Výběr kulovnice

Vše o kulovnicích a malorážkách
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

myval píše:Myslivec Milda : Zdravím Vás, však ano, souhlasím. Z jakého důvodů se nedá x-bolt srovnat s Titanem?
Kombinuju, protože můžu a nechci zjistit po půl roce, že jsem mohl mít něco lepšího. Jasně všechny mají mouchy, ale jde o to, které mouchy jsem schopný akceptovat a které ne.
Proč se nedá srovnávat Browning s Rosslerem ? Protože když dva dělají totéž, není to vždycky totéž. Browning to fakt s puškama UMÍ . Jako Rembrandt se štětcem, Einstein s fyzikou a Toyota s Off Roady.


Vybírání – si to je hezká doba. Nic to nestojí, hledají se informace, objevuje se amerika, vynalézá se kolo, et.etc.etc. Někdy a bohužel i často se zapřahají koně za vůz . Taky jsem si bohužel prošel obdobím kdy jsem se ptal na názory druhých, místo abych se zeptal SEBE co vlastně chci a k čemu mi to opravdu bude dobré. Když namátkou vzpomenu. Začal jsem v dávných dobách v minulém století soupravou ZH , pak jsem ji vyměnil za novinku CZ 537 – 7 x 64, pak mi „dobráci „ nakukali koupi 9,3 x 62 ( největší životní omyl ), pak přišly dva trojáky , potom období Browningů- Barů, po něm dvoják , pak Mannlicherovská epocha, potom jeden Sauer S-202 , pak Blaser R 93. No, a až nazrál čas, tak to vyhrál Blaser R-8. Dle mého nejlepší puška současnosti - pro myslivce amatéra. Vlastně dva Blasery. Pro léto a osamělé lovy jednuška K-95, a pro zimu a na cesty „za hranice všedních dnů“ ta R-8. Našel jsem to, co jsem hledal a je mi dobře. ( Mimo tohle, protože mi to přišlo jako docela dobrý nápad, mám ještě dva kusy z kategorie = úchylárium. Jednu kulovnici ZG-47 a jednu těžkou - tropickou , nerezovou Ruger MK 77 Mark II. ) Kdybych měl dnes lovecký život před sebou, s perspektivou že budu lovit jenom v nějakých těch „koňských řitích“ v česku, a nikam „ za hranice všedních dnů“ se nedostanu, kdybych bych byl omezený financemi , etc. etc. Tak bych si vybíral kulovnici podle sebe a svojí hlavy a hlasu srdce a nenechal bych si do toho od nikoho kecat. Pušku vždycky NOVOU ! Podle peněženky nějaký model pušky od dobré a renomované firmy, TAK ABY MI PERFEKTNĚ SEDLA . V nějaké univerzální ráži pro ty české kraje ( 7x64 / .30-06 / 8x57JS ) . Samozřejmostí je KVALITNÍ PUŠKOHLED !!! Pokud bych na to neměl, dal bych se na jiného – levnějšího koníčka . PRINCIP : Nejdůležitější je MOJE spokojenost , páč je to MOJE puška ! Je mi úúúplě regál co si kdo o tom myslí. TO co si koupím já, za svoje a pro sebe je jenom moje věc a nikomu do toho nic není. Nezajímají mě žádné blbé komentáře. Takhle pragmaticky bych uvažoval při výběru já. Ale lidi jsou různí, že .
wildbunch
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pát 07.2.2014, 19:47

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od wildbunch »

Mildo, lépe to napsat ani nešlo. Beze zbytku souhlasím...
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od suhl »

Ja rozhodně ne. Pokud někdo nemá na kulovnice za 60 nebo 100 tis. neznamená, ze by si měl zvolit méně náročný koníček. Není to měřítko dobrého myslivce a zodpovědného lovce.
Jediné, v cem Milduv příspěvek ma smysl je rada pořid to najlepší na co máš, prisetri, stare prodej a timto zpusobem se muzes dostat dal.
Nicméně, za mne jen jedna rada. Flinty střílí, ale puskohled loví. Porid tedy to, co ti sedí a větší (financni)váhu venuj kvalitní optice.
Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od figi »

No, nevím. Ještě jsem nedržel v rukou zbraň, a to v jakékoli cenové relaci a nezávisle na výrobci, u které by mne ihned nenapadlo několik nutných úprav. Nejlépe se mi osvědčily zbraně, které jsem si sám doladil a upravil, a pro mne nej jsou moje CZ 550. Perfektní plně laditelná spoušť ( CZ 557 je levný klon CZ 550 a ta spoušť je sice ok, lepší v tom, že je širší, ale jinak je to také levná, a ne tak dobře laditelná varianta ), snadná úprava chodu úderníku, naprosto tichá pojistka, a pažba se dá vyladit také . U některých zahraničních a i drahých zbraní nelze ladit spoušť, o tom ostatním ani nemluvím. Takže si myslím, že ten, kdo chce mít svoji zbraň opravdu podle svých představ, klidně ať pořídí CZ 550 s dobrým chodem závěru a pak se dá jít až k dokonalosti. Kdo se spokojí s tím, co dělá sériově výrobce, tak musí žít s kompromisy a tu úroveň ať si nastaví podle kapsy.
Optika je samostatná kapitola, kdy generalizovat už nelze vůbec.
Naposledy upravil(a) figi dne pon 29.2.2016, 4:33, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Durell »

