Foxteriér nebo velšteriér

Pejskové a jejich výcvik
Odpovědět
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od xchipsy »

Trochu mimo téma, ale mám dojem že zde se už dotaz vyřešil (ze dvou plemen to bude třetí :lol: ) a proto prosím o radu.
Měli jsme výborného jaga, supr norník (nikdy se nestalo že by vzdal boj s liškou nebo jezevcem - podle toho taky vypdal, už to tady bylo zmíněno v úvodu, až ve 12ti letech po dvou hodinách tvrdého boje se silným jezevcem si přišel odpočinout ven..), na prasata taky perfektní (z hustého ostružiní vysokého po prsa tlačil jedno prase po druhém), ale bohužel jsme o něj letos v březnu přišli.
Pořídili jsme si borderku, protože jsem chtěla něco klidnějšího a "poslušnějšího" (ikdyž je pravdou,že u jaga byl výcvik "zanedbán", šlo hlavně o práci a tu plnil na 100%), ale jelikož pro mého partnera je jago srdeční záležitostí, zvažujeme pořízení dalšího mrňouse do smečky. A proto prosím o doporučení dobré chovatelské stanice, která má dobré pracovní psy (které lze naučit "běžné" poslušnosti bez tvrdého drilu) a zároveň to nejsou vyložení "magoři" bez pudu sebezáchovy. Rádi bysme fenku (jelikož bordina je taky fena a máme ještě fenu labradora a po zkušenostech s háráním a jak jago-pes vyváděl už raději jen feny :o ) a spíš s kratší srstí. Nespěchá to, až tak někdy na jaro. Máte nějaký tip? Náš jago byl z chov.stanice z Rouchovanky, bohužel pán již štěňata neodchovává, nemáte příp. někdo jaga s touto krví? Díky za tipy.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Jarek Horsky
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: pát 13.4.2007, 19:48
Bydliště: Trutnovsko

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Jarek Horsky »

To Zdenek41: Není to otázka víry, ale snaha dobrat se "pravděpodobného" důvodu. Rozhodně jsem se nechtěl otírat o jedno konkrétní plemeno.
Jenom se mi zdá, že je dnes zájem o norování v útlumu. Z toho logicky odvozuji, že pro většinu lidí je snadněji cvičitený pes s méně "vlastní hlavou", což se podle mne projevilo i na chovu. Nicméně, každá teorie platí pouze do doby než se objeví nové informace a nová a lepší teorie 8)
pepča
Nový návštěvník
Příspěvky: 34
Registrován: úte 02.10.2007, 8:53
Bydliště: Vysočina

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od pepča »

xchipsy- jagy od Rouchovanky jsem měl možnost vidět několikrát pracovat a byla to radost vidět. Loni na kačenách šel pes do vody kachna byla postřelená postřelená a neskončil dokud ji nedostal a nepředal práce ne černou super ti psi jsou hlavně vychovaní ono to bude taky tím, že Vlasák je Myslivec a ví.
Zítra budu mluvit s Řezbou hledá mi štěně, jak něco najde tak ti dám vědět.
Naposledy upravil(a) pepča dne čtv 21.10.2010, 4:45, celkem upraveno 1 x.
CZ 537 30-06
troják G.Tichý 8x72R, 16x65
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od xchipsy »

