Myslivost bez černé zvěře?

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
savazka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 233
Registrován: čtv 20.11.2008, 17:20
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od savazka »

Přemýšlím, jak to nejlépe definovat, aby se na mě okamžitě nesesypali všichni, kdo loví černou, co jich tu jen na fóru je a nemám iluze, stejně se na mě určitě pár lidí oboří, že je tohle vlákno donebevolající nesmysl, argumenty slabé atd... Myslíte, že by byla česká myslivost schopna ještě fungovat bez lovu černé? VÍM, ŽE LOV ČERNÉ JE POTŘEBNÝ A BEZ NĚJ TO NEJDE, TAKÉ VÍM, ŽE JE SPOUSTA HONITEB KDE MUSÍ LOVIT DNEM I NOCÍ A STEJNĚ MAJÍ KATASTROFÁLNÍ ŠKODY NA ÚRODĚ, ale... Vážně tím nechci nikoho urazit, jen mi přijde, že kdyby ze dne na den vymizeli divočáci, dobře třetina myslivců by okamžitě skončila, protože je prakticky nic jiného než lov černé nezajímá. Srnčí, drobná, škodná, posezení s kamarády v klubovně..., jasně že každého baví něco jiného, jen mi přijde, že u spousty lidí se myslivost = lov divočáků a nic jiného... Na černou se často nadává, že je to metla pro sdružení kvůli způsobeným škodám, ale zároveň si snížení stavů nikdo nepřeje, aby se také nesnížilo lovecké vyžití...Stručněji jsem to nezvládl, podrobněji by se zřejmě to dalo rozebrat na x stran...A PROSÍM SLUŠNĚ, KOMENTÁŘ TYPU "TO JE ALE BLBOST" JE K NIČEMU...
Brno Effect 6,5x57R
UB 16x70 / 5,6x52R
Belgie 16/70
ZKM 456
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od kasari »

Tak já budu stručnější - souhlasím. Možná by se na myslivost pár lidí vykašlalo, ale oddechla by si drobná.
O redukci černé se jen mluví. Myslím celoplošně v ČR...
Ulkomaalainen...
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Hans88Vagus »

Dříve byl páteří myslivosti zajíc ( nebo drobná všeobecně ), dnes to je a nějakou dobu bude černá. Pro některé honitby je to nyní hlavní zdroj financí do pokladny sdružení.
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od patrol »

No vymizení černé by asi rozhodně myslivost neohrozilo, ale asi jak píšeš by skončilo pár myslivců z myslivostí. Já uvažuji asi takhle, až nebudu moci v lesích potkávat a lovit jeleny , tak z myslivostí opravdu končím, jeleni jsou můj myslivecký život. Prasátka přesto že lovím rád mou myslivost neohrozí, začínal jsem z myslivostí, když v naší oblasti prasátka byla velkou vzácností,ale dnes jich máme hodně.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Zdenek41 »

Ač je černá zvěř pro mne číslo 1 u mě snad už chápete,že ne skrze maso tak to že bych končil s myslivostí asi nepřichází v uvahu.Na to stačí lidi a to utkání už bude zase za dva roky.A nebojte se že černá je vyhubená jen o něco chytřejší.No vidíš Patrol já v honitbě potkám jelena tak vždy po 10 letech a ještě jsem neskončil :wink:
vhool

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od vhool »