Vo veľa veciach by som s Mildom nesúhlasil. Vybrať treba z toho čo možnosti dovolujú, len to najlepšie. Osobne som názoru že slušné zbrane začínajú s cenovkou Sako 85 tj cca 1800 € + k tomu optika montáž a nech robíš čo robíš si cez cca 3500 € .

A tak ľud pospolitý československý - poser sa, podľa Mildu pre zbroják s výpisom z účtu " či na to vôbec máš" . Smutné, ale u Mildu nič nové. Aj keď uznám stratil trochu na sile a už nieje tak ostrý. " Sibír naučí " :lol: :lol: :lol:

Tú našu realitu odstrielať ide so zostavou za 1500-1800 komplet a s trochou treningu aj cez 150 m.

9,3x62 Ťa vyplieskala čoooo, hmmm aspoň dakto . :lol: :lol: :lol: :lol: Neverte žiadny omyl - len aj s tým treba hlavne dobre trafiť.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Durell píše:Vo veľa veciach by som s Mildom súhlasil. Vybrať treba z toho čo možnosti dovolujú, len to najlepšie. Osobne som názoru že slušné zbrane začínajú s cenovkou Sako 85 tj cca 1800 € + k tomu optika montáž a nech robíš čo robíš si cez cca 3500 € .
Durell,aby to bylo jasné, JÁ jsem zodpovědný za to co napíšu, ALE nejsem zodpovědný za to, jak si to kdo přečte a pochopí !
Aneb: Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí . Další poučka : Existují jenom DVA názory na problém. Ten můj a ten špatný. Zapíš si to za uši.

Co dodat ? Snad že bez Durelových komentářů k mojí osobě by Lovecké fórum bylo jako kakao bez kečupu.

PS. Ale ta slovenčina je fakt krásný a bohaty jazyk. viz ZDE: http://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Aby ... venina.jpg

Cha chááá
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Durell »

Zas tá istá chyba - diskutujem z blbom, dostal ma na svoju úroveň a prevalcoval skúsenosťami .

Som nepoučitelný, tak mi treba ....
Aj blbý názor je názor - to rešpektujem, máš na to právo .
Upsss .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Myslivec Milda »

Durell píše:Som nepoučitelný, tak mi treba .... Aj blbý názor je názor - to rešpektujem, máš na to právo .
Upsss .
Vidím že si taky "veselá kopa " se smyslem pro legraci . Je správné že chápeš myšlenku Jaroslava Haška, největšího spisovatele českého, který moudře konstatoval : Správně bylo kdysi řečeno, že dobře vychovaný člověk může číst všechno. Nad tím, co jest přirozené, pozastavují se jen největší sviňáci a rafinovaní sprosťáci, kteří ve své nejmizernější lžimorálce nedívají se na obsah a s rozčílením vrhají se na jednotlivá slova...... ( Qui potest capere, capiat )

Snad jen bys měl správně citovat W.Churchilla, on to řekl takto: Hluboce s Vámi nesouhlasím, ale budu se bít za to, abyste svůj názor mohl projevit.

Nicméně vraťme se k meritu věci. Výše jsem napsal SVŮJ názor, že každý svobodný člověk si může svobodně vybrat jakou pušku si koupí. S tím, že za svoje svobodné rozhodnutí nese zodpovědnost.
Kdybych byl na počátku svého loveckého života, vybral bych si podle svých možností NOVOU kulovnici + KVALITNÍ optiku. Páč s tím budu střílet do živého božího tvora, který mi nijak neublížil a který fakt nemůže za moji svéráznou zábavu. Vybral bych si tak, aby mi puška seděla a abych z ní měl dobrý pocit. Praxe je taková, že všechny levné pušky mají nějaký problém a jsou víc poruchové než dražší pušky. Pokud bych neměl dost peněz na solidní zbraň s optikou, ani kdybych se snažil a šetřil, pak bych JÁ , rozumíš JÁ osobně, hledal jiného koníčka. Podle hesla : Na co nemám, to nedělám. Jak prosté, že ?
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od crif »

Už se mi chce velebnosti zase blejt.
:cry:
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od rimar77 »