Pepčo,díky. My byli s jagem spokojeni na 100%, o to víc nás mrzí, že od p. Vlasáka už štěně nebude :? Náš Dyk šel od mala do všeho "po hlavě", ale zároveň se nešel zabít, v osmi měsících zvládl jezevce a od té doby mnoho, lišek nepočítaně. Poslušnost byla horší, ale jak jsem psala, moc se tomu nedalo takže za to nemohl pes. Vzpomínám na vyprávění partnera, kdy na honě pes zaběhl do kukuřice, hlásil a chlap povídá "Tam jsou prasata".. Myslivci nevěřili, prý tam pes honí srnčí a šli pryč.. Zůstali jen dva "věřící" a Dyk nakonec vyhnal rudl černé... Nebo loni,kdy jsme šli dohledávat údajně postřelené prase. Pes zajel do hustého ostružiní a hlásil (přesně bylo poznat podle hloubky hlasu kdy hlásí na stopě a kdy na viděnou),po deseti minutách šlo první prase.. Pak v pětiminutových intervalech další čtyři..
Úžasný zážitek s ním máme po střelbě na lončáka,který z řepky vylezl do hrachu (taky loni, psovi bylo už 12 let).Byla už tma,tak jsem ho přivezli a pustili navolno,byli jsme přesvědčeni,že prase šlo zpátky do řepky.Dyk prověřil nástřel a zmizel v řepce,vzápětí přešel do hrachu a "motal" se na jednom místě.Že by bylo prase tam?To je hloupost,přesvědčovala jsem sama sebe,pes je starej,unavenej,tak odpočívá..Nakonec Dyk s nervama nevydržel,když viděl,že bysme tam jinak byli do rána a JEDNOU zoufale štěkl :lol: Samozřejmě byl u kusu,nikdo ho to nikdy neučil,ale asi už chtěl jet domů..
Vděčím mu i za to,že malou bordinu naučil,co má norník dělat pod zemí... Takového psa už asi nikdy mít nebudeme...
No,rozepsala jsem se dost,omlouvám se. Kdyby tedy někdo věděl o dobrém chovu,budu moc ráda. Díky.
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Zdenek41 »

Xchipsy víš jsme nějaké chovné stanice napsali.Já mám dobrou zkušenost s Hybráleckým lovcem.
strejdamyslivec
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 16.11.2010, 11:45
Bydliště: jižní okraj Vysočiny

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od strejdamyslivec »

Osobní zkušenost nemámani s velšem ani s foxlíkem. Ale u nás chlapi velše mají a je to pes od psa (pán od pána). Někteří jsou lovci tělem i duší jiní jsou tak maximálně na gauč...
kulovnice: rem222+ZEIS 6X42 a 7x64+BUSHNELL 3-9X50
brokovnice: ZH 16/16 hamerleska 12/12
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od magoda »

mám jagu i hlad foxu a jsou dobří oba,foxl není takový janek ale srdce mu nechybí,rozhodně něco hladkosrstého, :wink: velš když se povede tak je to slušný pacient pár jsem jich viděl.doma mám děti a vše ok :wink: zaleží na vkusu ksždého soudruha :lol:
Uživatelský avatar
xchipsy
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: pát 23.11.2007, 12:07

Jago

Příspěvek od xchipsy »

Tak se nám nakonec psí smečka rozrostla o něco dřív než bylo v plánu :lol: Původní domluva byla štěně na jaro, ale jelikož byla příležitost, od neděle u nás řádí malá jagoška :twisted: Je to ďábel už teď, tak jsem zvědavá, co z ní vyroste...
"Když nechceš pomoci, alespoň neubližuj..."
ZKK 601 308Win (Meopta Artemis 3-12x56 RD)
ČZ UB 7x57R/16 (Pentaflex Cazorla 2,5-10x50 PI)
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Zdenek41 »

xchipsy tak se pochlub a dej sem nějaké foto a které chovná stanice.Když tak do JGT.
chs
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 01.5.2011, 17:21

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od chs »

Jestli foxe nebo velše? Je to jenom o tom co se komu líbí. Pokud jde o práci tak je to jedno, protože u práce je důležité z které chovatelské stanice jedinec pochází a taktéž na konkrétním jedinci. Po zkušenostech které mám s foxli, bych na práci nechtěl psa, který má nějakou spojitost s chovatelskými stanicemi OD RYTÍŘE MALOVCE, TUSKULUM, KELČSKÝ POKLAD, Z KRČMANĚ... což je minimalně 90% populace fxh v ČR. U drsných je třeba vyhledávat jedince, u kterých se objevuje v rodokmenu dnes již zaniklá stanice Z KAČEROVKY ( v mnoha případech už to nemusí být v rodokmenu vidět). Drsného bych bral : Z ÚSOVSKA, Z BÍLÉ, Z VÍSELCŮ popř. několika málo dalších.
huta1
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 27.8.2011, 21:51