no o me je znamo ze rad a dost lovim a k myslivosti jako takove jak je dnes provozovana nemam zrovna nejvrelejsi vztah.naproti tomu si myslim ze kdyby se na cas prestalo lovit vse (ted prosim neresim regulaci ani vliv toho na prirodu) tak si myslim ze by to ceske myslivosti jen a jen prospelo.vsak ono by se ukazao kdo to s tou prirodou mysli vazne a kdo si za pojmem myslivost schovava jen a jen bud sve prospecharstvi nebo proste jen pocit ze muze vzit zivot a povesit si na zed trofej ... netajim se svym nazorem ze v dnesni dobe je z deseti "myslivcu" pouze jeden ktery cti myslivost jako soucast pece a souziti s prirodou.jsem proto rad ze ac na LOVECKEM FORU tak jsem zde par takovych lidi pozna a i kdyz s nimi obcas nesouhlasim tak si jich vazim a respektuju jejich nazory ktere jsou casto i duvodem k zamysleni me samotneho (jmenovat nebudu,jiste sami vedi koho se to tyka) .navic mam pocit ze vesina tech kteri nejvic vykrikuji o tradicich,smyslu myslivosti a kritikou ostatnich,jsou prave ti pokrytci kteri vedou ceskou myslivost jako takovou do kopru a lov nbo chov cerne zvere je jen tresnickou na dortu.
jirkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.5.2010, 17:07
Bydliště: východní hranice vysočiny

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od jirkam »

Vzhledem k tomu, že myslivec jsem teprve 2 roky a navíc nejsem v žádným spolku, tak se na problém zvěře dívám víc jako sedlák a lesník. Prostě se jedu projet s koněm a zasetý pole ozimem vypadají na jaře jak po orbě, všude sou díry a takhle je povrtaný třeba 8 ha v kuse. Tady je jasný, že pokud se do toho nezaseje znova, tak výnos bude 40%.
Navíc už jsem jel několikrát v lese a kolem mě to chrochtalo ze všech stran. Tak si říkám, že když potkám při jednom výjezdu s koněm 5 divočáků, tak je to sranda, ale když vjedete mezi 30 členou skupinku . . .
Ještě jednu věc . . . to se netýká moc prasat. Slyšeli ste o přirozeným zmlazení lesa že? U nás nic takovýho není - srnčí to má sežraný dohola.
Myslím si, že myslivost by měla být o takových těch věcech, jak se to všude píše - tedy o tom, aby nás to bavilo a né o tom, aby se tady chovalo "maso" a pak se ve velkým střílelo a vráželo do mrazáků.
Před 50 lety když někdo střelil divoký prase, tak se na něho chodili dívat lidi z celýho okolí - a přesto existovali myslivci a bavilo je to . . .
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od patrol »

jirkam. je vidět, že myslivost děláš krátce, myslivci rozhodně nechovají zvěř kvůli masu, jak si sedláci a "lesáci" myslej. Ale bejt pouze těchto dvou skupin, tak otrávěj i veverky, aby nedělali škodu.
jirkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.5.2010, 17:07
Bydliště: východní hranice vysočiny

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od jirkam »

:-D
no už je to tady zase . . .
U nás je to opravdu přemnožený a ví o tom i Lesy města Brna, který se netají tím, že na jedné naháňce by potřebovali postřílet né 30 ale 300 prasat.
A když mluvím o 8 ha rozvratnýho ozimu, tak myslím opravdu 8 ha ( to sou jen 2 pole, kterých sem si teď po oblevě všiml) a když mluvím o tom, že se lesy u nás přirozeně nezmlazují, tak to mám podložený.
Loni jsem zpracovával Přírodní rezervaci Slunná (klidně si to najdite na googlu) po vichřici, která to tam v roce 2009 zdevastovala, neroste tam ani jeden stromek ve věku pod 40 let, když nepočítám ty okousaný bonsaje (a těch je asi jenom 50 ks ). U hospodářských lesů jsme si už zvykli všechno oplotit, ale pokud se neoplotí tahle přírodní rezervace, tak tam taky nic nevyroste.
Uživatelský avatar
Nik.308
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 333
Registrován: ned 06.6.2010, 13:53
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Nik.308 »

