Foxteriér nebo velšteriér

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od fesoj »

Škoda, že pomalu upadá v zapomnění staré dobré chovatelské heslo : Krásou k výkonu - výkonem ke kráse !

Leckdo z našich chovatelů se jistě rád pochlubí,
kolik už titulů CACIB jeho pejsky ozdobí.
Ale mnohé majitele do rozpaků přivádí,
když se zeptám, jaký výkon pes v honitbě předvádí.
"Kdepak, my svého miláčka ani volně nepouštíme,
ať ho v boji s černou zvěří či s jezevcem neztratíme !"
Pokud někdo takhle mluví - ať jde o muže či ženu -
má jeho krasavec pro mne o poznání menší cenu.
Já totiž svůj klobouk smeknu pouze před takovým psíkem,
jenž je svému majiteli spolehlivým pomocníkem !
Titul CACIT, to je jiná... Tomu psovi náleží,
jehož majiteli hlavně na výkonu záleží,
na mezinárodních zkouškách se se svým psem zúčastnil
a v rámci plemene svého na těch zkouškách první byl .
A pokud je ten pes navíc ještě krásy šampionem,
po jeho potomstvu myslivec měl by se sháněti honem !
Kritériem pravdy je praxe.
chs
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 01.5.2011, 17:21

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od chs »

Souhlas s tím co píše stir. Jenom bych to upřesnil. Nebrat ani od myslivce který pouze "vymetá výstavy "a neúčastní se vrcholových zkoušek typických pro dané plemeno.
jestrab
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: úte 14.8.2012, 10:38

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od jestrab »

Dobrý den já sem mněl zase welše a perfektní práce jak na noře tak na poli a vodě je jenom na vás co si ze psa uděláte.Z každého psa lze udělat to co vy chcete a stejně se zněj dá udělat i (magor).
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Pavel.x »

Na jaře si chci vzít štěně s největší pravděpodobností to bude velš.

Prosím o radu z jaké chov. stanice bych měl vzít aby to byl pes s dobrými loveckými předpoklady??
Výstavy nejsou mojí prioritou, ale aby taky trochu vypadal :)
Za každou radu díky moc
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Tim »

Kolega z práce si dovezl psa od pana Smutného odněkud od Třebíče. Pes je krásný a perfektně pracuje, jen si už nevzpomíná na přesný název té vesnice, ale když dáš do vyhledávače Josef Smutný - velšteriér, určitě to najdeš. Má chovnou stanici prý už snad třicet let.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tonda U.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 22.4.2010, 9:51

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Tonda U. »

Tim píše:Kolega z práce si dovezl psa od pana Smutného odněkud od Třebíče. Pes je krásný a perfektně pracuje, jen si už nevzpomíná na přesný název té vesnice, ale když dáš do vyhledávače Josef Smutný - velšteriér, určitě to najdeš. Má chovnou stanici prý už snad třicet let.
Chovná stanice "Z Ostašova".
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Pavel.x »

Tu už jsem našel a koukal na stránky ale nejsou moc aktuální škoda.
Jsou ještě nějaké další možnosti?
Lenka1
Nový návštěvník
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 27.12.2012, 14:07

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Lenka1 »

Ch. st. z Ostašova p. Smutného skutečně dbá na spojení vynikajících výkonů (to především) i exteriérů. Myslím, že hlavně ve velšteriérech nenajdete v ČR mnoho stanic, které by dosahovaly takových výsledků - jak v noře, tak na povrchu! Bohužel www.stránky ch. st. z Ostašova nejsou aktuální, pan Smutný internetu moc nedá, stránky mu dělají děti a asi to mnozí znáte - jsou pro mladé jiné priority... Sama jsem také původně spoléhala na dceru, ale neosvědčilo se to, dnes si dělám stránky sama. Takže se nenechte odradit a p. Smutnému zavolejte, nebudete litovat.
Johny R
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 30.5.2013, 16:23

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Johny R »

Vzhledem k tomu že má babička drsné FX chová téměř 40 let, tak už kolem FOXů taky něco znám :D ! A zrovna chov pana Hutěčky staršího, který převzal jeho syn, odepsat jako špatné pracanty mi příjde opravdu směšné! Pan Hutěčka st. byl vždy znám tím že své psy vedl pracovně. Celkově takhle o Foxlících (i ostatních loveckých plemenech) přemýšlet mi příjde trochu mimo mísu. Foxtlíci k chovnosti norovačky nepotřebují už dvacet let a rozhodně to neznamená že by norovat zapomněli. Babi vždy záleželo na exteriéru štěňat, její psi lišku dvacet let nepotkali! Přesto má pár myslivců, kteří si už odvezli po prvním i další štěně a všem tito psi norovali a s prací na povrchu taky problém nebyl! Ti psi mají lov v krvi po vlcích a né po chovné stanici, kterou člověk vymyslel před sto lety :?: ! Prostě záleží na jedinci kterého dovezu domů a pak na tom jak moc ho zkazím svým vlivem při výcviku!!!
Pavel.x
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 205
Registrován: stř 18.7.2007, 11:00