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od huta1 »

Dobrý večer,
reaguji na příspěvek uživatele "chs". Je pravdou, že ačkoliv je zde fórum a snadno tedy svádí k anonymitě, rád se představím. Jsem chovatelem foxteriérů hladkosrstých chov Tuskulum, o kterém bylo v negativním světle hovořeno ve výše zmíněném příspěvku. Je mi líto, že člověk, který má omezený přehled o chovu plemen foxteriérů, jakým právě pan "chs" je, se staví do pozice myslitele a vynáší takové ucelené závěry!!!

Vážený příteli, nevím kde berete odvahu ve svých tvrzeních. Mrzí mne, za všechny seriózně uvažující chovatele, že pane "chs" hážete seriózní chovatele foxteriéra hladkosrstého do jednoho pytle. Vážený pane, je mi líto, že Váš foxteriér asi nedosahuje Vámi požadovaných kvalit. Ale vězte, že proto, že vyjmenujete všechny chovatele, kteří se na plemenitbě Vašeho psa podíleli a napíšete , že uvedené chovy nestojí za nic, nic nevyřešíte. To cítím jako podraz na lidi, které ani neznáte !!! . Abych uvedl na pravou míru, jsem současně poradcem chovu pro obě plemena foxteriérů. A věřte, vážím si každého poctivě pracujícího chovatele (narozdíl od Vás). Od stanoviska, že udedené chovy po pracovní stránce nestojí za nic, se jako poradce chovu i solidní chovatel v jednom, ohrazuji.

Navíc cítím, že celkový obraz, zejména foxteriéra hladkosrstého je Vaším popisem citelně zkreslený a to je mi líto. Aby si běžný čitatel uvědomil, Klub chovatelů foxteriérů ročně pořádá asi 15 zkoušek a majitelé se jich se zájmem zúčastňují. A světe div se, vyšší procento je dokonce foxteriérů hladkosrstých (tím nechci opomíjet drsnosrsté). A světe div se, odnáší si po zásluze tituly nejvyšší za poctivě vykonanou práci !

..a pokud se mám skutečně vyjádřit k tématu, zda foxteriér nebo velšteriér, pak nemohu zodpověděd. Já si zvolil foxteriéry a jsem s nimi spokojený. Pokud má někdo zájem o velšteriéra, není to problém. Právě naopak, jeho teriérský charaktr ho předurčuje k perfektnímu výkonu.

Vladimír Hutěčka
Tonda U.
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 22.4.2010, 9:51

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Tonda U. »

chs píše:Jestli foxe nebo velše? Je to jenom o tom co se komu líbí. Pokud jde o práci tak je to jedno, protože u práce je důležité z které chovatelské stanice jedinec pochází a taktéž na konkrétním jedinci. Po zkušenostech které mám s foxli, bych na práci nechtěl psa, který má nějakou spojitost s chovatelskými stanicemi OD RYTÍŘE MALOVCE, TUSKULUM, KELČSKÝ POKLAD, Z KRČMANĚ... což je minimalně 90% populace fxh v ČR. U drsných je třeba vyhledávat jedince, u kterých se objevuje v rodokmenu dnes již zaniklá stanice Z KAČEROVKY ( v mnoha případech už to nemusí být v rodokmenu vidět). Drsného bych bral : Z ÚSOVSKA, Z BÍLÉ, Z VÍSELCŮ popř. několika málo dalších.
Jo souhlas. pěkná práce P.Demel a další..
staryvlk
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 29.7.2009, 14:07

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od staryvlk »

plně souhlasím s názorem pana hutěčky.úspěchy jmenovaných stanic jsou plně prokazatelné a pro mnohé nedosažitelné.pro zajimavost doporučuji projít stránky klubu chovatelů foxteriérů.navíc je vidět nejen vzrůstající popularita zvláště hladkosrstý ch foxů ale i pracovní kvalita tohoto plemene
stir
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: pát 24.4.2009, 9:37

