Jak je to u Vás s jezevci??

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Perník »

Já mám na jezevce vcelku dobrou vzpomínku z mých mysliveckých začátků. Při jedné z mých prvních čekaných s tchánem, ještě jako adept, jsem viděl za světla v průběhu jedné hodiny 3 kusy (..a nebyl to jeden, kterej mi coural tam a zpátky :D )
Tenkrát jsem si myslel že jich tam je tolik, že o ně zakopneš za každým pařezem.
U nás lovíme cca 5 kusů za rok, známky přemnožení ani výrazného úbytku nesleduju.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od xtaup »

Myslím, že u nás jezevec není nijak ohrožen na existenci, jeho úlovky jsou však u nás vzácné vzhledem k jeho aktivitě v době lovu. Jinak mě tu zarazily názory na lov, jezevec samozřejmě nijak zvlášť neškodí a proto není nutností ho lovit, nicméně podobně by měli ti co tento názor hlásají jednat při lovu ostatních druhů zvěře. Mnoho z těch co tolik válčí o ochranu jezevce, pak bez většího ostychu loví bažanty, lovné druhy kachen, holuby hřivnáče apod. copak tyto druhy do přírody nepatří nebo snad něčím škodí?? Já osobně jezevce uloveného nemám, ale pokud by byla možnost, tak bych ho ulovil. Můj názor je, že myslivec by měl lovit v budoucnu pouze ty druhy zvěře, u kterých je to opravu zájmu rovnováhy s prostředím, jen tak si lov obhájíme před veřejností. Vždyť nelovíme pro zábavu, jak všude hlásáme, nebo je to jinak? Já se musím přiznat, že pro mě lov určitým způsobem zábavou či koníčkem je.
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Jak je to u Vás s jezevci??

Příspěvek od Zakov »

Je vskutku otázka lovu jezevce tam, kde není drobná zvěř. Tam , kde je slušná divoká populace bažanta a zajíců se bez lovu tohoto predátora obejdeme těžko. Mladou zvěř chytne dle mého názoru velmi obtížně, škody na snůšce a čerstvě položených zajících však jistě nejsou zanedbatelné. Nezapomínejme také na naše norníky. Liška je úplně jiný kalibr než jezevec. Můžeme taky s čistým svědomím norovat v lednu a únoru lišky , pokud jsou ve stejné lokalitě jezevci (kteří jsou mimo dobu lovu)?? V naší honitbě je v dobu lovu lovíme všichni, letos zatím 3 kousky.
Odpovědět