Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Vše o kulobrocích a dalších kombinovaných zbraních.
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Hirc »

ahoj, poslední dva roky jsem řešil stejnou věc (dosud měli přednost důležitější "rodinné" investice). Rozhodoval jsem se zda kulovnici / kulobrok / bergstutzen (z eGunu). Ročně ulovím jednotky kusů, takže se kromě praktických vlastností požaduji, aby to byla zbraň "pro radost" a měl jsem jen jednu na celý rok.
Nakonec jsem si mezi vybral kulobrok Blaser 95 - lehký, krátký, hřbetní natahování jde oproti dvouzámkovým systémům výrazně měkčeji a přenatáhnutí na druhou ránu je záležitost půl sekundy, skvěle sedí v rameni, při dohledávce jen odcvakneš puškohled.
Nicméně jak už to zaznělo, je to osobní volba - mě zatím u kulovnice chyběl brok více, než mi přišla vhod druhá rána.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od vesrad »

Díky za názory, budu o tom přemýšlet. Času je dost, letos jsem kurz nestihl a další v Olomouci začíná v lednu 2011 :( .
Jinak můj vysněný cílový stav je kulobrok (asi 12/ 8x57JSR, nebo něco podobného) a pak něco menšího na delší střílení (asi tikka varmint 6,5x55SE), ale uvidíme jak to dopadne a co mi tyhle investice řekne drahá polovička :D . Nejspíš začnu tím kulobrokem
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Lovec TPC
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: úte 08.6.2010, 13:24

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Lovec TPC »

moc dobrá volba kulobrok v této ráži 8*57 JRS dá se stím lovit vše je dobrý na nahanky přeji hodně štěstí u zkoušek
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od rimar77 »

no já když bych dneska šel do kulobroku tak bych u něj chtěl už výměné čoky abych si mohl dát na čekanou plné zahrdlení, pak bych chtěl ráži 12/76 a hlavně bych si zkontroloval soustřel hlavní ev chtěl aby byl seříditelnej protože ono v noci to docela zkresluje a kolikrát střelíš brokama na velkou dálku aniž si to neuvědumejš měl jsem kulobrok 5 let a 90% jsem lišky kuny atd střílel kulí protože jsem brokům nemohl věřit a nebo druhá varianta podstatně lákavější nechal bych si ho od někoho postavit viděl jsem tu na fóru pár krásnej kulobroků dělanejch od puškařů a rozhodně by se mi to líbilo a jako kuly bych chtěl 45-70Gow todle je taková alternativa která mne stále láká a třeba jednou si to splním ikdyž na druhou stranu mám už zbraní doma dost ale láká mne to
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Tommy »

vesrad:
Kup si radši ten kulobrok,protože jinak ti bude chybět ten brokovej lauf. Jednoho dne budeš sedět na posedě s kulovnicí a budou ti tam lítat třeba hřívnáči,nebo ti tam příjde liška na 20 metrů a to se s kulovnicí špatně loví,příjde kuna atd. Je to universální zbraň použitelná do všech podmínek.
Lukajs
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 102
Registrován: sob 16.10.2010, 10:02

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Lukajs »

Ahoj , urcite si mozna cetl jak mi chlapi radili o vyberu kulovnice .. chtel jsem vzdy solovku .. o kulobroku jsem nechtel ani slyset =) Ale ... kdyz jsem si ho vzal do ruky a i si snim strelil na strelnici .. parada ... Behem chvilinky jsem se rozhodl .. V utery mi ma prijit =) Kulobrok Bettinsoli 8x57JRS/12 ;-)
CZ 557 Lux 243w + Meopta Meostar R1r 3-12x56 RGD
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Nik.308 »

Lukajs,
takže rosslerovi jsi dal vale?
Po pravdě, já měl staré ZH, ale můj sen byla celopažba, tak jsem ZH prodal a koupil CZ 550 celopažbu, ale často jsem měl pocit, že mi něco chybí a i přes lovecké úspěchy jsem se rozhodl, že si pořídím opět kulobrok a zakoupil jsem ještě Brno 802 a jsem s ním maximálně spokojený. Kulovnice je v trezoru a téměř s ní nechodím, užívám si kulobrok. Myslím, že jsi vybral dobře a ráže výborná, přeji mnoho spokojenosti.
Uživatelský avatar
Tony30
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 238
Registrován: stř 09.6.2010, 15:47
Bydliště: Mělnicko.

