Border terier nebo Jagdterier ???

Pejskové a jejich výcvik
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na tyto dvě plemena terieru. Zajímalo by mě jak pracují na povrchu i pod zemí a zda jsou vhodní pro myslivce-začátečníka. Nemám žádné zkušenosti s výcvikem psa. Určitě bych ale chtěla fenu. Děkuji za jakoukoliv radu.
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

Poraďte prosím
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Petr1970 »

nevím jak pro začátečníka - ale obecně jsou dost tvrdohlaví a myslím že není snadné je zvládnout (měl jsem v rodině jednoho jezevčíka a jak říkal můj strýc - pes který dokáže vlézt do tunelu a zakousnout tam lišku není zrovna měkota)....
co sem jich pár poznal a viděl tak to byly neřízené střely - viděl jsem i 3 měsíční štěňata se rvát mezi sebou.....(sourozenci..)

určitě se to chce od někoho učit, vyloženě pro začátečníka bych tvrdohlavé plemeno nedoporučil, ale jestli chcete takového psa a n e jiného tak to budete muset zvládnout...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

Klidně mi doporučte jiné plemeno, zatím jsem vybírala podle knížek a pár mysliveckých akcí. Jsem ráda za každou odpověď
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Petr1970 »

:D
základní otázka: na co psa chcete? je Vám to jedno? co s ním chcete dělat? kde ten pes bude pracovat (hory, kopce, pole, rybníky)
co vůbec od loveckého psa očekáváte? pracant, domácí mazel v rodině? velmi zjednodušeně zde navrhnu několik typů psa (ne konkrétních plemen) abyste měla představu
to co zde budu psát jsou jen obecné řeči abyste věděla, neplatí stoprocentně, vždy je vyjímka potvrzující pravidlo, prosím aby mě někdo nechytal za slovíčko, píšu to zjednodušeně

1) ohaři - větší psi, hodně pohybu, převážně do polních honiteb.. může dělat všechno možné (donese kachnu z vody stejně jako může jít po barvě postřeleného kusu) - není na norování, na prasata také spíše ne - je moc velký a riziko zranění
jsou to nádherně pohybová zvířata, spíše tvrdohlavější, není vhodný pro někoho do města
zástupci mohou být český fousek, výmarský ohař nebo menší "malý munsterland"

2) norníci, teriéři (názvosloví pomýchané) - malí psi, na norování, hony na divočáky - od border teriérů, jezevčíků, ostatních teriérů... - malý, rychlí psi - i zde platí že mohou dělat všechno možné - vyhánění zvěře, aporty... barvu

3) retrívři - přinašeči, u běžných lidí nejznámější - zlatý retriever, labradoři... vhodný hlavně pro vodní práce, ale i pro práci na poli-v lese.. obecně se říká že to jsou psi pro práci "po výstřelu", narozdíl od ohařů kteří jsou psi pro práci "před výstřelem"

další skupiny např. "honiči, slídiči,barváři..." ...
plemen je velmi mnoho, můžete si vybrat od známých, neznámých, v každé skupině jsou psi menší-větší atd...

celé je to opravdu o tom jakou máte představu "co se psem" - bez toho se opravdu nedá radit
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Nik.308 »

Petr1970 to vystihl poměrně přesně, je opravdu vhodné si nejprve tyto otázky zodpovědět?
Jste myslivec?
Jagdteriera bych Vám moc nedoporučoval, není to pes pro začátečníka a také je nutné ho lovecky zaměstnat, myslím že to není vhodný pes pro výkendové či sezonní myslivce, spíše ten borderteriér, ačkoliv s ním, narozdíl od jgdt. nemám zkušenosti.

Přeji šťastný výběr vhodného plemene.
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

Omlouvám se, to nejdůležitější jsem neřekla. Chtěla bych fenu hlavně pro práci v noře na naháňky a dosled spárkaté. ano jsem myslivec ale teprve čerstvý. psa bych chtěla pro práci a to v lese a na poli
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Petr1970 »

tak místní myslivci si celkem pořizují "bordíka" - slovy jednoho - mám ohaře-fouska, odchozené poháry (knolla atd..) ale pořídil jsem si border-teriéra, je to malej bezúdržbovej pes, na tu práci co dělám je zlatej-naháňky, prasata, ty 2 kachny taky donese, pro dcery je to mazel..., nenáročnej a nikdo mě nebuzeruje jako s fouskem (interní stížnosti na krytí-poměry v chovu českého fouska.....)

jinak jsou to rakety - a to doslova, viděl jsem jednoho jak zdrhal před výmarákem s klackem a ten výmarák ho nemohl dohonit :-)
ohledně výcviku jak jsem říkal - pozor, jsou to rychlí a tvrdohlaví psi, chce to asi si nechat poradit, ale to asi platí obecně pro všechny první psy

hlavně bych si zjistil něco o nemocech toho plemene, každé má svoje, od torzí po epilepsie.... není nic horšího než pes ve 2-3 letech nějak zdravotně postižený

co zatím vím, radši bych si vzal border-teriéra než např. jezevčíka....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Jarek Horsky »

Já jsem si zase raději vzal jezevčíka než borďáka 8-)
U borďáků je většinou hlasitost jen na vyděnou. To mě konkrétně při naháňkách vadí. Jinak je vcelku jedno co je to za norníka. Pokud je to norník, tak má svoji hlavu.
Podstatné podle mne je, jak pracují jeho rodiče a to nejen podle papírů, ale i v praxi! Těžko lze čekat, že excelentní honič bude stejně excelentně pracovat pod flintou na polním honě. Vždy je něco za něco 8-)
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

:!:
ČENDA
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 247
Registrován: úte 09.1.2007, 17:53
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od ČENDA »

Já osobně bych doporučil pro začátečníka bordíka před jagošem. Přece jenom není tak tvrdej a dá se lépe zvládnout.Navíc někdy bývá i problém s jeho ostrostí při společných akcích vůči jiným pejskům. :!: Kamarád kočkopsa má a chodí mu jak do nory,tak i na dosledy. No a co se týká naháněk na černou tak tam má taky svoje uplatnění.Já sice preferuju jezevce,ale bordík by bylo hned druhé plemeno po kterém bych sáhnul.
CZ550FS-7x64 DOCTERclassic 8x56RD
maňa
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: pon 09.8.2010, 9:36

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od maňa »

:?:
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Perník »

to maňa: zbožňuji tvé poslední květnaté příspěvky!!!
vydržel bych je číst i několikrát za sebou

:shock:
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Zdenek41 »

Pánové říje je u konce. :wink: :wink: Já bych se JGT nebál,žena umí udělat z techto pejsků beránky.Záleží opravdu na chovné stanici a důsledné dodržování povelů a pak u fenky to jde o 50% lepe než u psa.Bordíky nekritizuji,ale moc jsem jich viděl pracovně nepoužitelných ovšem ty co makali byla bomba.
Petr 3
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 125
Registrován: stř 04.11.2009, 20:31
Bydliště: Brno

Re: Border terier nebo Jagdterier ???

Příspěvek od Petr 3 »

Zdenku máš naprostou pravdu.
Odpovědět