Mildo tvrdit že levnější zbraně jsou poruchovější než ty drahé je trochu dost slušná demagogie, nevím kolik jsi zaznamenal poruch u levnější produkce založené na mauseru ale já moc ne a to ani u starých zbraní. Asi díky spolehlivosti a to bude ten důvod proč je mauser nejrozšířenější na světě. Za co si připlácím je jméno výrobce, uživatelský komfort, kvalitní dřevo na pažbu, zdobení- rytiny, zlacení atd. nikoliv bezporuchovost naopak souhlasím s Figim koupit slušnou střední zbraň a tu případně doladitdle svých potřeb ale není to nezbytně nutné aby dobře fungovala a za méně peněz dosáhnu toho samého co u dražších zbraní pokud někomu nevadí že nemá pažbu za 40.000 atd. na čem nešetřit je optika ale opět lepší je koupit si normální kvalitní sklo hlavně s kvalitní mechanikou na den a na noc si koupit NV jelikož i ten nejobyčejnější digitál sebelepší optiku v noci prostě převálcuje.
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od majodus »

No pan Milda .pri vsetkej ucte .to co ste napislali je prosta hovadina .jedine s cim sa da suhlasit ze ked si clovek ma kupit vec ma kupit kvalitu.Ja takym myslivcom ako ste vy hovorim pan blaser alebo blaserovia.Nemas blaser -nie si.Stara Zkk alebo 98 alebo ina kvalitna zbran za zlomok ceny blasra sluzi tisicom ludom po celom svete k absolutnej spokojnosti a vobec nestoja o pocit ze blaser ich robi lepsim .
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Rogam »

No, ono to je o tom, že to každý vidíme jinak. Někdo si rád koupí zbraň a nic dalšího nechce a nehodlá řešit, něco dolaďovat, apod., někdo naopak chce DO.DO (dodělám doma) a přizpůsobit k obrazu svému. Nemůžu si pomoci, ale ta první varianta mi nedává možnost nákupu "jakékoliv" zbraně. Levnější výrobek znamená v něčem kompromis, ano, stane se, že mám štěstí na kus a i levnější výrobek se povede. Proto osobně i já souhlasím s tím, že obecně levnější věc znamená pravděpodobně poukázku na častější problém (poruchovost).
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od dalas »

Musím se trochu Mildy zastat. Napsal, jak by postupoval on. Nemusíme jeho přístup zcela akceptovat, ale nemusíme mu jeho přístup ani vyvracet. Je to jeho přístup a z hlediska zvěře je bezkonfliktní. Každý jsme svým způsobem osobnost a každý máme jiná kritéria.
Ten výběr není tak černobílý, jak je zde mnohdy napsáno. Prvně bych zvážil, jaký je můj lovecký um, kde a co budu lovit a za jakých podmínek. To co je nejdůležitější je jistota zásahu. Pokud jsou lovci, kteří preferují um dostat se ke zvěři co nejblíže, těm stačí "low end" s mechanickými mířidly. Výsledek bude jen o střele. Musí si ale být vědomi, kde je mez jistého zásahu s takovouto zbraní. Tohle může být pro někoho mnohem silnější lovecký zážitek, jak perfektní zásah na 300m s nádobíčkem za 150 tis. Kdo má v honitbě převážně les, vystačí s mnohem levnější výbavou, jak ten, v jehož honitbě převažují rodné širé lány.
Osobně je mi nejblíže přístup figiho. Hodně mě těší, jestliže mám něco "custom" co vylepší vlastnosti zbraně a ještě je to mým vlastním dílem. To bude asi společné všem technicky založeným lidem. Ale to je už zase jen můj přístup, který nemusí vyhovovat jiným.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od kojot »

Tohle je prostě věčné téma, které se nikam neubírá a nově příchozím členům, kteří hledají informace pro nákup své první zbraně věru moc nepomáhá. Budoucí uživatel si musí na začátku stanovit požadavky na zbraň včetně cenového stropu. Dále je třeba na začátku stanovit, zda je zbraň "prostředkem", nebo "výsledkem". Od toho se vše odvíjí. TEČKA.
Osobně to vidím jako Figi. Všechny zbraně mám upravené na míru a dle vlastních představ.
No Milda zase jede, o tom není sporu :lol:

B láhovec
L ovící
A ntilopy
S e
E normně
R ealizuje
Naposledy upravil(a) kojot dne pon 29.2.2016, 10:43, celkem upraveno 1 x.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Výběr kulovnice

Příspěvek od Petr1970 »

tak já to tady chápu že mě i spoustě jiných to tady řekne "co vlastně existuje" a kde má každá věc plusy-minusy... (samozřejmě je to milion vkusů milionu soudruhů)...
ale nějakou představu to dává..

a když někdo napíše u téhle zbraně je nahow.. pojistka, někdo jiný napíše že je ok.. tak alespon vím na co si konkrétně v té prodejně sáhnout a rozhodnout se sám "vyhovuje mi tichost, nevyhovuje"..

osobně se mi blaser prostě nelíbí, tuhle značku bych si nekoupil (a že by to finančně až takový problém nebyl)... měl jsem to v ruce několikrát, ale prostě se za ty prachy u mě ten "wow" efekt nedostavil - a za ty prachy tam prostě být musí:-)
to třeba u "anglickejch" drahejch flint se ten efekt dostavil skoro pokaždé:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět