Rozdělování ulovené zvěřiny

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Čouda »

Náš systém je následující:
černá: První lichý kus v mysliveckém roce je združení, první sudý ( celkově druhé v mysliveckém roce) je je-li do 40 kg, je střelce zdarma.
Všechny další liché jsou opět združení, všechny další sudé do 40 kg si můžu odkoupit za1/2 výkupní ceny a takto pořád dokola.Takže zdarma mám jen 1 prase ročně, ostatní ( všechny sudé) si můžu koupit za půlku. Nic moc co ?
Sika a srnčí je vždy združení.
Že to pro někoho není moc motivační je vidět z toho, že při odstřelu cca. 120 ks černí střelilo 2 a více kůsů jen 6 členů.
Toto se zavedlo poté, co jsem já a jeden můj kolega začali lovit okolo 14-18 ks ročně a tehdy bylo každé sudé střelce. Někomu to bylo líto, že mám ročně tolik masa :lol: ( stejně jsem většinu pustil dál do oběhu), tak to takhle zbastlili.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Ve sdružení, kde jsem býval dřív, byl postup u černé zvěře následující :
Každý kus lovec dovezl k hospodáři, kde byl zvážen. Kusy do 30 kg /včetně hlavy a běhů/ náležely střelci bez náhrady. Silnější kus byl střelec povinen zpracovat, to jest stáhnout, kýty a plece vykostit a zvěřinu rozdělit do balíčků, jejichž počet, vždy sudý, určil hospodář. Každý balíček musel obsahovat kus vykoštěné kýty či plecka, kus žeber, kus hřbetu či krkovice a kus úponů na guláš. Hospodář rovněž určil, kdo /s přihlédnutím k plnění povinností a pořadí/ zvěřinu obdrží, ovšem střelci vždy náležel 1 balíček mimo pořadí jako odměna za práci - mohlo se tedy stát, že střelec obdržel balíčky 2. Střelec byl dále povinen zbylé balíčky rozvézt určeným členům, z nichž každý zaplatil 20,-, později 30,- Kčs jako úhradu za PHM. Pokud střelec z jakéhokoliv důvodu nemohl rozdělení zvěřiny a její rozvoz provést, musel to zajistit prostřednictvím jiného člena, který samozřejmě místo něj měl nárok na "střeleckou porci" a rozvozné. Zvěřina v balíčcích musela být čistá, bez podlitin. Pokud si někdo na nejbližší schůzi stěžoval, že dostal špatnou zvěřinu, musel být u dalšího kusu, rozdělovaného týmž střelcem, přítomen člen revizní komise nebo jiný zkušený bourač. Tento systém podle mého názoru neměl chybu a fungoval po mnoho let k všeobecné spokojenosti. Stížností bylo minimum.
Na mne si příjemci balíčků stěžovali jen jednou, že ty balíčky ze 70 kg kusu byly nějak malé - ovšem to šlo o kus sražený autem, kde byla celá jedna strana podlitá a rozbitá a tím pádem bylo odpadu víc než normálně.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od kojot »

Tak to je systém Čoudo, který se zavedl na mnoha místech po tom, co někdo začal konečně lovit, nebo něco dělat. Ovšem pošetilci přihlouplí nemysleli na skutečnost, že je tento způsob demotivující a v konečném důsledku povede jen ke snížení odlovu. Všechny lidi ve všech skupinách a společnostech je třeba k výkonům motivovat, ať již v práci, či v myslivosti. U nás to funguje kupříkladu následovně.
Černá zvěř - sele do 15 kg střelce, do 30 kg půlka. Nad 30 kg je celý kus MS a střelec má nárok na 5 kg zástřelného. Senior klub si rozebere masisko a střelci zbudou občas jen žebra, to beze srandy. Prase nad 30 kg musí úspěšný lovec stáhnout, rozbourat a některým "zkušeným" nimrodům i vykostit. Štěstí, že ho nemusím ještě předžvýkávat.
Srnčí - dle pracovní aktivity dostává člen k odstřelu srnu, nebo srnče. Někdo taky nic. Srnci se až na výjimky prodávají.
Dančí - jde na společné akce.
Kachny - ty jako jediné zůstávají střelci.
Zajíc - účastník honu má nárok na jeden kus ročně za poplatek 100,-, proto jsou u nás stále ještě hodně rozšířené kulobroky.
Bažant - kdo dřív přijde, ten dřív mele (za 50,-). Obecně o ně není moc zájem a tak se stávají zpestřením tomboly.
Liška - nedávno padl návrh, že střelec zaplatí sdružení do pokladny 300,- za lišku, protože její kožku za 1000,- prý prodá. Nevím, kde na tom senior klub byl, nicméně od roku 1989 se hodně změnilo, včetně zájmu o přírodní kožešiny.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Čouda »

Ty v.le, ještě platit za lišku. :lol:
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Jiří K. »