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Pavel.x »

Nemáte náhodou někdo reference o chovatelské stanici Říjof p.Říha? Jak mu psi pracují atd. dostal na něj kontakt ale chybí osobní zkušenost.
Tonda U.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 22.4.2010, 9:51

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Tonda U. »

Johny R píše:Vzhledem k tomu že má babička drsné FX chová téměř 40 let, tak už kolem FOXů taky něco znám :D ! A zrovna chov pana Hutěčky staršího, který převzal jeho syn, odepsat jako špatné pracanty mi příjde opravdu směšné! Pan Hutěčka st. byl vždy znám tím že své psy vedl pracovně. Celkově takhle o Foxlících (i ostatních loveckých plemenech) přemýšlet mi příjde trochu mimo mísu. Foxtlíci k chovnosti norovačky nepotřebují už dvacet let a rozhodně to neznamená že by norovat zapomněli. Babi vždy záleželo na exteriéru štěňat, její psi lišku dvacet let nepotkali! Přesto má pár myslivců, kteří si už odvezli po prvním i další štěně a všem tito psi norovali a s prací na povrchu taky problém nebyl! Ti psi mají lov v krvi po vlcích a né po chovné stanici, kterou člověk vymyslel před sto lety :?: ! Prostě záleží na jedinci kterého dovezu domů a pak na tom jak moc ho zkazím svým vlivem při výcviku!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Jsem se pobavil :D , podívej se kde je ostrost u psů. Dříve to bylo bum - prásk v noře dnes koncert a vytrvalost pro hlasivky.
Ostrost na divočáka né pletivo to se dá velmi rychle naučit. Ale kontakt na ostro, pro praxi důležité. Raději nepsat nepodložené věci. Jen se nováčkům neznalým věci plete hlava. Stačí sledovat výsledky zkoušek, kde se skutečně projevuje ostrost.
Krev po vlcích. Já myslel, že vlky vybírají z kožichu. :)
Johny R
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 30.5.2013, 16:23

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Johny R »

Jaká ostrost na černou? Já myslím že je lepší když si pes hezky drží odstup a jen mi hlásí! Na co mi bude pes když se na první naháňce nechá ze samé ostrosti nabrat? A na těch norovačkách jsem viděl jak se psi šprajcli na vsuku i před těmi dvaceti lety, to se nijak nezměnilo. To že se nenoruje na ostro je samo nesmysl. Rozumný člověk stejně psa do přírodní nory nepustí pokud už dříve nepřišel s liškou do křížku. To při štěkání na zarážku opravdu nezažije, na tom se asi shodnem :) .
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

Johny R
Yorksir je taky z vlka,ale pochybuju,že 90 % z nich by ulovilo aspoň myš.

To,že pracovně jsou na tom jagové líp než některý jiný plemena je daný hlavně tím,že pro chovnost má daleko přísnější kritéria,hlavně co se zkoušek týká.Jsem přesvědčený,ze stejně dobře by na tom byla i ostatní plemena,pokud by kritéria pro chov měla stejná.
Všichni dobře ví,že JGT je jen plemenitbou vylepšený foxlík.Z foxlíka se bohužel postupem času stal spíš módní pejsek(myslím,že pro uchovnění je dnes třeba jen výstava).Někteří chovatelé foxlíků pořád drží slušnou pracovní úroveň v rámci svojí linie,ale chovná základna jgt je v tomhle směru daleko početnější.To co jsem napsal o foxteriérovi,platí i o bordrovi a velšovi.Ti mají co se týká pracovního "nadání" pro chovnost povinnou jakoukoliv zkoušku z loveckého výkonu včetně zkoušky vloh.Pokud to srovnáte s JGT,kde jsou třeba norovačky,zk. vloh + PZ nebo LZ nebo VP atd. tak je jasný proč jsou na tom jagové tak jak jsou.Když už bych foxlíka nebo velše pořizoval,kouknul bych na rodokmen rodičů a hledal bych takové, kteří mají (oba pes i fena)min. zk. z norování+povrchové zkoušky (lz, bz, kde musí prokázat hlasitost).To samé bych hledal u prarodičů.Tímto způsobem bych obavy neměl,ale brát cokoliv od kohokoliv bych se bál.Ostatně i u jagů pečlivě vybírám.Přivézt si domů bázlivého psa bez zájmu nebo naopak budoucí neřízenou střelu může kazit náladu i několik let:)
Johny R
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 30.5.2013, 16:23

