Plošná medikace

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Jiří K. »

To Zakov. Pokud mne Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj Inspektorát Ostrava slušně požádá abych ke vzorkům na "trichinu" přidal kousek jater zdůvodů rozborů na rezidua léčiv. Nevidím jediný důvod proč bych jim nevyhověl. Svaloviny mají už ze vzorku na svalovce dostatečné množství.
Rád se nechám ochytřit, ale mně požadavek na vzorky jater příjde logický. To co zvěř stráví přechází do krve. Játra patří mezi nejprokrvenější orgán v těle a takovou malou přírodní chemičku. Kde budu nejdřiv hledat rezidua léčiv, v játrech.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Plošná medikace

Příspěvek od rimar77 »

zdeněk 41 jestli to bylo na mne že nevím jak mám léčivo předkládat, tak nevím jak to dávají u vás ale u nás v JČ dostáváme už šrot ve kterém je léčivo vmýchané na naši honitbu cca 7-8kg nevážil jsem to a v instrukcích přímo stojí že se nesmí mýchat s dalším krmivem protože je to už namýchané do krmiva a došlo by k naředění léčiva a tudíž by to nefungovalo. Tímto množstvím naši honitbu nezanesu tak aby to dostali všechny kusy. A zdosáhnout přeléčení nějakých 90% zvěře jak uvádíš ty je tudíž u nás sci-fi.
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zakov »

rezidua se stanoví ve svalovině, ke které je ovšem často problém se dostat. Myslím že játra jsou pro kamarády s KVS "náhradní řešení" ale proč ne. Dělali jsme a děláme rozbory na obsah cizorodých látek(těžké kovy) ve zvěřině. Nejvíc možností je opravdu z orgánů, které se dají sehnat lehce a výsledky mohou také něco říci. Nicméně k tomu chybí"normy". Povolené hodnoty těchto látek jsou vždy udávány ve svalovině.
Jinak plošný zákaz odčervování volně žijící zvěře je realitou v Evropě (i když zdaleka ne celé) kupř. Německu. Na konferenci EU v roce 2009 u nás se již tyto náhledy na danou problematiku sjednocovali. Kdo pamatujete doby odčervování před 3 roky a dále, vidíte (nebo byste vidět měli), že požadavky se zpřísňují, dokumentace k akci se zvyšuje, dotace budou ubývat a pak .....
Já vůbec nezpochybňuji úbytek parazitóz po odčervení. Jak jsem již výše uvedl, mám skutečně hodnověrná data o účinku odčervovacích preparátů z vyšetření trusu a z parazitologického vyšetření ulovených kusů. Jistě jde o tisíce kusů, které mám možnost sledovat. Jedná se všechny honitby Vojenských lesů a statků. Odčervení dělají profi lesníci, krmná zařízení jsou sledována. Při vší snaze dochází pouze ke krátkodobé redukci nálezů. Velmi významný a patrný efekt má odčervení u plicních helmintů vysoké zvěře v přezimovacích obůrkách. U střečků není efekt příliš patrný. Pokud jste se jich zbavili, gratuluji. Obávám se, že pouze do jara.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

Nemyslel jsem to vůbec na nikoho a tebe už vůbec ne :wink: Zvěř holá je lovena na podzim a neni žádný náznak pod dekou.V posledních 10letech mi nebyl vrácen kus z prodeje.To už něco svědčí.Cermix kupujeme a micháme 1:9.To je vše co jsem chtěl k tomuto tématu napsat.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od xtaup »

Jak je vidět z diskuse, tak jsou zde dvě skupiny a sice zastánci léčení, kteří jsou spokojeni se stavem takovým jaký je a často i praktickými poznatky, které staví léčení do jednoznačně pozitivní roviny. Druhá skupina jsou experimetároři, kteří by zkusili prolomit stereotyp, aby zjistili, zda je léčení opravdu nutné, s rizikem, že to může a nemusí vyjít, na druhou stranu sou si vědomi, že vrátit se zpátky k léčení není problém. Ono nebýt takových experimentátorů, tak by se lidstvo moc velkého pokroku, v různým odvětvích moc daleko nedostalo (to platí samozřejmě i pro odvětví myslivosti), což by se vlastně někomu mohlo i zamlouvat. Všeobecně pozitivní ovšem je, že se tu nad daným problémem alespoň trochu zamýšlí..., další diskuse už bude asi jenom o střetu dvou výše uvedených skupin..
Frank
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 02.3.2011, 19:23

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Frank »

Cituji zakov: "Adaptovaný parazit si nikdy nezabije hostitele - neměl by na kom parazitovat." To zní tak dobře, že to ve mě nabuzuje optimismus i ve vnímání "myslivce" a jeho působení na zvěř. Tedy paralela: zvěř je natolik odolná, že "nějaké odčervení" jí (zvěři) bůhví jak neublíží!
Je málo věcí v české myslivosti (snad kromě lovu), kdy by "myslivec" a jeho "dílo" zanechali na zvěři nějakou zásadní stopu.

Tedy "akce předkládání léčebných směsí" klidně mohou i nadále zůstat jako společenský prvek mnoha mysliveckých sdružení - tzv. "myslivecká realizace". :wink: (nesmíme opomenout myslivecký ples a karneval...hon na divoké kachny jsme i tak prodali Rakušákům....)