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Tony30 »

Souhlas s Nik.308,sice lovím s CZ550FS,ale to staré ZH pořád mám,opčas ho vemu vyvenčit :) ,co se týče vybrané ráže myslím že budeš spokojen :wink:
CZ 550FS 308W-Zeiss Victory Varipoint 3-12x56 os.60
ZH324 7x57R,16/70-Docter 2,5-10x48 os.60
Baikal-27EM-M 12/76,12/76
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od savazka »

Já u svého UB druhou kulovou ránu zatím snad ani nepotřeboval. Druhá broková už by se naopak párkrát hodila pokud např. dojdou dvě kuny naráz (ale tahejte se kvůli tomu s trojákem!). Někdo tu psal pro takový případ dobrou radu mít už při prvním výstřelu mezi prsty připravenou druhou brokovou patronu. Pak se mnohem rychleji přebije a je větší šance stihnout druhý výstřel než je zvěř pryč, než lovit patronu z kapsy. Kdybych si na toto v zimě vzpomněl, taky bych stihl kuny dvě, takhle si druhá udržela ten důležitý sekundový náskok a byla ve křoví dřív než jsem si "dohnal! v optice:)
Jinak se kulobrokům vyčítá menší přesnost, nevím proč, jednou máte nastřeleno, tak to musí jít tam kam má...a také posunutí každého dalšího zásahu vlivem zahřátí hlavně. Což je naopak minimálně u některých zbraní pravda. Třebas u mého kulobroku jde každá další rána o 3-4cm doprava dolů a to v 50ti metrech! Kolik by to dělalo ve 150ti metrech...Na druhou stranu kamarád má staré dobré ZH a v tom samém tempu vám vystřelí slušivý čtyřlístek. Zkrátka nutno vyzkoušet s tou kterou zbraní...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od rimar77 »

když jsem chodil s kulobrokem řešil jsem to pouzrem na brok náboje na flintě kousek před komorou pak přebiješ opravdu rychle a přitom se i dobře drží zbraň. Jinak měl jsem Kulobrok UB a teď mám troják sauer starší a ten troják je výrazně lehčí než byl ten kulobrok takže bys je neměl hanět :-). Co se týče přesnosti kulové hlavně rozhodně na kulobrok vzpmínám v dobrém střílel velmi přesně a rozhodně se mi zásah neposunoval.
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od savazka »

Ano to Vám ze srdce rád věřím, ale trojáky obecně a i ten Sauer z druhé ruky se pohybuje někde kolem 40 000 a výš že? Zbraně v této cenové kategorii už bývají obecně lehoučké, ať už dvojky/kulobroky/kulové jednušky...Běžné komisní kousky od 10-25 000 se s tím můžou těžko měřit. Na druhou stranu jsem měl v ruce kulovnici za 140 000plus a těžší krám jsem vživotě nedržel, no do křoví to zahodit:)
Jak říkám, chce to zkusit, aby pak člověk nebyl překvapený. Lepší střelit pár ran do papíru, než se pak divit, jaktože to šlo, kam to šlo. Ale druhá kulová rána je alespoň pro mě sváteční záležitost, chybená liška na mě zatím nikdy s přebíjením nepočkala:)
Jestli tedy má kulobrok nějakou nevýhodu, pak toto povýstřelové pnutí hlavní a váhu (která se mě osobně zdá přiměřená). Jinak na něj nemám křivé slovo!

Ps.: Také tu někdo psal že si sice pořídil kulobrok ale 95% střílel stejně kulí. Já to mám tak 50-50, možná i více ve prospěch broků. Jestli je to dáno rázem krajiny, či prostě tím, která místa si vybírám na čekanou a šoulačky, nevím...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
vlcak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25.3.2010, 17:03

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od vlcak »

Zdravím, troják Sauer z druhé ruky na Egunu v pohodě do 30000 Kč. Tedˇse mi povedl za 20000 a je super. Do ted jsem lovil vše kulí včetně lišek a kun tak se těším až ho vyzkouším. Hledal jsem zbraň do leče se psem, na dosledy i jen tak na šoulačku a ten troják je bez chyby. Jo a váha 3 kg.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od Nik.308 »

Vlčáku, tak to se ti povedlo, jestli můžeš, vlož nějaké foto.
vlcak
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25.3.2010, 17:03

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od vlcak »

Zítra udělám foto a vložím (snad přijdu na to jak). :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Kulobrok nebo opakovačku do začátku?

Příspěvek od rimar77 »

ono troják za 30.000 už není problém sehnat ani v čechách když popídíš a máš štěstí a narazíš na takovou nabídku, cena trojáků šla prostě dolů díky dovozu zbraní z německa. Stejně byla držená uměle právě díky tomu že tu nic nebylo a kolikrát chtěli za hroznej šrot buhvíjaké cenny.
Odpovědět