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Johny R »

Ale Yorkshire byl vyšlechtěn k lovu potkanů v dolech v Yorkshiru :wink: ! JGT vznikl z NEPOVEDENÉHO chovu Foxtla stejně jako Jack Russel. Ten chov byl v německu, jak název napovídá, psi byli moc tmaví a měli širší palice! Čili vady které je měly z Foxtlů vyřadit! Ovšem psi byli údajně lovecky velmi ostří a pán si na nich trval, tak vzniklo nové plemeno moc krásných psů, kteří jsou obzvláště oblíbeni mezi myslivci. Ostatně stačí mrknout do statistik, JGT se rodí více štěňat než Foxtlů. Ale to spíš potkám Foxtla než JGT, páč jsou všichni JGT zašití někde v lese. Ovšem to neznamená že jsou lovecky lepší než ostatní! Takový pytlačící vořech co se jen utrhne ze řetězu taky umí lovit, nic nezapomněl, i když strávil celý život na řetazu u boudy a ulovil tak možná slépku na dvorku ,vedou ho prostě pudy. A pudy u psa člověk může vyvolat a podpořit a nasměrovat si ho tam kam chce.
buba
Častý návštěvník
Příspěvky: 85
Registrován: pát 15.11.2013, 18:47

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od buba »

Johny R píše:Ale Yorkshire byl vyšlechtěn k lovu potkanů v dolech v Yorkshiru :wink: ! JGT vznikl z NEPOVEDENÉHO chovu Foxtla stejně jako Jack Russel. Ten chov byl v německu, jak název napovídá, psi byli moc tmaví a měli širší palice! Čili vady které je měly z Foxtlů vyřadit! Ovšem psi byli údajně lovecky velmi ostří a pán si na nich trval, tak vzniklo nové plemeno moc krásných psů, kteří jsou obzvláště oblíbeni mezi myslivci. Ostatně stačí mrknout do statistik, JGT se rodí více štěňat než Foxtlů. Ale to spíš potkám Foxtla než JGT, páč jsou všichni JGT zašití někde v lese. Ovšem to neznamená že jsou lovecky lepší než ostatní! Takový pytlačící vořech co se jen utrhne ze řetězu taky umí lovit, nic nezapomněl, i když strávil celý život na řetazu u boudy a ulovil tak možná slépku na dvorku ,vedou ho prostě pudy. A pudy u psa člověk může vyvolat a podpořit a nasměrovat si ho tam kam chce.
V téhle diskuzi by možná chtělo pokračovat na vlákně jagdteriér, ale to nechám na jiných. Psi byli tmaví, což byl samozřejmě požadavek šlechtitele. Z řady foxlů je tyhle "vady" vyřadit měly, ale právě tyhle "vady" se zdály být vhodné šlechtitelům - zakladatelům plemene W. Zangenbergerovi a C.E. Gruenewaldovi. To že by zakládající psi měli mít širší hlavy je pro mě nová informace, nijak ti ji nevyvracím, ale zajímalo by mě, kde jsi k ní přišel. Zakladatelem plemene byl v podstatě pes Elektric Whire(zapsaný v anglické plemenné knize) a fenka Huntsmans Hussie (zapsaná v německé plemenné knize). Ti dali čtyři štěňata(dvě fenky a dva psi - hrubosrstá s černým sedlem a světlými znaky) s nimiž se pokračovalo dále(docela podrobně je to rozepsáno v knize Jagdteriér od Černého, Řezby a Soukupa). Jak oba, potažmo štěňata, vypadala exteriérově, co se týče hlavy, atd., těžko soudit. Jejich fotek z té doby je jen pár.
K tvojí poznámce s vořechem u boudy bych se tě chtěl zeptat. Proč tedy vlastně naši předci šlechtili barváře, honiče norníky atd...To byli tak hloupí, že nevěděli, že s vořechem se dá lovit taky?
Můj názor je ten, že pokud přísně neselektuješ jedince, které používáš v chovu tak už v druhé generaci dochází k "rozmělnění" a postupnému vytrácení se požadovaných vloh.
Odpovědět