A kolik platíte za jezevce, ten je přece taky jedlý.
Kolega má na to celkem dobrý názor. Pokud členové nedostanou alespoň jednou za čas zvěřinu je jen krůček k pytláctví.
U nás se vždy za kus platí, pokud je to kus na podíl tak je cena více méně symbolická.
Každý kus černé do 35 Kg( bez hlavy a běhů) je střelce. S těžších mu náleží polovina. Druhá je sdružení a střelec má přednostní právo na její odkup za plnou cenu. Případně kus přenechá sdružení a další v přibližně stejné váze je jeho za cenu sníženou.
Jednou za 2 roky dostaváme kus srnčího ve váze cca 11 kg, paličkáři. Zbytek je sdružení.
Kusy ulovené na společných akcích patří MS. Pokud je MS nepotřebuje,jsou přednostně nabídnuty k odkupu střelci, pak honcům a hostům. Vždy za plnou cenu.
Drobné u nás moc není tak jde na tomboly a pod.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Jak je to kde s výkupními cenami za černou ? U nás se černá zvěř vůbec nevykupuje, protože člověk, který se tím zabýval a zabývý /dříve pro Interlov, nyní přesně nevím/ prohlásil, že se na takové zlodějně /sám je též myslivec/, když by výkupní cena měla být asi 35 Kč/kg, podílet nehodlá a že by mu to za tu cenu stejně prodal jen vyložený blbec. A má pravdu. Pokud by nebyl zájem mezi členy, což při těch několika prasátkách za rok určitě nehrozí, vždycky to dokážeme prodat nějakému zájemci za víc a nemusíme to vozit 15 km do výkupu.
Kritériem pravdy je praxe.
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

To balíčkování jak tady zaznělo je mojí noční můrou.Jsem toho názoru,že pokud má tohle fungovat je třeba minimálně 50% účast ostatních členů,co se lovení týče.
U nás loví 1 až 6 členů dle ročního období.
Pokud bych měl každé ulovené prase rozdělit na 4 díly,vykostit ,zavézt vzorky a jestě po členech,tak bych po 10 praseti rezignoval.
Můj návrch je,jakmile ulovím rekne se me kdo má nárok na podíl,tyto lidi obvolám a řeknu kdy si můžou dojet pro prase které společně rozbourají a mě přivezou kýtu.Sedět doma a čekat kdy me co kdo přiveze se mi nelíbí.Pokud někdo odmítne,jde na řadu další člen.
Jedině tak se ukáží ti co mají o lov a zvěřinu zájem a jsou ochotni pro to něco udělat od těch co by jen jedli.
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od lörinc »

Chlapi sorry, ale nevím jestli je to k pláči nebo smíchu :lol: :roll: . Pokud bude takové balíčkovné, tak se asi nic nezmění. Jsem venku dost často, střelím kus, stáhnu rozbourám a dám do společného mrazáku na akce. Prasata nemáme, střílíme do 10 ks srnčího. Nejsme sdružení i když se tak tváříme, ale ve skutečnosti máme nájemce. Místní zemedělec. Když chci domluvím se a jeden kus ročně si střelím pro sebe. Představa že to hospodským myslivcům vykošťuju, balíčkuju a rozvážím :lol: :lol: :lol: :? by mě totálně demotivovala. Jo a za lišku dáváme 300 střelci. Loni mi dávali i za pět vynorovaných, což jsem s povděkem odmítl.... Něco jiného asi je u seniorů, kteří nemůžou, tam bych s balíčkem neměl problém, ale vykošťovat!!!!! A stěžovat si že je to podlité, ty vo.e to fakt nechápu.
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

U srnčího bych si nějaké "balíčkování" také neuměl představit, tam to fungovalo jinak - 1 kus pro 2 nebo slabší srnče pro jednoho. U černé, příp. holé vysoké, to bylo zárukou spravedlivého dělení, aby někdo soustavně nedostával kýtu a jiný žebra. Co se týče rozvážení, společný mrazák jsme neměli a dnes, v éře mobilů, by nebyl problém zavolat, ať si každý pro zvěřinu dojede. No a těch rozdělovaných kusů zase tak moc nebylo - každý se snažil, když to šlo, střelit sele, které mu zůstávalo. Ale má-li sdružení 20 členů, z nich loví 3 - 4 a uloví se 50 prasat ročně, pak by na tom byli lovci asi opravdu biti, i když méně než v takovém případě, když musí za zvěřinu /i za sele/zaplatit stejně jako ten, kdo nevytáhne paty z baráku.
Kritériem pravdy je praxe.
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od kikin »

Já posledně střelil v březnu sele-kňourka,vyvržený 13kg s hlavou a spárky.Aby nás motivovali,tak jsem si ho mohl koupit a také zaplatit.A furt nemáme prachy..
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od motolada »

kikin:aby vás motivovali,tak ti mají toho prcka nechat a ná zaplatit!! :lol:
My si ty úlovky prostě rozdělíme a sežerem :lol:
Jak tu zaznělo dobře,lidé se musí motivovat a to si musí dobrý hospodář,manager,zaměstnavatel atd... uvědomit.Takové sdružení,nebo firma může vzkvétat.
Pokud se budou lidi po úlovku prcat nesmyslama,časem je to omrzí.Ono lovec stím má vždy jen starosti,pocit z balíčku ve svém mrazáku klidně vyměníme,že ano :wink:
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

