Krmení/vnadění černé zvěře

Vše o lovectví a myslivosti u nás (něco jako poradna)
Odpovědět
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Fery píše:Taky ti?e závidím. Poslední 2-3 roky ulovím 6-8 kusů. Já na černou chodím raději než na srnčí. Lov je zajímavější. Srnčí je ?blbé? proti praseti. :wink: když chci tak se k němu dokážu dostat na pár metrů a střílím jen když to je průběr. ©esteráků je mi líto. To při čekané na prase stačí jen za?ustit kabátem a čuníci jsou v trapu. :( Je to mnohem větší adrenalin. Uznávám, že když je jich někde moc a chodí se na ně jen proto, že se musí tak to asi není ono, ale u nás se musí poctivě vysedět. Momentálně mám letošní skóre jedno prase na cca 50 nočních čekaných. :( :( Kde na ně chodí? vhoole??? :)
No u nás je situace podobná, jako sdružení lovíme cca 10-12 prasat ročně,přitom honitba je lesní s dostatkem polí ale prasátka pouze přecházejí.
Tak 80% černé slovíme od konce září do začátku února.
Máme ve sdružení 4krmeli?tě,které zvládneme vždy naplnit do konce září.bohužel u nás je dost problém sehnat zadinu,či obilí.Zemedělské dru?stvo neexistuje poblí?,až 10km,a je více sdružení,kerá tu čerpají.
Já osobně se snažím vnadit,na jednom místě,tak cca 40metru od posedu,obvykle seženu tak 3-4 pytle silá?e,do toho sesbírám z polí tak 6 pytlů a nějaké do zásoby,aby bylo čím dohazovat.Kukuřici prosypu trochu ovsem.Takto nechám le?et do prvního sněhu,pak přihazuji oloupanou kukuřici,vždycky tak půl pytle za 14dní.
Mám lovecký lístek rok a loni jsem na takovéto hromadě slovil první prase.
Uvidíme co letos, i když díky dojí?dění na vej?ku budu venku daleko méně.


Obrázek
vhool

Příspěvek od vhool »

No vida a to člověk pořád čte jak je černá přemnožená a jakej to je problém.já si myslím,že to bude trošku nafouknuté.co vy na to?
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

whool:

Je to lokalni problem

Tomfi:

Vitej k nam na forum. Vnadiste vypada dobre, hned bych tam zasel :-)
tombr.a
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: pon 25.9.2006, 20:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombr.a »

vhool píše:No vida a to člověk pořád čte jak je černá přemnožená a jakej to je problém.já si myslím,že to bude trošku nafouknuté.co vy na to?

Jo tak to si taky myslim,když mě u nas na čekane přijde 5ks černe tak se na ně radši vice divam než abych pokažde střilel.Chodim po nahankach i k sousedum a tam je to stejne a to je 6 reviru každy kolem 1000 hektaru, plus minus neni to presne.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Stavy černé zvěře!!

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Souhlas s Vhoolem. :!: Stavy černé zvěře řádně klesly. Příčina: podle mě poměrně vysoké odlovy za poslední dvě zimy(sezony), dlouho byl sníh, nebyl žalud a tak se dalo prakticky každý den po čtyři měsíce chodit ven, čehož někteří řádně využili. Dál má černá zvěř takovou negativní reklamu, že to nemá obdobu - národní škůdce ( TADY JE NĚKDO PŘIROVNAL KE KRYSÁM). Zvět?ení počtu lovců, kteří se na ni specializovali + využití nové techniky( výkonější optika, světla na puškách a přisvícení druhým lovcem, noktovizory, noční optika). Velký úhyn selat při letošní zimě (únorové vrhy) od silných bachyní - mráz, časté ru?ení v lese běžkaři , turisty ( zima byla dlouhá a tak chodili ven i lidi v neturistických lokalitách) v této době + následné odlovy těchto "nevodících"bachyní v jarní době - záměna za sekáče. už v lednu bylo vidět, že místo tlup o počtu 5,6 , 7 kusů chodily prasa po dvou, max. po třech. Na našem okrese se lovilo 2500 kusů a to se nepočítají ti chudáci postřelení ( odhadem nejméně 10 až 20% odlovu), se kterýma se nikdo nechlubí. Tento úplněk jsem chodil 7x pravidelně ven a nic. Za osum hodin čekané v noci z pátku na sobotu bylo sly?et, že v celém okolí padla pouze jedna rána. Tři dni před tím - nic .V polích není voda a těch pár kali?? v lesích a remízích je čistých. Čehoho je hodně, tak s tím se má nejvíc šetřit. Sedlácké přísloví. S tímto tempem se budeme do dvou ,třech let divit. Myslivosti zdar.
vhool

re:stavy černé zvěře

Příspěvek od vhool »

