Albín a jeho lov nebo ne.

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od figi »

Aldo, v každé ( i zahraniční ) literatuře o dančí zvěři se uvádí velmi podobná čísla. Takže, u nás to tak zhruba je, proto to uvádím. A kupodivu ty bílé kusy zná velmi málo myslivců, i když trvale žíjí na stejném místě.

Míra Duchek - u černé je to také jiné, než třeba u srnčí, měl bys to vědět. U srnčí a další spárkaté ( krom černé ), nemají albíni na genofond zvěře žádný vliv. A u černé jde o následek křížení, nikoli klasické albíny.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od MiraDuchek »

:o :shock: :D
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Alda »

figi, prosim, uved konkretne, jakou literaturu mas na mysli. diky. kdyz vezmu 4 populace, ktere znam (jemcina, novohradsko, libava, drahanska vysocina), je zastoupeni vyrazne mensi.

pokud jde o
figi píše:...U srnčí a další spárkaté ( krom černé ), nemají albíni na genofond zvěře žádný vliv...
jsou zkusenosti, ktere mam, a to pokud jde o "albinismus" jeleni, tak i "albinismu" danci (danci viz vyse, vysoka zleby a zehusice), jsou minimalne samci vzdy slabsi. podobne to plati podle nekterych zkusenosti o cerne danci populaci.

figi, z pozice moderatora: do strelectvi se prilis nepletu, nebot nejsem zadny odbornik... ale pokud jde o zoologii, jsou tve prispevky opravdu zavadejici. aby tomu tak nebylo, bud vzdy konkretni - minimalne uved zdroje tvych tvrzeni
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od figi »

Aldo, nic ve zlém, ale nerad čtu, že jsou moje tvrzení zavádějící.
Vycházím z toho, co uvádí literatura ( teď jsem mimo domov, údaje dodám o víkendu ), a ze zkušenosti s dančí populací Českolipska. A zrovna tady lze říci, že u bílé dančí to cca odpovídá pro 1%, je to jen z pozorování,, ale u černých kusů je procento možná i nepatrně vyšší. Zatím to ale nikdo úplně přesně nevyčíslil, a troufám si tvrdit, že i tvoje čísla jsou pouhý odhad. Nicméně bych také rád, abys je zveřejnil, zajímá mne to.
Z odstřelu nelze nic usuzovat, konkrétně ty bílé kusy se střílí velmi málo, právě kvůli pověrám. A poměr tmavých a normálně zbarvených v odstřelu také nikdo nesleduje.

Ke vlivu na genofond bychom velmi dlouho diskutovali bez výsledku, i vzhledem k počtu jedinců ten vliv opravdu žádný není, a samci jsou svojí velikostí poměrně méně důležití. Tak asi až se potkáme.

Podstata je, že bílá dančí zvěř není nic neobvyklého.
Naposledy upravil(a) figi dne úte 01.3.2011, 12:35, celkem upraveno 1 x.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Tomfi »

Podstata mého úvodního příspěvku s bílou danělou nebyla k tomu, že se určité procento populace dančí zvěře může zbarvit bíle, ale šlo o věc, že i když je to krajní zbarvení, dovoluji si polemizovat o tom 1%, tak přesto většinou tento kus je brán jako albín, tudíž většina myslivců ho po právu nechá jít, a nikdo si netroufne.
Navíc u populace u drahanské vrchoviny je podle zpráv, které mám od kamaradá dančí černé běžné a převažuje v poměru až 7:3
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od figi »

Samozřejmě se o těch číslech dá hodně polemizovat, jsou to jen odhady a navíc, část zvěře, kterou máme v honitbách, nikdo ani neviděl a nikdy neuvidí. V naší honitbě 580 ha žije trvale ( znám ji cca 4 roky už jako vedoucí danělu) bílá daněla, každoročně zde klade, z čtrnácti členů sdružení ji viděli za ty roky pouze tři včetně mne, já ji potkal každoročně několikrát.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od GGreen »

Zdá se mi, že si pletete pojmy a dojmy. Mluvíte o Albinismu a zároveň o bílých jelenech v Žehušicích, kteří s albinismem nemají nic společného, stejně tak jako bíle zbarvená dančí zvěř. Albinismus je genetická porucha.Jde o absenci enzymu tyrozinázi, který je nezbytný při tvorbě melaninu což je barvivo. Tito jedinci nemají žádný kožní pigment a jejich oči jsou červené, jelikož jim prosvítají kapiláry. Tito jedinci jsou světloplaší a poměrně špatně vidí. Naši bílý jeleni nejsou albíni, ale mají bílou barvu srsti.Světla mívají modrá ale i hnědá.Stejně jako se v jejich populaci vyskytují dvojbarevní jedinci nebo úplně normálně zbarvení jedinci. Pokud by se křížila albinistická laň se stejně postiženým jelenem tak jejich potomstvo by bylo vždy albinistické. Albinsmus jako takový je velmi vzácný jak u lidí tak u zvířat, ale může se vyskytnout u jakéhokoliv živočicha, který má kožní barvivo melanin (medůzy nemohou býti albíny). Pravděpodobnost výskytu albína je 1: 20 000.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Alda »

to GGreen: precti si pozorne muj prispevek - pisi "albinismus"

to figi: pokud by jsi uvedl, ze tve tvrzeni se tyka danci zvere na ceskolipsku, nic bych na to nemohl namitat, nebot tuto populaci neznam. ale pokud tvrdis
figi píše:...v každé dančí populaci je malé procento bílých kusů ( 1-3 % ) a do deseti procent tmavých.
nemohu nereagovat - takto skutecne nelze pausalizovat.
jinak pokud jde o bile kusy, souhlasim s tebou, ze nejde vychazet z poctu ulovene zvere (diky povercivosti - sam bych take nelovil :wink: ). pokud jde o cerne jedince, je situace v oblastech, kde jich zase neni az tolik, zcela opacna, nebot vetsina myslivcu se je snazi ulovit.
pro ma tvrzeni vychazim z nekolika zdroju:
- moje udaje behem zpracovani dat pro diplomku - 5 let pravidelne scitani (jednalo se o stovky kusu rocne), statistiky LS (data od roku 1985). cislo je vyrazne pod 1% pokud jde o bile jedince, procento cernych/tmavych jedincu cca 1% (postupne temer mizi)
- vymena zkusenosti z oblasti novohradskych hor - zadny bily jedinec
- libava - tamni odbornici: vi se jen o jednom bilem dankovi v cele populaci, naopak je tam vyrazne vyssi podil cerne/tmave zvere, ktera je, jak jsem jiz uvedl, v parozi vyrazne slabsi (cca 20%)
- drahanska vrchovina - zadny bily kus, ale cca 50 % tmavych

maly komentar:
figi píše:...část zvěře, kterou máme v honitbách, nikdo ani neviděl a nikdy neuvidí. V naší honitbě 580 ha žije trvale ( znám ji cca 4 roky už jako vedoucí danělu) bílá daněla, každoročně zde klade, z čtrnácti členů sdružení ji viděli za ty roky pouze tři včetně mne, já ji potkal každoročně několikrát.
figi, klobouk dolu, at jde o cokoliv, co ma spojitost s myslivosti ci strelectvim, mas neskutecny stesti, jsi klikar :o
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od figi »

Aldo, klikař určitě ne, těch hodin strávených v honitbě ( a na střelnici také :oops: ) je opravdu velmi velmi mnoho. Hlavní důvod je ale asi v tom, že šoulám a čekám u ochozů a stávanišť, protože ti, co sedí na kazatelnách, vidí jen malou část zvěře.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od vhool »

to figi: nechtel jsem ale musim reagovat,tentokrate jako radovy clen vhool a ne jako mod (klidne si dam i napomenuti )
odvolavas se na cas straveny v honitbe,prosim porad kde vzit cas na takovato pozorovani.jsi velice vytizeny clovek,casto hodne daleko od "sveho reviru" a stale tu tvrdis kolik casu v nem travis ...bud ma tvuj den 30 hodin nebo mas nejaky zlepsovak na cas za ktery bych ti byl osobne vdecen.ja mam revir 9km a casto v nem i pracuju ale tolika casu jako ty v nem urcite netravim :wink:
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od figi »

vhool, kamaráde, je fakt, že teď zrovna jen víkendy, ale to se z revíru opravdu nehnu, a když nejsem tam, tak na střelnici :D :D :D

ale jsme opět OT :(
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Alda »

figi, asi jsi nepochopil, jak jsem ten posledni komentar/narazku myslel... ja, jako radovy clen tohoto fora, ti to proste neverim. omlouvam se, alel tot muj osobni nazor.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
vhool

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od vhool »

take jako radovy clen fora neverim a mam k tomu duvody ktere muzem probrat osobne... a neni to jen ted .... zname se pet let a pet let jsi tezce vytizeny clovek a pred tim jsi pokud vim byl pracovne na slovensku a jinde tudiz ti poradim jedno ceske prislovi "mluviti stribro,mlceti zlato" neber to ve zlem a nerad bych opet rozpoutaval pre jako loni.to radsi opet toto forum opustim.
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od GGreen »

To Alda: Já jsem tvůj příspěvek četl, ale to že mi napíšeš , že píšeš o albinismu nic nevysvětluješ, právě proto, že se tady píše o albinismu a zároveň o bílé zvěři, jsem to chtěl uvést na pravou míru. Pač pletete hrušky a jablka.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Albín a jeho lov nebo ne.

Příspěvek od Alda »

osobne si myslim, ze pro vetsinu lidi jsou uvozovky jasny. ale asi to tak neni.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Odpovědět