308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 308 Winchester

Příspěvek od tonny »

Davide, vem lite, prostě co nejlehčí a nejkratší. Varmint je zbytečně těžká a asi ji nevyužiješ, to myslel tibi.
David5
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 19.3.2015, 11:07

Re: 308 Winchester

Příspěvek od David5 »

Já jsem to špatně vysvětlil, chtěl jsem říct jestli při horším zásahu, aby měla střela dostatek (přebytek) energie z důvodu zabezpečení etického rychlého smrtícího účinku a dohledávky. Někdo mi radí že to je moc silné abych volil slabší, druhý zas že je to ok atd.. Četl jsem článek od pana Jiřího Hanáka že je lepší si vybrat silnější ráži a že se poslední dobou se vrací silnější ráže atd... Můj verdikt je že mít 3 různé ráže, protože univerzální ráže na veškerou zvěř neexistuje ale na určité skupiny druhů zvěře jo. Jestli mě chápete, doufám že tu nepíšu nesmysli :) čekejte mě u výběru optiky :mrgreen:
A děkuji za pomoc.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Reno »

Už se to tu na fóru řešilo mnohokrát, pro lov v tuzemských podmínkách je univerzálně použitelná jakákoliv ráže od 7 mm nahoru, což .308 Winchester splňuje. Důležitější, než samotná ráže, je dobře trefovat a také zvolit munici s dostatečně kvalitní loveckou střelou. Co je dobré pro .308 Winchester, to si přečti v tomto vlákně, stačí nebýt líný.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308 Winchester

Příspěvek od tibi1 »

kurňa ....3 elementarne otazky:

- co budem lovit (najcastejsia osadka zveri vo vlastnej honitbe prip. zver na pozvanky)
- kde budem lovit (les, polny revir, zmiesany revir, horsky revir)
- z toho nadvazujuca: jak budem lovit: t. j. kratke, dlhe vzdialenosti atd atd

vysledok volby raze: prierezove zatazenie, prip otrepany TKO, balistika, rychlost, ustovka

je problem si najst tu zastaralu knihu hoc aj od Hanaka? a internet je tychto polemik plny na mraky. Ale ak je nekdo lenivy tak nech sa nehneva ze ma to vytaca.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: 308 Winchester

Příspěvek od beskydak »

Davide, 308 má přebytek výkonu na vše, co u nás běhá. Pokuď počkáš, až budeš mít zvěř na blat a trefíš oba plícní laloky, nebudeš mít důvod, proč být zklamaný. Důležité je zvolit střelivo s kvalitní střelou, která bude splňovat tvoje požadavky. Ačkoliv používám více silnějších ráží, moje nejoblíbenější jsou 7x57R a 223. Ta 7x57R je výkonem slabší než 308 a stačí taky na vše. Co se týče požadavku na přebytek výkonu, je to dáno současným stavem myslivosti a lovu, tedy vesměs lovit za jakýchkoliv podmínek (škody, čas a závist jsou motorem). Pamatuji na staré myslivce v zdejším kraji, kteří lovili rážemi jako 6,5x52R a 6,5x58R. Vesměs bez potíží tím lovili černou i vysokou, jen si počkali až to bude na blat. Jen pro připomenutí, tyto 2 ráže měly E0 zhruba 1800J a taky to fungovalo. Takže s 308 Ti to při dobrém výběru střeliva bude padat taky. Lesu, lovu
David5
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 19.3.2015, 11:07

Re: 308 Winchester

Příspěvek od David5 »

Děkuji za rady a připomínky :wink:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

beskydak píše:Co se týče požadavku na přebytek výkonu, je to dáno současným stavem myslivosti a lovu, tedy vesměs lovit za jakýchkoliv podmínek (škody, čas a závist jsou motorem). Pamatuji na staré myslivce v zdejším kraji, kteří lovili rážemi jako 6,5x52R a 6,5x58R. Vesměs bez potíží tím lovili černou i vysokou, jen si počkali až to bude na blat.
Protože je 308W taky mou celkem favorizovanou ráží, dovolil jsem si půjčit právě ten poslední výstižný Beskyďákuv text, bych připsal svůj dojem uživatele této ráže, že právě v tuto letní dobu, po těch šikmých a často "rychlých" ranách, zejména na divočáky, např. v kolejovém řádku v řepce, na úzké loučce mezi kopřivami nad hlavu a pod. Když pak i 40 m dlouhý "dosled" je utrpením, tak si říkám, jestli tu zvěř "nešidím" - že by nějaká ta osmička nebo devítka (a mám je obě - i 458čku) byla možná v takovém případě "užitečnější" nebo možná zodpovědnější - nevím, to si musí srovnat a zhodnotit každý sám.
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Začátečník »

308 W bývá většinou se stoupáním 12, ale nezkoušel jsi 220 gr krasavici? Nebo to taky nebylo lepší? Vím, že tovární skoro nestřílíš, ale co 200 gr Hammerhead?
Známý střílel 150 gr střižnou hranu. Chválil si, že mu nic neodcházelo. Když jsem se ho ptal, jak velký byl výstřel, ukázal průměr asi 15 cm. Taky řešení, ale musím přiznat, že pro mě by to nebylo.
458 už by mohlo být většinou na místě, ale u těch dvou zbývajících tomu nevěřím. Možná bude dosled o 10 m kratší, ale při horší ráně se mu člověk nevyhne. U devítky bude výhoda, že neuhne o každé stéblo. To se určitě ve vyšším porostu může hodit.
Čím vlastně teď láduješ?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