plně s vámi souhlasím pane kuřitko.ještě bych dodal můj postřeh nebo je to jenom můj dojem?hodně se rozmohly nahánky a to i nahánky se slíděním (německá moda) a to i v revírech kde zvěř pouze přechází nebo jsou stavy ni??í,což si myslím je ten nejhorší způsob lovu (ale také nejjednodušší)a? jde o černou nebo vysokou, i když je to "TRADICE".Já osobně jsem odpůrce takovýchto způsobů lovu a již delší dobu se jich neúčastním.Toto je můj názor a nikomu ho nenutím.lovu
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Nevím jak kde, ale u nás prasata byla dokud stála řepka. Teď jsou u sousedů v kukuřici. Jak to bude vypadat se stavy uvidíme až vše posekají a prasata se vrátí do lesa, ale zatím to prý na velké snížení stavů nevypadá. Je pravda, že jsme u řepky střelili 80kg bachyni a selata neměla, takže asi se na nich ta zima trochu podepsala. Uvidíme v zimě na sněhu až budou vidět. Minulý týden jsem je slyšel asi 30m ode mne jak běží po poli, ale neviděl je.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 318
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Josefe ke krysám jsem je přirovnával já, ale v souvislosti s plodností a pohlavním dospíváním. A na tom se snad shodneme. Kdyby jsi četl pozorně, věděl by jsi, že naopak se bezhlavému vytloukání prasat /jinak to ani nelze v některých MS nazvat/ bráním. Ale plodnost je jedna věc, počasí druhá. Stačí jedna,dvě nepříznivé zimy a stavy jsou najednou někde jinde :roll: :lol:
tombr.a
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 115
Registrován: pon 25.9.2006, 20:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tombr.a »

Souhlas s panem Kuřitkou vim o reviru kde si daji praci když je snih a chodi po ochotech a zametaji stopy zvěře,potom kouknou kolik do leče kolik z leče a hura na ně.Je fakt že maji každy rok tak 10-15 ks a po letošni zimě 46ks a pry to nebyli jen selata a lončaci :idea: :evil:
Sikáček Japonský
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: pon 13.11.2006, 8:57
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Mno...

Příspěvek od Sikáček Japonský »

Zdravím...

No, my krmíme na hromadě už od 93, takže nám tam chodí celý generace zvěře :D , pamatuju si jednu bachnu co byla kdysi dááávno sele a ted tam vodí už svou asi 4 generaci selat. Jinak s těma prasatama to není to co to bejvalo no:(((. Sice u nás prasata furt jsou..ale stavy ro k od roku klesají.... :?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

pálení kukuřice

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak když čtu ten poslední příspěvek, tak musím konstatovat, že mě trochu naštval.
Vyrostl jsem na vesnici mezi lidmi, kteří jako zemědělci(většinou bývalí sedláci) v zemědělství celý život tvrdě pracovali na poli, ve stájí i jinde. Znali katastr.Mnohdy byli myslivci, nebo myslivost akceptovali jako nedílnou součást vesnického života a přírodu respektovali a často vyjádřovali nespokojenost s různými zaváděnými "novinkami" ve formě ničení remízů, mokřadů, zahrnování potůčků, zmol a budovaní různých meliorací. Určitě by nikdy nepochopili, že se budou obiloviny vyrábět místo na jídlo a krmení jako palivo, nebo se prostě vyvezou do moře.
Pálení a jiná likvidace zemědělské produkce je pro myslivost vysloveně zhoubná!

1)konkrétně kukuřice je plodina , které je agrotechnicky a agrochemicky hodně výhodná - velký výnos,Použití velký strojů se ?irokým záběrem, intenzivní Použití ?irokozáběrových (takřka neselektivních herbicidů ). Dá se stříkat i na několik let dopředu při opakovaném setí. To "odsere" zejména drobná zvěř+srnčí. Navíc je to plodina, u které se seje relativně malý počet jedinců na hektar - ?iroké řádky a tak je zejména ve svazích velká eroze půdy.
2)jako zaměstnanec platím daně, aby se zemědělcům platily dotace na výrobu v podstatě nepotřebné (v případě topení) a zbytečné potraviny-krmiva. Pak platím daně, aby byly vyplaceny dotace na likvidaci zbytečného produktu. Pak platím jako myslivec vlastně neexistují škody, které divočák způsobil na zbytečně pěstované plodině. Neplatím teda třikrát za to, aby si někdo zatopil?
3)získání peněz na úhradu těchto "podivných škod" se děje pro myslivost nejhorším možným způsobem. Buď se preventivně zvěř vystřílí, aby tuto podivnou škodu nezpůsobila, nebo se vystřílí,aby se z prodané zvěřiny a lovu uhradila tato zvláštní škoda.
4) kukuřice v suchém stavu(dosoužená plynem) se u nás v kukuřičné produkční oblasti krátce po sklizni prodává okolo 300,-Kč na 100kg. Pak relativně rychle vyskočí na cca 400-450,-Kč za 100kg a to je vlastně levná - právě díky dotacím. Myslím, že za tu cenu už ale můžu topit pomale čímkoliv a mě-myslivci by to dávalo větší smysl.
Nejsem proti zemědělství, zemědělcům a dotacím, ale vadí mě, že se mnohdy zvěř a údajné škody zvěří jsou předkládány jako zástupný problém, aby se zakryly různé kulišárna na polích a v lese. Zvěř se vybije rychle,ale těžko a za velké peníze se bude vracet zpět.
Asi jsem to dost zjednodu?il, ale druhá strana to někdy postaví hodně taky jednodu?e. Myslivosti zdar a nebylo to myšleno nijak osobně.
Teď to asi dostanu.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Ahoj Josefe.
Nevím proč si myslíš, že pálení zemědělské produkce je zhoubná věc???
Já dělám v zemědělství od dětství a nyní máme cca 230ha. Vystudoval jsem Českou zemědělskou universitu a nemyslím si to. Co myslíš, že bude lidstvo dělat za 30-50 let až dojde ropa a uhlí? Budou potřeba přírodní obnovitelné zdroje. Momentálně se například zkoumají možnosti konopí, které tvoří velké množství biomasy, jako náhrady uhlí. Z obilí se bude pálit etanol, který se bude přidávat do bezinu a výhledově se bude jezdit na etanol samotný. Také mi přijde mnohem lepší pálit ve speciálních kotlích obilí (u? existují) ze kterého je podstatně méně škodlivin než z uhlí. používá se samozřejmě odpadní obilí z čističek.
Ad1) s tím, že je kukuřice výhodná plodina uznávám. Má výhodu v tom, že lze sít více let po sobě a nevadí jí to. S tím, že způsobuje erozi souhlasím, ale že postřikem ?irokospektrálních pesticidů se zahubí drobná a srnčí nejde úplně souhlasit. Za to mohou prasata, která se do lánů kukuřice stahují a tam pak mimo škod na kukuřici seberou mladé zajíčky a srnčata.
Ad2) ohledně dotací lze říct, že pokud by nebyli dotace nikde tak by nebyli potřeba ani u nás, ale pak by rohlíky a ostatní pečivo nebylo za pár korun. Zamyslel jste se nad tím, že 1q obilí dnes stojí tolik co stál před 20 lety??? Vstupy od té doby vzrostly několikanásobně. Bez dotací bohužel naše zemědělství nemůže konkurovat dotované produkci západních zemí.
Ad3) škody jsou, protože velké množství lidí pohybujících se v lesích (nejen po cestách, ale hlavně mimo ně ? s tím mají asi zkušenost všichni) vytlačilo původně lesní zvěř ? prasata ? do polí. A ta pak mají v lánech řepky a kukuřice ideální podmínky k rozmno?ování. Klid a stravu.
Ad4) Kukuřice za 300 Kč je většinou přímo od zemědělců, vyšší cena je poté již od výkupu. Ten už nemá nic společného se zemědělci. To už je překupník, který si jen mastí kapsu. Chodí to tak, že se vykoupí obilí jako krmné a pak se prodává jako potravinářské.
Poslední dobou se hlavně medializuje zvěř jelení, jak škodí v lesích. Černá zvěř bohužel působí škody v lánech kukuřice a jak je přemnožená tak i na jiných plodinách. Nejde o to černou zvěř vybít, ale buďto ji vytlačit zpět do lesů nebo sní?it její stav na únosnou míru při úpravě věkové struktury, aby nemohly být pokládány malé bachyňky nenarůstaly tak její stavy.
To jsem ti to dal což :wink: :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Jagoš
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: pon 04.12.2006, 9:56

Příspěvek od Jagoš »

Já krmím odpad z ryb. Ryby zahrabu tak 50cm pod zem a ještě na to nahá?u tak 1m dlouhá polena. vydrží jim to opravdu dlouho. jelikož lovím v CHKO tak nemůžem nikde krmit. proto jim vždy zahrabu tak jaednou za tři dny pár hrstí kukuřice s magim a nebo buráky pod pár drnů a nemá to chybu. jenom letos se mi nějak nedaří, provází mě smůla a ne a ne jí přelomit... :lol:
Jantes
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: stř 19.3.2008, 10:46
Bydliště: České Budějovice

Příspěvek od Jantes »

Kde berete kukuřici na krmení, kupujete nebo sbíráte na poli. Kolik vlastně stojí pytel kukuřice? Já ji sbírám, ale je to práce - hlavně loupání a su?ení - a pak problémy s uskladněním stačí, aby drobet navlhla a hned plesniví.
UB 7x57R12/70 meostar 7x56RD
Tomfi
Zkušený diskutér
Příspěvky: 647
Registrován: pát 06.10.2006, 5:10
Bydliště: českomoravské pomezí, 575 m.n.m
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomfi »

Sbírám sbírám celý podzim mám prazdniny tak těch 15-20pytlů klasů udělám ale do konce prosince mě to danci vy?erou lotři.
Jen se musím děsně opatrně
Zastava M70 8*57JS Meopta 2100RD 7*50,
Nikon Monarch 8,5*56 DCF
Machač 12/70,12/70
----
i v leči jsou naši kamarádi
Odpovědět