U nás je to jak u Kikina a když si střelím prasátko, taky si ho můžu koupit /samozřejmě za stejnou cenu, jako každý jiný člen/, ale pokud má sdružení zrovna náhodou zájemce, který je ochoten dát víc, třeba 50 Kč/kg, tak mám smůlu. O to nejde, člověk chápe, že jsou potřeba peníze - ale vloni jsem střelil srnečka paličkáře. Byl to můj osobní rekord - výkupní hmotnost 5 kg, kostra potažená kůží. Co s ním ? Výkup takovou žebrotu nebere. "Tak si ho nech" pravil hospodář - a do pokladny sdružení jsem zaplatil 150,- Kč, přičemž za normální zvěřinu platíme stejně tolik - 30 Kč/kg. Na podzim jsem ulovil koloucha. Kule škrtla trávník a došlo k znečištění břišní dutiny. Domů jsem ho dotáhl až potmě a hned ráno, dřív, než jsem ho stačil vyčistit, pro něj přijel hospodář s předsedou a odvezl se na chalupu, kde byl rozdělen. Předtím jsme ho samozřejmě trochu vyčistili, ale nepřál bych vám slyšet ty řeči - a za tu špatnou ránu jsem byl odměněn tím, že jsem jako díl dostal oboje žebra a svíčkovou. Copak o to, prakticky nic jsem nevyhodil, jen jsem s tím měl trochu víc práce. A platil jsem za kg samozřejmě stejně jako ten, kdo dostal kýtu nebo hřbet.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Jiří K. »

To baličkování si raději ani nechci představit. U nás se kusy baličkuji jen pokud jdou pro potřeby MS do mražáku. Je jen na lovci zda to udělá sám za brig.hodiny nebo to udělá někdo jiný. V případě většího množství kusu se svolává klasická spol. brigáda. Pokud MH určí,že srnčí kus jde někomu na "deputát" tak je jeho povinosti si kus od lovce vyzvednout. Pokud kus odmítne, posune se v daném roce až na konec seznamu.
Co se platby, za ulovený kus týče nejedná se o horentní sumy a lovec si toho kusu více váží. A nemám ten pocit, že je to pro členy demotivujíci. Jestli půjdete na poplatkový lov tak i srnec Vás bude stát x-tisíc a Vaše je jen trofej. Zvěřinu si musíte zakoupit za cenu jakou má výkup.
Ještě k tomu dotazu od Fesoje ohledně prodeje. Zvěřinu do výkupu nevozíme a i při odstřelu cca 35 ks černé a 50 ks srnčího. Nejsme schopni pokrýt požadavky zájemců o zvěřinu.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od fesoj »

Tak to je vaše veliká výhoda, předpokládám samozřejmě, že pro zájemce - nečleny je cena vyšší než výkupní. MH, potažmo "zvěřinář", pokud je v MS tato funkce zavedena, by měl mít na starosti nejen evidenci rozdělené zvěřiny /komu kolik/, ale také starat se o odbyt za co nejvyšší ceny a mít o zájemcích přehled. Nemělo by se stávat, že mě pošle se srncem do výkupu a následně se dozvím, že ten kus bylo možno prodat v místě a dráž. Naproti tomu chtít od členů výkupní ceny zejména za srnčí zvěřinu by mi připadalo trochu přehnané, zejména proto, že ze 17 členů je 13 důchodců, já ve svých 62 letech patřím do té mladší poloviny a někteří z nás sice loví minimálně nebo vůbec, ale dělají jinou práci - např. jeden z těch "nelovců" pečuje o traktor, další o chalupu, další svědomitě po mnoho let zastává funkci pokladníka a ani náš MH toho moc nenaloví. Na kus srnčího zdarma je nárok pouze v případě vlastní svatby /a to už čeká asi jen jednoho z nás/ nebo svatby dítěte. Jinak platíme 30 Kč/kg za srnčí v kůži /dělíme si jen srnčata a lovec má přednost, takže ne na každého se každoročně dostane/. Z vysoké si dělíme kolouchy, laně a jeleny prodáváme. Černou dělíme tehdy, není-li zrovna možnost ji prodat dráž a není-li zájem střelce odkoupit celý kus. Lovíme, respektive měli bychom lovit, protože plán se zpravidla nesplní, mezi 50 - 60 ks srnčího, kolem 10 ks vysoké a 10 až 20 ks černé.
Kritériem pravdy je praxe.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Jiří K. »

Evidenci vede MH. Požadavky členů a pod. se hlásí na schůzích. Výbor se domlouvá jaké kusy půjdou na společné akce, pro HS, spolupracujícím zemědělcům, obci a pod. Cena pro odprodej mimo MS a členům mimo pořadí je lehce nad výkupem. Mimo podíl mají členové nárok na srnčí kus při jubileích (zdarma) a na svatbu svou a svých potomků. U odprodejů mimo MS, mají přednost honci a stáli odběratelé.
Odpovědět