No nebudu tu dělat chat, tak vynechám, že letos zatím lovím téměř výhradně 270W - neb je to poslední "akvizice" a velmi mě baví :)
Jinak z 308W jsem ve třech zbraních (stoupání 10 a 11") zkoušel hodně střel, Lapua, Hornady, Nosler, Sierra, Speer i S&B ... od 150 do 220 gr. Ty 220gr RN si dodnes nemůže vynachválit kolega sedlák (mimochodem z 12" CZ550) - celkem možná i vyřešily jeho problém s nedohledanými kusy (za které byl právem brutálně "kritizován").

Snažím se při volbě zbraně pro konkrétní loveckou "úlohu" dodržet myšlenku z DEVA manuálu - že Handloading neslouží k tomu, aby se z "malé" pušky udělala velká a z pušky středního výkonu (308W) udělala "magnumka"a taky mě nebaví, když se po dvakrát opakovaném vystřelení uvolní lůžko zápalky a pečlivě opracovaná nábojnice je na vyhození - jinými slovy, proč lpět stále na 308W a snažit se jí kroutit do všemožných extrémních konfigurací, když je i spousta jiných krásných nábojů :)

Od těch těžkých střel (v 308W nad 200gr) mě trošku odrazuje strmá dráha letu a tím dramatické opravy při větší dálce střelby. Úplně nejraděj mám náboje, které odpovídají co nejlépe modelu dráhy letu "C" v Leupold dálkoměru (to znamená při nastřelení na 200yd pokles ve 500yd o 42 až 46 palců) - protože pak se mi nestane, že zapomenu "přenastavit" dálkoměr a mohu opravu pro vzdálenost rychle a jednoduše odečíst z displeje :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Začátečník »

To vypadá, že střílíš docela dálky. Psal jsi o řepce. Odhadoval jsem tedy, že je to někam kousek od posedu a tam by 220gr nevadila. Není to v tomhle případě s tou 270 W trochu riziko? Ta by na stéble určitě uhnula. S 220 gr by bez velkých oprav létala 300 WM. Tu nemáš?
Střel jsi vyzkoušel hodně. Nechceš se trochu rozpesat?
A ještě jednu otázku. U Dalase to vím, ale takovou dobu se nám tu poctivě, kvalifikovaně a intenzivně věnuješ. Vůbec nemusíš odpovídat, ale co děláš v civilu?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 308 Winchester

Příspěvek od dalas »

Já bych do nějakýho bordelu volil spíše lehčí střelu pevnější konstrukce, aby byla s daným stoupáním přestabilizovaná. Většinou se takto střílí na kratší vzdálenost, tak se ta derivace přestabilizované střely nijak neprojeví. Zato ji jen tak nějaký stéblo nevychýlí. Pro .308 jsou vrozené střely kolem 150gr. 220gr je v .308 už taková fajnovost pro badatele. :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 477
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 308 Winchester

Příspěvek od bon »

Dle mých skrovných zkušeností (s 308W toho moc nenalovím, protože u nás je hlavně srnčí a na to mám jiné ráže), je pro 308W "univerzální" hmotnost střely 165 gr Kdo loví nakrátko, v lese, tak bych šel do 180 gr a naopak na větší dálky na pole bych zkusil 150 gr střely. U své zbraně (Remington 700) mám twist 10".
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 308 Winchester

Příspěvek od michalos »

To david
Proč pořizovat 308W a cpát tam střely 220gr, které sotva utáhne aby zvěř lépe barvila a procento kdy bude v ohni bylo co největší.....když je lepší koupit rovnou kalibr, který nemá sebemenší problém a běžně se pro něj těžší střely používají...abych byl konkrétní tak 8x57JS (běžně 196,200,220gr) nebo 3006 (též až 220gr)....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308 Winchester

Příspěvek od pufr »

Tahle diskuze nutně musí být nekonečná :)
Sám vím, jak rád jsem třeba ty těžké střely v 308W vyzkoušel a byl celkem spokojen - ale jsem i četl, že pro jiné uživatele zde na fóru byly zklamáním a vedly k obtížným dohledávkám :?

2Začátečník - Bych sem žádné funkce nebo tituly netahal :)
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: 308 Winchester

Příspěvek od Petr1970 »

jako těžký amatér jsem prošel dilematem stejným, vybral .308:-) - podle logiky že to stačí na vše když se trochu slušně trefí (a co se netrefí nezachrání ani 11mm knedlík..)

do .308 se sežene spousta střeliva (střel atd..) takže je možné bez přebíjení zkoušet ..
navíc pro.308 jsou i "kratší flinty - závěry atd..)

kdybych to dneska bral, tak spíš zvažuju .3006 (větší kanon směrem nahoru), ale i lehké střely..

na druhou stranu, za sebe zatím nemůžu říct na .308 ani půl křivý slabiky... neodešlo nic, ale nemám skoro nic střeleno... (je fakt že dobrá patrona není za 7,50 z armádního výprodeje..)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět