Rozdělování ulovené zvěřiny

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Rozdělování ulovené zvěřiny

Příspěvek od Olaf »

Trochu mě udivuje,že nemáte plán lovu černé. naše MS ho má již řadu let a všechno je v pohodě. Máme tomu přizpůsobený provozní řád, to je interní předpis, podle kterého člen který střelí sele může si ho celé ponechat, u lončáků do 35 kg vyvržené váhy si ponechá také celý kus. Pokud vyvržené prase váží víc jak 35kg, střelec si nechává více rozbitou půlku a tu druhou naporcuje na určitý počet dílů dle váhy a rozveze gaučákům dle rozpisu hospodáře. jelikož tato varianta je za trest, raději všichni střílí převážně selata a když u?, tak slabé lončáky. takže s plněním plánu lovu dle věkové struktury zpravidla nemíváme problémy. U srnců máme také solidní systém. První věkovka je volná, kdo střelí dva srnce I. věkové třídy s parů?ky do 4cm, dostává automaticky od hospodáře povolenku na odstřel srnce vyšší věkové třídy. Jeden až dva se rezervují pro jubilanty. A celkem to funguje. Kdo chce lovit a loví, tak má volné pole k dokonalému vy?ití a současně to prospívá průběrnému odstřelu.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

i kdyz neni lov selat a loncaku omezen, rekl bych, matel, ze vas hospodar stejne plan lovu cerne predklada. to je vsude stejne. s bachynemi a knoury to je jiny, ti se schvaluji...
u nas jsme zavedli rad: prase do 30 kg bez hlavy a behu - patri lovci, co je nad, je MS a vetsinou se prodava. od letoska nebudou ani pridely zveriny, pokud nekdo bude zverinu chtit, bude si ji muset koupit za cenu jako ve vykupu (pokud si nestreli maly prase).
jinak mluvil jsem s jednim, co vykupuje zverinu - za minuly mesicek mu privezli 20 prasat, z toho 10 ks byly bachyne kolem 60 kg...
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Příspěvek od Matel.cz »

U nás se veškerá zvěřina rozděluje mezi členy (bohužel i mezi ty co netahaj a jen se vezou) :( sele je střelce kilama není limitováno a lončáci se dělí na díly, střelci nále?í vždy jeden díl tzv.zástřelné. Snčí se střílí nejříve první věková, dokud není odstřílená tak je z druhou a třetí věkovou smolík. Srnčí to se rozděluje po kusech podle pořadníku co vede hospodář. To ovšem obná?í jednu zásadní věc tou jsou finannce a ty musí každý rovným dílem vytáhnout z kapsy. :shock:
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
vhool

Příspěvek od vhool »

taky si prisadim: u nas je to nasledovne- sele do 25kg bez skary,hlavy a behu nalezi strelci.vse ostatni co se ulovi tak se prodava vetsinou clenum za ceny vykupu a strelec ma predkupni pravo.co se tyka srnciho a jeho odstrelu tak nejdrive I.vekovka srnci do souctu delek max.12 cm a po odstrileni planu se strili II.a strarsi.v pripade starych spicaku na potkani.pocet je omezen pouze planem lovu.vsichni clenove maji povolenku na vsechny vek.skupiny ale kdo streli kolik srncu tak musi napodzim take hole.v pripade ze to nesplni tak ma pristi rok distanc na srnce.vzhledem k tomu ze mame hodne vysoky najem tak mi tento system prijde asi tak nejprijatelnejsi a osobne ho respektuji bez problemu. :wink:
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

tak já se teda taky přidám, v našem sdružení sele do 30 kg vyvržené patří lovci, větší se dělí a lovec má čtvrtinu s kýtou, srnčí se dělí na půl a každý člen dostává polovinu, někdy celý kus( např. srnci I.věková, nebo srnče), jenom mě trochu štve, že dostávají všichni bez ohledu na jejich aktivitu
LukasD zh 324, 7x57R/16
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Příspěvek od Matel.cz »

To-Lukas.Dole?el tak koukám že s těma netáhlama je to všude stejný :( asi si brzy taky přilepím gauč na záda :lol: :lol:
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak u nás abych vůbec někoho dostal do honitby je rozdělení následné.každé prase vyvržené s běhy i hlavou a ?károu do 50kg strelce.Nad 50kg prodej.Bylo to opatření proti nárustu škod.A to víte,že se čemerají.Plán na černou delá ten,kdo má normované stavy.Kdo je nemá tak se postupuje jak již psal Alda.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek41 »

U srnčí zvěře je každý srnec prodán.Holá je jako deputát za odpracované hodiny.Jednou srnče po druhé srna.Víc u nás nelovíme.
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

To Matel.cz - s netáhlama to bude asi všude takový, ale co mi začíná trhat ?íly je to, že někteří z nich ještě nadávají, že dostali třeba díl z menšího srnčího, nebo , že je to špatně střelený, tak jim řeknu až se jdou jednou do toho lesa taky podívat, protože povolenku na 1.věkovou dostanou všichni co mají kulovou zbraň, tudí? mají možnost taky pomoct s odlovem, pro ně je ale lepší sedět doma a počkat až to někdo přiveze
LukasD zh 324, 7x57R/16
Lukas.Dolezal
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 204
Registrován: úte 12.12.2006, 19:37
Bydliště: Pardubicko

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

jo klidně se stavim... a je libo srnce nebo díl z kňoura?? :lol:
LukasD zh 324, 7x57R/16
Uživatelský avatar
jakub203
Zkušený diskutér
Příspěvky: 507
Registrován: sob 06.1.2007, 1:14
Bydliště: Forest....
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jakub203 »

U nás ve sdružení má každý kdo uloví zvěř černou předkupní právo - sombolická cena 10kč/kg. Tedy si veškerou zvěřinu z divočáku kupujeme, peníze jdou do pokladny a kupujeme za ně kohouhy, zajíce, medikaci, soli atd....
Holá je zadarmo ale u nás jí lovím vlastně jenom já (a to extrémě nerad) a hospodář. Jednička srnec je za odpracovaný hodiny a za zásluhy. Dvojku a trojku srnce dra?íme. Drobnou rozdělujem na honech tak že nejdříve dostávají hosté, poto členové a dáváme i na lovecky upotřebytelného psa.
Blaser R93 Profesional 9.3x62, Schmidt&Bender Zenith 2,5-10x56
KB Retter Gaildorf 7x57R/16 Zeiss Diavary 1,5-6x36
Merkel 40E 12/70

"ALEA IACTA EST..."
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

U nás to funguje tak, že každý má nárok na kus srnčího a díl z černé. Pokud se mu srnčí po?le a on ho odmítne tak už nemá nárok. U černé je sele do 20kg střelce, do 40kg má jednu půlku jako zástřelné a druhá je na podíly. větší prasata se dělí na čtvrtiny s tím, že střelec má nárok na 1/4 zástřelného. Samozřejmě, že se v tom to systému většina veze, ale protože to je většina tak s tím nejde moc dělat. Plán rozdělování zvěřiny mi schvaluje čl. schůze. Naštěstí se mi sem tam podaří prosadit zlep?ovací návrh třeba jako to odmítnutí srnčího. Jeden člen mi to dělal pravidelně. Vzal si třeba až 3-4 kus. Jeden byl malý, další blbě střelený,...
Takto měl loni smůlu a nedostal nic. :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
nohavica stanislav
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: pon 25.9.2006, 16:25

Příspěvek od nohavica stanislav »

Unás se černá do 50. kg nechává střelci.¨, většího mu nále?í polovina. Srnčí,lovíme6.srnců to je pro jubilantyod 50. let každá kulatina. Po jednom kuse pan lékárník a majitel pekárny za sponzorink, vyjde je to dost draho a zbytek jde na různé akce združení nebo se případně něco odprodá a to za120kč v dece.
Uživatelský avatar
Matel.cz
Častý návštěvník
Příspěvky: 88
Registrován: sob 13.1.2007, 9:08
Bydliště: PodKrkonoší

Příspěvek od Matel.cz »

To Fery to ti schvaluji aby si někdo vybíral tak to by se asi něco ode mne dozvěděl já mám totiž takovou špatnou vlastnost že každému hned řeknu co si myslím , jak se řiká co na srdci to na jazyku.U nás odmítá zvěřinu akorád jeden člen co soukromně hospodaří na schůze a brigády nechodí ale jak je výročka tak má plnou hubu škod od zvěře ale sám si nejde ani sednout na pět minut.Tak sem mu to hned vpálil :D a to jste neviděli jak mu chytli saze :lol: ,on je ještě ke všemu předseda honebního společenstva tak jsou z něj všichni na mněko. :P
Bo 98 308W Meopta 2100 7*50 + Pard 008
Iž 27 16/70,9,3x72R; SVT 40; SA 58
Iž 58 16/70; Iž MP 153 12/76,
ZKM 456 mod4 .22 Long Rifle
STAR B, TT33, Husgwarna 1907, CZ 83 7,65Br, CZ 75
Carl gustav M96 6,5x55SE, Mosin 1891/30
Uživatelský avatar
Daniel Vyoral
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 154
Registrován: čtv 29.12.2011, 17:59
Bydliště: Zlín

Re: Rozdelovani ulovene zveriny

Příspěvek od Daniel Vyoral »

Takže u nás to probíhá následovně:

1) Černá
Vyvržené kusy do 30 kg náleží střelci. Prasata nad 30 kg, polovina střelci, zbytek na podíly do sdružení.

2)Srnčí
Každý člen má nárok buď na polovinu dospělého kusa nebo na celé srnče. Povolenku na I. věkovku má celé sdružení, na II. a III. většinou jubilanti anebo členové podle zásluh. Povolenka pro II. a III. VT platí zhruba do 20.8., do schůze před odstřelem holé. Když není plán lovu naplněn, tak většinou po tomto termínu mají povoleno lovit všichni členové sdružení všechny VT.

3)Drobná
Veškerá drobná slovená na honech jde do tomboly na poslední leč.

Zbytek zvěřiny je potom používán na sponzory, dětský den a mysliveckou zábavu.

Při rozdělování zvěřiny je potom bráno v potaz počet odpracovaných hodin na brigádách, účasti na honech, pořádaných akcích a v neposlední řadě taky celková činnost v revíru spojená taktéž s lovem.
Odpovědět