovíš. To hledání je stejně podle mě to nejzajímavější :wink:
ČZ 537 .270 Win + Meopta R1 7x56 RD, ČZ 537 7x64 + 4x32 Meopta (naháňková), Suzuki Jimny
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 533
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Lov srnců

Příspěvek od xHonza »

Tak nakonec to dopadlo jak jsem se trochu bál. Pro samé diskuze na začátku sezóny jsme pak zpátečníka dva měsíce neviděli :lol: . Minulý týden ho otec nakonec našel kus od místa kde byl zjara - jen na deset minut vylezl částečně ven z porostu, chvilku se pásl a pak když viděl pohyb, zmizel okamžitě zpátky do remízku. A už se neukázal celý večer. Otec pak na to místo chodil asi čtyřikrát a poštěstilo se mu ho včera v půl šesté ráno ulovit - popis mám jen po telefonu - hlava celá šedá, na hlavě už jen cca 10cm špice s náznakem zpětných výsad, perlení do poloviny výšky, poměrně velké růže - 5-6 cm průměr. Váha 16 kg. Odhad věku 6 let. Až budou fotky, pověsím je sem.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Odpovědět