Albín a jeho lov nebo ne.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
kuanik
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: pát 23.1.2009, 9:39
Bydliště: brno

Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od kuanik »

Panove a kolegove . jezdim za kamaradem na prasata a dost často koukam na danka albína. jejich tam docela dost podivana super. ale jejich hospodař je lovi. vaš nazor na lov a doroka a d...... Děkuji.
lovu zdar
Uživatelský avatar
Pyros82
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 131
Registrován: pon 09.8.2010, 16:09

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Pyros82 »

S albínem od jakého koliv druhu zvěře jsem se při lovu ještě nesetkal, ale viděl jsem nějaké dokumenty a spoustu fotek o bílích jelenech, kteří se u nás v několika oborách chovají. Musí to být jistě velmi zajimavý zážitek vidět takový kus v přírodě. Sice nejsem pověrčivý, ale jistě znáte to pořekadlo o střílení bílích kusů. A když to tak promyslím, tak já bych si na bílí kus zmáčknout nedovolil. Sice vím, že je to kus jako každý jiný jen má anomální zbarvení, ale mám to v sobě nějak zakořeněné.
Remington 700XCR long tactical range 308 win.- puškohled Meopta ZD 6-24x56mm Mil-Dot 2
Baikal IŽ-43 E 1C ráže 12/76, 12/76 -puškohled Meopta Artemis 2000 6x42mm
Malorážka ZKM 456 model 4 - puškohled Leupold Mark4 8,5-25x50mm LR/T ilum.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Petr1970 »

možná to chápu blbě.. není rozdíl mezi "albínem" a bílým? (jedno je anomálie a druhej je normální v "" druh?

co sem tak pochytil na honech, teoreticky to jde, ale prakticky to nikdo nezmáčkne - černou kočku sem taky tuhle objížděl 4 km abych jí nezkřížil cestu.. možná je to pověra, ale proč to dráždit :D
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od motolada »

Bílou vysokou jsem viděl loni v J.Čechách na dovolené,ale byly to kusy normálně bílé a všechny chované v zajetí takže asi nějak křížené.Jinak při čekané jsem u nás každý den pozoroval v rudlu vysoké jednu bílou laň,asi na 400 m jsem viděl igelitový pitel,tak říkám které hovado to tam vyhodilo,najednou se igeliťák pohl a byla z něj laň,myslím že čiplena.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od včelák »

Přírodní albín má vždy červená světla at se jedná o kosáka nebo člověka.Jak je to u bílých jelenu v oborách to nevim.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od ares »

Co to je přírodní albín? Myslím si,že jsi to pleteš s termínem úplného a částečného albinismu.
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Tomfi »

Bílá daněla, už čtyři roky pozorována ve třech honitbách, pohybuje se na hranicích. Stále se nikdo odvážný nenašel, nedivím se. Vodí stabilně klasicky zbarvené danče
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od figi »

U dančí se rozhodně nejedná o albinismus, v každé dančí populaci je malé procento bílých kusů ( 1-3 % ) a do deseti procent tmavých.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od MiraDuchek »

U danku nevim,ale když se vyskytne v populaci černé nebo srnčí zvěře albín měl by se co nejdřív ulovit než příde do řije(chrutí) tedy aspon já to tak dělám.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Vojta
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1001
Registrován: pát 11.5.2007, 15:16
Bydliště: Královéhradecko

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Vojta »

Ani já bych si nedovolil ulovit jakýkoli kus spárkaté - albína. Nejsem opravdu jakkoli pověrčivý, ale albína nikdy lovit nebudu. Pozoruji občas v naší honitbě 2-3 kusy srnčího s pouhými náznaky albinismu, ale ani takovýto kus jsem si nikdy nedovolil ulovit. Srnce s bílou srkvrnou na čele a bílými skvrnami na bězích (skoro jako by měl bílé ponožky :-) ). Tohoto srnce jsme pozorovali až do věku 5-ti let, ale vloni jsem jej neviděl. Zato pravděpodobně jeho potomka - srnu se stejnými znaky. U nás v MS by nikdo ani takovýto kus neulovil.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od MiraDuchek »

To nevim proč to nelovíte,akorát si zku... genofond,to tam chcete mít strakáče?
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Alda »

figi píše:U dančí se rozhodně nejedná o albinismus, v každé dančí populaci je malé procento bílých kusů ( 1-3 % ) a do deseti procent tmavých.
figi, prosim, nedelejme vseobecny zavery. tebou uvedena procenta jsou pouze strelena od boku, mozna vztazena jen na jednu populaci - bylo by dobre do dodat. prestoze diky me diplomce o danci zveri neco vim, neco podobneho bych se netroufl tvrdit. znam populace, kde je vyrazne procento cernych jedincu, znam populace, kde temer nejsou. to same pokud jde o bile zbarvene jedince. snad jen pokud bych udelal statisticke prumery, avsak data pro to k dispizici nemame.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Petr1970 »

MiraDuchek..

třeba proto?
Prastarou mysliveckou pověrou je přísný zákaz lovu albínů. Kdo zabije bílé zvíře, ten prý do roka zemře. Stalo se to osudným např. pověstnému pytláku Tapperovi z Jizerských hor. Ten prý střílel neomylně, protože odléval své kulky z olověných výplní kostelních oken, ale krátce poté, co střelil na bílého zajíce, zemřel ve vězení. Podobný osud potkal i následníka rakouskouherského trůnu Ferdinanda d´Este. Než uplynul rok od chvíle, kdy zastřelil bílou kamzici, sám se stal obětí sarajevského atentátu.

:D
osobně nejsem extra pověrčivej, ale určitý věci nedělám, když se jim můžu vyhnout :-).. ta psychika a podvědomí je hrozná mrcha :-)
jak říká kámoš, "zaplaťpánbů sem ateista" :-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Zdenek41 »

Nevím,ale mého mínění a co jsem se kdysi učil o melaninu atd daněk albín může být tak jako černý daněk.
http://www.biolib.cz/cz/glossaryterm/id3341/
http://www.biolib.cz/cz/glossaryterm/id4014/
Další věc je lovit či ne?Já pověrčivý nejsem vůbec,ale kromě strakáčů u divočáků tuto zvěř nelovím.Ještě jedna věc co se týče bílé barvy norci americký jsou hluchý a některý nají oranžová světla a růžové čenichy.To je taky zajímavé.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od MiraDuchek »

petr1970

No ještě řekni že si lejete za uplňku kule ze stříbra kdyby se tam náhodou vyskyt vlkodlak nebo jinej bubák :D :D :D .
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Odpovědět