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od stir »

nedá mě abych se nepřipojil. také jsem měl hl. foksíka a byl jsem sním velice spokojen. aport i zajíce třeba 200, 300 metrů nebyl problem.bažant a kachna také ale záleží z jaké chovné stanice jedinec pochází. prvního jsem měl od myslivce který oba rodiče používal na myslivost, tento pes uměl všechno podstatně dřív než pes kterého jsem měl z takovéto chovatelské stanice jakou má p. hutěčka.
vím že pan hutěčka a jemu podobní dělají pro chov foxteriérú hodně ale tyto psi jsou dobří na výstavy, na myslivost asi méně.
hodně se o foxterieri zajímám a trochu to sleduji a dnes vím že si nevemu psa na práci a na myslivost z takovýchto chovů.tyto psi jsou možná exterierově výborní ale je pracnější je vše naučit. když vidím jak na výstavě a na klubových zkouškách předvádějí tito chovatelé třeba i 7 nebo více psů tak si myslím že to pro myslivost asi není to pravé ořechové a navíc mě to připadá jako jánabrachyzmus, jenom potřebují co nejlepsí umístění a co nejvíce bodů kvůli prodeji, dneska posuzuji já a zítra kamarád a potom si to vyměníme. takto to jde několik let ale výsledky jsou znát, třeba výška, dneska tuším si tito chovatelé prosadily neměření psů. já měl psa také většího, ale mě to nevadilo, měl jsem ho na povrch a do umělé nory, na dohledávky. měl několik dohledaných srnců, jezevce, nekolik lišek. dneska vidím že člověk zk...ví všechno jenom pro peníze. rozhoduji se pro dalšího psa, který mel být hl. fox, ale nevím,asi ne, zdá se mě že i ten můj měl asi mírnou epilepsii a myslím si že to je křížením ale nemohu to dokázat. líbí se mě františek jak nikoho do ničeho nenutí a taky se mě začíná líbit hl. jagterier. myslím si že kdo chce psa na myslivost měl by si bát od myslivce a kdo na výstavu tak od těchto vyhlášených stanic. stir
Uživatelský avatar
Lucie.L
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 01.3.2012, 13:26
Bydliště: U Přehrady 554, 382 32 Velešín
Kontaktovat uživatele:

Re: Foxteriér nebo velšteriér

Příspěvek od Lucie.L »

Dlouho jsem přemýšlela, zda mám reagovat na to co se tu řeší, ale nějak mi to nedalo. :)
Z původní myšlenky zda si pořídit foxe, nebo velše, vzniklo téma plné různých, pokud to tak mohu nazvat, urážek a napadání lepších či horších chovatelů, což je dosti smutné. :(
Možná by stálo za to, se zamyslet a uvědomit si, že každé štěně, pokud s ním chci mít nějaké výsledky, potřebuje také výcvik a péči. Ani sebelepší chovatel či výcvikář, bohužel nikomu se štěňetem nemůže dát zároveň ruce, nebo přibalit do tašky své zkušenosti.
A rozhodně neznamená: hezký pes = blbý pes a opačně! Ani kdo chce psa pro myslivost, že by si měl vzít štěně od myslivce a kdo na výstavu od chovatele co vystavuje. Myslím, že pes může být jak hezký, tak šikovný, jen je třeba se mu věnovat. :)
Jednou se mi na zkouškách stalo, že mi přišel jeden pán (mimochodem měl jagošku, která toto plemeno s těží připomínala), doslova vynadat, že tím exteriérem jen ničím chov a díky takovým jako já, jde chov Velšů kamsi do...
Nakonec pán zkoušku neudělal a já s mou "exteriérovou" velškou měla za plný počet a gratulací rozhodčí za pěknou práci feny. :)
Ať už si pořídíte to či ono plemeno, nezapomínejte, že předpoklad vloh, nebo exteriéru, je věc jedna, ale vaši práci za vás nikdo neudělá. :wink:
Přeji všem mnoho úspěchů a pevné nervy! :D
Odpovědět