Jirkam. Nechápu, jak ty ses dostal k myslivosti či lesnictví. Ono když si tady člověk přečte pár příspěvků, rychle si udělá o jednotlivcích obrázek, jestli se narodili se "zelenou" krví, nebo si v lese s puškou léčí mindráky a hledají ztracené sebevědomí.
Já jsem vystudoval zemědělskou školu, dělal jsem v zemědělství, jsem soukromý majitel lesa a v životě bych nekecal takový bludy, ač ve vlastním lese škody mám také.
Jinak si myslím, že by to šlo bez té černé také, akorát naše řady by prořídly o pár bouchalů, kteří o pobyt v přírodě moc nestojí. Na úbytku zvěře černé by prosperovala zase zvěř drobná nebo srnčí.
To whool - ktvému příspěvku palec nahoru, to Zdeněk41 - černá je skutečně chytřejší. Je až s podivem, jak rychle dokáže reagovat na změněné způsoby lovu.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od Leon »

patrol píše:jirkam. je vidět, že myslivost děláš krátce, myslivci rozhodně nechovají zvěř kvůli masu, jak si sedláci a "lesáci" myslej. Ale bejt pouze těchto dvou skupin, tak otrávěj i veverky, aby nedělali škodu.
Všichni ne ale je jich dost :wink: znám takový co musej mít aspoň 30 lončáku (sele je malý a kňour smrdí tak za to je málo) ročně aby bylo na munici a na pivo.Tak že osobně si myslím že kdyby černá nebyla tak by řady dost prořídli
CZ 550 american 308win.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od kasari »

patrol píše:jirkam. je vidět, že myslivost děláš krátce, myslivci rozhodně nechovají zvěř kvůli masu, jak si sedláci a "lesáci" myslej.
Můžeš mi říct, jaký měli teda důvod myslivci v honitbách s drobnou, začít dělat okamžitě hromady pro černou, aby se u nich držela a nepřešla k sousedům? Přestože věděli, že riskujou zánik stavů drobný? Mě napadl jedinej důvod - maso.
Ulkomaalainen...
patrol
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: čtv 28.1.2010, 21:44

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od patrol »

Kasari, někde to tak možná bude, ale takovích je naštěstí asi menšina, já krmím divočáky na krmelišti taky, ale nemám rozhodně žádnou hromadu, každej den kyblíček a většinou to dřív než prasátka sežerou srnčí a dančí a když by mi šlo o maso, tak bude levnější si ho koupit, než denně jezdit, krmit, po večerech vymrzat atd. Zrovna včera jsem to počítal, poslední sele co jsem ulovil ve středu, mne z cestama, krmením vyšlo na 3700Kč a to mělo 25 kg. Takže rozhodně nejde mluvit o honbě po mase, nebo alespoň u mne.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od kasari »

To patrol - nemyslel jsem konkrétně tebe, nebo honitbu. Myslel jsem oblast. Můj názor je, že v oblastech chovu drobný zvěře je třeba se na černou dívat stejně jako na lišky, kuny apod. Takže spíš dělat všechno pro to, aby tam černá VŮBEC nebyla. Ale přesvědčit většinu myslivců aby vyměnili možnost lovu černé za pár střelených kohoutů a zajíců, to si neumím představit. :wink:
Ulkomaalainen...
jirkam
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: stř 19.5.2010, 17:07
Bydliště: východní hranice vysočiny

Re: Myslivost bez černé zvěře?

Příspěvek od jirkam »

to Nik.308
Nemyslím, že tohle je vlákno do kterýho bysme měli psat o tom, kdo má co vystudovaný a jak dělá v oboru ( mám za sebou Mendlovu univerzitu - lesnictví, od mýho dětství děláme zemědělství soukromě a taky vlastníme les + občas chodím stahovat dřevo s koněm).
Mysliveckou krev asi už nemám, protože myslivectví, které se v rodině předávalo, utnul minulý režim a všichni víme, že kdo nebyl komunista nesměl mít zbraň.

Teď mě spíš řeknětě jaká je výhoda držet si prasata v honitbě . . . V takovém množství jako je u nás je vidím jako škodnou
Opakuji, že před 50 lety na území ČR žádná prasata nebyla - takže jak chcete posoudit, v které honitbě by být měla a v které ne?
Odpovědět