Je fakt, že člověk musí občas "vypadnout na nějaké fórum", aby si užil pocitu "pokecat na odborné tema".
Nebo to "můžete probrat" s těmi blbci na členské schůzi?! :shock: (jsou schopni odborně diskutovat na tema: co budeme konzumovat na výročce - guláš, nebo mačku?! :lol: )
Frank
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 02.3.2011, 19:23

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Frank »

Kousek velmi prosté praxe.
Naše honitba - 680ha, 6 členů. Nejmladší 25let, nejstarší 85. Věkový průměr 50let. (logicky lecko závidí!)
Aktivně loví 2, dva loví příležitostně - 2 téměř neloví (zúčastňují se)

Na základě sčítání (po "místní korekci") stanoven plán lovu. Lov 45kusů spárkaté srnčí. (bylo by vhodné lovit více)
Zhruba 35 kusů spárkaté srnčí uloví 2 lidé... Vzhledem k tomu, že oni jsou "konzumenti" loveckého práva a vzhledem ke kumulaci reziduuí ve vnitřnostních orgánech, ...měli by tito dva právo říct: nebudeme odčervovat. (ale předpokládáme, že žerou i něco jiného, než lovecké právo :wink: )
Jen oni totiž zvěř a její kondici vidí ve stavu, kdy je ulovená, ti, kdo sedí (kolik jich zase je??) slyší, kolik kusů je začervených a na pastvě frká. Kolik hlav se zpracovává, jako trofej. 15? - z toho v polovině jsou střečci.(jen v polovině??)
Kdo z vás by chtěl mít nosní dutiny zas*ané střečkama, tak, jak je má polovina těch srnců?
Že se to logicky odrazí na komfortu života je pochopitelné!

Kolik jsme ochotni dát za solidní RADU co dělat?! (kde najít prostou radu - zpracovanou zdravým selským rozumem?)
Kolik jsme ochotni investovat do zlepšení kondice srnčího v naší honitbě??
Medikament vyjde cca na 5tisíc + krmivo, které přidáme. Kupujeme zvlášť.
V podstatě 5 kusů - ve zvěřině, zaplatí náklady na odčervovací akci. Je to mnoho?? Jistě - najde se člověk, který by si nechal vrtat koleno!

Kolik mysliveckých hospodářů, na základě reálných podkladů, podá objektivní zprávu týkající se zdravotního stavu místní srnčí populace??!

Kolik??? :P

No - a pokud bychom počítali s tím, že "silné kusy" které vytlačí zvěř od příkrmových korýtek (jsou právě ti odčervení), ať samci - či samice nejsou uloveni, neb provádíme "průběrný odlov" - (těch 30% srnců lovených jako trofejových je docela malé zastoupení )
Nejsme schopni objektivně vlastní účinnost "odčervení" vyhodnotit.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Plošná medikace

Příspěvek od rimar77 »

zdeněk41 mohu se zeptat kolik kusů srnčího ročně střílíte a kolik z toho dáváte na prodej?? pokud je prodáváte tak chápu proč to děláte takhle intenzivně. u Nás lovíme 16 kusů a z toho nám tak 1/3 sloví auta a na prodej nedáváme nic a pravda je že podkožní střeček se u nás moc nevyskytuje spíše nosohltanovej a ten za poslední dva roky bych řekl taky ubyl
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zdenek41 »

No aby jsme nebyli OT,ale lovíme +- přes 30kusů z toho jde více jak polovina na prodej.Mě se snad nejedná jestli mě to někdo vrátí,ale pokud jsi viděl někdy pořádně napadenej kus jsme se rozhodli opravdu léčit.Já sem použiji znovu ten odkaz.Nechtěl jsem se již k tomuto tématu vyjadřovat.Protože jsem člověk,který nikomu názory brát nechce,jen mě štve že to propagují zrovna ty co by nejraději udělali les bez tvorů....,krmení a doby lovu bez paroží a podobně.To je pak scifi.
viewtopic.php?f=9&t=283&p=50486&hilit=s ... ost#p50486

A jestli někdo argumentuje tím,že slabší kus se k tomu nedostane...To je asi pravda podle přírody a některých vědců nají uhynout.Pokud je odstřelíme v tomto stavu tak jdou zase bobíkům do kompostu.
Zakov
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 15.11.2009, 22:24

Re: Plošná medikace

Příspěvek od Zakov »

Podle mého názoru tu jde o obecný princip léčby onemocnění. Pokud jsem nemocný, je vhodné pacienta léčit odpovídajícím způsobem. Na moji nemoc mi doktor vypíše lék dle mé hmotnosti a s ohledem na můj zdravotní stav. Já budu brát lék v po dostatečně dlouhou dobu a dle nejlepšího vědomí lékaře bude lék účinný. Celá řada léků, pokud je předávkovaná působí obtíže a značně zatěžuje organismus. Pokud je lék poddávkován, působí na parazita nedostatečně a způsobí vznik odolných (resistentních) kmenů. Je to vidět na celé řadě příkladů z veterinární praxe (klíšťata, škrkavky u psů, bakterie…). Odčervovací preparáty skutečně nejsou neškodné vitamíny. Tak, jak se s nimi v současné době v části honiteb hospodaří je vskutku nešťastné. Hlavní již velmi starou zásadou léčby je hlavně neškodit (nihil nocere). A jsem si jistý, že je tato zásada při plošném odčervování zvěře zásadně porušována. Nevím nic o tom, že by ti kdo poukazují na problematičnost této situace u nás, chtěli měnit doby lovu nebo mít les beze zvěře. Jenom pochybují na základě svých informací o prospěšnosti takto pojaté akce.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: Plošná medikace

Příspěvek od xtaup »

Souhlasím se Zakovem, často se nadávalo, že se u lidí dávala antibiotika i když to nebylo třeba, dnes už často klasická antibiotika nezabírají, přeneseně to musí platit u zvěře. Dále nevím, kdo ve vláknu zmiňoval změnu dob lovu zvěře a kdo chce les bez zvěře a jak to souvisí s danou problematikou.
Odpovědět